Podruhé děkuji

Porod

Podruhé děkuji Vilémovi za to, že se narodil a tím mi ještě víc pootevřel oči. Byl tomu rok, co jsem oplakala své první ztracené dítě a zakulatilo se mi břicho tak, že jsem ho pomalu nemohla unést. Měla jsem za sebou krásných osm a půl měsíce, a to nejkrásnější mě podle všeho a všech ještě čekalo. Jenže člověk míní a život mění, a i když jsem nyní šťastnou matkou, cesta k tomuto štěstí byla více než trnitá.

5 dnů na světě
3 komentářů

Srpen 2011

Psychika je mocná, a tak jsem se začala těšit na porod. Jsem ženská, žádná tenounká manekýnka, krev a mlíko a humor a takřka nesnesitelná lehkost bytí. Takže kdykoliv a s kýmkoliv přišla řeč na blížící se porod zaznělo: …zvládneš… levou zadní… ty? Porodíš, ani si nevšimneš… to bude paráda, uvidíš. Těmito slovy nešetřil ani můj gynekolog, a tak jsem se neskonale těšila a balila kufr a do něj oranžový šátek a oranžovou dečku a oranžové všechno, aby to čerstvě narozené mělo v prvních chvílích života příjemno na koukání. Ale že to bolí, jsem věděla. V naší rodině po přeslici jsou hluboko dozadu v rodokmenu první porody vždy velmi těžké. Ovšem bez úmrtí a to mi v té chvíli stačilo ke štěstí. Zkrátka měla jsem za to, že až odteče plodová voda, vytřu a odjedu do porodnice, pro ten nejsilnější zážitek v životě.

16. 11. v noci to nejspíš začalo. Dostala jsem bolesti do podbřišku a bederní páteře jako při menstruaci, zatím nic hrozného. Ale spát se při tom nedalo. I menstruační bolesti mě vždycky nejméně na půl dne vyřadily z provozu. Ten den byla poslední kontrola u mého doktora.

18. 11., na termín porodu, jsem šla na monitor a prý se nic neděje. Ale bolelo to stále. A hodně. Tam jsem se dozvěděla, že mám plné břicho mimina (proto asi nebylo kulaté, ale vyloženě hranaté) a že to tedy žádný drobeček nebude. Odhadovaná váha 4kg. A ještě mě postrašili s vyvoláváním… Mezitím uplynuly dvě bezesné bolestivé noci. Přes den to šlo, tak jsem byla v klidu. Začali jsme s mým mužem chodit na výlety a pořádat „vyvolávací večírky“. Koneckonců, paní doktorka poradila „příjemný večer“, nezbylo, než dbát rad odborníka.

20. 11. další kontrola. Byla jsem otevřená na 1 cm, hlavička dole, ale nic se neděje. Opět. To už jsem začínala být unavená a trochu nedočkavá.

21. 11. ve 4:00 ráno začali nepravidelné kontrakce (10min-7min-14min…) trvalo to celý den a celou noc až do pondělka, kdy mi ve 4 začala odcházet hlenová zátka. Zachvátil mě shluk emocí, teď už to opravdu začíná! Do této chvíle šlo vše jakoby mimo mě, jako bych já nebyla ta, co má porodit. Celé dopoledne jsem měla kontrakce po 10 minutách už docela pravidelné, dost bolestivé a dost únavné. V poledne jsem neodolala a zašla za svým panem doktorem. Ten mi sdělil, že jsem stále na 1 cm a že mám být trpělivá, že to přijde… Tak jsem začala uklízet a péct cukroví.

V noci, z 22. na 23. 11. byly kontrakce stále po 10 minutách, zato takřka nesnesitelné.

23. 11. ve 4:00 ráno jsem si řekla, že jedeme, ale pak jsem usoudila, že v 8:00 stejně jedu na monitor, tak počkám.

23. 11. mi ráno na monitoru konečně udělali radost prohlášením, že je to nadějné, že jsem otevřená na 2 cm. Stále jsem měla kontrakce po 10 minutách, doktorka si je na monitoru pochvalovala, já ne. Byly už dost nesnesitelné. Tak jsem se doma vrhla do posledních těst. Rozhodla jsem se, že napeču cukroví než porodím, protože s miminem nic neudělám (jaké to bylo požehnané rozhodnutí!).

Kolem poledne jsem šla s mamkou a se psy na vycházku, jako obvykle. Co chvíli jsem se opírala o stromy a hluboce dýchala, děsně, ale děsně to bolelo… Máma pokyvovala soucitně hlavou a pravila, ať jsem ráda, že s tím nemusím být v porodnici. Byla jsem ráda a zase jsem pekla, ani jsem si nevšimla, že od včerejšího poledne nejím.

Kolem čtvrté přišla máma, že mi udělá schiatsu masáž na uvolnění porodních cest. Když mě našla, jak uprostřed pravidelných pětiminutových kontrakcí válím těsto a modeluji rohlíčky, prohlásila, že masáž nedostanu, že by to taky Radek nemusel stihnout. Můj muž byl v práci busem, neboť jsem mu řekla, že se nic neděje a že na něho počkáme.

23. 11. 17:00 přijel, najedl se, sbalili jsme se a vyrazili do Jablonce do porodnice. Velkolepá výprava. Já, moje máma, můj muž a tři věrní psi. A stále jsem se těšila. Jen se mi chvílemi zdálo, že jde vše mimo mě. Jako bych sledovala film… Cestou se mi začalo dělat špatně od žaludku.

20:30 jsme byli v porodnici, já otevřená na 4 cm, jedna kontrakce menší, jedna větší, po pěti minutách, tak si mě tam nechali.

21:10 jsem dostala košili a klystýr a mamka s Radkem odjeli zabezpečit psi. Byla jsem sama v porodním pokojíčku, kýžený okamžik se blížil, já se máčela ve sprše, zvracela a těšila se. Po hodině kolem mě začala kroužit sestřička, že píchne vodu a já jí říkala, že ne, že praskne sama, a tak praskla. Kontrakce stále stejné, únavné, bolavé, ale stále jsem se těšila.

22:00 otevřená na 6 cm, hlavička lezla dolu, vypadalo to dobře, já blbec jsem si říkala, mohl by počkat přes půlnoc, aby byl 24., to je hezké datum. Máma mě masírovala, Radek hrál na darbuku, já jsem si dýchala, tancovala, vlnila se, občas jsem šla do sprchy, vypadalo to fakt dobře.

0:00 otevřená na 8 cm, ale mimino je vysoko. Začalo se mi dělat hodně špatně, zvracela jsem při každé kontrakci a dost to bolelo, už jsem je měla po 3 minutách. Začínala jsem být hodně unavená a místy skeptická. Dohodli jsme se na medikamentu, který uvolňuje děložní hrdlo. Uvědomila jsem si, že do mého přirozeně jdoucího tělesného procesu nechávám zasahovat a že se nebráním, neptám se, nediskutuji… nepoznávám se! Byla jsem unavená. Hodně unavená. Chtěla jsem být sama a nebrat ohledy a křičet a křičet. Jakoby z dálky jsem slyšela mámu, jak říká, ať křičím, ať jim klidně zbořím porodnici… všechno mizelo v podivném šumu…

Během dalších dvou hodin jsem se neotevřela ani o píď, zato bolesti zintenzivněly a nastoupily i ty křížové (nepopsatelné). Sevřela jsem se. Bolest byla patrně silnější než mé pravé poslání a já cítila, jak se při kontrakci zatínám a stahuji. Jako bych stála mimo své tělo. Věděla jsem, že se musím uvolnit, tlačit směrem ven, že mám porodit, ale jakoby druhá půlka ve mně křičela o pomoc… ať už to proboha skončí!

Kolem třetí už to bylo beznadějné, měla jsem kontrakce po 3 minutách, do toho křížové bolesti, při kterých jsem přestávala vidět. Když jsem chtěla dýchat, zvracela jsem, když jsem vlezla do teplé sprchy, zvracela jsem, když jsem si sedla na záchod, chytaly mě křeče do stehen. Dohodli jsme se (já bych v té chvíli kývla snad i čertovi) na oxytocinu, ať se to urychlí a to byl konec. Bolesti ještě zintenzivněly, což jsem myslela, že už není možné. Křížové bolesti přicházely mimo kontrakce a mezitím jsem začala omdlévat, patrně z únavy. Na epidural bylo pozdě, tak mi píchli „cosi“ proti bolesti, ale bylo vidět, že ani oni nevěří, že to nějak pomůže. Byla jsem stále na 8 cm, tlak jsem necítila, mimino nesestupovalo.

24. 11. ve 4:00 jsme rozhodli, že tomu dáme hodinu a pak půjdu na císaře. To byla nejdelší hodina na světě. Přestala jsem vnímat. Všechno šlo mimo mě, v hlavě jsem měla jedinou myšlenku, kdy už to proboha skončí… Za tu hodinu jsem se pokoušela mimino „protlačit“, ve dřepu, za chůze, na boku, na stoličce, pak za pomoci sestřičky (měla na to takový šikovný úchop a věřím, že to dost pomáhá), ale bylo jasné, že na to absolutně nemám sílu. Tohle všechno jenom vím, že se dělo. Byla jsem mimo. Měla jsem bílo před očima, pískalo mi v uších, usínala jsem, omdlévala a někde z dálky zaslechla: …je velkej, tak to asi ukončíme…

5:00 bylo rozhodnuto, mimino je příliš velké a já po tolika probdělých nocích a doslova paralyzovaná bolestí nemám sílu normálně porodit. Během další hodiny jsem byla připravená na sále, píchnout mi spinální anestezii byl úkon na 20 minut, protože posedět v klidu schoulená bylo pro mě jaksi nemožné. Z posledních sil jsem brečela, že chci uspat… Lehce nervózní anesteziolog se nedal a napodruhé mě napíchnul. Hned jak látka zapůsobila, jsem vyčerpáním usnula. A pak už to byla sranda. Smáli se mi, že mám spát jen od pasu dolů, a já se smála, že jsem nemohla po tolika nocích v předklonu odolat poloze ležmo…

24. 11. 6:14 ho vytáhli, ječel jak siréna a byl fakt velký. 4451 g, 56 cm a obvod hlavičky na hranici poroditelnosti…

Psychika je ale mocná a já to nezvládla. Nesplnila jsem očekávání nejen svých bližních, ale především ta svá. Mou představu o splynutí matky s dítětem někdo přeřízl nožem a já tomu nezabránila. Nevěděla jsem najednou, kde se tu ten maličký tvor vzal a chtěla jsem to udělat znovu a lépe.

Přestože se mi narodil zdravý chlapeček a naprosto vše proběhlo hladce, bez jediného problému (kojení v pořádku, jizva srostla krásně, nebolela, nebolelo mě nic, chlapeček zdravý, krásný, přibíral), neodolala jsem pocitu zklamání a ponořila se do dlouho trvající deprese, upnutá na další porod, který určitě proběhne „správně“.

Omlouvám se tímto svému životu, jak jsem se rouhala! Zapomněla jsem na to, že nebýt moderních technologií císařského řezu, přežila bych takový porod jen stěží a patrně jen já. Zapomněla jsem, že jsem tu, abych byla matkou maličkému tvoru ležícímu vedle mě. Zapomněla jsem, že on je důvod mého štěstí. Zapomněla jsem, že člověk míní a život mění…

Ale už jsem za vodou! Učím se a budu se učit dál!

Hodnotilo 8 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Mafalda05  22.09.11 11:56
Prirozeny porod

Ahoj, tvuj denicek jsem si precetla jednim dechem, je to, jakobych cetla svuj vlastni mozny pribeh. Me ceka porod teprve v lednu, ale na porod se tesim a mam o nem sve predstavy stejne jako ty. Chtela bych prirozeny porod, ale samozrejme mam respekt z toho, co se muze stat a jak se muze vsechno zvrtnout. Z tveho pribehu me skoro mrazi v zadech - otevrena na 8 cm, vsechno probihalo bolestive ale prirozene, ale stejne z toho byl cisar… Pro me je to priklad, neupinat se moc na to „jak to chci mit“ ale prijmout fakt, ze se muze stat cokoli, moc ti dekuji za zverejneni tveho pribehu, otevrelo mi to hodne oci.
Moje matka muj porod taky cely prozvracela, nevim, jak na tom budu ja, ale ta moznost tam je. Nevolnosti jsem mela a jeste obcas mam. A velke miminko nas mozna taky ceka, muj manzel ani ja nejsme zadni drobci. Jeste jednou ti dekuji za tvuj pribeh a preji ti hodne stesti a radosti s tvym urcite nadhernym chlapeckem! My taky cekame kluka…

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 22.09.11 12:38

Moc hezky napsané:)
Aspoň teď víš, že se ty císaře nedělají pro srandu králíkům, zkus si představit, že bys takhle rodila ještě dva dny a natrhla se až na záda, brr…
Neberu ti tvé přesvědčení o porodu, do kterého se nemá zasahovat, ale ony ty zásahy tady nejsou proto, aby bylo odrozeno co nejrychleji, ale spíše proto, aby se tobě a prckovi nic nestalo.
Tak si užívej svého krásného synka a ať ti roste do krásy:)

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 22.09.11 12:51

Božíčku holka to je deníček.To je příběh.Jde mi husina po těle,když si představím co jsi prožila.Takového cvaldu a oni tě nechali tak dlouho?Bože ty moje dva rychlé porody ,uplně se stydím.Hlavně že to vše dopadlo v pořádku a a oba jste v pohodě.Ať vám mrňousek dělá už jen samou radosta maminku už netrápí.Smekám před Tebou :palec: :kytka:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 22.09.11 13:09

taky jsme rodila sekcí,zachránilo mi to život a mojí dceři pravděpodobně taky…Chtěla jsem strašně rodit normálně ale pokud by to mělo ohrozit mé dítko tak jsem šla podkudličku,ted je Kačce rok a je to zdravá čiperná holka…Přeju Vám do života jen to nej nej,hlavně zdravíčko a rodinnou pohodičku.. :hug: :hug: :hug: :srdce:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 22.09.11 14:58

Téda no když to čtu úplně mi běhá mráz po zádech… Hlavně že jste to oba zvládli a je úplně jedno jestli přirozeně nebo sekcí. Jste zdraví a v pořádku a to je to nejduležitější :-) Gratuluji k malému :kytka:

 
larsa
Zasloužilá kecalka 810 příspěvků 22.09.11 16:54

Jsi statečná! Máš krásného chlapečka :)

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 22.09.11 17:05

Gratuluju k tomu, jak jste to zvládli!!!! Přeju hodně zdraví a moc si cením toho, jak upřímně jsi to napsala :potlesk: :kytka:

 
Michala5
Kecalka 496 příspěvků 22.09.11 19:33

Teda muselo to být strašný, ale hlavně, že vše dobře dopadlo. Já se bála, že to ěpatně skončí, dle toho nadpisu :-)
Je to fajn, že je malej zdravej a živej. Byl to teda kusanec :-)

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 22.09.11 20:16

Nádherné. Nádherně popsané. Smekám před Tvojí ochotou a vůlí porodit přirozeně,měla by jsi být vzorem všem mírně přecitlivělým provorodičkám. Každopádně máš krásného syna a příště se určitě zadaří tak,jak si přeješ.

 
Uživatel je onlineomites
Extra třída :D 12658 příspěvků 22.09.11 21:56

Ahoj, hormony jsou svině a ještě horší je zklamání sama ze sebe poté,co si člověk vytíčí nějaký vznešený cíl,kterého pak nedosáhne. Bála jsem se, že si ten porod vyčítáš dodnes. A přitom není žádný důvod. Vůbec jsi neselhala, máš krásného zdravého syna, co by jsi chtěla víc. To je tak, když se člověk na něco nesmyslně upne a pak neunese to, že se mu to nepovedlo. A přitom by jsi opravdu měla děkovat všem zůčastněným, že jste oba v pořádku.
Já jsem měla vyvolávaný porod, který skončil císařem a jediné, co mě zajímalo, bylo, jestli je malý v pořádku. Měl 4350g a taky jsem nebyla schopná ho porodit normální cestou. Ani jednou mě opravdu nenapadlo, že jsem zklamala, i když bych samozřejmě daleko radši rodila přirozeně. Vždyť ten malý poklad si přece zaslouží spokojenou maminku…

 
Vercaa
Extra třída :D 11785 příspěvků 23.09.11 14:25

Krásný deníček!

 
Ilwimia
Zasloužilá kecalka 943 příspěvků 28.09.11 16:29

Děkuji za komentáře.

Mafalda, stůj si za svým, přeji bezproblémový porod a jsem ráda, jestli jsem pomohla.

Kajuli, to není jednoznačné. Každopádně s tebou nemohu souhlasit, pohybuji se ve společnosti pediatrů, neonatologů a porodníků a bohužel smutnou pravdou je, že porody se urychlují právě proto, aby bylo odrozeno co nejrychleji. Prý by se 90procent porodů obešlo uplně bez zásahů, to by ovšem trval i tři dny. A tři dny poslouchat nářek a nadávky rodiček, to se nikomu nechce. Tak se rodí rychle a ne bez následků. Holt doba je konzumní a tak se konzumně přistupuje i tak přirozené věci, jako je rodění dětí.

Jinak jsem chtěla poděkovat Jablonecké porodnici. Opravdu mi pomohli udělat všechno pro to, aby se dostal na svět přirozeně a když už to nešlo, tak zasáhli.

Holky, ale stejně jsme statečné!

 
Imanni  14.09.13 09:37

Děkuji :-) za to, cos napsala. Já si před rokem prošla podobným…postu­pujícím porodem a na koncimě čekalo ustoupení císaři, protože jsem uz nemohla rodit dal, tělo mě nepustilo, síly uz nebyly…a já padla do dlouhých depresi. Oba jsme zdraví, chvála bohu za to :-) odpustila sis, to musím udělat taky…

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Děkuji...


Reklama