Proč jít rodit do Přerova

Porod

Milé budoucí maminky, Ráda bych se s vámi podělila o zážitek ze svého porodu, protože, jak vím z vlastní zkušenosti, každá čekatelka si ráda přečte o tom, že to jde i rychle a bez komplikací. A i když to asi není tak zajímavé jako líčení zdlouhavých problematických porodů, přesto si to neodpustím. Už jenom z toho důvodu, abych veřejně vyjádřila své díky personálu přerovské porodnice, do které se stále ještě některé místní maminky neodvažují jít rodit, protože tam jsou špatní doktoři, protivné sestry a vůbec „sto let za opicema. Hned na začátku proto podotýkám, že JÁ MÁM NAPROSTO ODLIŠNOU ZKUŠENOST.

Protivná byla jediná sestra z gynekologie, která dělala zbytečné scény kvůli županu pověšenému na tyčce od závěsu, který odděloval od sebe postele. Podotýkám, že jsem byla do té doby na dvoulůžkovém pokoji sama a není na něm jediný věšák… Ale s někým takovým se setkáte všude. Možná měla nějaké osobní problémy nebo se prostě ten den špatně vyspala.
Dr. Novota, který mě rodil, je sice svým přístupem k pacientovi poněkud „svojský", protože vám neřekne vůbec nic, pokud se nezeptáte, což asi u porodníka a vůbec lékaře, my zvídaví pacienti příliš neoceníme, nicméně má zlaté ruce a to je jistě mnohem důležitější. Respektoval mé přání a nenastřihl mě, i když se zdálo, že to bude potřeba, protože Albert nebyl žádný prcek - 3,71kg a navíc se cpal na svět hlavičkou a ručičkou zároveň. Takže tímto velmi děkuji panu dr., že jsem si už v den porodu v pohodě seděla, šla na WC a na šestinedělí pobíhala jako laňkaJ. Úplně opačný přístup k maminkám má nová paní dr. Martínková, která s vámi ochotně všechno probere, zkontroluje, poradí a je moc milá. Také pediatři byli pohodoví, ale to asi ani jinak nejdeJ
Největší díky patří ovšem vynikající PA, paní Jiřině Tomáškové. Byla prostě úžasná, celou dobu si pozpěvovala, což mě uklidňovalo a skvěle mě vedla. Podezřívám ji, že četla můj porodní plán více než jednou, protože se stala, aniž bych ji o to poprosila, mou mluvčí, a upozorňovala dr. na body z mého plánu, na které bych já, unavená bolestmi, určitě zapomněla, a pak by mě to mrzelo. Připomněla dr., že si nepřeji epiziotomii, že chci dítě přiložit ihned na břicho, že chce manžel přestřihnout pupečník… Její neustálé povzbuzování mi neskutečně pomáhalo a s naprostou důvěrou jsem tlačila a dýchala přesně, jak řekla. I když je v přerovské porodnici zvykem rodit spíše v polosedě na porodním lůžku, byla ochotná jít se mnou i do jiných poloh. Nakonec to však nebylo třeba, protože mi dřep a klek, ve kterých jsem strávila většinu kontrakcí, v té finální fázi vůbec nevyhovoval a bylo mi dobře právě v té klasické poloze. Paní Jiřko, i když to pekelně bolelo, díky za krásný porod.
Druhá nejdůležitější záležitost, která zajímá maminky po porodu je kojení. A tady mi opět nezbývá nic jiného než slova chvály. Sestřičky na novorozeneckém byly perfektní, vše ochotně vysvětlily, ale zároveň neobtěžovaly zbytečným kontrolováním. Jmenovitě chci poděkovat hlavně paní Janě Mlčákové, která mě naučila správně kojit a svým úžasným lidským přístupem mě podržela, když jsem měla jednu noc pocit, že to nejde. Bertík byl veliký, ztrácel proto víc než menší mimča a mé kolostrum mu nestačilo. Sestřička mi proto navrhla trošku ho přikrmit glukozou ze stříkačky. Malý ji sice plival, ale trošku vypil, uklidnil se a usnul a mně se ráno nalila prsa a od té doby kojím a kojím. I když to bylo jednu dobu bolestivé, i zde jsem se dočkala rady, co s tím, a pomohlo přesně to, co mi sestřičky doporučily. A co pro mě bylo nejdůležitější? Jejich chvála. Sebevědomí šestinedělek je věc neskutečně křehká a každé slovíčko pochvaly ze strany zkušeného profesionála vám ho nebetyčně zvedne.
A k těm 100 letům za opicema mám pouze toto. Na oddělení šestinedělí se plně podporuje kojení, nenajdete tam jediný dudlík, i kdybyste ho chtěly, maminky, a když se přikrmuje, tak lžičkou nebo stříkačkou.
Ale abych jen nechválila… Je škoda, že je zde pouze jeden nadstandart, mnohé maminky by jistě ocenily soukromí a hlavně samostatné sociální zařízení.
Toť zhruba vše, co jsem chtěla říci. A jestli vás to ještě neunavilo, tak čtěte dál, jak přišel na svět náš 51cm dlouhý a 3,71kg vážící syn Albert.

V 8 večer jsem lezla z vany a jak jsem došlápla na zem druhou nohou, prdla mi voda. Volala jsem do porod., jestli máme jet hned, když nemám stahy, ale řekli, že jo. Tak jsme dobalili tašku a pomalu vyrazili. Asi do devíti jsem byla monitoru, kde se ukázaly dvě ubohé kontrakce, jinak nic, takže dr. i PA se shodli, že to bude na dlouho.
Poslali nás na sál a prý, že si mám ještě zdřímnout, že to fakt bude trvat dlouho, byla jsem stále na 1,5cm, jako před třemi týdny, kdy mě začli strašit předčasným porodem.. Ve čtvrt na deset přišla první vážnější kontrakce, další asi po osmi minutách. To se ještě celkem dalo. Rozdýchávala jsem to ve stoje a v předklonu. Postupně to bylo horší, tak jsem se přesunula do vany. Ve dvanáct přišla PA zkontrolovat, jak jsme daleko. Těsně před tím jsem do vany vyzvracela večeři. Myslela jsem, že to bylo z těch homeopatik, která jsem jedla, ale PA mi pak vysvětlila, že to bylo čípkem a těmi bolestmi, a že je to v pořádku. Modlila jsem se, ať řekne aspoň na sedm. Bylo to na dva. Za tři hodiny šílených bolestí jsem se otevřela o půl cm! Teď už jsem věděla, že měli pravdu, když říkali, že to bude na dlouho. V půl jedné přišla znovu a jestli to prý bude aspoň na tři, dáme Yal. Bylo to, tak jsme ho dali. Jenže u toho jsem musela ležet na boku, což jsem vydržela dvě kontrakce, asi tak pět minut, a šla na WC. Tam se celkem nic nedělo, kromě toho, že jsem měla další stahy a začalo se mi chtít tlačit. Ptala jsem se, jestli můžu, protože mi bylo divné, že bych měla tlačit, když jsem na 3 cm. PA volala - na záchodě nééé! Vylezla jsem, zkontrolovala mě a řekla:„No, výborně, branka je zašlá, jdeme na to mamino. Při další kontrakci už tlačíme. Tatínku, máte připravený foťák?“ Nějak jsem nevěřila, že už je to ONO. A tak jsem zatlačila jen tak zkušebně. To bylo asi za pět jedna. Zavolali dr. a já jsem se do toho obula a jedna nula sedm už jsem měla Bertíka na bříšku. Nenastřižená, jen se 3 vnitřími stehy, protože se Albi tlačil ven i s ručičkou.
Pomohla mi asi ta homeopatika, která mi manžel trpělivě každých 15 min. sypal do pusy. Nic jiného, než toto, a že mi držel sprchu, když už jsem nemohla, pro mě udělat nemohl. Ale nejdůležitější bylo, že tam prostě byl. Myslím, že homeopatika jsou hlavně o hlavě. Musíte tomu prostě věřit, a já tomu věřila, takže u mě to zafungovalo. Za deset min. jsem se otevřela o sedm cm, což je slušný výkon:) Brala jsem Arniku Montanu 9 před porodem a po odtoku plodovky na střídačku Caulophyllum Thalictroides 9 a Acteu Racemosu 9 po patnácti minutách 5 kuliček. Jděte do toho, holky! Rozhodně vám to neublíží. Po porodu beru zase Arnicu a už skoro nekrvácím.
Přeji všem krásné a pohodové porody, třeba právě v Přerově.

Julie a Bertík 13 dnů od Jarňulek

Váš příspěvek
Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.04.05 22:11

Julie, gratuluji ti k obříkovi. Já jsem rodila v Přerově v červenci a byla jsem naprosto spokojená. Možná právě proto, že jsem měla možnost srovnávat přerovskou a šumperskou porodnici. Nebe a dudy…
 Radka

kaila
Kecalka 256 příspěvků 02.04.05 09:56

Ahoj Julie,taky se pridavam k gratulaci!!Jsem rada,ze jsi to napsala zrovna o Prerove.Ja sama sice tehotna jeste nejsem,ale jsem ze stejneho mesta,takze hodlam rodit take tam.Velice me zajima i ta homeopatika,takze az bude doba meho porodu,chtela bych jich vyuzit.Jenom by me zajimalo ty jsi chodila k homeapatovi v Prerove?Chtela bych zacit k nemu chodit hned na zacatku tehotenstvi,kdyby jsi o nejakem vedela prosim dala by jsi mi vedet?Preji ti krasne chvilky s miminkem.Mejte se krasne Kaila

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.05 11:02

Čauky, Míšo, já jsem také hledala nějakého homeopata v Přerově, ale prý tady nikdo spolehlivý není. Psala jsem Ajce a ta mi dala kontakt na homeopata v Kroměříži, takže jestli ti bude stačit ten, dej vědět, napíšu ti telefon. Snad se nebude zlobit on ani Ajka.
 Radka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.05 22:07

Ahoj Julie,

když jsem to ze začátku četla, říkala jsem si ,že to budem mít průběh jako můj porod–dlouhý, a skutečně mě to překvapilo,ty homeopatika příště zkusím, ja jsem na tyto věci perfektně vnímavá a zabírá mi to. Škoda,že u mě je teď už po porodu

pa Lime

julie01
Ukecaná baba ;) 1168 příspěvků 03.04.05 11:53

Ahoj holky, díky za gratulace:)
zrovna mám chvilku mezi vysáváním a kojením a Albert se budí, tak ho mám v náručí a koukám, že jsou tady reakce:)
Ta homeopatika mi doporučila kamarádka magistra v lékárně U zlatého hada naproti Pensionu U Nováků. Určitě vám tam dobře poradí, jen tam jděte a nakupujte… My pak třeba dostanem slevu:), viď paní doktorko:)
Mějte se krásně, hezké jaro a příjemné těhotnění i porody, ať už kdekoliv, přejí

Julie a Albert

kaila
Kecalka 256 příspěvků 03.04.05 13:13

Julie a kamaradka magistra je homaopatka?Ja jen,ze se snazim sehnat nekoho v Prerove.sice mi Radina dala tel cislo na nekoho v Kromerizi,coz urcite taky zkusim DIKY RADINO,ale pokud by jsi znala nekoho perfektniho u nas dej mi vedet prosim.dekuji Kaila

Snehu
Kecalka 152 příspěvků 03.04.05 17:46

Ahoj Juli a Bertiku, gratuluji k prijemnemu porodu. Ja jsem v Prerove rodila 1.9., ale mela jsem trosku vyhrady..

  • I pres porodni plan jsem vetsinu 1. doby byla privazana na stole, ale to chapu, byly trosku problemy. Nejvic me mrzi, ze jsem prcka nedostala hned po porodu na brisko, asi je treba to pripominat porad dokola.
  • Meli jsme problem s kojenim, maly se nedokazal napit a tak sestricky proste na:,–(ily lahev. Vysvetlily mi, ze je to nejlepsi, ja, zmatena prvorodicka jsem sice z kurzu vedela, ze by se to nemelo,ale nemela jsem nejak silu se branit..
  • A pak jeste vzpominam na jednu sestricku, kdyz malej v noci plakal a sestricka probehla s odmerenymi slovy: „To nemate dudlik, proboha?“
    Ale jinak s Prerovem taky velka spokojenost a priste, uz zkusenejsi, kdy snad budu vic vedet co a jak se mnou i s malym, neni duvod jet jinam.
    At se vam dari..:-)
    Snehu a Jachym
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.04.05 18:18

Ahoj Julie i ostatní holčiny,
já si sice malou odradila doma (neplánovaně a nechtěně), ale do porodnice jsem jela posléze do Přerova. Tam mě čekala jen příjemná atmosféra, výborná Dr. Hambálková a vůbec pohoda. Pravdou je, že určité věci v Přerově chybí (třeba nějaký ten věšáček nebo tak), ale to jsou opravdu jen maličkosti. S dudliky mam maličko jiné zkušenosti, kdo chtěl, mohl si ho dát a proč taky ne. My ho první měsíc nepotřebovaly a ted ho malá má. Trošku jinou horší zkušenost mám s přerovskou dětskou pohotovostí (hrůza a děs) a pak s ortopedií (malá dostala peřinku bez většího vysvětlení)…ale porodnici - můžu doporučit..
takže přeji pohodičku a ať malý pěkně roste..
Jana, Žanetka 8 týdnů

julie01
Ukecaná baba ;) 1168 příspěvků 03.04.05 19:31

Kailo,

není, je to doktorka farmacie. Bohužel žádného homeopata tady neznám, ale vím, že se tím zabývají někteří lékaři. Pokud vím, tak v Kroměříži je nějaký dobrý homeopat, myslím, že je taky doktor a jmenuje se Kremla. Ale nevím to úplně jistě. Je to už hodně dávno, co mi na něj dával někdo kontakt, když jsem měla problémy s ledvinami. Ale vlastní zkušenost nemám. Tenkrát jsem mu nezavolala.

j.

julie01
Ukecaná baba ;) 1168 příspěvků 03.04.05 19:39

Ahoj Sněhu a Jáchyme,

přemýšlím o té láhvi a napadlo mě, že to může být tím, že tenkrát se ještě sestry nejezdily školit do Vítkovic, aby získaly titul Byby friendly. Myslím, že nám paní Michlová na kurzu říkala, že tym budou jezdit od nového roku. Když jsem se s nimi bavila, dozvědělala jsem se, že teď je tam všechno jinak, že dudlíky už tam nesmějí mít, že jak tam začly jezdit a školit se, všechny se musely vyhodit.
Co se týče protivných sester, jak už jsem psala, na ty narazíš všude… s tím nic nenaděláme. A s těmi požadavky a plány.. člověk asi musí být trošku asertivní, být slušný a příjemný, ale nenechat si nic líbit.
Děkujem za gratulace a přejeme hezké jaro.

j a b

julie01
Ukecaná baba ;) 1168 příspěvků 03.04.05 19:45

Ahoj Jani a Žanetko,

nechodilas taky k paní Michlové na kurz? Povídala nám o nějaké paní, která děsně rychle porodila doma ve vaně, ještě než stihli odjet do porodnice. Nikoho nejmenovala, ale napadlo mě, jestli to nakonec nejsi ty:) Hlavně, že jste v pořádku. Martinu Hambálkovou znám osobně a je opravdu bezvadná. Domlouvaly jsme se, že příjdu rodit, když bude mít službu, ale Albert měl jiné plány a chtěl se radši seznámit s chlapem:)
S tím dudlíkem je to přesně tak. Kdo chce, může ho miminu dát, ale musí mít svůj, v porodnici ho podle sestřičky už nedostaneš.
Doufám, že pohotovost nebudeme dlouho potřebovat, ale na kyčle jdeme za měsíc. Tak když tak ještě písni, ať vím, na co se připravit.

Díky a mějte se krásně

j a b

LENNYS
Kecalka 416 příspěvků 04.04.05 16:24

AHOJ JULINKO!

Díky za reklamu:-))))
Doufám, že po tvé chvále na homeopatika budou mít všechny další maminky tak bezproblémovej porod jako ty!
Pozdravuj Bertíka, ať pěkně sosá a přibírá,snad se brzo zastavím, až mě přejde rýma, abych ho nenakazila.

Co se týče toho homeopata, tak hodně se mluví o tom kroměřížském, prý je opravdu vynikající. Telefon na něj máme v práci, ale pokud bude mít někdo zájem, tak to sem dodám.

Lennys

julie01
Ukecaná baba ;) 1168 příspěvků 05.04.05 19:26

Ahoj Lennýsku,

tak tys mě objevila? To přece není žádná reklama… Prostě dáváš dobré rady a dodáváš kvalitní přípravky:)
Určitě se zastav, my už se ne tebe moc těšíme. CHodíme teď už ven každý den. Ale pořád jsem si ještě neužila takovou tu klasickou korzovací procházku.. Pořád něco vyřizuju, nakupuju, atd. Už se fakt těším do toho Michalova a k Bečvě.

Kurýruj se a brzy se ozvi a přijď,

papa Julka s Bertíkem

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.05 21:09

Ahoj Julie,
ja taky rodila v Prerove, mam jinou zkusenost, ale vse spatne je jiz zapomenuto a vzpominam jen na ty hezke veci. Nevim, jestli to bylo komplikovanym tehotenstvim i porodem, nebo plnou porodnici, kdy byly sestricky docela nervozni, nebo treba erupcemi na slunci a nebudu nic hodnotit. Proste dekuji pani doktorce, ktera mi o pulnoci provedla cisarsky rez a diky niz asi vsechno dobre dopadlo a dekuji svym miminkum, ze se tak draly do zivota, ze pribiraly astronimickou rychlosti a nemusely jsme byt v porodnici moc dlouho. Souhlasim s jednom / jeden nadstandart je opravdu hodne malo.

jufka a dve petimesicni miminka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.04.05 18:28

Ahoj Julie i Bertíku,
no byla jsem to já, kdo rodil doma. Chodila jsem k paní Michlové :-))). Kyčle absolovované v Přerově - upřímně řečeno nic moc. Byl tam nějaký cizinec a my kyčlíky neměly v pohodě. Dostali jsme freikovu peřinu bez nějakého vysvětlení kvůli čemu a tak podobně. Byla jsem docela roztrpčená, navíc malá má problémy s prdíky. No už si zvykla a v nejhorším mám kontakt na ortopeda soukromého v Olomouci, takže když tak půjdem tam. Jinak se připrav na velký houf maminek a miminek, děsné prostředí a obrosvkou masovost tohoto vyšetření /s tím je spjatá i rychlost). Já byla docela v šoku, že jsme dostaly peřinu a než jsem se stačila na něco zeptat, už se vyšetřovalo další dítě. No prostě nechci to úplně kritizovat, ale já bych si to představovala maličko líp.
Takže přeji pevné nervy a hodně zdravíčka a pohody
Jana, Žaňule z Kokor…
PS: jméno Albert je dost neobvyklé, kdo ho vymyslel? Můj švagr byl nadšen, když se objevilo v Přerovsku.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.05 17:21

Ahoj jufko,

to je mi líto, ale hlavně, že je již vše ok.gratulujem k dvjčátkům:) musí to být záběr…

j a b

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.05 17:24

Ahoj jani,

no přerov je díra, tady se nic neutají. A znáš se s Gábinou G., že?:)
Albert jsem vymyslela já a manžel schválil. Je to podle S tebou mě byví svět. Chtěla jsem Matese, ale těch je strašně moc, takže Bertík…:)
Letím kojit, papa

j a b

Markina
Kecalka 401 příspěvků 04.05.05 16:34

Ahoj Julinko,
kraaasny porod a bez nastrihnuti - primo ukazkovy!! :)) Blahopreji!!!

P.S.Diky za fotecky, Bertick je slunicko, moc roztomily! Taky uz snad brzy poslu ;). Mela jsem osobni problemy a nebyl cas na psani a vubec na otevreni PC :(. Ale budu se ti snazit co nejdrive odepsat..
Mejte se s Bertulkou bajecne! :)
Papa Markina

Vložit nový komentář