Starosti s miminkem

Rodičovství
  • emimino
  • 18.08.01

koupání, kojení, spánek to vše může trápit maminky, které mají doma malé miminko

Mila Šárko,
právě jsem si přečetla několik tvých rad a získala tak spoustu zajímavých informací.
Máme pětiměsíční Aničku, kterou stále plně kojím. Přibývá ale velmi málo, v poslední době i jenom 4 dkg týdně, je velmi drobná - porodní váha, výška 2, 80 kg a 47 cm, dnes asi 5, 20 kg a 59 cm. Přitom kojení nijak neomezuju, mléka mám dost.
Od třetího měsíce je často nervózní při kojení, odvrací hlavu, vzpírá se. Kojíme hodně často, i po půl hodině, má zájem kdykoli.
Nervózní je i u koupání, přibližně od stejné doby odmítá koupání, zkoušeli jsme i koupání ve velké vaně spojené s kojením, marně.
Spí podle mého názoru málo - 8 - 10 hodin denně (sama bych potřebovala víc). Usíná i několik hodin, znovu a znovu kojíme. Před spaním má zavedený rituál koupání, kojení, ukolébavka.
Jinak je přes den usměvavá, hraje si, i když vyžaduje velkou pozornost, sama vydrží maximálně čtvrt hodiny (výjimečně).
Přitom si nejsme vědomi žádné zá:,–(ní změny, která by byla nastala v té době (kolem tří měsíců).
Jak si poradit s alespoň jedním z těchto problémů?

Ahoj,
sama píšeš, že Anička je milé a usměvavé miminko, takže být Tebou, tak všechny obavy hodím za hlavu.
Váha Aničky, bych řekla, odpovídá - v půl roce by dítě mělo mít asi dvojnásobek porodní váhy a mělo by být větší asi o 12 cm. Obojí Anička splňuje. Vzhledem k tomu, že byla poněkud menší, když se narodila, tak se dá předpokládat, že bude drobnější (ve výšce i váze) i nadále.
S kojením se pokus vydržet - pokud ale Anička se vzpírá, tak jí kojení nevnucuj. Starší děti již dokáží vypít na jedno kojení více než dříve a tak dokáží vydržet do dalšího kojení déle. Maminky to často mate a myslí si, že miminku musí něco chybět. Kojit po půl hodině bych řekla je v tomto věku již zbytečné. Navíc brzy začneš dávat první pevnou stravu, takže problémy s kojením se zase sníží.
Některé děti se mohou začít bezdůvodně bát vody - pokud je koupání doprovázeno pláčem, tak raději Aničku do vody nenuťte a pouze jí tělíčko otírejte vlhkým ručníkem. Zkusit můžete také spoustu hraček určených do vody, ukázat Aničce, jak voda teče ze sprchy, prostě si s ní ve vodě hrát, aby na svůj strach zapomněla.
Spánková potřeba Aničky je opravdu poněkud kratší, ale někde jsem četla, že takové děti jsou velmi společenské, vnímavé a inteligentní. V každém případě Anička začne brzy sama lozit, bude hodně bývat na čerstvém vzduchu - to vše dokáže malého človíčka velmi unavit. Uvidíš, že za chvíli bude potřebovat spát déle a že také bude rychleji usínat. Jinak zkontrolujte, zda není v místnosti, kde Anička spí hluk, moc světla, suchý vzduch nebo vysoká teplota (měla by být 18-20 stupňů).
Prostě jinak řečeno - všechny problémy vyřeší čas.
Přeji hodně trpělivosti Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek