Strach

Porod

Předčasné odloučení placenty je považováno za jednu z nejzávažnějších komplikací v porodnictví. V mnoha případech končí tato událost tragicky. Není dne, kdy bych neděkovala za to, že můj syn a já jsme abrupci placenty ve zdraví přežili. A není dne, kdy bych neprosila za to, aby se to už žádné nastávající mamince nestalo – a už vůbec ne s tím špatným koncem.

Aaau. Velice nepříjemně mě zabolelo v podbřišku. Přepadne mě silná úzkost. To bylo ale hnusný. Na tvrdnutí břicha jsem si za posledních dvacet týdnů zvykla. Tohle však bylo jiné. Probudilo mě to ze spaní. Přesouvám se na toaletu. Než se dopotácím zpátky do postele, mám břicho jako kámen. Naštěstí už mě tolik nebolí. Snažím se být v klidu. Nejde to. Jsem v pozoru. Koukám na hodinky. Je po půl sedmé. Nový rok.

A je to tu zase. Po třech minutách. A sakra. Zneklidním. V krku mám knedlík. Opakuje se to. Znovu a znovu. Manžel se probouzí. „Mně tvrdne břicho,“ pípnu. „A jeee,“ odpoví mi. Nezapomene mi připomenout, ať ležím. Obvykle už touto dobou tahám koště nebo vysavač. Teď se neopovažuji ani pohnout. Bojím se, co přijde za pár minut. Je mi zima. Tohle není dobrý.

Už to trvá hodinu a půl. Dobaluji tašku. Máma mě měla za blázna, když jsem si ji o Vánocích nachystala. Věděla jsem, že do termínu nedonosím. Ale tak brzy jsem to nečekala. Oblékám se. Venku pohladím psy. Chce se mi brečet, ale držím se. Jedeme.

V čekárně před porodním sálem jsou pouze maminky, co přišly na monitor. Koukají na mě a z jejich pohledů je mi jasné, že se diví, co tady dělám. Moje bříško je tak malé, že se na něj sotva vejdou ty dvě sondy. Monitor už kreslí kopečky. Přijímá mě mladý a moc hodný pan doktor. Manžel je smutný, že si mě v nemocnici nechají. Mně se ale uleví. Cítím se v bezpečí. Třeba to zastaví. Ale nevěřím tomu.

Dostávám kapačku s magnéziem. Nic. Je to stejné. Dostávám další. Na chvíli klid. Sestřička má radost. Pak se to vrací. Sestřička nese Gynipral. Trochu silnější káva. Tohle je moje poslední naděje. Umírá. Stahy se zhoršují. Ale zatím nic hrozného. Přichází máma. Nedalo jí to. Musela mě vidět. To bylo naposledy, co mě viděla „celou“.

Je skoro večer. Stahy pokračují. Stále je mi zima. Pořád ten knedlík v krku. A jako kdyby mi někdo seděl na prsou. Co teď bude? Kdy to skončí? Usnu dneska vůbec? Kdy už mi bude teplo? Přichází lékařka. Zná mě. Je to skoro rok. Nezmiňuje se. Ale vidím, že ví. Navrhuje převoz do Písku nebo Hořovic. Mluvila s dětskými lékaři. Bojí si mě tady nechat. Jsem právě 34+4 a miminko je podle ultrazvuku o dva týdny menší. Není tak úplně malé. Je ale dostatečně zralé?

Další monitor. Teď to již trochu bolí. Nepíše to kopečky. Jsou to kopce. Ach jo. Vypadá to, že miminko spinká. Třesu břichem. Nic. Točím se z boku na bok. Pořád je to úzké. To mi nepřidává. Už čtyřicet minut je to úzký. Stále se snažím miminko „budit“. Už! Uf. Posledních deset minut je to dobré.

Jsem na chvíli sama. Během večera mě asi převezou. V televizi dávají Fany. Tak pěkný film! Já jsem roztěkaná. Nedokážu se dívat ani na ten film. Moc jsem nejedla. Spíš z donucení. Protože noc nejspíš bude dlouhá. Půjdu se umýt. Třeba mi pak bude konečně teplo. Otočím se na bok. Sahám pro pití. Chci si cucnout. A najednou cítím teplo. Jeee. Teče mi voda. Takže porodím. Jdu na toaletu. Úplně se vidím, jak jdu za sestrou s tou vložkou.

Vyndám ji – a vytřeštím oči. Panebože! To je krev!!! Srdce se mi zastavilo. Rozklepu se. Vyhazuji vložku. Beru si další. Sotva se stačím nadechnout. A znovu cítím teplo. Zase krev. Tohle ne! To ne! Prosím! Brečela bych. Ale strachy mi vyschlo nejen v krku.

Zvoním. Bože! Mně je zima. Já chci usnout! A probudit se, až bude všechno dobré. Co bude teď?! Stáčí ho zachránit? Čas se stojí. Přichází sestra. „Sestřičko, já strašně krvácím,“ ukazuji vložku. Ona mě vezme kolem ramen. „To může být,“ říká klidným hlasem. Přiběhne ošetřovatelka. „Aničko, přivez prosím vozík, odvezeme paní na sál,“ povídá jí sestra. „Už zase. Už zase!“ blekotám. Sestra koukne na vložku a volá: „Aničko?! Lehátko!“

Jedeme. Ježíši! Ta chodba je tak dlouhá. Sakra! Ten výtah je tak pomalý. Jsme na sále. Sklání se nade mnou porodní asistentka. Včera mi natáčela monitor při prohlídce. „Vás bych tady nečekala!“ „Já sebe taky ne,“ odpovídám. Klepu se. Strašně. Nekontrolovaně. Musím vypadat směšně. Ale nedokážu to ovládnout.

Lékařka mě vyšetřuje. Zase to teče. Utírají mě. Opět. A znovu. Koukám na asistentky. Rty se jim stáhly do slabých čárek. Zbledly. Nic neříkají. Teď ultrazvuk. Zavírám oči. Nechci to vidět. Jestli je mrtvé, ať umřu taky! „Ozvy sto padesát. Voda neubyla. Hematom za placentou není.“ Zatím jdu na „hekárnu“. Jsem tam sama. Píchají mi další žílu. Točí další monitor. Porodím tady. Už mě nepřevezou. Kdyby se cokoli změnilo, jdu na císaře. To je jasné.

Ozvy se mi zdají rychlé. Skončete to! Chci to skončit! Rychle! Prosím!!! Zase krvácím. Víc než předtím. Porodní asistentka vymění podložku. Zahlídnu tu louži. Zděsím se. Běží pro lékařku. Znovu to teče. Trochu zvedám hlavu. Opět louže. Ať už je konec! Proboha! Rychle! Ať už to skončí! Co se mnou bude? Skončím na JIP? Nebo rovnou na ARO? Přibíhá lékařka. Koukne na podložku a říká: „Jdeme to udělat!“ Dostávám cévku. Fuj! Teď už mě břicho bolí. A nepřestává.

Jsem na operačním stole. Uspí mě? Bojím se. Pan doktor anesteziolog mi říká: „Proč se, kočičko, tak klepete?“ „Bojím se o miminko,“ vykoktám. Dostávám spinál. Lékařka poslouchá srdíčko. „Ozvy sto padesát. Nebojte se, určitě to bude dobrý!“ Jde se na to. Cévku již necítím. Břicho taky ne. Zarouškují mě.

Chvíli nic. Jen škubání. Sem. Tam. Kdy bude venku?! Ať už je venku! Bude plakat? Prosím, ať pláče! „Už to bude, už to bude,“ slyším anesteziologa. „Je to kluk!“ vykřikne lékařka. „Rychle, rychle!“ slyším kolem sebe. Nepláče. Kdy bude plakat?!

Vzápětí ho slyším! Vytrysknou mi slzy. Je živý! Nemůžu dýchat. Klesá mi tlak. Dostávám masku. Efedrin. Je to lepší. Pak zvracím. To celé se opakuje ještě nejmíň třikrát. Pak mi dětská sestřička ukazuje můj malý uzlíček. Je zabalený v plence. Trochu fialový. Trochu upatlaný. Ale nejkrásnější na světě! „Vezmu ho k nám nahoru do teplíčka,“ říká. Jsem jako ve snách.

Už mě šijí. Přichází pediatr. Malého museli po vybavení trochu křísit, ale rychle se „chytl“. Jenže z konečníku mu začala téct krev. Pravděpodobně je to jen nalokaná krvavá plodová voda. Ale pro jistotu ho vezou do Prahy. Nechtějí nic podcenit. Jsem za to ráda. Daří se mu dobře. Je jen maličký. Konec operace. Jedu do své postele.

Sestřička se usmívá. Já taky. Opiáty do zadku nechci. Vždyť mně je báječně! Kapačku na bolest ale dostávám chtě nechtě. První a poslední. Zanedlouho přichází lékařka. Malý už je v Praze. Je v pořádku. Nemuseli ho tam vézt, neměl potíže. Ale chtěli, aby to teď už dopadlo dobře. Váží 2020 gramů. Pan doktor se tedy včera „seknul“ s odhadem váhy jen o padesát gramů. Než mě otevřeli, měla jsem za placentou obrovský hematom. Abrupce jako „vyšitá“.

Se sestřičkou si ještě dlouho povídáme. „Opravdu nechcete tu injekci?“ ptá se. S úsměvem odmítám. „Tak spinkejte,“ povídá mi. „Já asi nebudu,“ culím se. Nadechnu se z plných plic. Teď už to jde. Je mi teplo. Konečně.

Hodnotilo 61 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Roxelli
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 06.11.13 01:37

Fíha..četla jsem celou dobu se zatajeným dechem. Hlavně, že to dobře dopadlo :hug:

 
luisamia
Kecalka 192 příspěvků 06.11.13 02:05

Taky mě deníček dostal. Jsem moc šťastná za krásný konec. Gratuluju k miminku :dance:

 
kve-tinka
Závislačka 4015 příspěvků 33 inzerátů 06.11.13 06:14

Ať je brouček zdravý a dělá jenom radost!! :*

 
joaska  06.11.13 07:03

Při čtení jsem ani nedýchala.
Jsem ráda za každý dobrý konec a přeji vám spoustu zdraví :kytka:

 
jabarka
Neúnavná pisatelka 15529 příspěvků 06.11.13 07:19

Moc hezky jsi to napsala, četla jsem se zatajeným dechem a na konci se přes slzy culila s Tebou :hug:
Přeju hodně zdraví :srdce:

 
suongd
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 06.11.13 07:38

Uffff, tak hlavne, ze to dobre dopadlo a jste oba v poradku! A ja budu mit ted z porodu jeste vetsi strach, nez do ted…:-(

 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 06.11.13 07:46

No ty brďo… tak gratuluji, že to dopadlo dobře.. :kytka: Málem jsem zapomněla dýchat při tom čtení..

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 06.11.13 07:50

Tak to je snad poprvý co jsem se u deníčku fakt rozbrečela. Fakt hrozný - tohle bych zažít nechtěla. :hug:

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 06.11.13 08:11

Bulím, opravdu krásný a dojemný deníček :hug:

 
permona
Kecalka 438 příspěvků 06.11.13 08:29

Bulím u toho jak malá a moc gratuluji :kytka:

 
ankasz
Kelišová 6267 příspěvků 06.11.13 08:35

Jsem moc ráda, že to dobře dopadlo, četla jsem i ostatní Tvé deníčky. A to co jsi zažila si ani nedokážu představit, máš můj obdiv. Přeju Ti i celé rodince, aby jste už zažívali jen samé hezké věci! :hug:

 
Laculka
Ukecaná baba ;) 1071 příspěvků 06.11.13 08:48

Páááni!!! Chvílemi jsem zapomínala dýchat… Úžasný deníček, přeji hodně zdravíčka!!! :kytka:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 08:54

@suongd Nechtěla jsem nikomu svým příběhem nahnat strach z porodu! Nezapomeň, že porod je přirozená věc, tudíž většinou probíhá dobře! S tím, co se stalo mně, se lékař, který celá léta pracuje na sále, setká tak jednou, možná dvakrát za život! Je to spíš rarita.

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 08:55

Holky, moc vám děkuji za milá přání a komentáře :srdce: :kytka: :mavam:

 
facetia
Ukecaná baba ;) 1919 příspěvků 06.11.13 09:14

Moc moc gratuluju k Ondrovi a přeju vám hodně štěstí a zdraví :kytka:
je to síla..taky jsem to četla se zatajeným dechem!

 
Lenja17
Kecalka 395 příspěvků 06.11.13 09:15

Taky jsem u deníčku brečela, a přesně tohle se stalo mé kamarádce minulý týden a naštěstí také s dobrým koncem, jen měla o dost rychlejší průběh - doma v pohodě, najednou pod sebou louže krve a do hodiny odrodíno v celkové narkóze a také v 34 týdnu.. ale lékaři jí řekli, že se odlučuje placenta po velké ráně do břicha třeba při autonehodě nebo kdyby jí kopl kůň do břicha, ale bez rány do břicha je to opravdu vyjímečné a hlavně nevědí vůbec proč se to děje

 
suongd
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 06.11.13 09:26

Baby86 - jj, to jsem si ani nemyslela, ze by jsi „chtela zpusobit“..:-) Jsem takova trochu (dost?) :-) citlivka, Tvuj pribeh jsem hltala slovo, po slove a ac se me momentalne tema porod netyka, mam z nej opravdu docela obavy, jak to vsechno jednou zvladnu, ze uz nebudu uplne „nejmladsi“(jak rika okoli), a tak…Takze po tomhle zase o brouka v hlave vic :-)
Ale doufam, ze vy dva jste v pohode a dari se vam fajn… :andel:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 09:32

@Lenja17 To jsem moc ráda, že to kamarádce dobře dopadlo!!! :kytka: Ano, říká se, že je často příčinou nějaké trauma, ale několik lékařů mi nezávisle na sobě řeklo, že tomu většinou tak není a přichází to jako blesk z čistého nebe. A často je prý krvácení skryté, což je úplně to nejhorší…

 
ALENA G
Kecalka 129 příspěvků 06.11.13 09:41

Moc gratuluji a přeji hodně zdravíčka, takovéto šťastné konce bych přála každé mamince :mavam:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 09:41

@suongd Člověk toho snese víc, než si dovede představit :hug: Já myslím, že věk v mateřství nehraje tak velkou roli. Mně bylo 26, když se malý narodil a jsem úplně zdravá. Mé sestry měly děti pár let po třicítce a neměly žádné problémy. To je prostě o štěstí a o náhodě.

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 06.11.13 09:51

Jsem moc rada za stastny konec. Hodne zdravi a stesti Tobe i malemu a at si navzajem delate samou radost :srdce:

 
suongd
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 06.11.13 10:02

@Baby86 Vim, ze tohle se rika a doufam, ze to tak skutecne je…:-) Hih, tak to ja jsem jeste starsi, nez ty…Osobne taky ten vek neresim, kazdy mi hada min, nez mi je a ja se i jeste hodne mlade citim(tim nemam na mysli, ze bych musela chodit parit a tak), a proto si myslim, ze clovek je tak stary, na kolik se citi…Spis me okoli, tohle vsechno docela dost resi…:-)

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 10:11

@suongd Okolí ať se stará o sebe :D :P :kytka: :mavam:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 06.11.13 10:21

Já jsem si ni neuvědomovala jaké štěstí jsem měla, že jsem oba porody měla úplně v pohodě. Díky Bohu, že jste oba v pořádku!!! :srdce: :srdce: :srdce:
P. S. Umíš hodně dobře psát, bylo to napínavější než detektivka a tak dobře popsané, že jsem tam byla s tebou. :palec: :potlesk:

 
Koty
Závislačka 3685 příspěvků 06.11.13 10:27

Ufff, deníček jsem přečetla jedním dechem a na konci jsem si oddychla. Moc gratuluji ke zdravému miminku :kytka: Já si před ani ne 3mi týdny prošla něčím podobným a ten šok a následný strach, kdy člověk vidí tu spoustu krve jen tak z hlavy nedostanu..

 
AstraG
Závislačka 4027 příspěvků 06.11.13 10:48

Je super, že to vše dobře dopadlo. normálně deníčky nekomentuji, ale při tomhle jsem měla knedlík v krku až do konce. kde jsi rodila? Nebyla jsi ve strakonicích?

 
Denness
Zasloužilá kecalka 962 příspěvků 06.11.13 10:53

Hltala jsem každé slovo z tvého deníčku. Jen jsem se modlila, aby vše v pořádku dopadlo. Přeji vám moc zdraví a už žádné takové stresové situace v životě :kytka:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 10:58

@Petullka82 Děkuji :andel: Ono by to s tímto námětem ani nešlo napsat nenapínavé :P :kytka: :mavam:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 11:00

@Koty Tak víš, o čem mluvím :! Hlavně že to u vás také dobře dopadlo :kytka: :hug: :mavam:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 11:01

@AstraG Rodila jsem v Příbrami :kytka:

 
Lucík 25
Závislačka 4783 příspěvků 06.11.13 11:15

Páni…bulím si na klávesnici…stejně jako při tvém deníčku o Klárce, jsem ráda, že to dopadlo dobře. Gratuluji k chlapečkovi :hug:

 
suongd
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 06.11.13 11:25

@Baby86 Jj, taky to rikam.Ale v posledni dobe, me to pak obcas zacne v hlave trichu vrtat…A pak si prectu neco takoveho, co jsi tu psala ty a vrta to dvojnasob…;-)

 
Inuš-ka
Kecalka 132 příspěvků 06.11.13 12:08

Bez slz a zatajeného dechu to přečíst nešlo. Moc gratuluji k nádhernému přírůstku do rodiny. Ať vám dělá jen samou radost a hodně zdraví oboum! :hug:

 
jafol
Ukecaná baba ;) 1135 příspěvků 06.11.13 12:17

Moje mala mi zrovna spi u prsu a ja tu bulim jak zelva…preji vam at uz mate vsechno spatne za sebou a cekaji vas jenom krasne spolecne chvilky :kytka: :hug:

 
Andy27
Závislačka 4509 příspěvků 06.11.13 12:40

V kolikátém že to bylo týdnu 8o

 
sabcacech
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 06.11.13 12:50

Bojovníci :potlesk: :potlesk: :dance: :dance: ufff, četla jsem jedním dechem a ke konci se slzou na krajíčku. Gratuluji k miminku :potlesk: :potlesk:

 
sabcacech
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 06.11.13 12:50

@Andy27 34+4

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 13:03

@suongd Tak to radši hoenm rychle vyžeň z hlavy :! :kytka: :mavam:

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 13:04

Děkuji za pěkná přání a komentáře! :andel: :kytka: :mavam:

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 06.11.13 13:12

Gratuluji k chlapeckovi, preji vam hodne zdravicka :kytka:

 
obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 06.11.13 13:33

Tvuj denicek me dostal. chytlave napsany. delala jsem na porodnici. abrupce je obrovska psychicka zatez pro vsechny. jsem moc rada, ze vam dopadlo dobre :hug:
bohuzel me kamaradce po abrupci miminko zemrelo, jeli rodit k Apolinarǐ, kde je nevzalǐ, ze maji stop stav, ani ji nevysetrili. a kdyz dojeli do Podoli, bylo to uz spatny, a sekci vyndali uz mrtveho chlapecka :,(

 
Baby86
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 06.11.13 13:49

@obrazek To je mi líto :,( Kéž by to nekončilo tak špatně, když už se to musí dít :( Já si uvědomuji, jak velké štěstí jsem měla - už jen proto, že jsem ležela v nemocnici, když se to stalo. Má to tak strašně rychlý spád - malý byl venku do 25 minut, co jsem začala krvácet. Měl Apgara 3-6-8. Stát se mi to doma, byl by to konec :,(

 
Elnik21
Stálice 82 příspěvků 06.11.13 15:45

Ten konec jsem nemohla přes slzy ani dočís, ale je krásné že vše dopadlo dobře :palec: Gratuluji hlavně ať jste zdraví :srdce:

 
Boudice23
Extra třída :D 14869 příspěvků 06.11.13 16:08

Moc krásný deníček, s nejlepším koncem.. :dance: :dance: :dance:

 
Kotla
Kecalka 407 příspěvků 06.11.13 17:45

Jsem moc ráda, že to dobře dopadlo! Málem jsem neudržela slzy, ať se vám dobře daří a jste jen a jen zdraví!!! :srdce:

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 06.11.13 18:36

Jsem tak Rada, ze to dobre dopadlo :hug: hodne stesti :kytka:

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 06.11.13 19:12

Moc hezky napsany denicek, ale kez bys ho nikdy nemusela psat :( loni jsem taky lezela na intermediaru s maminkou, kterou kvuli tomuhle zachranili za pet minut dvanact, chlapecka mela ve 36.tydnu

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 06.11.13 21:28

… jsem ráda, že to dobře dopadlo :hug: :srdce:

 
mikejla542005
Stálice 58 příspěvků 06.11.13 21:57

Můžu říct, že celý deníček jsem četla se zatajeným dechem a teď brečím jak želva… :) hlavně že to dopadlo dobře :hug:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 06.11.13 23:05

Myslím že sem právě překonala rekord v nedýchání.
Jsem strašně ráda že to tak dobře dopadlo a připomělo mi to mé porody a to že musim ty děti jít obejmout :srdce:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama