Strašák jménem obrat

Těhotenství

Tak jak už nadpis napovídá, jedná se o obrat zevními hmaty a mou čerstvou zkušenost...

Začnu asi shrnutím těhotenství, kdy všechno do 32.tt probíhalo naprosto perfektně. Na velkém utz ve 30.tt mi doktor hrdě psal do průkazky: poloha příčná hlavou. V 32.tt si to prcek rozmyslel a sedl si pěkně na dupku. Zatím se nic neřešilo, času dost. Ve 34.tt jsem přestala cítit pohyby, tak jsem raději jela na kontrolu. MUDr. mě hned poslal do porodnice, málo plodovky, špatná placenta. V porodnici si mě už nechali na pozorování, a tak to všechno začalo.

Hned při přijetí mi doktor řekl, že je všechno ok. Mimčo cca 2800 gramů a nabídl mi obrat zevními hmaty, abychom mimčo přivedli na svět přirozeně. Nic více mi neřekl, jen že si to mám nechat projít hlavou. Tak jsem jako správna eMiminačka sedla na net a začala studovat. A narazila jsem na samé negativní informace - jak je to pro mimčo nebezpečné, jak moc to bolí, jaké jsou vážné komplikace končíci akutním císařem, že se mimčo může udusit na pupečníku apod. Tak jsem si začala pročítat informace i o porodu KP přirozeně a SC. Opět stejné info, ale o tom asi příště. :-)

No doma jsem to taky všechno s manželem probírala a po informacích, které jsem mu podala s netu, mi řekl, že do toho nejdem. V pondělí jsem si ale domluvila úterní schůzku s primářem, že chci slyšet i info od lékaře a ne jen zkušenosti z netu. Než jsem na schůzku šla, tak jsem si o primáři na netu něco zjistila a byla jsem překvapená… jedná se o pana primáře Ondřeje Šimetku, Ph. D, MBA a jeho zkušenosti asi málokterý doktor předčí. Dělá nebo dělal v „Lékařích bez hranic“ a podle jeho prací má zkušenosti s rozením stovek dětí v afrických zemích, kde se musel naučit, jak on sám říká, pracovat rukama, a tím pozná hodně věci přes břicho těhotné.

V úterý jsem s ním tedy měla schůzku. Pan primář přišel a zkoukl mě na utz a že prý mi nebude lhát… prý má pacientky, kterým to doporučí, kterým to nedoporučí a pak pacientky jako já, u kterých je to 50 na 50 a on by to zkusil. Už v ambulanci mimčo otočil na polohu příčnou, ale jelikož nebyl přichystán sál, nemohl to dokončit, tak mimčo vrátil zpět do polohy KP.

Dále jsme mluvili o komplikacích - říkal, že komplikace jako odloučení placenty a hypoxie plodu tam jsou, ale že se za svou praxi s nimi nikdy nesetkal, jen o nich četl v učebnici. Dále jsme i probrali možnosti porodu a říkal, že jako druhorodička, která porodila první velké dítě (4320g) přirozeně, že by se nebál ani teď rodit normálně, že cesty budou připravené. Ale jen když mimčo nebude mít více jak 3700-3800 gramů. Kdyby byl odhad nad 4000 gramů, nechal by rozhodnutí na mně, ale porod přirozeně by mi nedoporučoval. Také mi řekl o rizicích SC. Mluvil tak pěkně a lidsky, připadala jsem si, že vážně všechno rozhodutí nechává na mně, tak jsem si plácli a já ve středu nastoupila na obrat.

A jak samotný obrat probíhal? Nastoupila jsem na osmou hodinu do ambulance, udělala se klasická poradna a natočily ozvy. Pak jsem byla předána na porodní sály, kde mi doktorka zajistila žílu a napíchla tokolýzu (tlumí činnost dělohy). Celou dobu se tam o mě starala velmi mladá paní doktorka, která si mimčo ze zvědavosti chtěla zkouknout na utz. Usoudila, že sedí na dupce, ale nemohla mu najít nožičky. Asi po hodině a půl dorazil pan primář. Podal mi ruku, usmál se a řekl, že to teda zkusíme. Mezitím přišli ještě další dva doktoři, všichni byli zvědaví, jak se to provádí, asi to není tak časté. :-) Primář koukl na utz a že prý nohy má za ušima a že jestli teda jdeme na to. Prý kdyby to bolelo, mám hlasit, necháme toho…

Lehla jsem si na lehátko, mírně pokrčila nohy, primář se postavil po mé pravé straně, mladá lékařka s utz po levé straně. Říkal jí, že občas musí mimču zkontrolovat pupečník a srdíčko. Pak si umyl ruce teplou vodou, prý aby nestudil, a položil mi jednu jakoby na hlavu mimča a druhou na podbříšek. Tam dvěma prsty tlačil, aby vyzvedl dupku. Pak zkoušel miminko otočit proti směru hodinových ručiček. Usmál se, zavřel oči a šlo vidět, jak se soustředí jen na ten pohyb. Já cítila pouze mírnou bolest, spíše takový tlak trvající cca 30 sekund. Pak mimčo zkontrolovali - vše ok, já úsměv na rtu, tak prý jestli to má ještě zkusit. Říkám, že když už tu ležím, ať to zkusí. Znovu zatlačil, ale prý je prcek seklý zadečkem, tak to moc nejde. Bolelo to trošku více, občas jsem hekla, mladá doktorka mě utěšovala, ale pořád se to dalo snést. Pak už jsem hlásila, že mě tlak na tu hlavu bolí, tak toho nechal. Zkontroloval mimčo a hlásil mi, že se to bohužel asi nepodaří, že je to tvrdohlavec.

Já v momentálním rozpoložení mu říkam, že škoda, že jsme se alespoň pokusili a že škoda, že jsem to nedokončili včera na ambulanci. Začal se smát, že prý mám prima přístup, ale prý to tak holt má být. Nechali mi ještě asi hodinku kapat tokolýzu a napojili už na pokoji na hodinový monitor. Mimčo chvilku ze začátku klusalo jako koník, ale za cca 10 minut se mu tlukot naprosto zklidnil a už zůstal v pohodě. Stahy jsem díky kapačce taky žádné nepocitovala.

Pak si mě teda nechali na pozorování do dnešního rána - 30minutové monitory mi dělali co dvě hodinky i v noci, všechno naprosto v pořádku, žádné bolesti, vztahy, poslíčci, mimčo pohyby taky v pořádku. Ani dnes mě břicho vůbec nebolí. K večeru se zašel na mě ještě jednou kouknout primář, jak se máme, a předával směnu jinému lékaři. Ze srandy mu říká, že jsme se pokusili o obrat o 360 stupňů, z polohy KP do polohy KP. :-)

Ráno byla velká vizita, vedoucí lékař se ptal co a jak. Říkám vše ok, a on, že teda přirozený porod v termínu. Já zbledla a koukám na primáře, zda jako musím a on, že jak jsme se bavili, máme tři týdny čas a nikdo mě nutit nebude. Pak se za mnou ještě jednou stavil jen pan primář, říkal, že jsem moc šikovná a spolupracující. Bavili jsme se ještě jednou o tom porodu, říkám, největší strach mám z uvíznutí hlavičky. On že chápe a že mě opravdu nikdo nutit nebude, ale že u druhorodičky je porod KP stejný jako hlavičkou. Mám to všechno zvážit, ale pro mě je důležité, že mám napsáno ve zprávě, domluví se na vedení porodu. :-)

Takže po rozhovorech s primářem, s jeho nadhledem a jistotou jsem dost nalomená, že bych to možná i zvládla prirozeně. Ale máme ještě čas, tak to nechám na přírodě a hlavně na mimískovi, jak mi ještě doroste. A možná se tu v prosinci objeví deníček „Můj přirozený porod KP“. Zatím je to ve hvězdách.

Tak děkuji všem, kteří dočetli až do konce mého „románu“ a snad to pomůže zase jiné mamince v rozhodování, jestli obrat zkusit nebo ne.

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  26.11.13 05:55

Mám stejnou zkušenost, kp, nabídku otočení i porodu kp. Dííííky bohu jsem všechno odmítla. I tak se syn sekcí narodil za minutu dvanáct, odloučila se mi placenta. Podle mě věděl proč se najednou otočil, věděl že mu hrozí nebezpečí. Přeji ti ale at se rozhodneš správně, a oběma se vám daří :kytka:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32345 příspěvků 26.11.13 07:30

Ja uz jsem ti mozna psala do nektere ze tych drivejsich diskusi, nesla bych na otoceni (take podle me mimino ma nejak duvod, proc tam tu hlavu neda), nesla bych nejspis ani rodit KP - to uz je spis osobni, ja komplikace pritahuji, vycitala bych si to, kdyby neco. Operace snasim dobre, proc bych to pro dite nepodstoupila.

Podle me je fajn, ze to pan doktor umi, v Africe, kde neni jina moznost a novorozenecka umrtnost je stejne alarmujici, je to urcite prakticka dovednost (otocit to decko), ale zrovna v nasi zemi mi to trosku prijde jako obsolentni technika. Na druhou stranu jestli s timam bohate osobni dobre zkusenosti, tak to ma take nejakou vahu, to uznavam.

 
Jannica
Závislačka 2575 příspěvků 26.11.13 07:35

Kamarádka chtěla též rodit KP ale sekla se malému nožička - prý ji měl napříč bříškem takže dělali narychlo SC a kamarádka do dnes tvrdí že se na přirozený KP měla vykašlat protože musela jít pod celkovou narkozu a kdyby se prý již předem rozhodla pro SC tak by ji dali jen spinal… toť zase její zkušenost. Člověk opravdu nemůže tušit jak porod takový nebo makový dopadne. Za mě bych volila SC. Jeden mám za sebou a taková trága to není! :lol:

 
lenulkak
Echt Kelišová 8577 příspěvků 26.11.13 08:05

Držím palečky na úspěšný krásný porod, ať už bude jakoukoliv cestou :-) :hug: :hug: :hug: :hug:

 
jancabunka
Povídálka 23 příspěvků 26.11.13 08:20

Já měla obě děti KP, malou jsem rodila přirozeně a vážila 2450g, porod šel vcelku dobře, až ten konec byl jak na houpačce protože ji vracela hlavička a kdyby ji primář nevytáhl bůhví jak by to dopadlo, měla zástavu, ale vše se srovnalo jen nožky měla jak žabka a tejden je nenarovnala, ale bohužel měla ochrnutou levou ručičku, všichni strašili že se to už moc nesrovná, ale nakonec jsem jí to rozhejbala a není nic poznat, no a malá po jedenácti letech od porodu malé, se také rozhodl pro KP a já po minulých skušenostech zažádala o císaře, balo mi vyhověno, a nelituji i když to bylo pro mě trošku náročnější první 2 dny, ale hlavně že malý byl vpořádku a bez jakýchkoli poškození a poporodní můry u něj také nebyly, což u malé ano.

 
markiiz
Povídálka 49 příspěvků 26.11.13 09:35

A nezkoušela jsi ty sama obrat mimi? Mě to radila fyzioterapeutka, ke které chodím se zády, že pokud se mi malá neotočí sama, že se tomu dá pomoci cvičením. Jde o to, že se postavíš s nohama na šíři ramen a opřeš hlavu o ruce na podložku, tak aby zadek byl výš a hlava o něco níže a pak pánví opisuješ ležatou osmičku. Musí se prý každý den aspoň 10 min. a nespěchat…
Už má doma 4 děti a zná i případy, kdy se o to maminka pokoušela 3 týdny před porodem a mimi se otočilo a hlavně se to podařilo až u 96% maminek :lol:

Držím palečky, aby ses dobře rozhodla a vše proběhlo tak jak má :potlesk:

 
admenL
Zasloužilá kecalka 825 příspěvků 26.11.13 09:40

Holky, děkuji za vaše názory a zkušenosti. Já jsem už více méně rozhodnutá rodit císařem. Při propouštění mi řekli odhad mimča kolem 3500g a jak říkám, ještě máme necelé tři týdny. Na ty odhady už moc nedám, u prvního mi taky říkali max 3800g a měl přes 4kg a skončilo to vex. Takže po zkušenostech, že jsem nevytlačila hlavičku prvnímu a to byl normálně, to nechci riskovat. :think:

 
momi33
Nadpozemská drbna 25322 příspěvků 26.11.13 09:41

Držím palce, ať to dopadne dobře, já bych se asi nenechala přesvědčit ani k porodu KP, natož k zevnímu obratu :think:
Pro mě bylo hlavně důležité, aby se dítě narodilo zdravé.

 
admenL
Zasloužilá kecalka 825 příspěvků 26.11.13 09:41

@markiiz
Doma jsem zkoušela hodně cvičení, chodila jsem i na moxování, ale bezuspěšně. On se od toho 32tt netočí ani ze strany na stranu, leží pořád stejně jako placka. Asi tam bude mít nějakou překážku, která není vidět.

 
Alowen
Extra třída :D 10508 příspěvků 26.11.13 09:47

Švagrová měla druhé KP a odrodila ho snad ještě rychleji než to první. Záleží, jak se tam malý poskládá, určitě to zvládnete. Hodně sil do posledních dnů, než budeš mít uzlíček u sebe

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 26.11.13 09:51

Jsi šikovná a opravdu dobrá. Já proti porodům KP nic nemám. Rodila jsem tak své první dítě a mohu říci že byl lepší než porod druhý. Tím myslím samotné tlačení. Ať se rozhodneš jakkoli je to volba tvá. Hodně štěstí. :hug:

 
Maureen  26.11.13 09:51

Ahoj, rozhodně ten pokus o přirozený porod nevzdávej! Já ho mám za sebou teď v dubnu, pokus o obrat jsem ani nezkoušela, jen různé cvičení doma, ael malej byl neoblomnej. Ale pokud jsou doktoři ochotní nechat tě porodit normálně, jdi do toho! Já měla velkou radost, že se to povedlo a že malej nemusel zažít šok z císaře. Nic se nezaseklo a nástřih jsem měla menší než při prvním prckovi hlavičkou. Držím palce!

 
markiiz
Povídálka 49 příspěvků 26.11.13 09:55

@admenL
Tak to nezbývá nic jiného, než vám držet palečky. Malý má ještě čas a třeba si to otočení rozmyslí :potlesk: a hlavně pokud tam máš takového primáře, jak píšeš, tak bych se toho nebála :lol:

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 26.11.13 10:24

Rozhodnutí je samozřejmě na vás, což víte sami nejlépe :) Ale za mě (je to tady takový vox populi) bych nechala dítě, ať si to řídí po svém. Oni dobře vědí, proč se neotáčejí nebo jsou na jedné straně (krátký pupečník apod.). Hodně štěstí a sil do porodu, ať už bude jakákoli varianta :)

 
iziwolvie  26.11.13 10:57

Mam za sebou dva porody.Oba prirozene KP, kluk i holka.Bez komplikaci. :)

 
samanta2208
Kelišová 5668 příspěvků 26.11.13 12:01

Jo ja myslim ze strasit ji tu jaky jste kdo mel spatny porod kp je to co ted holka potrebuje…:/ neboj kazdy ma porod jiny a ver ze vse dobre dopadne musis myslet pozitivne ja ti drzim palecky :)

 
KackaDoup  26.11.13 12:24

Ja jen vzpominam na ukazku bzprobeloveho porodu koncem panevnim v poradu 4 vtom ;)
strasit nekoho me neprijde moc vhodne…

 
KackaDoup  26.11.13 12:27

Bezproblemoveho :mrgreen:

 
1984Lucik
Kecalka 251 příspěvků 26.11.13 14:21

Mám dvě děti. Holka šla normálně hlavičkou - porod pohoda. A kluk šel KP a taky pohoda. Dávali mi na výběr císař nebo spontální porod. Rozhodla jsem se pro spontální porod a malej měl 3050g a 50 cm.

 
Dzeejnaa  26.11.13 14:47

Ahojky, mám malou KP.. na obrat k panu Šimetkovi jsem objednaná po svátcích.. Prvním jsem měla taky KP a nikdo mi nic o zevním obratu neříkal, ani o jiné možnosti než CS a taky to tak dopadlo.. Chci mít alespon jeden přirozený porod za svůj život a udělám pro to cokoliv, co neohrozí malou… takže pod dohledem lékaře obrat v nemocnici, kdyby se nepovedl, tak bych možná i jako prvorodička zvažovala porod přirozeně s tím, že kdyby cokoliv vypadalo špatně, tak okamžitě řezat.. prostě v nemocnici, pod dozorem a panu Šimetkovi bych důvěřovala :) U mě to totiž vypadá, že mám nějakou vadu dělohy kvůli které se mi všechny děti točí hlavou nahoru a obě do úplně stejné pozice.. Pánev mám v pořádku. Bohužel mi nikdy nikdo podrobné vyšetření dělohy nedělal, takže tohle moje druhé těhotenství je něco jako předzvěst budoucích gynekologických vyšetření, co tam je špatně a jestli s tím vůbec půjde kdy co dělat.. Jestli ne, tak jsem smířená s tím, že každé další potencionální dítě bude zase KP.. Proto nemám proč doufat, že by někdy u mě mohl být přirozený porod hlavičkou dolů a riskovala bych i porod KP.. Samozřejmě za ideální polohy, váhy plodu, velikosti hlavičky a pod dohledem… ale to se ještě uvidí…

 
ještěřice
Kecalka 182 příspěvků 54 inzerátů 26.11.13 19:51
Moje zkušenost s otáčením mimča přímo při porodu

Před 10 lety moje těhotenství probíhalo normálně. Při poslední kontrole na ult, to také ukazovalo, že je prcek, jak má být, hlavičkou dolu…další kontroly neodhalili, že by se cokoliv do porodu změnilo. Až nastal den porodu. Na oslavě 3.narozenin kamarádčiny dcery mi praskla voda. Tak jsem odvezla moje(2)děti domu a po telefonní domluvě s mojí mamčou jim zabalila věci a poslala je k ní. (bylo jim 10 a 12,takže cesta přes město pro ně nebyl problém a máma jim šla na proti) Volala jsem muže, aby přijel, že mi odtekla voda a že mám pravidelné stahy. Prej to dřív než za 3 hodiny nestihne. No nic, čapla jsem tašku a odvezla jsem se do porodnice. Tam po přijímací kontrole mi hlásej, že jsem na šest prstů otevřená a že teda rodíme. Jenže stahy jak blázen a pořád se nic nedělo. Mimčo se totiž rozhodlo, že místo sestoupit dolu se na poslední chvíli otočilo do polohy příčné. Celých 5 hodin mi ho otáčeli přímo na sále…tu bolest asi nikdy nezapomenu. Stahy na prázdno a nepokračující porod. Výsledkem, ale byl přirozený porod hlavičkou.

A ted se bojim něčeho podobného. Po mém pádu o kterém jsem psala v posledním deníčku a kdy byl malej zase v poloze příčné, se ted sám otočil hlavičkou dolu. Ale jak říkal můj doktor, není v této poloze zafixovaný, takže se může klidně zase otočit. A na víc mám kostrč potlučenou tak, že mi v ní kostičky křupou…tak se bojim, jsme ted 36.tt a zatím počítají s přirozeným porodem, prej, když se jedná o 4.porod, tak to zvládnu. Bojim :zed: :zed:

 
EvaG
Extra třída :D 10681 příspěvků 26.11.13 21:47

Ahoj jen zkušenost. Raději bych šla na císaře. Malý se mi v 29.tt stočil do příma. Pak jsem hůře cítilapohyby. Nakonec se malý musel narodit v 31tt skrz to, že se škrtil. A to jsem denně chodila na utz a nikdo nic nepoznal. Takže bych to opravdu zvážila.

 
Anonymní  26.11.13 23:53

Moc zajimave pocteni, diky ;) Dneska jsme se o tom zrovna znovu bavili na tehucviceni, protoze jedna z maminek ma taky mimco porad KP (38tt). Jeste ke vsemu se s ni o tom v Kladne nechteji moc bavit a pry pokud bude mit odhad 2500-3500, prirozeny porod a basta. Obrat asi nedelaji, tedy minimalne nenabizi a ona jako prvorodicka se do prirozeneho porodu KP moc nezene. Skoda, ze takovych chapavych, vysvetlujicich a sympatickych lekaru, jako byl ten Tvuj, neni vic.

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 26.11.13 23:56

Anonym omylem - KrisKa (kde jsem co klikla :D)

 
hanak  27.11.13 03:42

@admenL
Nu, jestli tě to uklidní, mně se malej otočil do správné polohy až na konci 38.tt. Předtím byl střídavě KP a zcela příčně. Porod sice skončil akutní sekcí, ale z jiných důvodů, do závěrečného problemu šlo vše jak po másle.

 
VeTi
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 27.11.13 10:49

Mě mimčo sice neotáčeli před porodem, ale během porodu. Syn byl příčně, narodil se jako dvojče B. Dodnes nechápu, proč ho pan doktor neotočil hlavičkou, ale do polohy KP… Nechci strašit, ale za mě porod KP ani omylem… syn se zasekla a díky tomu se přidusil a máme diagnozu DMO - levostranná hemyparesa.. :,( Rodit CS jsem něchtela, ale co bych dneska dala za to, že mi syna na císaře nevzali - dceru jsem musela porodit normálně, byla už v porodních cestách.
Ikdyž byl syn maličký 1920g, komplikace byly velké

 
Dzeejnaa  27.11.13 11:13

Tak ono vůbec rodit dvojčata přirozeně je na mašli… Toho se u přirozeného porodu KP strašně bojím… proto dělám všechno pro to, aby byl hlavičkou dolů a když nebude beru CS jako první variantu… Abych opravdu zkusila porod KP, tak by musela být poloha plodu úplná, všechny vyšetření na 100%, vedle sebe bych musela mít zkušeného doktora a nachystaný sál s tím, že kdykoliv cokoliv, okamžitě řezat a zachranovat hlavně to malé…

 
Dzeejnaa  27.11.13 11:19

Známá měla taky dítko v bříšku KP a lékař jí nabídl, že to může zkusit a kdyby cokoliv, bude mít k dispozici sál a veškeré vybavení a to dítě z ní dostanou zdravé.. Tohle je myslím ideál.. matka když začne panikařit, nebo se cokoliv začne kazit, může to okamžitě skončit sekcí a nemusí riskovat, zároven nepřijde o možnost rozhodnout si o tom sama v průběhu porodu a nevyčítat si třeba že to ani nezkusila… (jako to třeba bylo u mě s prvním dítkem a plánovaným CS) Samozřejmě musí být v pořádku všechny vyšetření.. velikost pánve, velikost miminka, zdravotní stav maminky i miminka na 100% atp…

 
Jája1986
Kecalka 219 příspěvků 27.11.13 15:34

Já už jsem na světě sice 27let, ale jsem narozená taky koncem pánevním..taky mě tenkrát pan doktor obracel a nepovedlo se..mamka šla rodit podruhé, ale s pauzou 13let, takže to bylo skoro jako poprvé..dřív žádnej utz nebyl, pan doktor mamce podle pohmatu odhadl 3,5kila a řekl, že to je jen na ní, jestli chce císaře nebo to zkusí..měla jsem být 5.11.1986 a 31.10.1986 mamce ve 22h rupla voda a ve 4:30 ráno jsem byla venku..mamku šmikli akorát na obě strany a jinak to prý nebylo žádné peklo pekel..já jsem měla opravdu tři a půl kila a zvládla jsem to :mrgreen: mamka to zmákla taky a žádné problémy se spodkem neměla..jen se déle hojila..

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 28.11.13 12:17

Já osobně bych šla s KP na císaře, je to podle mě pro mimčo menší riziko.

 
Sfaticata
Ukecaná baba ;) 1264 příspěvků 29.11.13 17:49

Držím ti moc palečky. Je dobré pídit se po informacích na internetu. Zkušenosti jiných maminek jsou důležité a kolikrát mi v mnohém pomohli, ale myslím si, že občas je dost důležité důvěřovat lékařům. Je to asi dilema. :-) Tak se držte! Rozhodně to není asi lehké rozhodnutí.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Nejhorší i nejkrásnější zážitek


Reklama