Umělá mléka

Rodičovství

Ahoj všem! Dnes jsem tu s informacemi o umělé výživě kojenců. O důležitostí kojení tu již bylo hodně napsáno, je tu spousta krásných článků a rad. Pro ty, které nekojí a nemohou se vyznat s různých druzích mléka je tento článek. Zuzka od Cipísků Volně podle: Měsíčník pro lékaře a farmaceuty č.6/2003

Optimální způsob výživy kojence je výhradní kojení do 6. měsíce života, posléze by se do výživy měly zavádět nemléčné příkrmy s tím, že není důvod přerušovat kojení. Mléčné porce stravy takto může dítě, pokud je produkce mléka matkou dostatečná, přijímat dále, třeba do 2 let i déle.
V prvních 4 ? 6 měsících by měl být kojenec živen výhradně mléčnou výživou (množství vypitého mléka by mělo odpovídat 1/6 váhy), druhé období je charakterizováno zaváděním nemléčných příkrmů kašovitého charakteru. V posledním trimestru je postupně zařazována strava tužší konzistence (např. těstoviny).

V rozhodování o způsobu výživy kojence nemá být zdůvodňováno proč je mateřské mléko lepší, ale jaký je důvod použít umělou náhradu!
Vždy konzultujte s dětským lékařem.

1.a. Počáteční (startovací) formule
Jejich výchozí surovinou je kravské mléko, jsou na našem trhu nejobvyklejší, jsou určeny kojencům, kteří nemohou být živeni přirozeným způsobem, tj. kojením. Obvykle mají u svého názvu připojenu číslici 1. Je možno je podávat jako náhradu mateřského mléka od narození až do konce prvního roku života.
Bílkovina bývá v počátečních mlécích adaptovaná, tj. poměr syrovátkové bílkoviny a kaseinu je vyšší nebo roven 1.
Pro zisk vyššího sytivého účinku je v některých počátečních mlécích vyšší obsah kaseinu - bývají označována jako forte. Je tedy připouštěna v počátečních mlécích i neadaptovaná bílkovina!
Stávající doporučení připouští kromě základního cukru - laktózy i přítomnost jiných sacharidů (sacharóza, bezlepkový škrob), ale přídavek sacharózy zvyká děti na sladkou chuť (laktóza má nižší sladivost). Je to nevýhodné i ve vztahu ke kazivosti chrupu.
Kromě těchto cukrů obsahuje mateřské mléko i tzv. oligosacharidy, které nejsou z podstatné části absorbovány v tenkém střevě a podílejí se na adekvátním osídlení tenkého střeva Laktobacilem a Bifidobakterem. V poslední době jsou oligosacharidy přidávány do některých formulí s cílem ještě více přiblížit formule mateřskému mléku.
Tuky mají pokrývat maximálně 55 % energie, musí obsahovat kyselinu linolovou a linolenovou. Není požadována, na rozdíl od formulí pro nezralé, přítomnost polynenasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci.
Krmení má být přerušeno při prvních projevech sytosti, dítě nemusí vypít celou připravenou dávku.

1.b. Pokračovací mléka
Tato mléka, zpravidla označovaná číslem 2, jsou určena pro kojence od ukončeného 4. měsíce až do skončení batolecího věku (konec 3. roku). Nekryjí plně potřeby dítěte, a proto se doporučují až po zavedení nemléčného příkrmu do výživy kojence. Tato mléka mají nižší obsah bílkoviny než neupravené mléko kravské a jsou fortifikována železem, jódem a zinkem a obvykle i vitaminy (A, D, C, E). Pokračovací mléka jsou přechodem mezi počátečními mléky a neupraveným mlékem. Počáteční mléko však může dítě klidně přijímat až do konce prvního roku života.

1.c. Mléka pro výživu batolat
I po zavedení nemléčných porcí do výživy by měl kojenec přijímat alespoň 0,5 litru mléka denně s ohledem na adekvátní příjem bílkovin a především kalcia. V batolecím období je možno používat pokračovací formule nebo většina výrobců nabízí speciální mléka pro batolata, často označovaná číslem 3. Jedná se o plnotučné mléko fortifikované stopovými prvky a vitaminy. Množství vypitého mléka by ani v batolecím období nemělo klesat pod 0,5 l za den.

1.d. Neupravené kravské mléko
Nedoporučuje se používat v prvním roce života běžná konzumní mléka ošetřovaná pasterizací či uperizací, tj. tzv. krabicová. Jedná se z hlediska složení o nevhodnou stravu pro kojence (zbytečně vysoký obsah bílkoviny, vyšší osmolalita, nedostatečný obsah kyseliny linolové a linolenové), jednak z hlediska hygienického standardu (výběr základní suroviny, způsob zpracování, skladování, nedostatečné tepelné zpracování v případě pasterizace, vyšší alergenicita, nedostatek některých stopových prvků ? Fe, J).
Podobné výhrady platí i pro mléka kondenzovaná. Pokud je v batolecím období neupravované kravské mléko nabízeno, je třeba preferovat plnotučné, které lépe kryje potřebu energie. Nízkotučná mléka nabízená v batolecím období mohou vést k neprospívání dítěte a karenci esenciálních mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích.

1.e. Mléka jiných savců
Výhrady vznesené výše se týkají i mléka kozího, ovčího či kobylího. Nelze je doporučit ani jako alternativu při alergii na bílkovinu kravského mléka, protože existuje zkřížená antigenicita těchto mlék a mléka kravského.

2.a. Mléka antiregurgitační (AR)
Z důvodu nezralosti přechodu mezi jícnem a žaludkem ublinkává podle některých prací ve 4. měsíci až 2/3 kojenců s postupným ústupem daným anatomickým zráním přechodu mezi jícnem a žaludkem, psychomotorickým zráním dítěte s vertikalizací (vzpřímená poloha) a ztužováním stravy po zavádění nemléčných příkrmů. Ztužení fyziologických formulí karubinem ze svatojánského chleba nebo rýžovým škrobem je podstatou úpravy AR formulí, které obvykle výrobci nabízejí jako počáteční i pokračovací. Nověji publikované studie ukazují, že AR formule nesnižují množství refluxních epizod ale pouze množství regurgitací, tj. refluxů až do dutiny ústní.
Přesto je tato dietní manipulace prvním doporučení při zvládání kojeneckého ublinkávání. Tato mléka nejsou předmětem úhrady zdravotními pojišťovnami.

2.b. Mléka pro kojence se zvýšeným rizikem alergie na bílkovinu kravského mléka (parciálně hydrolyzované - pHF, mléka hypoantigenní ? HA)
Je udáváno, že alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) trpí 2 % uměle živené populace kojenců a 0,5 % dětí plně kojených (transmise antigenů do mléka matky). Za rizikové a indikované k nutriční intervenci jsou označováni ti kojenci, kteří mají oba dva rodiče alergiky nebo je jeden rodič alergik a starší sourozenec manifestoval ABKM. Pokud nemohou být kojeni (mateřské mléko je považováno za hypoalergenní výživu), má jim být nabídnuto mléko s částečně hydrolyzovanou bílkovinou, tzv. hypoantigenní ? HA. Obvykle je dostupné v modifikacích jako počáteční i pokračovací. Kojenci bez tohoto rizika nejsou indikováni k tomuto druhu výživy.
Parciální hydrolýza není považována za dostatečnou úprav preparátu při propuknutí ABKM.
HA preparáty nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

2.c. Formule pro kojence se zažívacími obtížemi (kojenecké koliky, obstipace po ukončení kojení)6/
K dispozici je preparát s parciálně hydrolyzovanou bílkovinou, přídavkem oligosacharidů a tuky s ß?palmitátem.
Preparát je k dispozici jako počáteční i pokračovací a není hrazen ze zdravotního pojištění (Omneo 1, 2).

3. Umělá výživa donošeného novorozence jejímž základem je sója
Použití těchto formulí jako fyziologické výživy je obvyklé v severní Americe.
V našich podmínkách jsou sójové formule užívány jako speciální dietetikum v indikacích, kde je požadováno odstranění laktózy a produktů jejího štěpení, např. alergii na bílkovinu kravského mléka, která se projevila.
Pozor: 30 ? 50 % dětí je však rovněž alergických na sóju, zvláště při gastrointesti­nálních projevech alergie.
Preparáty je možno užít pro výživu kojenců, jejichž matky jim odmítají podávat živočišné produkty (veganky). Dostupné preparáty (Isomil, Nutrilon 1 Soya) je možno z terapeutických indikací předepisovat na recept, úhrada zdravotními pojišťovnami je částečná a existuje preskripční omezení na pediatra s vyšší atestací, gastroenterologa a alergologa.

Další preparáty jsou vysoce specifické a budou pro zajímavost pouze vyjmenovány:
4.a. Umělá výživa nezralého dítěte formulemi
4.b. Přípravky k fortifikaci mateřského mléka pro výživu nezralých
5.a. Speciální kojenecké formule pro léčbu alergie na bílkovinu kravského mléka
5.b. Preparáty určené k výživě dětí s malabsorpcí
5.c. Formule k léčbě metabolických po­ruch

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  09.01.04 13:42

Uff, teda Zuzko, to sis mákla:-) Ale díky, je to zajímavé čtení. Mám 8 a půl měsíčního chlapečka, stále kojím, takže zatím se mě to netýká, ale mám jeden dotaz, totiž jak je to s kašičkami, které obsahují mléko, např. Nestlé, totiž jestli je to mléko v nich upravené jako kojenecké… Díky moc! šárka
P.S. Omlouvám se, že jako anonym, ale nějak se nemůžu nalogovat:-(

 
-eva-
Kecalka 322 příspěvků 09.01.04 13:52

Ahoj Zuzko,
mám dotaz k tomu, že by množství vypitého mléka by mělo odpovídat 1/6 váhy. Už jsem to četlla i jinde, ale zdá se mi to moc. Když můj půlroční syn váží 9kg, tak by měl vypít 1,5 litru. Ze začátku po převedení na lahev pil jen půl litru, to se mi zdálo málo, teď pije tak 3/4 litru za den, víc prostě ne, začne u lahve plakat a nepije. Je to málo? Jak se dá řešit, když mimiko pije vážně málo a víc nechce?
Jinak díky za článek
Eva a Kája 6m

 
Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 09.01.04 19:29

Ahoj Šárko.
Já si kaše přesypávám do sklenic s víčkem, takže teď nemám žádnou krabičku k dispozici, abych se podívala. Zítra jdu na nákup, tak se mrknu.
Já se domnívám, že je-li to kaše pro kojence, tak je v ní i mléko pro kojence upravené. Určitě to není neupravené kravské mléko.
V článku, ze kterého jsem čerpala tyto informace se bohužel o kaších nepíše. Teď jsem v časové tísni a nemám čas to někde hledat.
Už jsi chlapečkovi kaši někdy dala? Pokud ano a ani do týdne se nevyskytly potíže, tak nemusíš mít z alergie na mléko strach.
 Zuzka

 
Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 09.01.04 19:41

Ahoj Evo.
Myslí se tím množství tekutin celkově. Vzhledem k tomu, že do šesti měsíců může mít kojenec jen mléko ( i nekojený), tak to množství odpovídá.
Pokud přikrmuješ, tak musíš spočítat všechny tekutiny. Alespoň odhadem i vodu v polívečce, kaši a samozřejmě i čaj nebo šťávu.
Ono 9 kg v šesti měsících je docela dost, proto se i výpočet potřebných tekutin vyšplhá na takové množství.
Podle přepočtu, který jsem uváděla v článku o vodě pro kojence je to cca 1300 ml.
Tyto výpočty jsou všechny orientační, aby si maminka dokázala představit, kolik toho má dítě vypít. Ono se totiž při přepočtu na kilogram zá:,–(ně liší od dospělých! Kdyby měl dospělý potřebu tekutin jako kojenec, musel by vypít za den 7,8 ? 9 litrů! Proto se uvádějí přibližné propočty.
Pokud nepřikrmuješ, jen dáváš mléko a on opravdu vypije tak málo, tak to konzultuj s jeho dětským lékařem. Pak je důležité zhodnotit, zda není dehydratovaný, zda průběžně přibývá apod.
 Zuzka

 
Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 09.01.04 21:09

Ahoj.
To jsem ještě já. Nějaké informace o kaších najdeš na těchto stránkách:

http://www.nestle.cz/
Kojenecká výživa - dětské příkrmy.

Zuzka

 
Anonymní  10.01.04 17:19

Ahoj Zuzko, díky moc za informace, na těch Nestlé stránkách jsem našla i ten zbytek:-) Takže ještě jednou díky, a já se vrhnu na kaše:-) Šárka

 
Anonymní  31.12.04 06:14

Jakožto již téměř zdeptaný otec bych se chtěl zeptat :-)
Naší holčičce budou 4.1.2005 3 měsíce, manželka pouze kojí, minulý týden, když už naše Emuška spala 6 hodin v noci se najednou začala budit po 2-3 hodinách a manželka je z toho na prášky, je nevyspalá a nervozní a to se přesouvá i na mě…Vybuchuji že je hysterická a vůbec jsem podrážděný, ale o tom psát nechci, manželka chce začít přikrmovat, aby malá spala v noci déle, nevím jestli to pomůže…Podle mě má malá nejen hlad, ale i prdíky, které se snažíme již 3.měsíc co nejvíce eliminovat, ale bezvýsledně, je skoro tak dobrá jako JÁ :-)
Nemáme doma internet, aby se manželka podívala na různé tipy, naše dětská lákařka nám radí jen kojit (teď jsme přibrali tak 130-170g za týden) že si zaděláme na alergie, ale manželka už to psychicky nezvládá to noční buzení…Omlouvám se že
se neloguji…jsem tu spíš náhodou…

Díky za každý tip

Milan - krami1973@seznam.cz

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama