VODA PRO KOJENCE

Rodičovství

Milé maminky. Dnes jen krátce. U nás v deníčku se pomalu ale jistě blíží doba, kdy většina miminek okusí stravu jinou, než od maminky a tak vyvstala i otázka vody. Pár informací z učebnice Pediatrie( rok vydání 2000): U kojenců a malých dětí je fyziologická potřeba vody na kilogram hmotnosti a den 3x vyšší než u dospělých. Docházíli k větším ztrátám tekutin ? zvracení, průjem pocení u horečky, nastupuje rychle dehydratace až šokový stav.

Potřeba vody dítěte na kg a den:
Novorozenec ? 60 ? 100 ml
Kojenec (0 ? 1 rok) - 130 ? 150 ml
Batole (1 ? 3 roky) - 120 ml
4 ? 6 let - 100 ml

Voda pro přípravu mléka musí být hygienicky nezávadná a obsah dusičnanů v ní nesmí být vyšší než 15 mg/l, jinak je dítě ohroženo vznikem ALIMENTÁRNÍ METHEMOGLOBINÉMIE. Převaření vody je v tomto případě neúčinné. Z těchto důvodů používáme k přípravě mléka (a později i polévky) komerční kojeneckou vodu v lahvích.

Výše uvedená dusičnanová alimentární methemoglobinémie se nejčastěji objevuje u kojenců do 4 měsíců. Příčinou je nadměrný přívod dusičnanů v pitné vodě. Ty jsou ve střevě přeměněny vlivem střevní flóry na dusitany, které se vstřebávají do krve a reagují s hemoglobinem (krevní barvivo). Ten se takto mění na methemoglobin. Methemoglobin pevně váže kyslík, který není následně uvolňován ve tkáních a vzniká cyanóza (modré zbarvení z nedokrvení), dušnost až šokový stav.
Tento stav může vzniknout u kojenců i po mrkvové polévce, je-li v mrkvi vysoký obsah dusičnanů a dusitanů.

Já jsem byla informována už v porodnici o tom, že v celém našem okrese neteče z žádného kohoutku voda vhodná pro kojence.
Zkuste se informovat u lékaře vašeho miminka nebo na zdravotním ústavu (bývalá hygiena).
A ještě pozor: naše normy rozlišuji mezi vodou kojeneckou a vodou stolní. Zde už nejde jen o obsah dusičnanů, ale i jiných látek. Na některých stolních vodách ale píší, že je vhodná pro kojence! Já raději kupuji jen opravdu kojeneckou vodu.
Zuzka ? Toffifee od Cipísků

Váš příspěvek
Rachel
Kecalka 332 příspěvků 06.02.04 10:15

Často přemýšlím, jestli nenaučím maličké na pití vody místo čaje. Samozřejmě, že teď mají mlíčko NUTRILON, ale na zahnání žízně dává hodně maminek později čaj, dokonce slazený. Já mám jednu zkušenost z doby, kdy jsem byla v USA a hlídala tam děti. Kupovali taky vodu, balenou a tu dávali do lahvičky a podávali dítěti. Myslím, že když dnes se zdůrazňuje potřeba pití tekutin, hlavně čisté, neperlivé vody, u dospělých, proč by ji děti taky neměli pít na zahnání žízně?
Nedopátrala jsem se zatím žádné rady, zda mohu úplně vynechat čajík a dávat pít vodu. Nemá s tím někdo už zkušenosti?
Díky za radu.
 Rachel

janoush
Kecalka 247 příspěvků 31.03.04 17:34

Mila Rachel,

ja jsem hlidala deti ruzneho veku ve Velke Britanii, a tam se jim dava k piti jenom voda nebo mleko (popripade nejake slazene detske napoje (Ribena atd)). Davat diteti caj je nemyslitelne (Anglicani si totiz nedokazou predstavit, jak muze nekdo pit slaby caj a jeste bez mleka!!:-)), takze bych se tim moc netrapila a klidne bych detem vodu davala. Kdyz to jde v Anlii, pujde to i v Cechach:-))
 Jana

Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 31.03.04 18:55

Ahoj Rachel,

bydlim ve Francii a muj manzel je pediatr. Muzu ti rict, ze tady se detem take caj nedela a od malicka pila nase dcera (dnes 3 roky) vodu Evian. Voda je to, co dite potrebuje. Myslim si, ze davat caj je u nas proste „narodnim zvykem“. V zadnem pripade bych ovsem nedoporucovala caj slazeny, ktere dite pije v prubehu celeho dne, to je velka zkaza na zuby a dite si lehce na sladke zvyka a vodu potom nechce…

Andrea 31tt

Pelicula
Nováček 1 příspěvek 25.01.05 14:48

Děvčata, již jsem to psala v jednom příspěvku, vzhledem k různým nedostatkům balených a vodovodních vod, jsem sehnala unikátní zařízení na úpravu pitné vody. Překračuje v mnoha ohledech běžné parametry a voda je z něj skutečně pochoutka, nemluvě o její čistotě a nezávadnosti. Je to i monitorováno elektronikou aby parametry byly stále na výši. Zařízení je z USA a má několik patentů a potřebné certifikace. Označeno je za světovou špičku. Likviduje přes 140 kontaminujících látek, 99,99% mikrobiálních látek a ponechává potřebnou mineralizaci. Jsme z toho unešeni, celá rodina, žádná útrata za balené vody a jejich tahání. Mám k tomu přístup, takže pokud byste chtěly více informací zavolejte nebo napište. Zdravé mrňousky vám přeje Lenka 261 710 103 xbilm@seznam.cz

janamimi
Povídálka 23 příspěvků 13.10.06 22:21

Tak my používáme Fromin (dokonce píší, že se nemusí převařovat), Dobrou vodu nebo Aquilu, na všech je uvedeno, že je vhodná k přípravě stravy nebo nápojů pro kojence. Jako nápoj podávám ředěnou šťávičku - buď kupovanou (Hipp - mají velký výběr a zaručují bio kvalitu a jsou bez přídavku cukru, tak doufám, že je to tak jak píší) a nebo domácí. Oboje ředím půl na půl s kojeneckou převařenou vodou. Čajík nepodávám, prcek ho nemá rád a nepije ho…

Vložit nový komentář