Usínání horor nebo...?

Ostatní
  • 12.01.06

Od narození mého syna Ondráška uplynulo 7 týdnů.Krásný, zdravý, veselý kluk.Uplakný jen při hladu a únavě.Až na usínání.Již od porodnice mi bylo jasné, že Ondrášek nebude mít usínání jednoduché.Píšu ON NEBUDE MÍT, protože si myslím, že problematické usínání je vyčerpávající jak pro nás, tak HLAVNĚ PRO MIMI.

Po koupeli, úderem půl sedmé O. vycítil, že se bude končit den a bude se uspávat.Začal být mrzutý, při přenesení do postýlky začal plakat, brečet, ječet. NIc nepomáhalo, kromě nošení, i to jen do chvíle uloženíPodotýkám, že jsem neodcházela a byla neustále u chlapečka, držela, hladila, zpívala atd.Takto jsme koncertovali denně do 22-23hod.Po poradě s dr. nasazen SAB- prý prdy, kolika.Nic záchvaty breku pokračují dál.Nervozita má i manžela stoupá.Ondrášek jde k nám do postele.Je klidnější, plače ¨JEN¨ do 22hod.PO další poradě mám přejít na systém odcházení a vracení se, známých 5,10atd min.Prý máme křiklouna a vydupává si zábavu.No nevím, nevím…tohle nebyla moje krevní skupina a věděla jsem, že na tento systém nemám.TAk co s tím, trápili jsme se všichni 3.
Jednou jsme leželi a pozorovali O.při jeho usínání, byl jak unavený řidič, který nesmí usnout za volantem a jakmile klimbne, lekne se a probere a zanadává si.JAk ho uklidnit, aby se nebál odevzdat se spánku?Druhý den ráno jdu do knihovna a objevuji knihu Nejšťastnější miminko v okolí-autor Harvey Karp.Metoda usínání, zde uvedená není žádnou novinkou, pevně zavinout, položit na bok, pohupovat ,ššš, dudat.A výsledek? O. se vzpouzí zavinutí, ale vydržím, pohupuji rychle dle návodu, ššš až moc hlasité, ale také v návodu a dudlík.OK.1.noc Ondrášek usnul do 30min, ale BEZ záchvatu pláče.V noci se nebudil a ráno ?Nejšťastnější mimi.Dr.Karp zde vysvětluuje tzv. chybějící 4.trimestr.Popisuje jak se mimi cítí,jak se cítí,když ho necháváme vyplakat.Uvádí proti argumenty k tak oblibené diagnoze ¨tříměsíční kolika¨.Popisuje zvyklosti přírodních narodů.Ale hlavně dává vychodisko nejen rodičům , ale hlavně dětem.Všem trpícím maminkám, tatínkům,miminkům DOPORUČUJI!!!

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 12.01.06 07:05

Řekla bych, že naprostá většina miminek Ondráškova věku se chová stejně - potřebují k usínání pomoc. Mám dvě děti, znám spoustu maminek, a dítě které v 7 týdnech usne samo po položení do postýlky, považuju za zázrak :O). Ve věku 7 týdnů, ještě nemůžete dítě něčemu navyknout, jak tvrdí hlavně naši rodiče a prarodiče.
Také teď ještě nemůže být řeč o křiklounovi, který si něco vydupává! Vždyť se chová tak, jak mu příroda radí. Nic jiného než plakat neumí. Učit dítě nějakým návykům má smysl (a nezanechá trauma) ůdajně až od cca 3 měsíců věku, někde radí od 6ti měsíců nebo dokonce později, až proběhne separační krize (kolem 7. měsíce).
Metodu, kterou popisuješ, nejspíš instinktivně používá většina rodičů. My tohle dělali a děláme stejně - zavinout, houpat - někdy při tom pláče - a trvalý pozitivní vliv na spaní to nemá. Buzení to u nás nezabrání.

Eva (Jana - 9 týdnů, Lucie - 3 roky)

 
Slanka
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 12.01.06 07:19

Evi, prosím Tě co máš na mysli tou separační krizí v sedmém měsíci? Já že nás za chvíli tenhle měsíc čeká:-). Nečetla jsem o něm.
Díky moc.
Pevné nervy vám oběma, nám holčička usíná špatně až teď nedávno, asi tak od 4,5 měsíce. Do té doby spala sama a usínala báječně v postýlce. Teď v půl roce nemůže sama usnout, velmi špatně nese, když mě vidí odcházet z pokoje…
 Slanka

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 12.01.06 07:34

No a neradí v knize, jak přerušit radar na probuzení automaticky po půl hodině? švagrovou by to velmi zajímalo - její dcerka je podobný „dáreček“, no tam bohužel nepomáhá ani zavinutí, ani houpání, ani kočár, ani nic. koliky dávno minuly a milá neteř naspí za den i noc tak 6-8 hodin, jinak řve…je zdravá, čilá, jen velmi nervozní - vadí ji všichni krom matky, jakýkoli nový podnět je důvod k pláči - nové zvuky, hračky, atd. je to začarovaný kruh nespaní, únavy, neschopnosti usnout. samozřejmě má světlejší chvilky, kdy žvatle, usmívá se, ale je jich velmi málo.

elda

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 12.01.06 09:12

My měli taky problém s usínáním. Začala jsem zavinovat až v 5. týdnu. Zavinu, pohoupám, zaspívám, uložím, odcházím. Jirka usíná sám do 3/4 hodiny. Občas zapláče, tak k němu jdu, pohoupám, zadudlíkuju. S Vaškem tohle prostě nešlo. Zavinutí nesnášel, uhoupávala jsem ho až do půl roku.
Eldo - Některé děti jsou prostě takové. Jak píšeš, vzpomínám na to. Vaška jsem uhoupala a měla jsem přesně půl hodinu na to, abych se šla osprchovat. pak se vzbudil a začli jsme nanovo. Od narození spal málo, měl asi týden, kdy to bylo fakt jen 6 hodin za 24 hodinový den. Málem mě odvezli. Pak až do 10. měsíce 2-4 půlhodinky denně, v noci buzení po hodině. Kolem roku se to srovnalo, nebo se stal zázrak. Sedmispáč z něj nikdy nebude, ale spí 10 hodin v noci a hodinu přes den.

Makýš a tygříci (19,5 měsíce a 6. týdnů)

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 12.01.06 09:49

No já myslím, že téma spánku a usínání je věčné…zde na emiminu i na jiných webech proběhly mnohdy bouřlivé diskuse ke spaní, usínání, společnému spaní v posteli rodičů apod…Osobně se domnívám, že žádná teorie není univerzálně platná na každé mimi, samozřejmě jsou jasné nějaké věci-např. to zavinování, večerní rituály atd…-ale teorie jsou různé. A navíc mimčo prochází vývojem a takly bych se předčasně neradovala-pokud samo usíná v 7 týdnech, tak později zas můžou přijít problémy. I když bych Ti je jasněže nepřála:))

ad separační krize-je kolem 7-8 měsíce, dítě si začne uvědomovat, že není součástí matky a kdykoli mu ona zmizí z dohledu, tak je zoufallé, pláče, prostě co nevidí, tak dle něj není. Tolik ve zkratce. U každého mimča je opět jiné, asi dle míry fixace na matku, citlivosti mimča atd. U nás tráví Vítek se mnou většinu času, tak to pozoruji ted silněji, než třeba má kámoška, která má spoustu aktivit a mimčo jí hlídá tu babička jedna, tu druhá, manžel…

K.

 
Bramburek
Kecalka 219 příspěvků 12.01.06 10:47

Naprosto souhlasím. Máme 7týdenní holčičku a její řev několik hodin denně nás naprosto vyčerpával a hodiny které prospala, většinou naprostým vyčerpáním by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Vyzkoušeli jsme opravdu všechno, přesně jak je popsáno v původním článku. Tento týden se mi dostala do rukou kniha Harvey Karpa a opravdu ZABÍRÁ TO!! Postup u nás stačí aplikovat cca 10 minut a dcera padá do limbu.. Takže také mohu vřele doporučit. Přeji všem klidná a snadno spací (usínací) miminka.

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 12.01.06 18:17

Ahoj maminky,
mohu potvrdit, že zabalování pomáhá.
Malou jsem měla v zavinovačce od porodnice až do 6 týdnů, asi 2× jsem to zkusila bez a byla víc neklidná, nespala tak dobře.Jinak většinou stejně usnula u kojení a pak už spala až do dalšího. Ale jinak, každé dítě je jiné, na každé funguje něco jiného.
Jinak dudlík nemáme. S tím jsme ji uspávali jen jednou, ato až teď, když už má skoro půl roku - nějaká krize, usnula až o půlnoci, už jsme nevěděli co s ní.. te´d někdy u večerního kojní usne, ale někdy ne. Dám ji do postýlky, rozloučíme se a nechávám ji rožnutou lampičku, pustím ji hrací želvičku, no a vím, že tam prostě nesmím, dokud neusne. jak mne uvidí, je zle. (Samozřejmě když začne hodně řvát, tak ji tam nenechám )
Jinak jsem taky používala(občas i teď) na večerní usínání šátek, taky perfektní.
Přeji pohodové usínání.(v Případě „neúspěchu“ pevné nervy)
 Janka

 
makina
Neúnavná pisatelka 15324 příspěvků 12.01.06 22:39

Ahoj maminky, zavinování je fakt skvělá věc a my jsme ji na radu jedné staré porodní báby dovedli k dokonalosti:Klár­ka ve spánku škubala ručičkami a prudkým pohybem se pak budila a plakala, takže jsme jí nejdřív ručičky přivinuli k tělíčku látkovou plenkou a pak ji teprve zavinuli, mimi bylo v teple a krásně spinkalo. Jen se pak na tom zavinování stala poněkud závislou, takže jsme naši rok a půl starou Klárku dávali spinkat zamotanou ve velké čtvercové dece a zavázanou mašličkou, jinak prostě neusnula. Ale bylo to spíš srandovní než nějak obtěžující a pak deku nahradil spací pytel. Ale zase na druhou stanu mladší odmalička nenáviděla jakékoliv omezování svého pohybu s spala odmala ve spacím pytli. Teď se mi podařilo koupit pytel s nezašitým dnem, čtyřletá Klárka v něm nadšeně spinká a zdá se mi, že se v noci míň budí, prakticky vůbec, asi je jí příjemně teplíčko, i když se odkope. Makina

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama