Už vím, že pár věcí ovlivnit nejde

Rodičovství

Mám dvě děti, moje milované děti. A dnes už vím, že určité věci prostě neovlivním, ani kdybych se rozkrájela, a tak chci povzbudit pár maminek, které už třeba neví, jak dál, protože ať dělají co dělají, přes všechny rady všech, si prostě miminko dělá co chce.

Tímto deníčkem bych ráda srovnala svá dvě těhu, děti a všechno kolem. Před osmi lety jsem našla na těhu testu dvě čárky. Bylo mi 25, s přítelem jsme spolu byli půl roku, bydleli v garsonce a byli tááák zamilovaní a šťastní. Moje těhotenství byl doslova horor, celé jsem ho prozvracela a říkala si, že kdo řekl, že těhu je nejkrásnější období ženy, musel být chlap :-)

I přesto jsem ale byla v klidu, chodila na předporodní kurzy, miminku do bříška četla a nadšeně dělala vše, co jsem někde vyčetla, že by se mělo. Tenkrát přítel, dnes už manžel, na bříško neustále mluvil, hladil ho, užíval si to. Na porod jsem se docela těšila, ale byl to horor. Po dvaceti hodinách bolestí mě vzali na akutní císařský řez, malý zapadl do porodních cest ramínkem a oni to nepoznali. Díky bohu za ten císař.

Malý byl od začátku uplakaný, pořád blinkal a vůbec nespinkal. Příchod z porodnice a první tři měsíce, horor. Jen plakal, jedl a blinkal. Vůbec nespal. Přešli jsme na UM, žádná změna. První rok byl doslova a do písmene katastrofa, přestože jsem se držela všech rad, co dělat, aby se změnilo spaní, jídlo, plakání. Byl prostě svůj, uřvanec, který nejedl, nespal a jen se mračil. V té době jsem byla přesvědčená, že druhé dítě už mít nebudeme.

Byla jsem jak chodící troska a pořád si říkala, co dělám špatně. Dnes už vím, že nic :-) Dlouho jsem o druhém miminku nechtěla slyšet, až loni. Bylo mi skoro 33, tak jsem si říkala, že je nejvyšší čas :-) Zadařilo se po půl roce. Na začátku moc velké komplikace, dokonce jsem byla odeslána na revizi, ale naštěstí dopadlo vše dobře. Už v tu chvíli jsem tušila, že to bude holčička, tohle by chlap nevydržel :-) A taky, že jo :-) Tohle těhu bylo úplně jiné, žádné nevolnosti, krom bříška jsem nevěděla, že jsem těhotná. Opravdu jsem si ho užívala.

Začali jsme hledat nový domeček, prodávali byt, já dělala účetní závěrku, audit, no stres nehorázný, až jsem si někdy říkala, že tu svoji holčičku zanedbávám. Najednou nebyl čas bříšku číst, chodit na předporodní kurzy, prostě na nic. Měla jsem moc velký strach, že nám tohle všechno miminko vrátí a bude ještě uplakanější než náš prvorozený, kterého jsem si v těhu tak hýčkala. Naše krásná princezna se narodila v dubnu a od té chvíle se jen krásně usmívá, nádherně papá, spinká, no prostě ukázkové miminko. Nejprve jsem z toho byla v šoku, žádné neprospané noci, žádný problém s jídlem, těhu kila za měsíc dole, pořád jsem čekala, kdy začne ten teror, a světe, div se, on nezačal :-)

Dneska bych s úsměvem taky dokázala radit maminkám, co mají dělat a jak to dělám já, že naše malá tak skvěle funguje, ale nebyla by to pravda. Každé miminko se prostě narodí se svojí povahou a tu nepředěláte, ani kdybyste se rozkrájely. Dělejte vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a ono to bude dobře. Protože co platí pro jednoho, pro druhého nemusí. Holt musíme někdy vydržet nevydržitelné, ale ono se nám to jednou vrátí. Dnes je můj osmiletý syn naprosté zlatíčko, hodný, chytrý, prostě úžasný a já doufám, že si to své „zlé“ období už vybral :-) A zároveň doufám, že ta naše malá princeznička se jednou nezmění na „raubíře“. Ať už máte miminko takové nebo makové přeji vám všem hodně sil :-) A díky, že jste dočetli až sem :-)

Hodnotilo 23 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Eilaan  20.12.12 06:15

Hezký nápad na deníček! ;-) My to máme také tak - se starším jsme byli oba s manželem do roka trosky, do 2 let pořád hrůza… S mladším (i když též klukem), to je ráj! Oni se snad ani nedají srovnat! :-D A se stresem v těhu jsem to tedy měla opačně. Ono se vlastně o starším nedá říct, že by byl uřvaný, jen nejedl, blinkal a vůbec nespal a když už spal, budil se buď na hodinové - 2 hodinové noční „ryky“ nebo po 45 min. na kojení. Přes den tedy nebrečel, ale jen byl-li na ruce.

O mladším nemám co napsat, je úžasný - vydrží sám, sám si usne… :-) Akorát ta poporodní kila byla bohužel obráceně. :-((( Minule jsem byla do půl roku za modelku, teď snad dokonce pořád přibírám…

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 20.12.12 07:59

Krásný deníček, děkujeme :hug: :*

 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 20.12.12 10:18

Moc hezky napsané :) Ať se vám daří :hug:

 
Lizzi  20.12.12 10:27

Děkuji za krásný deníček, za tři týdny rodím a toto čtení mě hodně povzbudilo :-)

 
AV
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.12.12 12:35

Moc děkuji za komentáře :-) potěšily mě :-)
Lizzi… přeju ať se mimi podívá na svět co nejdřív a je moc zdravé a hodňoučké :-)
Eilaan…kila sem kila tam :-) ona ta štíhlá figura člověka stejně šťastnějšího neudělá :-)

 
Kakika
Extra třída :D 14190 příspěvků 20.12.12 12:40

Přesně jako u nás. Těhotenství tedy se synem bylo naprosto bezproblémové, to jsem si fakt užila. Ale první rok bych NIKDY vrátit nechtěla. Moc nespal, v noci se pořád budil, věčně špatně naladěný, nikdy se nevzbudil s úsměvem, vždy začal plakat dřív, než vůbec rozlepil oči. 2 a čtrt roku na to se nám narodila dcera. Usměvavá, spinkací, vystačila si sama na dece, v kočárku neplakala…najednou jsem si uvědomila, že to nebylo tím, že bych něco dělala špatně já. Děkovala jsem všem svatým, že mi nejdřív dali to náročnější dítě a pak andílka. Být to naopak, tak nejen, že bych dceřinu povahu neocenila, ale kdyby se mi pak narodil syn, tak bych visela na větvi :mrgreen: :mrgreen:

Holce je rok a čtvrt a zamačkávám slzu, že byla tak hodná :lol: Momentálně s ní dva měsíce tříská vztekací období a já marně vzpomínám, jestli i kluk dokázal to, co ona, nebo je v tomhle ona nepřekonatelná :P Tak či tak…u syna to období vzdoru plynule přešlo od toho miminkovského uřvaného období, zas taková změna to nebyla. Ovšem u tichého a smějícího andílka je ta změna tolik šokující, že mi je opravdu hodně líto, že jí to nevydrželo déle :lol: Momentálně dokážu víc zpracovat syna než dceru…jak deprimující :lol:

 
Miš-El
Závislačka 3067 příspěvků 20.12.12 12:54

Moc dobrej deníček :kytka:
Taky jsme na naši malou mluvili přes bříško, hodně jsem se v těhu smála. Při císaři mi ji vytáhli z břicha a místo toho aby plakala tak se usmála a to jí vydrželo i teďka, jsem zvědavá na druhý dítko :lol:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 20.12.12 14:03

Krásně napsané :potlesk: To by si všichni měli uvědomit, než začnou něco vyčítat sobě, partnerovi nebo dítěti.

 
kakacko
Povídálka 45 příspěvků 20.12.12 14:08

Moc hezky napsané, opravdu. Přesně tak to je. Dcera byla docela hodné miminko, až na střevní koliky, ale jinak byla skvělá, ale v půl roce se to změnilo a přestala dobře spát, často se budila, dělala problémy s kojením i s jídlem s čím má problém do dnes. Nechce moc jíst, ani spát. Budí se co dvě nebo tři hodiny a nejraději by si šla u prostřed noci zase hárt :D Zato přes den si vydrží hrát sama, ale musím u ní být.

Jsem zvědavá, jaké povahy bude druhé dítko, pokud pánbůh dá a zadaří se :think:

 
Gloaming
Závislačka 3984 příspěvků 20.12.12 14:25

Moc krásně napsaný. Mám skoro 2měsíční holčičku a žádnej andílek to teda nejni. Do konce 6nedělí vydržela řvát i 10 hodin v kuse bez ustání. Nešla ničim utišit. Papá teda krásně, ale spinkání to je boj. Teď už brečí míň, ale spinkání jí prostě nejde. S přítelem jsme oba pevně rozhodnutí, že do druhýho nejdeme. Aspoň momentálně oba nechce. Třeba až malá povyroste, změníme názor.

Myslím si, že jsi svým deníčkem povzbudila spoustu nešťastných maminek. Mě určitě, protože si pořád říkám, co dělám špatně. Moc děkuju. :palec:

 
IkaT
Kelišová 6020 příspěvků 20.12.12 14:46

Super deníček :-) krásně napsanej a pravdivej tobě i celé rodině krásné svátky :-) a at jste pořád tak spokojení

 
AV
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.12.12 14:46

Díky Vám všem za tak pěkná slova, až mě Vaše reakce dojaly :-). Pevné nervičky všem, i hodná miminka mají své dny, ale vím jak to dokáže být těžké, když ty míň hodné mají své dny pořád :-(. Ale i je to jednou přejde :-) :mavam:

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 20.12.12 15:23

Moc dobře napsané a bylo by fajn, kdyby si z toho něco pobraly i mamči, které to nikdy nezažily, možná by se pak na nás uštvané matky nedívaly skrz prsty, alespoň mně se to stalo a né jednou, prostě jsem od nich zažila často nepochopení ošklivým způsobem a moc to bolelo. S malým jsem si zažila úplně to stejné, co popisujete, dokonce i manžel měl o mně pochyby, že nezvládám své vlastní dítě, tolik mi ta slova ublížila a začala jsem o sobě i pochybovat, ale časem jsem přišla na to, že chyba není ve mně, ale je to přesně tak, jak popisujete ve svém deníčku.
Vždy jsem si přála mít víc dětí, ale po té zkušenosti i ohledně nepodpory manžela se moc moc bojím, jaké to s tím druhým bude. O těhotenství nemluvě, opět jsem to zažívala stejně jako vy. Díky za Váš deníček.

 
Rubika
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 20.12.12 15:24

Musím se připojit a naprosto souhlasit. První těhu sem si užívala a starala se, odpočívala, malý byl uřvaný, problémy s kojením, jídlem atd… Na druhé těhu sem jaksi neměla čas, ani sem pomalu nevěděla že sem těhotná a malý je naprosté sluníčko, s kojením jsme neměli nejmenší problém a snad si nepamatuju že by jako miminko plakal…
Teď čekáme třetího chlapečka a jestli sem při druhém těhu neměla čas si to nějak užívat, tak teď při tom třetím je to úplná katastrofa… Jsem ve 22tt a teprve nabírám první kilčo, ti dva starší cipísci mi dávají pořádně zabrat :D
Každé miminko je prostě originál a v porodnici nám k nim jaksi zapoměli dát manuály. Obecné rady obvykle neplatí na všechny stejně…

Příspěvek upraven 20.12.12 v 15:26

 
AV
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.12.12 15:35

@mismurka
tak přesně s tímhle jsem se potkávala… ty řeči lidí, jak všechno dělám špatně a proto je malý takový jaký je, že je to moje vina a podobně, byla jsem z toho moc špatná…u manžela taky podpora nic moc.. až ted u druhé se mi v podstatě omlouvá, že už chápe jak jsem to musela mít těžké a že to nebyla moje vina..hold je to opravdu tak, že každé miminko je jiné a své a my se mu prostě přizpůsobujeme :-). Je hloupost když někdo tvrdí, že dítě si musíte naučít :-) prcek si naučí Vás :-) a takhle mluví jen ten kdo nezažil, kdo zažil ví své a chápe :-)

 
AV
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.12.12 15:36

@Rubika
moc držím palečky ať je miminko usměvavý pohodář :-)

 
viktorinka
Ukecaná baba ;) 1404 příspěvků 20.12.12 15:39

@Rubika

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 20.12.12 16:04

@AV Až jste mi vehnala slzy do očí tím, jak jste psala, že teprve při druhém dítku se vám manžel omlouval, je to smutné, hodně smutné. A já se bojím, že třeba i to druhé bude stejné (a omluvy a pochopení od manžela se nikdy nedočkám), bohužel jsem se setkala i s takovým případem, měli děti jak přes kopírák, to už musí být opravdu šílenstvo, ale v koutku doufám, že s druhým dítkem zažiju jak pohodové těhotenství, tak si užiju miminko tak, jak si to každá maminka zaslouží.
Opět s vámi souhlasím že „Je hloupost když někdo tvrdí, že dítě si musíte naučít :-) prcek si naučí Vás :-) a takhle mluví jen ten kdo nezažil, kdo zažil ví své a chápe :-)
To je jako bych řekla, že když mi ve svých skoro 20měsících krásně a hodně mluví, že jsem ho to naučila já. Vždyť je to blbost, ano od bříška si s ním hodně povídám, vše mu vysvětluji, nikdy ho neodbydu, ale především se učí on sám, já jsem mu jen nápomocna, tak jako se vším ostatním. Je škoda, že někoho jako jste vy, nemám ve svém blízkém okolí. Ale asi jste si tím samým prošla taky, tak víte o čem mluvím. Ale i ta virtuální podpora moc pomáhá a díky za ní.

 
dvojmatka
Kelišová 5278 příspěvků 20.12.12 16:32

Super nápad na deníček!! a přesně jak říká @mismurka, hodně se člověk setkuvá s názorama, že něco rodič dělá špatně, když jejich děti nejsou jako děti radilů!

taky si užívám třetího, naprosto dokonalýho dítka - mimino, co by si přál každej - těhotenství ukázkový, mohla jsem skály lámat, kojení bez stresů a zbytečnýho nervování, malej je hodnej, usmevavej, krásně si hraje, dobře jí, krásně spí, i když mu rostou zuby, žádný uspávání není třeba, přes den o něm pomalu nevim…pravej opak těch dvou čertic :mrgreen:

moje ségra má o měsíc mladšího chlapečka, než je ten náš a užívá si s ním od začátku, tak jako Ty a prohlásila, že druhý nechce. když vidí našeho malýho, tak furt smutně tvrdí, že si toho jejich malýho asi rozmazlila a já jí furt opakuju, že to tak není, že každý dítě je jiný a ať si vzpomene, jak jsem šaškovala kolem dvojčat a že dvě určitě rozmazlit nejdou, tka přesto jsem s nima zažívala to samý, co ona s malým…stejně mám pocit, že chudák vidí chybu u sebe! ale ona chybu nedělá…někdo jí ale nejspíš nahlodal blbýma kecama :cert:

tak snad Tvůj deníček jiným maminám pomůže :palec: :kytka:

Příspěvek upraven 20.12.12 v 16:32

 
AV
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 20.12.12 16:35

@mismurka
Taky si dnes říkám, že kdybych tehdy měla někoho s kým si popovídat, kdo to zažil, tak by to bylo fajn…tenkrát to manžel řešil jak jinak.. milenkou.. přestáli jsme to a dnes můžu říct ( i když to bude znít hrozně), že to náš vztah posílilo a už 6 let se chová fantasticky. Malou si teď užívá a vidí, že to opravdu není v silách matky ovlivnit, jaké to miminko bude :-). Taky jsem se dlouho bála, že druhé mimi bude jak přes kopírák a nás bude čekat to stejné, nebo dokonce horší, ale nakonec jsem sama sobě řekla, že i kdyby to tak bylo, za toho prcka to stojí :-). Moc držím pěstičky, aby to rozhodnutí uzrálo i ve Vás a měla jste dva úžasné bobečky a to druhé přímo ukázkové. Já myslím, že maminky jako my si to zaslouží :-)

 
kackark
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 20.12.12 16:55

Tleskám! Mám úplně stejný námět na deníček, jen jsem se k němu ještě nedostala. Mám čerstvého tříleťáka a desetiměsíční slečnu a průběh u nás byl a je do puntíku stejný :P Takže mě moc potěšil poslední odstavec :dance: Malý mi dodnes dává zabrat víc než malá a mít jen jí byla bych opravdu na dovolené. Na druhou stranu se od malého mnohému učím a jsem pyšná, že právě já můžu být jeho máma. A můj poznatek, někdy dva je méně než jeden. Opravdu mám pocit, že dýchám volněji a zvládám více věcí.

Přeji celé rodině jen vše dobré :kytka:

 
Uživatel je onlinefenixák
Ukecaná baba ;) 1105 příspěvků 58 inzerátů 20.12.12 17:51

Ahoj,
opravdu pěkný deníček. Máme jednovaječné holky - dvojčata. Každá je jiná, už v bříšku ta starší byla v klidu, nekopala, nic, až jsem někdy pochybovala, jestli je ok? Druhá mě strašlivě kopala do žaludku. Po porodu, ta klidná byla první noc, co jsme je měli u sebe, strašně hodná a druhá? Celou noc prořvala, manžel byl se mnou a tak jsme totálně hotoví oba ráno kolem 4.00hodiny odnesly miminko sestřičkám, druhá holčička spala, jen na kojení jsme jí budily.
Nakonec ale celkem obě holky byly jako miminka hodná, za to později si to „vybraly“. Momentálně zlobí obě a to dost, jsou jim tři roky pryč. Celkově ale do dvou let, jedna „zlatá“, druhá „šílená“. A přístup? V těhotenství stejný a myslím, že mezi nimi nedělám rozdíly, takže s deníčkem naprosto souhlasím. :potlesk:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 20.12.12 20:02

Díky za hezký deníček, je v něm velká pravda a pokora - prostě každé mimino je originál :) a měly bychom k sobě být laskavější, prostě ne vše je v naší moci změnit, ovlivnit, něco se zkrátka musí vydržet :)

já už rok nespím, těhotenství bylo dost náročné a teď je to teda taky nářez, takže jsi mi vlila naději do žil, že druhé těhotenství může být příjemné a i to, co přijde potom :) hlavně teda bych si přála to spaní :twisted:

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 20.12.12 20:04

@AV Moc děkuji i já Vám přeji jen to dobré i pro celou rodinku :hug:
Jo a ikdyž se šíleně bojím i přesto taky říkám, že do toho prostě půjdu ať bude mimi třeba stejné, jako to první, že to prostě zvládnu :srdce:

 
Silky123
Závislačka 3241 příspěvků 20.12.12 22:09

Šmarjá, to je celé o naší holčičce… Je jí 17 měsíců a já se hroutím, ale je fakt, že to dost prožívám, jako prvorodička.

Do 8 měsíců jen řev, blití, jídlo, spánek téměř žádný… Teď je to o dost lepší, ale je vztekavá, kousavá a mlátivá…

Děkuju za uklidnění, taktéž se zatím shodujeme, že druhé neee :)

 
misulest
Nováček 9 příspěvků 23.12.12 18:13

Super deníček :palec: to by si měl přečíst ten, kdo říká:,,jak jste si ho naučili'' :zed:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama