Vaše dopisy o těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 14.01.03

DOPIS 1 pobolívání v podbřišku, krvácení a nevolnost během těhotenství DOPIS 2 vitamíny pro snadné početí, vysazení antikoncepce DOPIS 3 otoky běhen těhotenství a prevence DOPIS 4 cestování s bříškem v přeplněných cestovních prostředcích a ohleduplnost cestujících DOPIS 5 převedení na jinou práci během těhotenství a možnost vystavení neschopenky DOPIS 6 očkování proti tetanu a snaha o početí rizika pro těhotnou a plod DOPIS 7 cvičení podle Mojžíšové

DOPIS 1

Ahoj Šárko,
mám dotaz - jsem asi v 5. týdnu těhotenství, byla jsem už na prvním vyšetření u svého gynekologa, který ultrazvukem potvrdil těhotenství.
Trápí mě skoro každodenní bolesti v podbřišku (někdy silné, které za pár minut ustanou), podobný pocit jako před menses. Pořád se kontroluji, jestli nekrvácím nebo něco, mám totiž strach, že potratím, je to moje první a dlouho vytoužené těhotenství, je mi 29 let. Gynekolog mi řekl, že bolesti v podbřišku, stejně jako výtoky jsou normální, já mám ale strach. Máš s tímto nějaké zkušenosti nebo můžeš mi prosím poradit, co dělat, když mě křeče v podbřišku z ničeho nic přepadnou? Mám si lehnout nebo zkusit nějaký obklad nebo to nechat být a doufat, že se nic nenormálního neděje?
Kromě toho mám už asi 14 dní asi tak obden slabší výtok tmavohnědé barvy, včera bylo dokonce i pár kapek krve (od počátku těhotenství už podruhé a to mě nejvíc znepokojuje, slyšela jsem, že krev by se neměla v žádném případě objevit).
Jinak mám silné nevolnosti (ale nezvracím), jsem pořád unavená. Je to v pořádku - myslím tím ty výtoky, špinění? Nevadí slabounké krvácení?
Moc děkuji za odpověď, netrpělivě čekám, nemá mi totiž kdo poradit, k lékaři jsem objednaná až za 4 týdny.
 Jana

Ahoj Jani,
bolesti v podbřišku z počátku těhotenství skutečně pociťuje mnoho nastávajících maminek. Pokud bolest je velmi silná a častá a pokud i nadále dochází ke špinění a krvácení, pak bych radila navštívit gynekologa raději dříve, než Tě on sám objednal (po telefonické domluvě přímo s ním). Pouze vyšetřením lze potvrdit, že neexistuje nějaký problém.
I vzhledem k uvedené nevolnosti a únavě bych také zvážila, zda není vhodnější se s ním poradit ohledně neschopenky, alespoň do té doby, že obojí trošku ustane.
Držím palečky a přeji krásné těhotenství Šárka

DOPIS 2

Dobrý den, mám dotaz zda existují nějaké vitamíny, které by podpořily početí. Zároveň bych poprosila o informaci na otázku menstruace a vysazení antikoncepce. Po 8 letech jsem vy:,–(ila prášky a ptám se, kdy dojde k urovnání cyklu? Nyní můj cyklus je od 33 do 35 dnů.
Děkuji. M.

Dobrý den,
při plánovaném těhotenství je dobré užívat dopředu kyselinu listovou.
Mužům se doporučuje brát vitamín A a E, dále kyselinu listovou a zinek. Úprava cyklu je individuální, pokud se situace nezlepší je lepší navštívit gynekologa. Šárka

DOPIS 3

Ahoj Šárko,
jsem ve 20. týdnu těhotenství a začaly mi opuchat kotníky a prsty na nohou.
Změřila jsem si i tlak, měla jsem jen 102/72, protože jsem četla, že při otokách se hlídá tlak a moč. Na kontrole jsem byla před týdnem a moč jsem měla také v pořádku. Vím, že otoky k těhotenství prostě patří, jen by mě zajímalo, zda to není moc brzo, popř. co dělat, abych je alespoň omezila.
Děkuji předem za odpověď.
PetraK.

Ahoj Petro,
otoky opravdu patří k těhotenství, k jejich zmírnění se doporučuje často odpočívat s podloženýma nohama.
Pokud nejsou otoky nadměrné, pak počkej do příští poradny a pak o nich řekni lékaři - pokud ale máš pocit že jsou otoky nadměrné, pak raději lékaře navštiv, gynekologa nebo obvodního. Šárka

DOPIS 4

Ahoj Sarko,
Spise bych si chtela jen postysknout - jsem 21. tydnu tehotna a nechce se mi byt doma - citim se dobre a prace me bavi.
Jenze asi budu nucena pozadat o rizikove tehotenstvi, protoze se cim dal tim vic bojim jezdit do prace preplnenymi tramvajemi.
Nevim, jak pozadat, aby me nekdo pustil sednout.

Ahoj Alice,
jak se říká „líná huba, holé neštěstí“, takže pokud chceš sednout a Tvůj stav ještě není moc vidět, tak asi budeš muset cestující poprosit o uvolnění místa, myslím si, že zůstat kvůli takové prkotině doma na neschopence je škoda - takže přeji, aby bříško rychle vyrostlo a hovořilo samo za sebe a taky přeji ohleduplné cestující Šárka

DOPIS 5

Milá Šárko.
Je mi 24 let a jsem v 11 měsíci těhotenství. Pracovala jsem jako zdravotní laborant v laboratoři. Odtud mě přeložili na práci, která mi absolutně nevyhovuje, je to stresové prostředí, celý den sedím u počítače, ze kterého mě bolí hlava a záda.
V podstatě nemám nic kloudného na práci. Mám pocit, že doma by mi bylo lépe.
Proto se chci zeptat, jestli mám nárok na vystavení neschopnosti po dohodě s lékařem? Nemocnice bohužel pro mě jiné vhodné místo nemá.
Děkuji za odpověď. Katka.
P. S. Trošku se právě obávám reakce lékaře. Jestli to pochopí.

Ahoj Katko,
většina lékařů reaguje na žádost o vystavení neschopenky z pracovních důvodů velmi příznivě - je velmi mnoho žen, které jsou takto na neschopence, aniž by bylo jejich těhotenství nějak rizikové - určitě se s lékařem domluvíš i Ty. Šárka

DOPIS 6

Milá Šárko,
Váš web jsem navštívila dnes prvně, proto nevím zda postupuji úplně správně ohledně mého dotazu.
Chtěla bych Vás požádat o radu. S manželem se nyní snažíme o miminko a já si s hrůzou uvědomila, že jsem promeškala 10ti letou lhůtu na přeočkování proti tetanu. Teď mě čekají 3 očkování a já se bojím zda by to nemělo vliv na mé případné těhotenství.
Moc Vám děkuji za odpověď.
PS: Vaše stránky jsou perfektní, budu teď Vaším častým návštěvníkem a brzy se určitě zorientuji ve všem co nabízíte.
Ještě jednou děkuji.
 Ivana

Ahoj Ivano,
cituji z našich stránek:
Vakcína proti tetanu se používá pro základní očkování dětí (obvykle v kombinaci s vakcinační složkou proti záškrtu a dávivému kašli) a pro posilující očkování dospělých. Dále se očkuje v případech úrazu a poranění, u nichž existuje nebezpečí infekce tetanem.
Těhotné ženy lze očkovat při těžkých úrazech, a to jak podáním 3 dávek základního očkování tak i podáním jedné dávky posilujícího očkování (booster).
Podle příbalové informace zahraniční vakcíny Tetavax je očkování těhotných žen možné.
V některých rozvojových zemích je očkování těhotných žen dokonce i doporučováno. Matčiny tetanické protilátky jsou předávaný plodu a tak je dítě po narození chráněno před tetanickou nákazou.
Držím palce při snaze o miminko Šárka

DOPIS 7

Ahoj Šárko,
dozvěděla jsem se na těchto stránkách, že jednou z podpůrných metod na otěhotnění je cvičení dle paní Mojžíšové.
Jsem velice zaneprázdněný človíček :o) a nejsem schopná díky své hektické práci docházet do nějakého institutu (i normální cvičení raději provádím při videokazetách po večerech doma).
Mohla bys mi poradit, zda je možné tyto cviky sehnat na videokazetě nebo formou instruktážní knížky??
Díky moc za radu.
 Radka

Ahoj Radko,
pokud vím z literatury, tak cvičení by se mělo provádět pod vedením zkušené fyzioterapeutky, která má na cvičení podle Mojžíšové certifikaci. Nejdříve se totiž musí provést „uvolnění“ a zpohyblivění kostrče a dolní části páteře pomocí manipulace, kterou provede fyzioterapeutka a pak se přímo na tělo naordinují cviky. Šárka

Váš příspěvek
karlasel
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.12 12:37
očkování proti tetanu a početí

Milá Šárko, s přítelem jsme se rozhodli pro miminko, akorát, že byl před 14 dny očkován proti tetanu a za dalších 14 dní jde podruhé a za půl roku po třetí. Já bych měla jít příští týden, ale jen na přeočkování po 13 letech, protože jsem s lékařem takto domluvená z důvodu možného budoucího početí. Rozhodli jsme se ale, že bychom miminko řešili již nyní. Ráda bych se tedy zeptala, zda může mít očkování vliv na početí a další vývoj (příp. nějaké vady miminka po narození), když budeme očkováni oba, nebo mám očkování alespoň já vynechat nebo raději oba. Jsme již kolem 40. roku věku, tedy starší budoucí rodiče:-) a cítíme přehnanou zodpovědnost. Děkuji, Karla

Vložit nový komentář