Vyvolávaný porod - 1. část aneb Kolik že jsem to měla Hamiltonů?

O tom, jak jsem už předem věděla, že moje dítě bude mamánek.

Vyvolávaný porod - 1. část aneb Kolik že jsem to měla Hamiltonů?

Kdo četl můj deníček o těhotenství, ví, že to pro mě kvůli depresím bylo složité období. Čím víc se blížil porod, tím to pro mě bylo horší. Hrozně jsem se bála bolesti, jsem cíťa, propadala jsem panice a nejradši bych dělala, že těhotná vůbec nejsem.

Pár dní před termínem jsem šla do poradny ke svému gynekologovi. Shledal, že je všechno v pořádku a předal mi žádanku do porodnice, kam jsem měla jít den před termínem.

Den před termínem přijdu do porodnice, už to tam znám kvůli dřívější hospitalizaci, všichni jsou milí. Monitor je v pořádku, sestra se ptá, jestli nemám bolesti, protože monitor ukazuje slabé stahy po 5 minutách. Bolesti nemám. Odesílá mě do poradny. Tam se mě moc milá paní doktorka zeptá, jestli mě může vyšetřit a jestli bych souhlasila s Hamiltonem. Ten zatím nechci, protože se to snažím oddálit. Plodové vody je dost, průtoky u hlavičky horší, ale mohlo to být tím, že se malá hýbala. Mám přijít zase za pár dní.

Za pár dní je monitor zase v pořádku, na poradně v porodnici je tentokrát jiná paní doktorka (zástupkyně primáře), ale taky moc milá. Taky mi nabízí Hamiltona, opět odmítám, ale moc se na to netváří. Prý uvidíme podle toho, jestli mám dost plodové vody a jestli jsou průtoky v pořádku. Tentokrát je všechno ukázkové. Mám přijít za pár dní, pokud do té doby neporodím, a to už mě Hamilton nemine.

Samozřejmě jsem neporodila, zatím to na porod ani nevypadalo a tak mi paní doktorka udělala Hamiltona. Myslela jsem, že bolestí vyskočím z kůže. Věděla jsem samozřejmě, že můžu odmítnout, ale chtěla jsem se vyhnout vyvolávání. Když neporodím, mám v pátek nastoupit k hospitalizaci. Po Hamiltonu mě celý den bolí v kříži, cítím se slabá a unavená. Cesta autem s tou bolestí byla strašná a já si říkám, že chci vidět, jak tu cestu zvládnu při porodních bolestech. Celý den strávím v posteli, stejně jako už pár dní předtím a jsem ráda, že se vůbec zvednu.

Je pátek a já nastupuju k hospitalizaci. Jsem 41+1 a na porod to zatím nevypadá. Při nástupu mě nemine další Hamilton. Tentokrát aspoň nebolel. Na oddělení šestinedělí není místo a tak jsem na gynekologii. Dostanu jakousi injekci na změkčení porodních cest. O injekci dopředu nikdo nemluvil, ale budiž, třeba mi to pomůže. Nepomohlo. Po Hamiltonovi jsem tentokrát měla poslíčky. Večer monitor. Porod zatím nepřichází.

Je sobota ráno a oznamují mi, že pokud se porod nerozjede večer mě čeká zavedení cévkového katetru na roztažení porodních cest. Porod se nerozjel. Večer jsem otevřená na 2 cm, místo katetru další Hamilton, prý v současné chvíli udělá stejnou službu. Když nezačnu rodit, tak ráno dostanu tabletku na vyvolání. Po Hamiltonu mám opět poslíčky. Naštěstí se mi je podaří zaspat a spím celou noc.

Celou hospitalizaci mi pořád někdo píše, jak jsem na tom, jestli už rodím. Ne, mému dítěti se ode mě nechce, odpovídám. Určitě to bude mamánek. To víte, Panna, vybírá si správný datum. Musí to mít všechno tip ťop.

Podle názvu deníčku je vám určitě jasné, že ani v téhle chvíli se mi porod nerozjel. Jak to vyvolávání vypadalo? A jak dopadlo? Tak o tom vám povím zase příště.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
111
31.5.21 22:18

Taková ta,,hezká" česká vyvolávací klasika :roll:. Taky jsem to zažila, akorát ve 40 + 0 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
1.6.21 05:31

@Tosjamx Proč už tak brzy? :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3713
1.6.21 07:18

Mozna kdybyste porad nelezela v posteli a hybala se, bylo to lepsi

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
1.6.21 07:45

@ladai :lol: A možná taky ne. Hele, nepřijde ti zbytečný takhle útočit?

 • Zmínit
 • Nahlásit
111
1.6.21 11:00

Kvůli vyššímu tlaku (mám syndrom bílého pláště, ale ačkoli jsem je na to upozorňovala, moc to nereflektovali) a horšímu monitoru v poradně (následně mi řekli, že syn zřejmě jenom spal). Následně mi jich udělali ještě několik, které byli v pořádku, ale to už bylo kolečko vyvolání rozjetý. V porodních cestách jsem měla zavedený balonek na jejich roztažení, Hamiltona jsem taky zažila snad čtyřikrát, nakonec jsem si vydupala, že s tabletou počkali ještě jeden den a naštěstí se porod rozběhl sám. Nicméně, zřejmě jak ještě nebyl správný čas, trval porod 12 hodin a byl docela náročný. I tak bych to za bežných podmínek všechno akceptovala a moc se nad tím nepozastavovala. Ovšem nejvíc ze všeho jsem byla rozčarovaná z nulové komunikace ze strany personálu, který veškeré moje dotazy odbyl rejpáním nebo jizlivými poznámkami - tak se stalo, že na porod nevzpomínám zrovna v dobrém, což je škoda.

Příspěvek upraven 01.06.21 v 11:09

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
1.6.21 12:44

@Tosjamx To je mi líto. :hug: Já pak porod jako takový neměla nejhorší, i když jsou věci, co bych změnila. Budu o tom ještě psát. Je ale fakt, že ta nulová komunikace mě taky štvala. Pořádně ti neřeknou co jdou dělat, proč to jdou dělat. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
464
1.6.21 20:54

Já nevím, ale já prostě tyto deníčky na pokračování nemám ráda :nevim: Další díl vyjde za pár týdnů a nikdo si už nebude pamatovat, co bylo v tom prvním.
Teď jsme se akorát dozvěděli, že proběhl Hamilton a nic z toho nebylo… Nebylo by lepší to sepsat jedním šupem, ať to má aspoň nějaké grády??? :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3713
1.6.21 21:00

@Ginella neutocim, je jasne kdyz bude lezet a nehybat se ze se tezko pak rodi, pokud nema ryzikove

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
2.6.21 05:18

@jamik1416 Původně jsem to celé sepsat chtěla, ale když jsem to dopsala do téhle části, tak už mi to samo o sobě přišlo dost dlouhé. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
2.6.21 05:25

@ladai Myslím, že si to představuješ moc jednoduše, ale je to tvůj názor. Když čtu diskuze o vyvolávání, tak tam některé dělají psí kusy (myšleno v dobrém), aby porodily. Někomu to pomůže, někomu ne. Lidské tělo není jednoduché a předvídatelné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
2.6.21 21:48

Prostě česká šílenost, kterou si neinformované ženy nechají líbit. Dokud si většinová společnost bude myslet, že rodí personál nemocnice, pak to tak bude.

Zakladatelko, pro příště 41+1 není přenášení a není důvod nic vyvolávat. Pokud je vše v pořádku. Nechápu proč sis to vše nechala líbit a bez vysvětlení.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
2.6.21 21:49

@Ginella A proč si to svéprávná žena nechá líbit, že jí nikdo nic nevysvětlí a nechá personál dělat, co chce?

Doufám, že jsi tam poslala stížnost, a pokud ne, tak to udělej. Ať se chytnou za nos.

Příspěvek upraven 02.06.21 v 21:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
2.6.21 22:13

@Ginella No, ono porod je především otázka psychiky a ty psí kusy mohou pomoci. Od procházky, sexu, napářky apod. A když to nepomůže, pak to není o tom, že je to neúčinné, ale o tom, že na to miminko a žena prostě jen nejsou připravené. A chce to víc času a hlavně klidu. Což ležení v nemocnici opravdu nepodpořì. Ani ten Hamilton. Ten se taky nedělá jako na běžícím pásu. Pokud ti jich udělali několik a s miminkem to ani nehlo, pak to mělo svůj důvod.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
3.6.21 00:53

@P4ja 41+1 už je dobre začít řešit, případně popohnat. Je to už poterminova gravidita a na pravé přenášení není dobré čekat. K tomu netřeba a není vůbec vhodné, aby došlo.
Nezlobte se, ale po terminu rostou určitá rizika a poškodit si donoseny plod kvůli tomu… Kvůli čemu vlastně?
Ta poterminova zvýšená péče a následna snaha těhotenství ukončit má své opodstatněné důvody.

Příspěvek upraven 03.06.21 v 00:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
3.6.21 07:33

@P4ja Ohledně toho vyvolávání souhlasím s @eva valoi. V tomhle prostě doktorům věřím. Ví, proč to dělají. Jsem si vědomá toho, co může nastat po tomhle termínu a vyvolávání jsem vyhodnotila jako menší riziko. Moje věc, moje rozhodnutí. Navíc já snad někde píšu, že jsem je nechala cokolov dělat bez vysvětlení? Kromě té injekce na začátku ne, vždycky jsem se zeptala. Píšu jen, že oni sami ti nic neřeknou (pokud se nezeptáš). Já prostě čekala, že mě automaticky budou o všem informovat. A stížnost? Jako na co konkrétně?

Já ten deníček psala, aby si holky, co je čeká vyvolávání, dokázaly představit, jak to může probíhat. A vážně nechápu, proč se tu do mě pouštíte, že si za to můžu sama a že je to špatně. :nevim: Uvědomuješ si vůbec jak tímhle můžeš někomu ublížit?

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
3.6.21 08:20

@eva valoi Rizika mírně rostou od 41+6. Pokud je miminko a ženav pořádku, pak není důvod k vyvolávání. Už jenom proto, že termín porodu vůbec nemusí sedět se skutečným datem početí. Sama jsem rodila 42+ 2. Do 41+6 jsem to neřešila, moje PA v nemocnici taky. Jen kontrolovala miminko. Kdyby se mu přestalo dařit, tak neváhám, ale chtělo prostě víc času. A odpovídalo to datu početí.

Že se to doktoři snaží všemožně urychlit a posunout je prostě fakt, který naprosto zbytečně stresuje ženu i miminko. A zásahy do přirozeného porodu vedou jen ke komplikacím. A pokud autorce udělali x Hamiltonu a nikam to nevedlo, pak už minimálně nad tím bych se zamyslela.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
3.6.21 08:41

@Ginella Víš, rozhodně nepíšu, že si za tohle můžeš sama. Prostě je to bohužel o tom, že pokud neinformovaná žena jde do české porodnice s tím, že věří doktorům, a že jí vše vysvětlí, tak v drtivé většině z nich to dopadá takhle. Minimálně tam, kde jedou medicínsky vedené porody :,( Je mně z toho smutno. A vždycky mne zo naštve. :,( Promiň, jestli to vyznělo tak, že je to tvá vina.

Prostě ten systém není dělaný na to, že žena rodí sama a sama vi, co má dělat. Nikdo tě nerespektuje a nějaké vysvětlování vůbec neřeší. Protože oni sami ví, co je pro tebe nejlepší. Což už je strašné samo o sobě. A druhá věc je tak, že jim ženy ještě poděkujì, že zachránili miminko. Přitom je to kolotoč, který sami vyvolají doktoři svými zbytečnými zásahy.

Moc mě mrzí, čím sis prošla, a štve mě to za tebe i ostatní ženy, které tímhle musely projít. :hug: A ptáš se proč stížnost a na co? Minimálně proto, aby si uvědomili, že to, co dělají není v pořádku. A konkrétně zákroky bez informovaného souhlasu. Zkus najít skupinu podpořte mě v osvětě a určitě ti poradí víc.

@eva.valoi A pak doporučuji film Neviditelná z festivalu Jeden svět.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
3.6.21 09:40

@P4ja Já se třeba za neinformovanou nepovažuju, měla jsem toho načteno dopředu dost, ale byl to první porod, takže jsem nevěděla do čeho jdu. Jinak to že je to moje vina, tak vyznělo spíš od jiné uzivatelky. Já chápu, že psychika udělá hodně a věřím, že u mě i udělala. V těhotenství jsem měla deprese, na dítě jsem se netěšila, nechtěla jsem rodit. Za tyhle stavy jsem opravdu nemohla. Od 2. trimestru jsem při chůzi delší než 10 minut měla šílené křeče do podbřišku, nohiu, zad a bylo mi na omdlení, takže nějaké chození opravdu nehrozilo a to jsem se těšila, jak ai budu chodit na procházky.

To že mi automaticky nevysvětlili, proč co dělají mě strašně štvalo, ale samozřejmě jsem se na to vždycky zeptala a bylo mi to vysvětleno.

Jinak mě nic bez mého souhlasu neudělali. Opravdu jsem se vždycky zeptala a vše vysvětlili. Kromě teda jedné chvilky u porodu, což zpětně považuju za svojí chybu. Nikdo mi nic nenutil, nevyhrožoval. U porodu jsem teda měla příšernou PA, opravdu ze staré školy, ale o tom ještě budu psát. Tu PA teda naštěstí kompenzovala naprosto úžasná paní doktorka. Ta byla přímo anděl. :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
3.6.21 11:11

@Ginella Hlavně se tím netrap. Někdo nedonosí, někdo porodí kolem termínu jak po másle a někdy to prostě nefunguje tak, jak má.
Lepší horši porod, který není zcela podle představ, než postižený nebo mrtvý dítě.
Ona ta placenta stárne po termínu rychle.
Všechno je furt dobrý, dobrá a pak je najednou špatně úplně všechno.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1573
3.6.21 11:36

@eva valoi Děkuju. :kytka: Já se tím netrápím. Kdybych se měla znovu rozhodnout, tak jdu do toho vyvolávání znova. Četla jsem i tady pár příběhů o tom, jak ženský čekaly a miminko umřelo. Je to strašný a nechtěla jsem to riskovat. Všechno má svoje pro a proti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
3.6.21 16:10

@eva valoi A po, kterém termínu stárne placenta rychle?? Já si tohle zjišťovala, protože jsem přenášela, a bála jsem se o miminko. A opravdu jsem se s takovým názorem nesetkala. Situaci jsem konzultovala se dvěma doktory, PA a i dulou. Nikdo neřekl, že miminko je po termínu v ohrožení života, a když neporodím hned, tak je problém.. I v nemocnici nechávají do 41+6 klid a sledují průtoky a ozvy. To je potermínová gravidita, která je fyziologická. A opravdu není třeba nic popohánět, pokud je miminko i maminka v pořádku. Naopak spíš doporučují přírodní věci jako sex, bylinky, napářky, procházky atd. Protože vyvolávání nepřipraveného miminka je mnohem horší než potermínová gravidita.

BTW: I revers se podepisuje až od 42+0. Po tomhle termínu se riziko zvyšuje.

Jinak samozřejmě, každého věc. Někdo souhlasí s vyvoláváním dřív, jiný čeká.. oboje je v pořádku. Ale je potřeba tomu mít všechny informace.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
3.6.21 16:56

@P4ja Jde o to, že do 42+0 je dobré, aby bylo porozeno, aby prostě k přenášení nedocházelo. Řeší se individuálně, dle stavu rodičky a plodu.
U diabetiček, rodiček s vyšším tlakem se k vyvolání přistupuje kolem termínu - placenta je překrvený orgán, kterému vyšší tlak dává víc zabrat, tak třeba to je jeden z důvodů.
Také se kontroluje, jak jsou připraveny porodní cesty. Na nepřipravené porodní cesty je to někdy opravdu problém, proto se ale dělá preindukce, aby cesty dozrály.
Je to zase případ od případu, někomu stačí jedna tableta a porod se rozjede, někdo prostě neporodí ani po třech dnech vyvolávání.
Snaha je porodit v termínu, což je 42+0. S tím, že někdy se přistupuje k vyvolání dřív z důvodů, které vyhodnocují povolanější osoby.
Odmítnout můžeš samozřejmě cokoli.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
3.6.21 17:04

@P4ja
„Jinak samozřejmě, každého věc. Někdo souhlasí s vyvoláváním dřív, jiný čeká.. oboje je v pořádku. Ale je potřeba tomu mít všechny informace.“

To je pravda, je potřeba mít informace. Akorát nevím, kdo ty informace je schopen lépe vyhodnotit. Jestli lékař, nebo rodička.
Mně když lékaři nezávisle na sobě doporučili porod v termínu vyvolat(kvli vyššímu tlaku), tak jsem do toho prostě šla. Skončilo cisařem.
Mám přemýšlet nad tím, že jsem si mohla postavit hlavu a chtít ještě týden, deset dní čekat? Třeba bych v pořádku porodila, a nebo taky ne a rodila bych sice přirozeně, ale mrtvý plod.
Já znám docela dost případů, kdy se v potermínové graviditě rodilo mrtvé dítě. Příčina se často ani nezjistila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
3.6.21 17:10

@P4ja Zajímavá odpověď třeba zde:
http://www.porodnice.cz/…va-gravidita

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
3.6.21 20:59

@eva valoi No, jenže vy jste psala, že 41+1 už je potřeba popohnat. Teď píšete, že je snaha porodit do 42+0. ​A jinak celou dobu píšu o tom, že záleží na zdravotním stavu maminky a miminka.

​A ohledně těch informací. Rodila jsem ve dvou porodnicích a rozdíl v komunikaci personálu a celkovému přístupu k rodičce a porodu samotnému byl opravdu propastný. A to si potom člověk uvědomí, jak to lze i jinak.

V první typicky medicínsky vedený porod. Příkaznický. Bez empatie a ohledu na to, jestli je vám poloha v leže na zádech příjemná. Lhaní o tom, že je vždy potřeba nástřih. Žádné informace o rizicích. Ani žádný dotaz na porodní přání. Doktorka a PA si jely to svoje, i když porod běžel sám. A kontrakce se vždycky zastavily ve chvíli, kdy měly pocit, že musí zasáhnout.

Ve druhé porodnici jsem přenášela. Od počátku péče (36 tt) respektovali moje porodní přání. Veškerá vyšetření a zákroky provedeny po informovaném souhlasu..Na vše mně v klidu odpověděli.. Před Hamiltonem důkladné vysvětlení nejen samotného zákroku. Ale vysvětlení toho proč ho dr. navrhuje. Včetně pro a proti. Dostala jsem čas na rozmyšlenou. Dlouho jsme řešili samotné přenášení včetně možných komplikací, rizik. Porod to samé. Chování s respektem a empatií. Nikdo nezpochybňoval moji volbu porodní polohy. I když jsem nakonec zvolila CS, tak z něj mám super pocit, a nemůžu si stěžovat vůbec na nic,.

Ano Dr mají spoustu informací, ale při vší úctě k nim, ne vždy je sdělí všechny a věcně tak, aby se žena mohla sama a informovaně rozhodnout.. A hlavně často zapomínají na to, že nerodí oni, ale ta žena. A ta jediná ví, jak se cítí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
4.6.21 12:43

@P4ja Do 42+0 by prostě mělo být každopádně porozeno. A protože se někdy preindukce a indukce protáhne třeba na tři dny, musí se prostě začít dřív.
Po ukončeném 41. týdnu je podle mě už vhodná i hospitalizace.
Opravdu potermínová gravidita s sebou nese zvýšené riziko a hlavně je to prostě naprosto zbytečné.
Mám známou, která měla nastoupit na vyvolání v pátek, byla po termínu, přesně nevím, jak dlouho. Z organizačních důvodů ji řekli, ať přijde po víkendu. Rodila už pak akorát mrtvého syna.
A další případy donošených plodů, které kvůli někdy zjištěným a někdy taky nezjištěným příčinám prostě v děloze odumřeli.
Často se používá argument, že miminko si řekne. A co když si miminko už týden říká a mateřský organismus adekvátně nereaguje?

Já se tu nechci hádat, jen jsem spíš z těch, co si myslí, že do termínu donošené dítě má mazat ven.

Příspěvek upraven 04.06.21 v 12:46

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
4.6.21 16:57

@eva valoi Já právě znám zase ty druhé případy, kdy vyvolávaný porod končí akutním CS, potrháním, porodním traumatem aj. Jak skončila kamarádka, na které taky zkoušeli x Hamiltonu a vyvolávacích tablet ani psát nebudu. A to doktorům říkala, že má ještě čas. Že přesně ví, kdy byl oplodňující styk, že měla dlouhé cykly a miminko ani není v termínu. A pak jí tak vystrašili a vyčerpali vyvoláváním, že už prostě síla nebyla. Ono se řekne, že porod skončil špatně. Ale to končí i těhotenství před termínem. A proto přece všechny nebudeme vyvolávat třeba v 38tt.

A máme jiné nastavení, to není o hádání. Pro vás je ok miminko vyhnat. A nechat porod řídit doktory. Pro mě to ok není, pokud k tomu není důvod.. A naopak je ok s miminkem komunikovat a dát na vlastní pocit a intuici spojenou s lékařskou vědou, které opravdu důvěřuji.

Zažila jsem oba přístupy. Každý má něco svoje pro a proti. A doufám, že si moje dcera bude moci vybrat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
12462
4.6.21 17:33

@P4ja Já proti tvému názoru nejsem. Tak, jak to píšeš, to zní dobře. Já jsem třeba často přemýšlela o svých porodech, proč si moje děti nikdy neřekly. U dcery jsem si například byla také jista termínem početí. No a ve 42+0 se narodila sekcí a opravdu ten termín odpovídal. Dr. dlouho čekal, protože nález naprosto neodpovídal. Naprosto nezralý. Pak tedy začali s vyvoláváním a ani po dvou dnech se ten nález nikam neposunoval, nezačaly mi ani bolesti, prostě naprostá nemožnost a neschopnost mého těla?? Nebo si dítě neřeklo? Nebo si říkalo a ten můj mateřský organismus prostě nereaguje??
Jestli tě to zajímá, tak jsem před lety napsala deníček „Mých pět porodů“.

Někdy si říkám, jestli mě evoluce už nevyřadila. Přitom děti byly zdravé, silné, jsou i vcelku nadané, ale prostě by ve mně zemřely. když se poslední dítě narodilo císařem, tak jsem v hloubi duše chtěla otěhotnět po šesté, utéct od civilizace a porodit někde sama v jeskyni, nebo zemřít… Tak mě to dožíralo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19893
4.6.21 20:20

@eva valoi Víš, jedna PA i dula mně kdysi řekli, že si dítě samo vybere cestu na svět a i ten CS je způsob, takže si vůbec nemáš co vyčítat. Některé prostě potřebuje ten porodní sál a takovýhle příchod.

Moje děti se narodily zcela odlišně a je to v jejich chování ppznat. Jedno rychle a bezhlavě mnohem dřív jako nedonošené a druhé jsem ukecala ve 42+0. Dva dny to ještě trvalo. A v jedné chvíli jsem cítila, že se vše zastavilo, a že prostě takhle ven nechce. Ještě dřív než mně Pa udělala VV. Dr to jen potvrdila. Ani hlavička nebyla tak nalehla. A to jsme měli všechno klid, podporu, masáže, volný pohyb, já napojená na miminko. Prostě se nic nedělo a prcek si dál hověl bez jakéhokoli náznaku problémů. Ozvy naprosto v pořádku. Rozhodla jsem se pro CS. Samozřejmě s plným vědomím toho, že muž bude dělat bonding a já miminko hned dostanu na pokoj. Chvíli jsem si to vyčítala, ale pak mě z toho PA i dula vytáhly.

Prostě to tak mělo být a ten tvůj CS taky. Vůbec to není o vyřazení z evoluce, ale někdy to prostě jde jinak než si představujeme nebo chcete. :hug: Pokud jsi sama byla přesvědčená o tom, že tak je to správně, a nikdo tě do toho nemanipuloval, pak není co řešit. A šesté dítě by si zase vybralo jinak, to nenaplánuješ. 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit

Všechny deníčky uživatele