Život s předškolákem (2)

Rodičovství

Zdravím všechny , které se přidaly a tím vlastně vznikl nový deníček :) Nejprve se omlouvám, že píšu až dnes, ale neplánovaně jsme zůstali na chalupě, kde nemám přístup k počítačí a internetu, proto to zpoždění. Jsem ráda, že patrně něco jako pětiletá puberta opravdu existuje :) A že jí trpí i ostatní předškoláci nebo spíše jejich rodiče ? :)

Katko,my jsme stručnou lekci sexuální výchovy absolovovali už vloni, když Tomík řešil, jak se to mimčo, když už je velké, dostane z mámina bříška ven (švagrová byla zrovna těhotná). Když se dozvěděl pravdu, řekl, že je to hnusné a že to takhle nefunguje a tečka. Pravda, ještě ho nezajímá samotný vznik miminka, tak čekám, kdy to nastane :)

Petro, musím říct, že tvůj Románek, mi trošku mého Tomáška připomíná. Jediný rozdíl je, že ten kdo ho nechápe a stále má pocit, že by měl umět víc, jsou rodiče mého muže. Pro ilustraci, když Tom v 9 měsících lezl, stavěl se a chodil podél nábytku, tchyně řešila, jak je možné, že ještě neběhá apod.

Makino,také tvrdím, že z Toma bude manager v oblasti řízení lidských zdrojů , protože to mu jde opravdu nejlépe:) Také se obávám, že až půjde za rok do první tak budu bulet jak želva a kupodivu i můj manžel je občas na měkko z toho jak nám ten náš junior roste.

Eldo, musím říct, že Tomík je jedináčkem a asi už jím zůstane, ale chodí do jesliček a školky už od dvou a půl a od malička jsem ho zapojovala mezi děti, aby měl sociální dovednosti a myslím, že je natolik samorost, že ani děti moc nesekýruje, ale dělá si věci po svém :)

Jako téma mě dnes napadlo téma sourozenci. Jak všechny píšete, většina máte dětí víc. Náš Tomášek je jedináček a už jím asi zůstane. Ve věku, kdy by byly děti k sobě, jsem na tom nebyla zdravotně dobře a teď už si říkáme , že by byly děti o moc let od sebe a také jsme si zvykli, že máme největší piplání za sebou. A Tomáš by chtěl sestru nebo bratra, ale velkého tedy 4 až 5ti letého, což uznejte nejde :) Jen si říkám, jestli se nás nezmocní touha po miminku až půjde Tom do školy. Co si myslíte ovelkém věkovém rozdílu mezi sourozenci? Já sama mám bratra o dva a půl roku mladšího a manžel je jedináček.

Mějte se pěkně a užívejte zbytku léta
Těším se na vaše příspěvky.

LuckaH

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 13.08.08 20:31

Ahoj Luci!
Já mám 3 děti, dost brzy po sobě (2 roky a 7 měsíců a 2 roky a 2 měsíce). A jsem spokojená. Je to sice náááročný, ale prostě cítím, že takhle jsme komplet. Pro mě je to hlavně o tomhle pocitu. Kdybych to cítila po prvním dítěti, dlaší bych neměla. A věkový odstup? Já je chtěla rychle za sebou, víc se sice mydlí, ale i si super vyhrají a doufám, že budou dobrá parta. Větší věkový odstup je určitě míň namáhavý pro rodiče:) Ale moje volba je blízko k sobě.
Tož tak. Hezký večer
 Katka

 
frndulka
Zasloužilá kecalka 753 příspěvků 13.08.08 22:27

Ahoj,
já myslím, že na další mimi určitě není pozdě. Synovi bude za měsíc 6 let a mám půlroční holčičku. Jsou od sebe 5,5r. Syn mi pomůže, pohlídá jí, hraje si s ní…Parťáci na hraní z nich sice nebudou, ale zas to má jiné výhody. Já jsem s mým bráchou taky o 5,5r a rozumíme si výborně :).
Z mého pohledu není moc fajn být jedináček, bude na všechno vždycky sám…
Martina

 
Jituska
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 14.08.08 07:51

Ahoj Lucko,
taky mám doma předškoláčka, v září půjde moje pětiletá Barunka do předškolní Sovičky a hrozně se těší. Je to moc hodná a vcelku bezproblémová holčička, až na občasné pubertální výstupy(to se začínám děsit té opravdové puberty). Co se týká sourozenců - má skoro tříletého brášku, jsou to nerozluční parťáci, hlavně teď o prázdninách byli vděční jeden za druhýho(a já občas zralá na odvoz do Bohnic). zrovna nedávno jsem si říkala, že kdybych měla mimi teď, byla by to neskutečná pohodička- Bára je skvělá opatrovatelka, když někdo přijde s miminkem; už by to v podstatě byly dvě samostatný jednotky.
A ten nápad s tím, že by bylo mimi zároveň s prvňáčkem se mi líbí moc-bylo by víc času na přípravu do školy, doprovázení do školy,všechno by probíhalo v klídku a pohodě. ono druhé mimi najednou nedá tolik práce jako to první-všechno se vrátí a mamča je daleko zkušenější a neplaší kvůli blbostem.
Já mám ségru o pět let a máme naprosto jedničkovej vztah, je to pro mě nejbližší osoba, které se svěřím se vším, pak mám ještě o šest let bráchu, s tím jsme se nemuseli nikdy, záleží i na osobnosti.
jednoznačně hlasuju pro sourozence-není pozdě a všichni jedináčci mi přijdou strašně ošizený o to, mít parťáka na blbnutí, na spiklenectví proti rodičům, hlavně v dospělosti je důležitý mít ještě někoho, kdyby se s rodiči nedej bože něco stalo. asi takhle-radši bych děti tři než jedno:)

 
babetka333
Echt Kelišová 8936 příspěvků 1 inzerát 14.08.08 10:44

Sice sem nepatrim, prcka teprve cekam, ale chtela bych pridat dalsi moznost vekovyho rozdilu co funguje :)
Sestra ma 11 letyho kluka a 6 letyho, tudiz 5 let rozdil. Ze zacatku se starsi tesil, ze bude mit sourozence, bylo to vsechno OK az do doby, kdy se mladsi zacal pohybovat a brat mu hracky, nicmene ten starsi uz zacal pomalu chodit do skoly. Ted kdyz uz oba trochu odrostli, tak se boje mezi nima zmenili a zmirnili. Jsou to dva kluci, takze se samozrejme mlati a hadaji, ale tak nejak rozumne si nechaji vysvetlit situaci :)
Takze i 5-ti lety rozdil se da prezit. My dve se sestrou jsme taky o 5 let od sebe, ale nikdy nam vztah nefungoval a fungovat asi nebude, takze je to fakt na charakteru tech lidicek a pristupu rodicu :)
babetka

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 14.08.08 10:58

Ahoj Babetko, máš pravdu, že je to spíš o lidech a těch dětech pak v dospělosti. Já s bráchou jsme jen o dva a půl roku a moc si nerozumíme - mně je 34, bráchovi 31. Jenže jako rodič mám snahu řešit neřešitelné :)
 LuckaH

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 14.08.08 11:19

Ahoj Katko, dnes si také říkám, že ideální jsou děti do dvou let od sebe, ale to se nám jaksi nepodařilo. Tomáška jsem porodila sice spontánně, ale byla jsem děsně šitá, málem jsem jim na stole vykrvácela a pak jsem ještě musela na revizi. Takže mi pak trvalo dost dlouho než jsem se dostala gynekologicky do normálu a o druhém se moc nedalo uvažovat, protože nebylo jisté jak bych to ustála.
Pak nám najednou Tom vyrostl a my jsme s ním začali podnikat i věci , které s miminkem moc nejdou (lyže, kola, golf) a zase se nám do toho nechtělo, tak uvidíme :) Zatím nemáme jasno.

LuckaH

 
makina
Neúnavná pisatelka 15323 příspěvků 14.08.08 15:54

Ahoj Lucko, říkám si, lepší brácha s pětiletých časovým odstupem, než žádný brácha. Můj manžel má sestry od sebe starší o 14 a 16 let, a jak je rád, že je má :-). Nikdy jsme jedno dítko nechtěli, holky jsou od sebe o tři roky, a je to velká pohoda, hlavně teď o prázdninách, krásně si spolu pohrajou a spoléhají se jedna na druhou. No teď se zrovna spolu mydlí v pokojíčku… :-). Ale aj tak se mají rády.
Já bych se toho nebála, vždyť omezení na lyže nebo na golf budete na pár let, kdežto sourozenec bude napořád.
Nehledě na to, že si druhého mímíse v klidu užiješ, starší bude ve škole, a ty se můžeš věnovat mladšímu a ne se starat, kam zahučí nebo co rozbije a kdy mladší :-) nebo jestli je třeba jen nakrmit. Prostě já bych do toho šla.

 
elda
Ukecaná baba ;) 1655 příspěvků 15.08.08 08:32

Tady elda :-)
chci se jen vyjádřit k většímu věkovému rozdílu - mám dvě sestry a jsou mladší o 8 a 12 let. rozumíme si tak nějak úměrně věku, přece jen mám jiné starosti než 17-letá kočka. Ale vůbec jsem to nevnímala jako problém, sestry prostě byly a byly fajn :-) takže při rozhodování o pořízení sourozence vůbec neber ohled na Tomáška, protože ten prostě není schopen pochopit dopad příchodu sourozence - řid se svými pocity. pokud případného dalšího potomka vnímáš negativně, tak si ponechte jedináčka a hotovo. Já to sice nechápu, chceme aspon tři děti, ale rozhodnutí je jen na vás a pokud chybí touha, tak si přeci nebudu apriori pořizovat další dítě jen proto, že je to v naší společnosti „norma“.
jo a s děckama jezdíme na kolách, provozujem brusle, hory, moře…nijak nás neomezují, ale je to dost individuální. Máme taky spolehlivé a ochotné hlídání a to dělá moc.třeba švagr s tříletou dcerou se nehnou z baráku, ale myslím se jim spíš nechce. nicméně to svádí na neteř, že prý s L to není ono, nekam jet…

elda

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 15.08.08 10:16

Nazdárek!
V pomyslném hlasování se rozhodně přidávám k názoru, že než žádný sourozenec je lepší bráška nebo sestřička s větším věkovým rozdílem. Nechci se nikoho dotknout, ale osobně si myslím, že jedináčci to mají v životě těžší.
Takže Lucko, jestli váháte, jděte do toho. Je mi líto, žes měla takovou zkušenost s porodem, ale třeba by to teď bylo v pohodě:)
 Katka

 
elda
Ukecaná baba ;) 1655 příspěvků 15.08.08 10:31

já byla jedináček do osmi let a absenci sourozence jsem nevnímala nijak negativně. Když se sestry narodily, tak jsem byla pečující velká ségra :-)
a negativní zkušenost s porodem není nepřekonatelná - každý psychiatr kterému popíšeš svůj první porod ti dá doporučení na císaře, pokud ti jej nenapíše sám gynekolog. Lepší císař, než rodit s takovými problémy přirozeně…
 elda

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 15.08.08 12:25

Ahojky, děkuju za odpovědi. Musím říct, že nemám z porodu psychicky žádný problém, strach nebo něco podobného, spíš můj manžel se přiklání k názoru, že mě tomu už nechce znovu vystavovat, ale on je jedináček od roka v jeslích tak po sourozenci ani prý netoužil. Spíš je to v tom, že já si nejsem vnitřně jistá - tak jako jsem toužila po Tomíkovi to teď nemám… Tomík se zadařil napoprvé takže jsem znala den početí :) přestože nám bylo už 28.

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 15.08.08 12:29

Ahojky Eldo, když já bych císaře nechtěla, jsem i tak ráda, že jsem to zvládla přirozeně i když to bylo náročné. Je pravda, že pokud by Tomík byl větší (měl 2960 gramů a 50 cm) tak bych na císaře šla, protože jsem prcek - nemám ani 160 cm. Tys rodila přirozeně ?
 LuckaH

 
LuckaH
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 19.08.08 22:21

Ahoj všem,
jak se nám chýlí léto ke konci, přijde mi , že s těmi našemi drobky není k vydržení. Nemáte taky ten pocit? Myslím, že už potřebují trochu zkrotit a rodiče nemají dost autority - někdy :) Dnes jsme s naším Tomem debatovali na téma školka. Prohlásil, že to v předškolácích - u nás „modrásci“ - bude bezva, protože už nemusí poo spát :) Asi je to hlavní klad:) A nejvíc se těší na svou lásku - Natálku, tak jen doufám, že přes léto Natálka nezměnila názor, protože to by náš mladík asi nepřežil. Jo, jak říká můj muž - srdeční problémy už v pěti :))

Jak se chystáte na nový školní - předškolní rok?

LuckaH

 
DanaCe
Echt Kelišová 8804 příspěvků 23.08.08 03:56

Ahoj Lucko!  

Já osobně si myslím, že vůbec nezáleži na věkovém rozptylu mezi dětmi. Nejsem zastáncem toho, že si pohrají, když je rozdíl malý apod… Je to strašně individuální. Můžou být rok od sebe a můžou se mydlít a hádat k nesnesení. Já to mám přesně tak, jak by jsi to měla ty. Kluci jsou od sebe 6 let a měsíc. U nás to vyšlo suprově. Byla jsem doma těhotná půlku posledního roku školky a potom začátek školy. Měla jsem čas se Tomíkovi věnovat (ten starší) a školu pěkně podchytit. Teď je Matěj (ten mladší) předškolák a u něj to bude s nástupem do školy snadnější. Je už víc „oprsklejší“ díky staršímu bratrovi.  

Musím přiznat, že jsem to taky tak měla, že se mi do druhého vůbec nechtělo. Zase to břicho, porod, kojení, mimino - krok zpátky - žádné hory, dovolené v pohodě. Ale prostě jsme chtěli dvě děti, tak jsme do toho šli. Věkový rozdíl byl u nás záměrně. Nejsem typ který by vláčil dvě malé děti za sebou. Myslím, že je to hodně modelem z rodiny ve které vyrůstáš. Já mám taky bráchu o pět a půl let staršího a vždycky to bylo moc fajn.  

Naši kluci si moc rozumí. Krásně si spolu vyhrají. Nelituju ničeho. Tak moc nerozmýšlej. A nenech malého ať je jedináček. Přece nebude na své staré rodiče jednou sám. Ve dvou se to lépe táhne.  

Přijď k nám do deníčku. Je nás málo a máme tři předškoláky!  

Dana (maminkou s emimi už pár let)

 
elda
Ukecaná baba ;) 1655 příspěvků 26.08.08 09:52

Rodila jsem obě děti přirozeně, obě bez nástřihu, bez nejmenších komplikací a hodně rychle. Jo a druhý porod byl subjektivně bezbolestný - asi sem byla v takovém hormonálním rauši, že jsem si každou kontrakci vychutnávala :D
 elda

Vložit nový komentář