Život s předškolákem

Rodičovství

Moc Vás všechny zdravím a hned v úvodu se omlouvám za troufalost, se kterou jsem se rozhodla napsat tento článek. Jsem maminkou už několik let a na emimino jsem občas zašla a anonymně si početla už od dob mého těhotenství :) Mám pětiletého syna Tomáška a  čeká nás docela přelomové období tedy poslední rok školky a příprava na nástup do první třídy. Musím se přiznat, že coby matka jedináčka z toho mám trochu obavy a tak jsem se odhodlala, založit tímto nový deníček jestli se tedy někdo přidá maminek skoroškoláků, prvňáčků a podobně. Svůj první příspěvek bych nazvala už umím všechno !

Jak jste asi pochopily, toto o sobě netvrdím já, ale tvrdí to o sobě v různých obměnách náš synátor. Náš Tomášek prostě dospěl do stavu, kdy po dvou letech ve školce už je „starý mazák“ co všechno umí a zná a všichni ostatní jsou úplní mimoni. Projevuje se to například tím, že když mám snahu mu něco vysvětlit nebo nedejbože naučit tak mi odvětí, že to nechce nebo nepotřebuje vědět,eventuelně, že tak jak to říkám to není správně a basta. Když jsem mu před prázdninami udělala narozeninovou oslavu u nás doma, na kterou si mohl pozvat kamarády a kamarádky ze školky, tak asi v půlce mi sdělil že prostě nejsem správná máma a ničemu nerozumím, když nechci , aby se honily všechny děti - bylo jich celkem šest - po našem bytě a šermovaly se. Nakonec se s tím smířil a s pokrčením ramen si vymyslel za přispění kamarádů jinou zábavu a oslava se celkem vydařila. Jen já , nezvyklá na tolik dětí, jsem vítala večer manžela s hadrem na hlavě .

Musím se přiznat, že občas pěním, nadávám a po večerech vzpomínám na doby, kdy to bylo sladké miminko nebo i třeba batole, pro které matka byla vším. Manžel mě sice uklidňuje, že to junior tak nemyslí a že to přejde, ale já si prostě nejsem schopná představit, že už za rok nastoupí ten náš zbojník do školy. Tak jen tiše doufám, že je to jen nějaké vzpurné období a že ho to zase přejde.
Jak jsou na tom vaše ratolesti? Jak to zvládáte?

Zdraví
LuckaH

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
elda
Ukecaná baba ;) 1655 příspěvků 30.07.08 15:55

Čau, naše Lída měla 5 tento měsíc a období „všechno znám, nic mi neříkej, všechno umím a ty - nemožná matko - mi do ničeho nekecej“ chodí v pravidelných intervalech už asi rok. Normální pětiletá puberta :-) Dokonce ji v MŠ museli přeřadit mezi předškoláky už ve čtyřech letech, nebot mladší tříletáky komandovala… Je to šikovná holka, chytrá, až moc komunikativní, ale taky  je „na zabití“ :-)
máme k ní ještě dvouletého chlapečka (ten se od ní dirigovat rozhodně nenechá), takže není jedináčkem - naštěstí. Kdyby byla sama, nejspíš by nám z ní „hlava olezla“ - Lidka je takové to přemoudřelé dítě, které má dojem, že sežralo všechnu moudrost na světě, takže ten mladší sourozenec v ní tyto ambice trošku brzdí :-D

elda

 
makina
Neúnavná pisatelka 15323 příspěvků 30.07.08 22:04

Ahoj Lucko,
já se ráda přidám, doma máme předškoláka Klárku. Jsem si naprosto jistá, že při její povaze bude ředitelka nebo vrcholová manažerska :-). Má k dispozici mladší sestru a kamaráda, který je skoro jako naše třetí dítě, a mohutně své šance organizovat okolí využívá. Fakt ji musíme často krotit, protože děcka si samozřejmě tohle nenechají líbit, už taky bohužel mluví :-), takže se často urputně hádají.
Je mi tak nějak líto, že jí končí děství a nastupuje do školy, samozřejmě vím, že je to přirozený vývoj a že bych na ni měla být pyšná, já vím a samozřejmě jsem, ale v koutku duše je mi líto, že tak strašně rychle roste a čas nám proplouvá mezi prsty…No já to zas obrečím, tu její školu…
Budu ráda, když se tu občas potkáme a budeme si vyměňovat zkušenosti.
Pa Makina

 
Sati
Extra třída :D 11487 příspěvků 30.07.08 22:36

Tak ty s tím bulením nepřestaneš jo?

Holčičky, užívejte si sladkou pětiletou pubertu - příjdou horší časy. Máme doma právě pubescenta jako poleno a jsem opravdu na vážkách zda zvládnu ještě jednu pubertu s naší mlaďuchou. Jo jo, zlatá první třída…

 
makina
Neúnavná pisatelka 15323 příspěvků 30.07.08 23:22

Hele, kuš Sati, ty taky musíš být všude :-)).
Já vím, že bude hůř, ale v zájmu zachování psychické pohody si tento fakt nepřipouštím!

 
Petruna
Kecalka 104 příspěvků 31.07.08 10:51

Ahoj, ráda se přidám k vám do deníčku.
Jmenuji se Petra a je mi 35 let. Mám 2 děti. Dceru Elišku, které je téměř 10 a syna Románka, který je šestiletý.  Dcera byla vždycky hodně citlivá, snaživá a je velmi chytrá. Má vyvinuté sociální cítění. Trošku zápolíme s nastupující pubertou, začíná nám pěkně odsekávat, ale všechno jí jde vysvětlit, takže vlastně je naprosto bezproblémové dítko.
Náš mazánek (v rodině je to jediný kluk jako vnouče) malý Romínek, to je sebevědomí samo. Odmalička si velmi jistě prosazuje svou. Začalo to asi v roce a půl a pokračuje to dále. Jeho dětská paní doktorka mi říká, ten se v životě neztratí. Na všechno má „já vím“. V září nastupuje do školy. Na dotaz, zda se těší, odpovídá „ale jo! " nebo něco podobného. On to prostě neřeší. Bere věci, tak jak jdou (ÓÓÓ jak mu závidím). Ale když si postaví hlavinku, tak nastupuje vysvětlování, přemlouvání a pod. (Úspěšnost je někdy 50:50). Přesto je to kluk hodný a citlivý stejně jako jeho starší sestra. Nemá rád násilí a nesnáší, když ho někdo k něčemu nutí. Na všechno si musí přijít sám. Tohle nemohou pochopit moji rodiče, takže jsme se mockrát na toto téma pohádali. Nechápou, že prostě nebude jezdit na kole, když řeknou oni. Začal na něm jezdit v 5 letech a nyní jezdí dlouhé trasy několik kilometrů. Plavat bez rukávků také začal "až“ v 5 letech a moji rodiče měli tendenci nutit ho již o rok dříve. Já ho nechávám, vím, že v jeho případě nemá cenu nutit ho k nějakým činnostem proti jeho vůli. Výchovné problémy s ním nejsou, domluva stačí a věci, které patří k běžným denním činnostem také akceptuje. Sice v jeho pojetí úklid vypadá jinak, než je moje představa, ale mně stačí, že se snaží. Nikdy nemá problém s autoritou, paní učitelky poslouchal. Doufám, že nástup do školy proběhne v poklidu, i když je mi jasné, že tak pohodové jako s dcerou to nebude, protože on je se vším rychle hotov!
hezký den. Petra    

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 03.08.08 21:05

Nazdárek!
Mám 5 a půlletou Elišku, 3 letého Štěpánka a 9 a půl měsíční Klárku. Eliška je taky ředitelka zeměkoule, učitelka, generál v jedné osobě. Vymýšlí pěkné skopičiny, takže Štěpa se rád nechává organizovat (bože, už aby se jednou vzepřel:)), když ne, začnou se fyzicky likvidovat (naštěstí jen málokdy). Ke Klárce zaujala blahosklonný pečovatelsko - majetnický postoj a všem dává najevo, že Klárka je její. Bohužel má kolem sebe vesměs stejně staré či mladší děti, tak nemá kdo jí trošku „setřít“. Tak možná, že za ten rok ve škole se to srovná a že jí to prospěje. Do školy se asi těší, stále si na školu hraje. Je zvídavá (momentálně ji zajímá vesmír; s manželem stále dokola probírají velký třesk:)), tak nám občas připravuje krušné chvilky. Díky mému těhotenství s Klárkou máme za sebou takovou lekci sexuální výchovy, že jsem se modlila, aby svá moudra nezačala trousit ve školkce; to by na nás asi poslali sociálku. Ptala se na šílené podrobnosti a nechci jí lhát… A postoj, že rodiče jsou ti největší tydýti na světě už občas také registruji.
Tak pevné nervy, jsme na tom všechny podobně:)
 Katka

Vložit nový komentář