Reklama

13 letá tyranka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 04.01.11 22:24
13 letá tyranka

Ahoj,

prosím asi o radu jak na ni. Jsem už z ní šíleně vyčerpaná. Táhne se to delší dobu a jen se to zhoršuje.

Mám doma 13 letou puberťačku, se kterou to řádně tříská a jsou věci, které s ní prostě nezvládáme. Střídavě co chodí do školy pobývá doma a u našich - dřív to bylo „nutné“ kvůli mojí pracovní době. Teď je to pomalu ale jistě nutné, abychom se z ní nezbláznili. Já jsem ráda, když si ji na den dva vezmou a oni jsou rádi, když jde domů.

• šikovně upravenou pravdou začíná proti sobě štvát rodinu. Nás a moje rodiče.
  • řve po mě, že jí neříkáme všechno = všechno i věci dospělých, které se jí netýkají. Že jí dioslova neříkáme, co se dovíme od učitelů na schůzkách apod… Navíc podotýkám, že co neví, nepoví a to kdekoli kdykoli a nejlíp upravené (už jednou to zašlo tak daleko, že to přes sociálku vyšetřovala policie) její upravenou pravdu :zed: A to dělá doma, ve škole…
  • najednou se z holky, která měla vyznamenání bez větších potíží stala trojkařka a za špatné známky může můj manžel protože do ní rýpe - řekla to ve škole. Může za to děda (který se s ní učí) protože jí to špatně řekl, ale u něj se učit nemůže, protože když se učí, řve po ní, když stávkuje, taky po ní řve. Doma se ale taky učit nemůže, protože tu je dusno - kde se tu vzalo?
  • máme ji míň rádi než maličkou, protože to tak je vždy, že mladšímu dítěti s e dospělý věnuje víc a vpálila mi, že jsem měla tu drzost jí nedovést do školy věci, které zapomněla doma, protože zaspala… měla jsme tu drzost onemocnět a nedonést jí sponky na vystoupení mažoretek, na které jsem se měla jít podívat.....

Jsem 6 let rozvedená a pak jsem měla 3 roky partnera, se kterým se pouze tolerovali.

• aspoň 1 za rok do mě vystartuje, že chce trvale bydlet k tátovi. že se o ni nestarám, že se jí nevěnuju, že se s ní neučím..... tím rozuměj že s ní půl odpoledne nesedím a neprocházím s ní učivo, které brala ve škole - čili opakovat školní výuku, což opravdu odmítám.

když už jede k otci,tak mi vzkazují, ať si ani nebere učení akorát tam sedí u PC nebo DVD.

Dle pedagogicko-psychologické poradny je pořád nadprůměrně inteligentní, velmi nadaná… s vysokým intelektem - vše neodpovídá jejímu věku, ale starším.

Už fakt nevím. To nejhorší trvá už rok, to dostala antidepresiva. letos koncem podzimu se to zhoršilo a dostala jiné léky.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 04.01.11 22:50

Já tomu prd rozumím, ale přijde mi, že se cítí malou odstrčená a poutá na sebe pozornost. Že se po ní chce, aby byla velká a rozumná, ale ne vždycky tak s ní jednáte, aby to bylo podle jejích představ (např. poskytování informací), tak vyžaduje věci, jak kdyby byla malá (vození sponek, pomůcek, společné se učení).

Co zkusit nějakým pádem víc důvěry (a samo větší zodpovědnost v těch oblastech) a možná občas, klidně pravidelně, dát mimino tatínkovi nebo babičkám a podniknout něco jenom vy dvě spolu, co by se jí líbilo? :think: Třeba na celé odpoledne nebo tak… nebo dělat něco společně hodinku každý večer - nějaký společný zájem, klidně i něco nového…

Těžko radit, když do toho člověk nevidí, soudím jenom podle toho, co jsi psala… A možná si to vůbec moc maluju :mrgreen:

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 04.01.11 23:03

Agui - její chování začalo ještě před tím, než jsme vůbce byla kdy těhotná. To jsme asi měla uvést. Malou zbožňuje a je to první co ji po příchodu zajímá a to poslední,než jde malá spát., A pak PC a facebook. To je tak jediné, co ji zajímá.

Co se týká info ona chce vědět vše, co se bavíme, co si kde s kým píšu, co kde kdy jak platím, pomalu co děláme kažou minutu každého dne.........

Faktem je, že by ráda se mnou zašla do čajovny - to se snažíme domluvit asi tak 14 dní .. ale při tom, jak se chová a furt všem odsekává nebo po mě ječí až tak moc nechce…

Kamca78
Kecalka 425 příspěvků 04.01.11 23:08

ahojky..něco podobného mám doma, ale né až tak extrémního. Jedna dcera 12 let druhá 9 měsíců. Jak píšeš mlátí s nimi puberta. Totálně kašlou na učení..když se zeptám co ve škole tak nic..a přitom má v žákajdě pětku či dokonce poznámku. Když má špatně úkol..tak za to může taťka bo ho špatně zkontroloval. Pomůcky do školy nenosí..na co to je přežitek. Svačinu vytahuje z aktovky až když sama chodí. Aby nebyla odstrčená tak se jí snažíme skutečně taky věnovat a pak si najednou přečtu v jejím deníčku že rodiče jsou kreténi jelikož na ní nemají čas. A s těma školníma pomůckama jsem to už taky zažila..volala ať ji přivezu přes půl města s miminkem jeden sešit jinak dostane pětku. Tak jsem ji řekla že nejsem služka. A to nemluvě o tom když potřebuji aby zašla do obchodu či něco udělala doma. Výsledek…snažit se to přežít, a věřit že z toho jednou vyrostou. Jen doufám že se dřív jako rodiče z toho nezblázníme . PS: na malou taky hrozně žárlila, říkala že to je prvok, že nemá mozek a podobně. U mně zabrala že jsem prostě někdy tu malou nechtě ignorovala když plakala ( řekla jsem té malá že musí počkat že musím něco dodělat) Tak ta velká viděla že miminko mne taky nemá pořád a tak nějak se jí začala místo mně věnovat ona..utěšovat ji. Teď už nežárlí…šíleně se milují.
Jo a taky ji hodně zajímá od koho mi např. chodi sms, ale já se do jejího telefonu nesmím podívat. Jediná její zábava je facebook, TV a mobil.

Angua
Hvězda diskuse 50730 příspěvků 04.01.11 23:12

Aha… A v té P-P poradně vám nic neporadí? To je divné, ne? :think:

Ještě mi přišel celkem rozumný ten PhDr. Jonáš Habr, co je v místní emiminí poradně pro rodinné vztahy, když jsem si tak brouzdala, ale dívám se, že je zrovna do 1.2. uzavřená :think: Třeba by něco poradil spíš, než my tu…

Tou čajovnou bych začala určitě, třeba i víckrát běžte, jestli uvidíš nějakou změnu… Snad se vám to povede nějak rozumně vyřešit, je pitomé, že musí být na těch antidepresivech, když by třeba mohlo být jiné řešení :think:

Kamca78
Kecalka 425 příspěvků 04.01.11 23:17

jinak já ještě dodám..že občas si s dcerou uděláme dámskou jízdu…v čajovně jsme ještě nebyly ale chodíme jednou za čas do kavárny já si dám pořádné kafe a ona horkou čokoládu a k tomu marlenku. A vždy si tak nějak pokecáme ..dokonce i o chlapech :-) Nebo je super jít spolu jen tak do obchodu..jen my dvě. A před vánocemi jsem s ní byla na břišních tancích :-)

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 04.01.11 23:24

Kamčo to když tady malá zapláče a my k ní neletíme, letí k ní ona.. včera ve 22:30 - malá začala povykovat,já byla na záchodě, manžel jí šel udělat mlíko a Kristýna vyletěla z pokoje s poznámkou,ž e malá řve a a´t jí uděláme mlíko - které manžel dělal a vytáhla ji a přebalovala. Jsem myslela, že jí lisnku, protože od manžel slyšela, ať zaleze do pokoje… prý potřebovala přebalit.. houby… plína byla askoro prázdná… je fakt,ž e se k ní hodně upnula a pak ji sem tam vyčte :(

S tou čajovou se pokusím.. sama uznávám, že by to bylo fakt pro ni dobré,. jens e fakt při tom jejím štěkání donutit. :oops:

O rodinné poradně tady jsme nevěděla :oops:
A možná bych i řekla, že nežárlí na Kačenku, ale na mého manžela…

Příspěvek upraven 04.01.11 v 23:39

Kamca78
Kecalka 425 příspěvků 04.01.11 23:39

Markit…ono to je těžko přiznám se reaguji stejně ..ale když letěla za malou ( dělá to i moje) mněli bychom je pochválit a né sprdnout. Jenže jak sama píšeš ono se to za celý den nasbírá a už nemáme na to náladu. A ještě když se k tomu přidají osobní problémy nás dospělých..chudáci naše velké slečny. Já si vždy říkám že jsem nebyla jiná…taky jsem se šíleně hádala s mamkou, ječela po ní, nic doma nedělala, přestala jsem se učit - jen já už byla na střední. Dneska ty děti dospívají rychleji

BohunkaP
Extra třída :D 14932 příspěvků 04.01.11 23:59

Zatím taky nemůžu mluvit ze zkušenosti, nicméně pokud jsi to ještě neudělala, doporučuji velmi důkladně přečíst knížku Respektovat a být respektován… Tam by se možná dalo najít leccos, co by aspoň trošinku to Vaše (ne)soužití zklidnilo.

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 05.01.11 05:15

Markit, řekl bych, že se snaží za každou cenu vecpat do světa dospělých..... Že si tímto stylem akorát nadělá problémy, to víme my dva. Ale její 13letá hlavička to zatím zřejmě nepobere. Navíc je tu ta komplikace (oproti naší pubertě), že svět už není černobílý jako za komunistů… Rozhodně ti to nezávidím. Asi bych se podepsal pod to, co už řekla Angua.

Lumpi1
Závislačka 2844 příspěvků 05.01.11 05:27

Myslím si že tvoje dcera žárlí celkově, máš nového manžela, nové dítě, prakticky novou rodinu. Měli by jste jí dát najevo, že do toho všeho patří taky a ty jsi moc ráda za to ,že jí máš a že je ti oporou, i když to tak třeba zrovna není.

Jana206
Nadpozemská drbna 26369 příspěvků 05.01.11 06:01

A co tak zajít k psycholožce? Ne do pedagogicko-psychologické poradny, ale k odborníkovi, který se specializuje na vztahy a plus bude, pokud bude mít konkrétní zkušenosti s dětmi.

Místní ani jiné webové poradny já neuznávám jako plnohodnotné, protože ten psycholog odpovídá podle toho, co napíšeš, ale nemá žádnou možnost náhlédnout „pod pokličku“ situace, vyšetřit dítě, Tebe, použít další psychologické metody, prostě to nějak dál rozebírat.

Je mi dost divné, že PPP neporadila, jak na ni, jak se k ní chovat, jednat, ale mám pocit, že tyto poradny řeší právě dítě co se týče jeho zralosti, připravenosti na školu, ale neřeší výchovné problémy a vztahy komplexně.

Taky si myslím, že přístup k Tvojí dcerce by měl být specifický už tím, že bere antidepresiva. Taky máme v rodině puberťačku, tříská to s ní, ale neexistuje, že by si s ní rodiče a ostatní dospělí neporadili.

Co na to odborník, který dceři antidepresiva předepsal? Neprovádí kromě jiného nějakou komplexní léčbu? Taky si myslím, že by měl být schopen poradit - ví, proč léky bere, musí mít představu, jak s takovým dítětem jednat.

Upřímně, rozpad rodiny, ztráta jednoho z rodičů, nové vztahy rodičů a narození nových sourozenců dítě může velmi poznamenat. Zvlášť to starší si může připadat odstrčené v nové rodině. O to je to horší, pokud je to u matky, která má dítě trvale v péči.
Nepíšu jen tak,moje dvouletá dcera má 15 letou sestru - od tatínka, je v péči matky, ale matka bohužel nefunguje, jak má, tak se o ni stará od malička převážně babička. Její otec měl předtím taky život dost neuspořádaný, tak se o ni prostě nestaral, tak jak by měl, dost ji to poznamenalo, ale jak jsem psala, sice to s ní tříská, ale dospělí si s ní poradí - učí se, má kromě PC a FCB i jiné zájmy, my jí vidíme rádi a vycházíme s ní.
Taky měla určité problémy, i jeden vážnější prohřešek, právě kolem 13 let, ale psycholožka vždy dokázala poradit ku prospěchu :nevim:

Jak už psali ostatní, snažila bych se jí věnovat, co nejvíc to půjde, udělat si čas jen na ni, najít si s ní nějaký společný koníček, zájem. Občas svěřit malou tatínkovi. Má kromě školy, PC a FCB i jiné zájmy, nějaké kroužky, kromě těch mažoretek? Co se týče mažoretek, baví ji to? Jak často mívá tréningy? Pokud jsou mažoretky jediné, možná bych se jí snažila nasměrovat i na něco jiného, aby si něco vyzkoušela. Pokud to půjde, může jí to dodat další sebevědomí.

Co se týče zařazení do světa dospělých, myslím, že nemáte povinnost jí povídat každý detail - kdo vám píše, co řešíte, co platíte. Samozdřejmě musí mít určité povědomí,zvlášť, co se týká financí, to není na škodu, ale podle mého názoru je to pořád „dítě“ a mělo by mu umožněno být ještě dítětem - bez nadměrného zatížení problémy dospělých. Snad chápete, jak to myslím.

Taky bych zhodnotila, jaký vztah má otec k ní a jak ji jeho život poznamenal - jestli má další vztahy, nové děti. To jí normálně toleruje, aby se neučila, byla celý den na PC a dívala se na DVD? Má v jeho bydlišti nějaké přátele? A je důležité, aby přístup vás všech dospělých, u kterých bývá, byl jednotný.

Co se týče toho PC, nevím, kolik času tam tráví, ale já sama za sebe bych nechtěla, aby to byl u mých dětí jediný způsob trávení volného času doma.

Nemáš to lehké, držím pěsti, ať se u vás situace brzy trochu zklidní. Nemyslím si, že by vám nebylo pomoci. Moje kroky by asi vedly k psycholožce.

Lowel
Ukecaná baba ;) 1648 příspěvků 05.01.11 06:54

Markit, za prvé žárlí na mladší sestru i když ji má sebevíc ráda, není schopná se vyrovnat s novou skutečností a před narozením s novou skutečností, že máš nového partnera, to přímo z toho co popisujš křičí do dálky. Počítám, že do roka a půl by se to mělo srovnat. Jinak být tebou, pokud má „držkovou“ na tebe netolerovala bych jí to, učení, že se zhoršila to je normální a to díky nové životní situaci v rodině, proto být tebou dohlídla bych na to učení s ní, alespoň přezkoušet, pak výmluvy totiž nebude mít a uvidíš ve škole se zlepší o 100%, my měli stejný problém a to byl jediný způsob, jak to dostat do normálu. Ohledně osobních věcí, jako jsou zapomenuté sponky apod. Bych jí řekla, že je dost stará na to, aby se o takovou záležitost postrala sama, je dost stará aby si připravila předem. Z vaší strany to bude asi chtít pečlivěji ji ve všem kontrolovat, lajdačí a dle mě si s tím naprosto neláme hlavu. Nenervuj se, my měli to samý, k babičkám bych neposílala, jen vás zneužívá a i jejich dobroty. Za dobré chování a dobré známky s ní vyražte někam, kde to má ráda, nebo třeba povolte oblíbené koníčky. Nám totiž dcera dělala stejné peklo před dvěma lety, tak holt půl roku třeba nesměla rajtovat na koni, dokud se nesklidnila a neurovnala si vše nově v hlavě. Možná by to taky chtělo bez výčitek si s ní jako máma sednout a zeptat se jí jestli ji něco netrápí, míváme doma spolu večerní akademickou půlhodinku,a dcera se může prostě vykecat. Vztahy se o 100% zlepšily, protože najednou cítila , že se jí věnujeme taky. Je to úmorné , ale taky zvládnete, jde jen o to nepovolit drzosti vylézt na povrch :hug: . U nás za držkatost následoval trest, že musela pěšky dojít do obchodu na nákup i v zimě, nebo musela třeba umít podlahu v celém domě, což šíleně nesnáší, když neudělala, šla spát bez televize, nebo přístupu na internet.Puberta je pitomá věc, ale taky musí mít stanovené hranice.

lasička1
Echt Kelišová 8026 příspěvků 05.01.11 07:23

Markit-není to jednoduché a občas je to pocit,že už to víc nevydržíme.
Myslím,že dcera má i sama v sobě zmatek,pere se s tím co chce,jak to chce,sama si nedokáže v sobě urovnat myšlenkové pochody.Je to takové to hledání sama sebe,což je v pubertě běžné,jen každý to má v jiné míře.
POkud to uklidní-většinou mívají velké potíže nadprůměrně inteligentní děti-ale v sospělosti jsou mnohem víc podnikavý,prů­bojný…jen pro rodiče je ta puberta hodně náročná.
Určitě žárlí na sestru,ale to by žárlila i v případě,kdyby si nebyla rozvedená a neměla jiného partnera.
Bylo by vhodné navštívit psychologa,ale pozeptejte se,kdo má zkušenosti,protože úroveň se hrozně liší.U nás je psycholožka,která jen píše,píše,vyptává se a řekne přijďte za měsíc…a rodiče chodí třeba půl roku,aniž by ona vyslovila nějaký závěr či poradila.Když jsem viděla její záznamy,tak to bylo skoro slovo od slova kdo co sdělil,ale bez závěru a doporučení.
Držím palce,ať pubertu přežijete bez úhony a za pár let bude zase lépe.

tetma
Kelišová 5164 příspěvků 05.01.11 08:29

četla jsem jen úvodní čláánek a za mě najít hodně kvalitní psycholožku :wink: podle mě se v tom zkrývá nějaký problém doma,který ona neumí říct přímo,ale řeší to takhle.Nemusí to být problém u tebe doma,ale problém s jejím tatou… rozhodně nemlátit,nevyh­rožovat,ale zkusit nějakou podporu a už jen to že se z 1 ničkářky stala trojkařka to o něčem svědčí :think:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Ivo Rittig se vyšňořil k soudu kvůli tunelování, na cestu se posilnil Moëtem

Lobbista Ivo Rittig je dnes na soudním projednávání ohledně kauzy údajného... číst dále >

Z lamače srdcí je pobledlý tlouštík. Řeší Elon Musk problémy návykovými látkami?

Ještě donedávna platil za miláčka davů a byl jedním z malé hrstky miliardářů,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >