2,5leté dítě a mluvení

Anonymní
7.1.20 08:44

2,5lete dítě a mluveni

Dobrý den, mám syna 2,5roku a moc nemluví (slovní zásoba tak 50slov). Když mu třeba řeknu vyhod to, rozsvit, přines knizecku tak to mi rozumi. Ale když se ho třeba zeptá kamarádka co dostal k Ježíšku nebo jak se jmenuje, vůbec neví…Do školky nechodí. Je to v tomto věku odpovídající? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

876
7.1.20 08:49
@Anonymní píše:
Dobrý den, mám syna 2,5roku a moc nemluví (slovní zásoba tak 50slov). Když mu třeba řeknu vyhod to, rozsvit, přines knizecku tak to mi rozumi. Ale když se ho třeba zeptá kamarádka co dostal k Ježíšku nebo jak se jmenuje, vůbec neví…Do školky nechodí. Je to v tomto věku odpovídající? Děkuji

Řekla bych, že úplně. Naše dítě používalo do tří let výhradně vlastní znakovo-slabičný jazyk. Opravdových slov měl jestli pět. Měsíc po třetích narozeninách na konci června začal přidávat, tři měsíce po nástupu do skolky už mluvil. A chytrý je jak opice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1259
7.1.20 08:50
@Anonymní píše:
Dobrý den, mám syna 2,5roku a moc nemluví (slovní zásoba tak 50slov). Když mu třeba řeknu vyhod to, rozsvit, přines knizecku tak to mi rozumi. Ale když se ho třeba zeptá kamarádka co dostal k Ježíšku nebo jak se jmenuje, vůbec neví…Do školky nechodí. Je to v tomto věku odpovídající? Děkuji

Opravdu nevi odpoved a nebo se stydi odpovedet? Jinak mi to prijde normalni. Starsi byl stejny, mladsi je ukecany a v tomto veku mi byl schopen vymluvit diru do hlavy (vcetne souveti, podminky typu kdyz-tak,…) :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.1.20 08:52

@luci.no řekla bych že určitě nevi. Spojuje max 2slova.

• Nahlásit
  • Citovat
7.1.20 08:54

Může to byt nedostatkem kontaktu s jinými detmi. Školka by mu podle mě pomohla. Moje dvouletá dcera mluví ve větách, včetně skloňování, časování. Má to od starší sestry, které se pusa nezavře celý den. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.1.20 08:57

@martina bl mám ještě starší dceru, která mluvi od rána do večera.

• Nahlásit
  • Citovat
410
7.1.20 09:02

Každé dítě má jiné tempo, některé dřív chodí, jiné dřív mluví, ale určitě bych ho kvůli tomu nestrkala ve dvou a půl letech do školky :think:
Starší sourozenec mladšího "táhne " dopředu, na tom opravdu něco je. Ale pokud ho nemá, nechala bych ho žít. Hodně na něj mluv, on se rozmluví. A vůbec bych se nezabývala tím, že něčí dítě v jeho věku mluví víc nebo líp…tohle srovnávání je jen pro zlost :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1259
7.1.20 09:04
@Anonymní píše:
@luci.no řekla bych že určitě nevi. Spojuje max 2slova.

Zkus to s nim trenovat (alespon to jmeno) a podporovat jeho pasivni slovni zasobu. On si to do hlavicky uklada a casem to vyuzije, neboj ;) Pamatuju si situaci, kdy jsem se starsim, tehdy cca 2,5 letym, jela busem. Syn ukazal z okna a rekl „dum“. Nic vic, nic min. To slovo tehdy pouzil uplne poprve.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.1.20 09:07
@Anonymní píše:
@martina bl mám ještě starší dceru, která mluvi od rána do večera.

Aha. No v každém pripade vas tak nebo tak za pul roku čeká prohlídka ve třech letech, tak tam vám kdyztak řeknou, jestli s tím něco dělat nebo ne. Řeší tam i schopnost porozumět, řec, barvy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13917
7.1.20 09:12

Normální, syn se rozmluvil až ve 3 a pul když šel do školky, mezi dětmi v kolektivu ho to donutilo mluvit. Hlavně že rozumí a chape co se po něm chce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21472
7.1.20 09:22
@Anonymní píše:

Ano. Ještě budeš vzpomínat, až se ti rozpovídá, jaké to bylo, když mluvil málo. Syn na 2,5 letech začínal pomalu mluvit a teď pusu zavře jen ve spánku, pokud z něj zrovna nemluví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7196
7.1.20 09:37

V tomhle veku je to jeste normalni. Muj mladsi syn se take zacal rozmlouvat kolem 2,5roku. „Tata“ rekl az v temer dvou letech (i kdyz vedel, kdo tata je), do te doby bylo univerzalni osloveni vsech „mamo“, prvni dve slova spojil ve 2 letech a trech mesicich a opakovat po me zacal az ve 2 letech a 4 mesicich, do te doby zaryte odmital zopakovat jakekoliv slovo. Syn uz v te dobe chodil do miniskolky, ma starsiho bratra, ktery mluvil perfektne a doma jsme hodne cetli, ukazovali si atd., takze o podnety nouzi nemel. Jestli ho neco zbrzdilo, krom individualniho nastaveni, tak myslim, ze to byl prave starsi dobre mluvici bratr, ktery za nej spoustu veci rekl a mladsi se vezl, nemusel se snazit. Kdyz se pak mladsi rozmlouval, musela jsem starsiho brzdit, at mu nedela „tiskoveho mluvciho“. Po tom 2,5 roce se u syna zacala rec rozvijet docela rychle, ve 3 letech mluvil ve vetach. Ted ma 4,5 a az na drobne logopedicke (nedavno se naucil r a ted trenujeme ř) a gramaticke (nekdy spatne privlastnuje, treba „Honzikuv auto“) nedostatky mluvi krasne a hodne. Rekla bych, ze dost svych vrstevniku nejen dohnal, ale i predbehl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11668
7.1.20 09:41

Mám je dcerka 2,4 to samé..rozumi, ale nemluví skoro.Uz trochu začíná, asi potřebuje čas.
Ukazují, čtu, prohlížíme, zpivame.. písničky už se trochu chytá a i řekne kousek sloky. Ale je vidět, že to trochu postupuje. Doktorka v pohodě.

První dcera už v roce a půl zpívala prší prší.. :nevim: každé dítě má svoje tempo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
516
7.1.20 10:55

Rozsvit, prines knizku, vyhod to-to jsou situace, ktere se porad opakuji a clovek je jeste doplni gesty, takze to zas tak uplne nemusi vypovidat o urovni porozumeni. Ve 2,5 by mel rozumet treba, kdyz reknete: V tvem pokoji jsem ti do supliku dala tvoji oblibenou susenku (Pritom byt v jine mistnosti a ta situace nesmi byt obvykla, bez ukazovani). Ve 2,8 melo dite u psycholozky byt schopne odpovedet na otazku: Cim se plati v obchode? Co si vezmeme na sebe, kdyz prsi? Co v noci sviti na obloze? A vzdy 3 obrazky na vyber.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
593
7.1.20 11:31

Myslím, že je to pořád v normě. Syn má lehce přes 2,5 roku a maximum, co ze sebe dokáže dostat je: máma staví věž, závora padá, táta jí. Dokáže odpovědět, že měl třeba k obědu maso rýži, jestli svítí slunce, jestli jsou na nebi hvězdy. Ale jsem si jistá, že není v jeho možnostech chápat něco o Ježíškovi a o tom, že od něj dárky dostal. Popravdě o dárky vůbec zájem nejevil. Poslední 2 měsíce dělá velké pokroky, začal konečně opakovat slova a skládat slova do (velmi jednoduchých) vět. Jsou děti, které mluví o hodně líp, ale i děti, které nemluví vůbec. Doktorka mi vždy kladla na srdce, že nejdůležitější je, jestli se řeč vyvíjí, jestli jsou nějaké znatelné pokroky. Neměl by se ten vývoj na delší dobu zastavit. To musíš zhodnotit sama, jestli tam nějaký vývoj je, jestli se snaží mluvit. Máme v rodině 3leté děcko, které neřekne ani slovo a logoped a psycholog tvrdí, že se mu jen nechce :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama