Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Ahoj ahoj, no vím přesně o čem mluvíš. Já jsem byla se synem na 3 měsíční kontrole 9.1.2014 a doktorka mě taky jen vyhukala. Jsem se jí ptala jestli moc vadí, že nám malej preferuje hlavičkou více levou stranu. Hned mi napsala žádanku na rehabilitace. Přiznám se, že se mi tam ale moc nechce. Vždyt je to teprve 3měsíční klouček a tak jak jste tady psali výše, tak každý dítě se učí věci jinak rychle. Pak se mě ještě ptala, jestli už otvírá pěstičky. Tak jsem jí řekla, že ano jen ty palečky, že má ještě zaťatý. Taky hned důvod jít na rehabilitace a na Vojtovu metodu. Tak nějak se s tímto systém nestotožňuji. Jooo kdyby byl třeba dva až tři měsíce opožděnej oproti normálu, tak neřeknu. Jen jsem tím, chtěla říct, že mě taky akorát vyhukala a nic z toho. Teď ho doma chudáka pořád sleduju a nutím ho otáčet hlavičku i na pravou stranu a pořád mu otvírám palečky. Myslím si, že je to zbytečná psychomasáž na maminky. Však my jsme taky vyrostli a bez Vojtovky. Náš malej pase koníčky tak na půl. Hlavu zvedá, ale o ruce se ještě moc neopírá, natož aby u toho měl roztažené prstíky. To by byl asi taky důvod k rehabilitaci. Občas mě ti doktoři štvou. mají svoje tabulky a jakmile je něco trošku jinak tak ani nepoužijí zdravý selský rozum, aby maminku uklidnili. Spíše ji jen dohukají.
@wildbeatle Přesně tak, mluvíš mi z duše - to samý náš malej ![]()
Dnes jsme tedy byli na tý rehabilitai. Chlap z toho má dost smíšený pocity, hlavně když malýho zmáčkla pod prsíčkem a zůstal mu tam chvíli červený flek a pak mě okřikla, když jsem malýho chytla za patičku
To jí chlap řek, že to snad neni nutný a že se snad jako rodiče můžeme našeho miminka dotýkat kde chceme. Malej teda vůbec neplakal, setra na něj mluvila klidným hlasem jako kdyby mu něco vyprávěla a on se na ní krásně smál, když mu ukázala hračku, tak se dokonce chechtal nahlas až řekla, že je to šoumen. Zjistila, že malej nemá těžiště těla, proto neumí pást. když ho dala na bříško, tak se mu z obou stran udělaly po stranách takový boule, prej z toho, jak nepoužívá břišní lis. Máme cvičit jeden cvik z vojtovky, kde se mu pod prsíčkem mačká jeden bod a držet hlavičku rovně a taky párkrát za den stlačit hrudníček dlaní. A když pase koníky, ukázala nám jak mu máme dát ručičku a držet ho za loket. Pozvala si nás znovu za 14 dní, tak nevim jak dlouho tam budeme muset chodit
@mahdalka
Ahoj, takže cvičení dobrý? Z červenýho flíčku nemusíte být hned hin. Mimča mají citlivější kůži, takže občas po zmáčknutí jsou chvíli flekatí. Pokud tam nemá modřinu, tak je to ok ( když jsme si Vojtovku zkoušeli na praxi, tak mimčo 2. den trochu modřinu mělo
, jak jsme to opakovali několikrát ). S dotýkáním mimča - pokud je to při cviku nebo při čekání na nějakou reakci, tak to není opravdu žádoucí. Ale to se zeptejte té fyzioterapeutky, proč se nemáte dotýkat. Určitě vám to vysvětlí.
@mahdalka
Já myslím, že dobré… Červený flek je OK, Jindra teda je flekatý hned, když ho třeba tahám z vany, tak hned má otisky od mých rukou na sobě.
Taky jsme cvičili mačkání pod bradavkou, efekt byl prakticky okamžitý. (I když asi něco trochu jiného, než vy
, no to je jedno.)
@mahdalka
Když vám nebude něco jasné ( jako teď flek a dotýkání paty ), tak se okamžitě ptejte proč. Ona vám to vysvětlí, bude po dohadech a nebudete odtamtud chodit se smíšenými pocity. Z vlastní zkušenosti vím, že upozornění pacientům nedáváme jen tak, aby řeč nestála nebo abysme ukázali, kdo je tady pánem
( i když i takoví se můžou vyskytnout )
@Dajdula No já tý rehábce ještě dneska 2× volala
Jsem se včera zapomněla zeptat, jetli taky musíme cvičit jen v plence, páč ho kvůli cvičení 3× denně svlíkat, pak když se mi posrajdí až na záda nebo poblinká, to ho musím převlíkat celýho a to bych nedělala celý den nic jinýho. Tak mi poradila, ať to dělámpři přebalování, ať jen vyhrnu bodýčko abych našla ten bod.Pod každým prsíčkem stačí tak 2-3 min.to musim ještě k tomu koukat na mobila aby to bylo přesný a hlídat aby měl hlavičku rovně. A pak kdykoli během dne dát dlaň na hrudníček, aby si nenásilně uvědomil to těžiště. On je chlap takovej cíťa, v malým se jen vidí, tak proto
Jinak modřinku neměl, ale jak zhruba silně mačkat? Flíček má trochu bílej, pak zčervená a zmizí, vím že miminka maj citlivou kůži a všechno je hned vidět
@Pipet A na co jste tu vojtovku cvičili? My na tu predilekci a tím že malej nepase, jak nemá to těžiště. Nepoužívá ten břišní li, tak mačkám ty body aby zatínal břišní svaly
On měl pořád ukloněnou hlavičku k jednomu ramínku…
Otočila jsem mu hlavičku, aby koukal doprava, držela mu ji rukou tak jako za uchem. A mačkala pod levou bradavkou. Vydržet tak dlouho, dokud 3× nezvedne nožky (aby se mu úplně „schoval“ pupík). A na druhou stranu. ![]()
Náš bobek má 5,5 měsíce a doteď preferuje levou stranu. Dokonce i hlaviču pokládal pořád do leva. Doktorka nás hned na Vojtu neposílala, že prý to je u mimi běžné a že nemá cenu plašit, dožene to. Kolem 4.měsíce se najednou začal přetáčet, hlavička mu lítá ze strany na stranu a je po problému.
Jinak ještě k tý neurologii - říkala mi včera rehábka, že se tam dělá nějaký nepříjemný vyšetření, asi na reflexy?
a že u toho většina dětí pláče, tak abych se nelekla
a následně mi pak kamarádka potvrdila cosi o tahání za nožičky hlavou vzhůru apod.
Nevím co je na tom pravdy, ale tohle bych asi fakt neustála ![]()
@Pipet Aha,náš má predilekci na pravou stranu, ale mačkáme na obě strany a hlavičku má držrt rovně, když tak trochu poupravit rukou.Taky má dávat nožky nahoru a podsadit pánev a nebo i může být v klidu s nožičkama dole, ale musí dýchat do břicha, aby se mu zatahovalo
@opicaci Nám taky včera rehábka říkala, že to má většina dětí, oblíbenější jednu stranu a že se to srovná jak roste hlavička
@mahdalka Urcite neplas. Moje 2 decka pasly az ve 4m, chodit zas ta starsi zacla driv nez je bezny. 3.dite cvicilo vojotvku od narozeni (kvuli necemu jinymu) a sice pasl driv, ale je z nej vystresovany batole:( Urcite vojti necvicit „zybtecne“. A jeste muzes byt v klidu, ze ta vase by to taky neresila. Kdyz se ti to nebude zdat za mesic, dva, tak tam holt pujdes. A jen teda poznamka: myslim, ze by bylo lepsi chodit vzdycky je k jedne pediatre a obcasne je nestridat (samozrejme mluvim o prevenci, ne stavu nouze). Budes vedet, co od ni cekat, ona bude mit lepsi prehled jaky dela syn pokroky…
Ahkoukam, ze uz tam chodis… no, to je na zvazeni kazdyho, jestli mu neco takovyho prijde fakt nutny:( Podle me se u nas votovka strasne naduziva.
@Sonali Já tam začala chodit, máme jen jeden cvik co mi zabere 5 min.3× denně. A 29.1.jdu na neurologii tak se zeptám tam, jetli to je potřeba, ale malej nepase protože nemá těžiště a navíc je aimetrickej, zpětně jsem si uvědomila, že taky uklání hlavičku doprava, ale jen v postýlce když spí - dřív jsem to přisuzovala tomu, že je postýlka podložená knížkama, teprve teď jsem si to spojila s tou predilekcí