AŽ máma jednou nebude....

Anonymní
5.9.19 10:27

AŽ máma jednou nebude....

Ahoj holky, už dlouho mě trápí věc, se kterou se nemám moc komu svěřit. Hledám asi radu od těch z Vás, které se ocitly ve stejné situaci.
Tak tedy: Bydlím se svojí 10 letou dcerou a svojí mámou, které bude 75 let. Máme třípokojový byt, babička ho má v osobním vlastnictví.
Měla už asi 9 let sepsanou závěť. Byt až tady jednou nebude bude můj, mojí dcery a mého bratra.
Bratr je ženatý více jak 33 let, mají byt, chalupu, dvě auta. O co jde? Minulý týden byl bratr za mámou, něco jí spravit v domácnosti a máma se zmínila, o té závěti. On prý začal příšerně řvát, že kolik má babička vnoučat? Bratr má děti dvě, už dávno dospělé. Že s tím nesouhlasí a že tu závěť po mámině smrti napadne a že bude chtít polovinu z ceny bytu.
Od té doby, nemůžu spát a pořád na to musím myslet. Nebudu mít dva miliony, abych mu je dala.Kde budu s dcerou, která je zvyklá na Prahu bydlet? Hypotéku mě nikdo nedá neb je mě 44 let a jsem částečně invalidní. Manžela ani přítele nemám…Dík, že jsem se mohla vypovídat. Jestli byla některá z Vás v podobné situaci, jak jste to řešili?
Díky.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
823
5.9.19 10:34

No ale chápej i bratra, dědí se půl na půl, to je spravedlivé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28752
5.9.19 10:34
@Anonymní píše:
Ahoj holky, už dlouho mě trápí věc, se kterou se nemám moc komu svěřit. Hledám asi radu od těch z Vás, které se ocitly ve stejné situaci.
Tak tedy: Bydlím se svojí 10 letou dcerou a svojí mámou, které bude 75 let. Máme třípokojový byt, babička ho má v osobním vlastnictví.
Měla už asi 9 let sepsanou závěť. Byt až tady jednou nebude bude můj, mojí dcery a mého bratra.
Bratr je ženatý více jak 33 let, mají byt, chalupu, dvě auta. O co jde? Minulý týden byl bratr za mámou, něco jí spravit v domácnosti a máma se zmínila, o té závěti. On prý začal příšerně řvát, že kolik má babička vnoučat? Bratr má děti dvě, už dávno dospělé. Že s tím nesouhlasí a že tu závěť po mámině smrti napadne a že bude chtít polovinu z ceny bytu.
Od té doby, nemůžu spát a pořád na to musím myslet. Nebudu mít dva miliony, abych mu je dala.Kde budu s dcerou, která je zvyklá na Prahu bydlet? Hypotéku mě nikdo nedá neb je mě 44 let a jsem částečně invalidní. Manžela ani přítele nemám…Dík, že jsem se mohla vypovídat. Jestli byla některá z Vás v podobné situaci, jak jste to řešili?
Díky.

Nojo, spory o majetek, to je vždycky ošemetné. :,(

Z pohledu bratra je logické, že chce půlku a ne třetinu. :? Jasně, měl by invalidní sestře ustoupit, ale…

Tyhle věci jsou vážně složité a každý má svůj pohled na věc.

Přinejhorším holt byt prodáte a koupíš menší. I v tady Praze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28752
5.9.19 10:37

Klasický problém s děděním je ten, že jedno dítě „má víc“, vyšly mu vztahy, práce atd. Je na sebe pyšný, že něco dokázal. A nechce být za to „trestán“.

Rodiče pak stojí před volbou, jestli pomoci jednomu, co je na tom špatně. Anebo spravedlivě dělit.

Navíc pokud máš tu invaliditu třeba na psychické nebo nějak „nejasné“ potíže, tak ty spousta lidí neuznává. Tím tě rozhodně nechci z ničeho vinit!!! To vůbec. Jen říkám, jak to lidi vidí.

Ale maminka neumírá, ne? Může se dožít třeba devadesáti a pokud o ni budete ty a dcera pečovat, pak si „vysloužíte“ větší podíl i morálně.

Příspěvek upraven 05.09.19 v 10:38

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2771
5.9.19 10:38

Závěť má přednost před děděním ze zákona.

Bratr jakožto zletilýy potomek má nárok na alespoň 1/4 svého zákonného podílu.

Jeho zákonný podíl je 1/2 (bez závěti byste dědili jako sourozenci napůl), maminka mu nemůže odkázat méně než 1/4 z té jeho poloviny, takže musí dostat minámlně 1/8 z hodnoty bytu.

Předpokládám, že když žiješ s maminkou, také se o ní staráš více než bratr - tím se dá případně zdůvodnit umenšení bratrova podílu. Nemyslím si, že by bratr uspěl…

Jestli to ale chápu, tak maminka bratrovi odkázala 1/3, to na vyplacení mít budeš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28628
5.9.19 10:38
@Anonymní píše:
Díky.

Vždyt má nárok na polovinu…

Já bych tedy nechtěla okrást svého sourozence…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
396
5.9.19 10:39

V podobné situaci nejsem, ale vůle rodičů je jejich vůle a jak se rozhodnou, je na nich, del mého názoru s tím že by rodič/rodiče neměli kvůli jednomu druhého ošidit bez ohledu na to, že jeden je nyní majetnější než druhý. Pokud se nedohodnete (a je fajn to řešit dřív, že maminka tu nebude, v rodině pak jsou z otho problémy), tak pak jedině prodej a rozdělení peněz po smrti. Což ostatně může i maminka do závěti sepsat taky - že se byt prodá, dcera dostane třeba 60%, když se bude o matku až do smrti starat a podílet se na provozu domácnosti a syn 40 % ceny. Asi takto bych to já řešila, kdyby moje děti se handrkovali o majetek, který jim ještě nepatří.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
691
5.9.19 10:41

Já bych řekla mámě, ať to nechá ještě za života přepsat na toho, kdo by to podle ní měl dostat. A šmitec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
139
5.9.19 10:42

@free333 Tak snad je tu nějaká testamentární svoboda - ačkoliv se ti to může zdát nefér - zákon ochraŇuje bratra do 1/8 případné pozůstalosti, resp. teoreticky by mohl mít nárok max. na tzv. povinný díl (což není podíl na pozůstalosti, ale pohledávka za dědicem).
Takže paní si může se svým bytem nakládat, jak uzná za vhodné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28752
5.9.19 10:43
@me57h píše:
Já bych řekla mámě, ať to nechá ještě za života přepsat na toho, kdo by to podle ní měl dostat. A šmitec.

Ano, ano, udělej to. Nech za svého života přepsat všechen svůj majetek na svého protěžovaného synáčka. Prosím, je to dobrý nápad, fakt. Neříkám to je proto, že si myslím, že ti přeju zásah Božích mlýnů. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2771
5.9.19 10:43

@Bábrdl
To jo, ale zase je podle mě rozdíl mít jedno dítě flákače a druhé dříče a jedno dítě v invalidním důchodu a druhé zdravé… tam bych chápala, že se tomu nemocnému přilepší.

Ale zase je to o výchově, u nás v rodině (teda v té části od mámy) by to bylo automatické, jsme tak vychovávaný.

A bacha, to mluvím z pozice toho „úspěšného“… na otcově straně mě vyšachovali z dědictví bytu v Praze v hodnotě nekolika mega, protože to nepotřebuju i přes to, že své mladší sourozence od otce jsem si vzala do péče, spořím jim na budoucnost atd… tak už nemusím, dostanou byt a já utřu hubu :mrgreen:

Moje úspěšnost spočívá v tom, že nemám exekuce, máme slušný plat s manželem (teda já teď na RD jen přivýdělek) a máme dluh 3 mega na hypo, ale víš jak… máme přeci vlastní byt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3838
5.9.19 10:44

@Bábrdl presne. A pokud se k tomu nabali jeste nejake krivdy z detstvi, pocit dluhu k jednomu z deti at uz jsou duvody nejruznejsi, tak vznikne patovka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24682
5.9.19 10:44

Víš, ale já se bráchovi nedivím! Principy dědictví jsou jasné a maminka je v zásadě porušila! Úplně si nemyslím, že by měly zohledňovat tíži osudu jednotlivých dědiců a zakládat na výjimky :think: Za prvé je to hodně subjektivní hodnotit a za další, není to spravedlivé :think: Proč jsi tuto variantu nezvažovala už dříve, nejsi žádná dvacítka :think: Máš jedno dítě, žiješ v domácnosti a mámou, měla bys mít rezervy a tím i úspory :think: Ty by mohly tvořit základ hypotéky, kterou bys vyplatila bratra! Jeho naštvání vidím jako odůvodněné :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
5.9.19 10:45

Podle mě je logické, že maminka chce obdarovat hlavně ty, se kterými žije a kteří se o ni starají 24h denně. Starat se o starého člověka až do smrti není žádný med. Těžko říct, jaké máte v rodině vztahy a jak to u vás chodí. A je rozdíl, jestli bydlíte u maminky kvůli tomu, že se o ni chcete starat, nebo kvůli tomu, že na vlastní bydlení nemáte.
Každopádně dědictví rozbije skoro každou rodinu. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15483
5.9.19 10:45

Určitě půl na půl. Ale jak je to s vyplacením nevím. To musí být hned? :think: u nás je třeba rodinný dům po smrti otce dvou bratrů a maminky a nikdo nikoho nevyplaci a vztahy jsou šílené. to může někdo chtít vyplatit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama