Poradna očního lékaře
MUDr. Vladimír Korda Ph.D.
Ahoj!
Fungovala jsem několik let víceméně stejně, jak popisuješ ty. Zaměstnání u pc, doma u pc, alkohol, stres v práci, rychlá nepříliš zdravá jídla, hodně cukru, minimum pohybu. Váha pomalu lezla nahoru. Začala jsem mívat panické ataky (velmi zodpovědná práce a s ní spojené stresy, řízení teamu) a k tomu hypertenzi. Tehdy mi dali neurol na nervy a prestarium na tlak. Po měsíci jsem neurol spláchla do hajzlíku s tím, že potřebuji radikální změnu ve svém stylu života. Natrefila jsem náhodně (a jednorázově) na mladou internistku během zdravotní kontroly a velmi hezky a lidsky mi nastínila, kam bude můj zdravotní stav směřovat, pokud nepůjdu do sebe. Obezita, doživotní léčba hypertenze, problémy s početím i libidem, cukrovka (mám silnou predispozici v rodině), nespavost,… nu byl to dlouhý seznam. Bylo fajn, že mě nesoudila, jen mi prostě ukázala, jak můj život dost možná bude vypadat do pár let.
Samozřejmě jsem nepřekopala svůj život během jediného dne, nezhubla jsem 15 kg za týden, ale prostě věděla jsem, že je to na mě. Jóga, důraz na to, co jím (neomezovala jsem se prosímtě… jen jsem významně stáhla příjem cukru), procházky, míň chlastu s kolegy po práci, změnila jsem pozici v práci, kde jsem už neřídila nic kromě sebe samé.
A prostě za mě dobrý. Asi do půl roka jsem léky na hypertenzi vysadila, tlak jsem si hlídala i nadále a bylo to OK. Váha šla dolů, sebevědomí nahoru, navykla jsem si k pohybu (nic extra, prostě víc chození pěšky, nějaké to plavání a jóga), nějaké menší přidružené zdravotní potíže vymizely spontánně (otoky nohou, bolest očí, nespavost).
Takže suma sumárum - bude to nafurt, když na sobě nezapracuješ. A bude to časem jen horší, jak se na to budou nabalovat další a další zdravotní potíže. Já jen ať víš, do čeho jdeš. ![]()
@Anonymní píše:
Holky lékář mi předepsal léky na vysoký krevní tlak, beru jeden denně s tím, že ho asi budu brát ještě dlouhou dobu. Je mi 30, jsem silná, vážim přes 100 kg, mám sedavé zaměstnání, nestravuji se zdravě. Co myslíte, budu ho muset brát celý život? Někde jsem četla, že léčba s tlakem je na celý život, že léky na hypertenzi tlak neléčí, ale pouze snižují. A jak jste to měli vy? Moc Vám děkuju.
Změň životní styl a je šance léky časem nebrat. Manžel měl vysoký tlak, přestal kouřit a léky již nebere.
Ne, vylecis se pokud kazdy den udelas 10tis. kroku a vyradis ze stravy cukr a lepek (nahradis je zeleninou).
Četla jsi správně, že léky tlak sníží, ale nevyléčí. Tlak je jen důsledek něčeho jiného. Ve tvém případě nadváhy, špatného stravování a nedostatku pohybu. Když změníš toto, sníží se ti i problémy s tlakem.
Tvůj tlak je jen tvůj odraz.
Jsi obézní a bez pohybu, takže tělo dostává zabrat.
Tlak ti prášky jen snižují, aby tě to nezabilo, ale léčba je v tvých rukách.
No léky budeš brát celý život, pokud se sebou nehodláš něco dělat. Žáci jsou zdravě, začni se hýbat, zhubni a pak je nejspíš už nebudeš potřebovat.
Jen tak pro predstavu, kdyz tu vahu nesnizis nebo aspon neudrzis a budes pribirat, muze Te to hodne ohrozit. Tak ze az na zivote. A naopak, pokud zhubnes, hodne si prospejes, vcetne toho tlaku.
Pritel mel velkou nadvahu, dva roky cvici 5× tydne 2 hodiny. Kdyby nebyl pozitkar a kyselina a nedopraval si v jidle, asi uz je jako tycka
…ale super, sundal dost kilo, hlavne jak cvici, fura sadla se zmenila na svaly. Ma fyzickou vydrz mnohem vetsi, predtim dost veci neudejchal. A driv byl kazdou chvili nemocnej, ted pohoda. A taky je naramne spokojenej. Takze zkus trochu ten zivotni styl upravit a je velka sance, ze zadny prasky na tlak nebudes potrebovat.
Nadvaha zatezuje klouby, srdce, pater trpi. Btw pritelova sestra umrela po padesatce na nasledky desivy nadvahy, mela pres 150 kilo a byla malinka..
Příspěvek upraven 06.12.21 v 07:39
@Anonymní píše:
Holky lékář mi předepsal léky na vysoký krevní tlak, beru jeden denně s tím, že ho asi budu brát ještě dlouhou dobu. Je mi 30, jsem silná, vážim přes 100 kg, mám sedavé zaměstnání, nestravuji se zdravě. Co myslíte, budu ho muset brát celý život? Někde jsem četla, že léčba s tlakem je na celý život, že léky na hypertenzi tlak neléčí, ale pouze snižují. A jak jste to měli vy? Moc Vám děkuju.
Ve třiceti je určitě šance, že se tlak upraví, když zhubnes. A to nemluvím o ostatních benefitech - srdce, klouby, slinivka, všechno by profitovalo z nižší vahy.
@Anonymní píše:
Holky lékář mi předepsal léky na vysoký krevní tlak, beru jeden denně s tím, že ho asi budu brát ještě dlouhou dobu. Je mi 30, jsem silná, vážim přes 100 kg, mám sedavé zaměstnání, nestravuji se zdravě. Co myslíte, budu ho muset brát celý život? Někde jsem četla, že léčba s tlakem je na celý život, že léky na hypertenzi tlak neléčí, ale pouze snižují. A jak jste to měli vy? Moc Vám děkuju.
Pokud to aktivně nezačneš řešit, tak to budeš brát celý život.
Pokud to brát nechceš, neexistuje nic jednoduššího, než se začít hýbat a zdravěji stravovat.
Některé další prášky taky zvedají tlak, HA, některá psychofarmaka…
Užíváš něco? Vysaď všechno, co by mohlo zvedat tlak.
Pozor na silnou kávu a kofeinové nápoje.
Jsi obézní, kdybysz zhubla, tlak by měl jít dolů.
Pokud nechceš brát léky doživotně, rozhodni se a změň životní styl. Postupně, po malých krocích. Změna musí začít v hlavě, jinak se brzo vrátíš tam, jde jsi teď.
Jsem příklad, že to jde. Váha 130kg, vysoký tlak, cukrovka druhého typu atd. Po změně životního stylu mám nyní 76kg, tlak spíš nízký, cukrovku už jen sleduju…
Nejlepší lék na hypertenzi je pravidelný pohyb a zhubnout. Potom to řada pacientů vysadí.
Jsem štíhlá 175cm, 57 kg. Pravidelně cvičím a chodím. Jím zdravě. Alkohol - sklenice piva týdně. Mám vysoký cholesterol a vysoký tlak.
@Anonymní píše:
Jsem štíhlá 175cm, 57 kg. Pravidelně cvičím a chodím. Jím zdravě. Alkohol - sklenice piva týdně. Mám vysoký cholesterol a vysoký tlak.
V některých rodinách je to dědičné. Jeden z mých rodičů je celý život hubený a také má vysoký cholesterol. A stravuje se zdravě.
Holky lékář mi předepsal léky na vysoký krevní tlak, beru jeden denně s tím, že ho asi budu brát ještě dlouhou dobu. Je mi 30, jsem silná, vážim přes 100 kg, mám sedavé zaměstnání, nestravuji se zdravě. Co myslíte, budu ho muset brát celý život? Někde jsem četla, že léčba s tlakem je na celý život, že léky na hypertenzi tlak neléčí, ale pouze snižují. A jak jste to měli vy? Moc Vám děkuju.