Bydlení - jak byste to řešili?

Anonymní
15.9.19 12:37

Bydlení - jak byste to řešili?

Ahoj, zajímá mě jak byste řešili následující situaci s bydlením.

Máme byt 3+1 v os. vlastnictví, bez hypotéky a bez dluhu, je to velký slunný byt, 90 m2 + balkón, s okolní zelení a blízkou dostupností nákupního centra, zdr. střediska, školy, školky. Bohužel, lokalita je sídliště, i když samý okraj. Máme jedno prtě a určitě si budeme brzy pořizovat druhé. Do bytu jsme investovali šestimístnou cifru na jeho rekonstrukci a vybavení ke svému obrazu. Naspořeno máme cca 300 tis. na stavebku. Chceme si postavit domek, ale plánovali jsme to za delší čas, až bude více financí hotově, aby případná hypotéka byla jen malá.

Muž je stavař a truhlář, takže odpadají vysoké náklady za stavební firmy a firmy na výrobu dalšího nábytku, hradíme vždy jen materiál a za sníženou cenu. Počítáme také s tím, že si 90% vybavení bytu odneseme do nového bydlení. V našem městě a okolí bychom mohli sehnat pozemek za cenu našeho bytu, když ho prodáme prázdný, ale zrekonstruovaný.

Plánovali jsme zde ještě pár let vydržet, proto jsme byt zrekonstruovali, ale situace nás nutí hledat rychlejší řešení. Pod námi totiž bydlí individuum, které vyhrožuje vyhozením paneláku do povětří, průběžně je na x měsíců hospitalizovaná na psychiatrii - to je jediné klidné období. Teď jsme se zaradovali, když jsme zjistili, že je v katastru na její byt uvalena exekuce, ale po kontaktu s exekutorem nám řekl, že zatím neuvažuje o dražbě jejího bytu a hledá jiná řešení uspokojení věřitelů, takže to může být ještě na dlouho.

My si tu žijeme hezky a máme rádi klid a chtěli jsme tak fungovat ještě pár let, než si více naspoříme na stavbu, ale přiznám se, že už mě chytá panika kdykoliv dotyčná přijde domů a tříská nějakou palicí do panelů, ječí na celej dům. Dítě i já se bojíme a vzhledem k tomu, že má v bytě plyn, člověk nikdy neví, kdy si šlehne, usne a splní svoje výhružky… Pro policii je to známá firma, ale dokud se „to“ nestane, tak jí nezavřou, že jo. :roll: Vytvořila jsem si zde oázu na x let než si postavíme, libuju si v interiérovém designu, ale takhle tady z ničeho nemůžu mít radost. Investovali jsme dřív, než se sem nastěhovala ona. Narušuje nám to život tak, že zvažujeme co dál. Já tady snad ani neotěhotním :( Přemýšlíme, jestli to riskovat, vzdát se bytu v osobku a jít někam do podnájmu se všemi našimi věcmi.. nebo najít nějakou jinou přestupní stanici :( Jinak ještě dodám, že obchod s bídou tu kvete a byty skupují kšeftaři, kteří je pronajímají naším tmavším spoluobčanům a rejžují na příspěvku na bydlení, takže to tu už není jako před lety. Když chceme s dítětem do klidu, sedáme do auta a jezdíme na velké hřiště na opačný konec města do takové až vesnické oblasti. Tam bychom si i přáli najít bydlení.

Omlouvám se za anonym, je mi toto téma velmi nepříjemné. :(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8233
15.9.19 12:53

Já vycházím z toho, že je spousta rodin s dětmi, které se tísní v bytech 50-60m2 a za 90m2 by dali bůhvíco. Co takhle s jedním dítkem zkusit variantu výměnu bytu s doplatkem (tzn. vy byste šli do menšího, oni do většího a doplatili by vám třeba 500tis. - netuším v jaké lokalitě bydlíte a za jaké ceny). Vy byste měli kde bydlet, změnili byste prostředí, měli byste splacený byt, ale přitom by vám výrazně vzrostly úspory a třeba by bylo pak reálné nechat si byt na pronájem a pořizovat dům bez prodeje bytu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17213
15.9.19 12:56

Ja bych byla opatrna s tim zapojenim muze do stavebniho procesu. My staveli, byla to zabava, i kdyz casto velmi narocna, ale byli jsme bezdetni. Ted, pokud bych se mela rozhodovat, zda uvitam muze hned po praci doma, aby mne pomohl s dětmi, ale dum bude drazsi a nebo ho dva, tri roky neuvidim, ale usetrime, volim tu prvni moznost. K dotazu. Byt bych prodala a koupila hotovy dum nebo byt v lepsi lokalite. Byt nekde v podnajmu, platit najem, stavet dum, resit, ze se stavba zasekla (z cehoz bych vinila muze, kdyz je za to zodpovedny on) a my dame o tolik a tolik za najem vic… To ne, to by vztah nemusel ustat, stavba domu svepomoci neni pro rodice s malymi detmi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.9.19 12:57
@zrcadlo píše:
Já vycházím z toho, že je spousta rodin s dětmi, které se tísní v bytech 50-60m2 a za 90m2 by dali bůhvíco. Co takhle s jedním dítkem zkusit variantu výměnu bytu s doplatkem (tzn. vy byste šli do menšího, oni do většího a doplatili by vám třeba 500tis. - netuším v jaké lokalitě bydlíte a za jaké ceny). Vy byste měli kde bydlet, změnili byste prostředí, měli byste splacený byt, ale přitom by vám výrazně vzrostly úspory a třeba by bylo pak reálné nechat si byt na pronájem a pořizovat dům bez prodeje bytu.

Jenže máme byt plně zařízený a nevím, kam bychom dali všechny naše věci, kdybychom šli do menšího. Jsme rádi za prostor, máme ještě i jedno zvíře a do budoucna plánujeme druhé. :nevim: Nechci, aby mě tahle situace stála to, co jsem si vybudovala :(

• Nahlásit
  • Citovat
8233
15.9.19 13:02
@Anonymní píše:
Jenže máme byt plně zařízený a nevím, kam bychom dali všechny naše věci, kdybychom šli do menšího. Jsme rádi za prostor, máme ještě i jedno zvíře a do budoucna plánujeme druhé. :nevim: Nechci, aby mě tahle situace stála to, co jsem si vybudovala :(

Tak to je těžký, uskromnit se v tuto chvíli nechcete, ale přitom chcete změnu. Já osobně bych se nemovitosti nevzdávala a stavěla až ve chvíli, kdy budete mít dostatečný finanční základ (což 300tis. není). Nepíšeš ani nic o příjmech a výdajích. Kolik jste schopni za rok ušetřit, změnila by se za 1-2 roky výrazně situace (i s ohledem na plánované druhé těhotenství)? Byt bych si chtěla nechat na pronájem a umořovat z toho splátku hypotéky, ale jestli je byt v problematickém domě, tak najít stabilní spolehlivé nájemníky nebude lehké, proto bych zvažovala stěhování tam, kde bude byt v osobním vlastnictví jistějším zdrojem příjmů z pronájmu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7947
15.9.19 13:03

Jít do stavby svépomocí s malými dětmi je minimálně velký vztahový risk, pokud ne téměř jistá sebevražda.
Existuje pár lidí, kteří to nějak přežili, ale většině to spíš zlomilo vaz.
Dlouho to trvá, nelze si navzájem pomáhat, protože každý má na starost hodně náročnou věc a každému se zdá, že toho má víc. Nehledě na to, že se otec okrade o spoustu času, kdy ho ty děti opravdu na 100% potřebují.
A pokud přežijete stavbu, tak se hezky může stát, že chlap si na ten životní styl bez vás zvykne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.9.19 13:32

My prodali můj byt, šli do najmu a stavíme, malymu budou dva. V listopadu 18 jsme si nechali udělat desku (neb svépomocí už by se to nestihlo), v najmu jsme od počátku roku 19 a než vyprší roční nájemní smlouva, budeme zas ve svém. Dá se to. Ani mi to tak hrozny nepřijde, ale můj muž je ten nejskvelejsi. Do toho všeho zvládl letos dokončit i vysokou školu. Nicméně to chce velmi dobre organizační schopnosti a byt neustále několik kroku napřed. Taky si nasmlouvat více fachmanu kdyby náhodou nějaký vypadl. Čeho bych se bála víc je novela stavebního zákona a nutnost mít pasivní dům vc například rekooperace vzduchu, s tím se pojí vyšší pořizovací náklady na cely dům. Taky materiál letí neustále nahoru a na všechno se čeká (na cihly jsme čekali čtvrt roku, na okna cca 2m, na dlažbu čekáme 2 měsíce a pod.). Když s tím člověk nepočítá dopředu staví o hodně měsíců déle než plánuje…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
15.9.19 13:41
@Anonymní píše:
Jenže máme byt plně zařízený a nevím, kam bychom dali všechny naše věci, kdybychom šli do menšího. Jsme rádi za prostor, máme ještě i jedno zvíře a do budoucna plánujeme druhé. :nevim: Nechci, aby mě tahle situace stála to, co jsem si vybudovala :(

Však o to, co jsi vybudovala neprijdes…je to jen přechodná situace v tom najmu. My jsme taky skoro na matrackach a bez skříni, podmínky nic moc…ale máme se rádi a dokážeme pro náš sen leccos obětovat. Druhé zvíře si můžete pořídit klidne později. To není nic co by spěchalo ne? Jinak nějaké nepotřebné věci máme ve vypujcenem cihlovem sklepě, s sebou jsme brali jen to nejnutnější, můžete se poptat známých nebo třeba v kanceláři která se vám o dům stará jestli o něčem k najmu nevědí. Jsou to řešitelné věci, ale musí se doopravdy chtít.

• Nahlásit
  • Citovat
14390
21.9.19 13:26

Já bych byt prodala (do budoucna to bude jen horší a horší, jestliže se kolem vás začínají stěhovat spoluobčané a individua) a koupila bych již hotový domek v pěkné lokalitě, na kterém může manžel v klidu dělat. Otázka je, za kolik se vám podaří prodat byt v takto problémové lokalitě :think: Jen blázen by si nezjistil, koho bude mít za sousedy..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.9.19 14:08
@Sany80s píše:
Jít do stavby svépomocí s malými dětmi je minimálně velký vztahový risk, pokud ne téměř jistá sebevražda.
Existuje pár lidí, kteří to nějak přežili, ale většině to spíš zlomilo vaz.
Dlouho to trvá, nelze si navzájem pomáhat, protože každý má na starost hodně náročnou věc a každému se zdá, že toho má víc. Nehledě na to, že se otec okrade o spoustu času, kdy ho ty děti opravdu na 100% potřebují.
A pokud přežijete stavbu, tak se hezky může stát, že chlap si na ten životní styl bez vás zvykne.

Souhlas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.9.19 20:35
@Bubla Bůčková píše:
Souhlas.

To ale absolutně není reakce na to, jak situaci vyřešit.

• Nahlásit
  • Citovat
2432
28.9.19 14:48

Pokud by pode mnou bydlel někdo, kdo vyhrožuje, že vyhodí barák do povětří, šla bych s tím na policii. Hned jsem si vzpomněla na ten panelák ve Frenštátě :,( Policie to neřeší?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.9.19 15:02
@Veveří píše:
Pokud by pode mnou bydlel někdo, kdo vyhrožuje, že vyhodí barák do povětří, šla bych s tím na policii. Hned jsem si vzpomněla na ten panelák ve Frenštátě :,( Policie to neřeší?
Řeší, ale málo. Dokud se nic nestane.. Včera jsem na ni podala žalobu a další podává SVJ.
  • Nahlásit
  • Citovat
2432
28.9.19 20:35
@Anonymní píše: Řeší, ale málo. Dokud se nic nestane.. Včera jsem na ni podala žalobu a další podává SVJ.

Dobře jste udělali. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama