Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Holky byli jste někdo v Chorvatsku i s dětma jen na občanské průkazy, bez pasů?
Chceme jet v létě do Chorvatska, ale holky (4 a 6 let) mají vyřízené jen občanky, pasy ne. Já mám pas ale ještě na jméno za svobodna
.
Někde na internetu jsem se dočetla, že od ledna 2012 je možné do Chorvatska cestovat jen na OP, a to i pro děti mladší 15 let. Máte s tím někdo osobní zkušenost?
@etosha je to mozne jen v turisticke sezone ale ja bych to moc nedoporucovala. Taky zalezi kudy pojedete. Pres Bosnu pas mit musite
Chorvatsko vstupuje tento rok do EU, tak si myslím to možné bude
Kvůli Chorvatsku jsme si raději pořídili pas a máme klid. Ono to asi půjde, jenže se handrkuj s někým na hranicích… Známe spoustu různých případů…
Te´d to také řeším, našla jsem na netu, že podle nějakého dokumentu je to možné, ale ten dokument je zase v rozporu s mezinárodní smlouvou a z komentů (odkaz jsem našla na stránkách ministerstva) vyplynulo, že je to o náhodě a o úředníkovi, co povolí a co ne
známou takto prý vraceli, protože dospělé by na op pustili, ale děti ne
takže já radši nic riskovat nebudu a pas budeme dělat
My jeli do Chorvatska v r.2009 taky jen na občanky. Bylo nám 17,18,20 a 21 nikdo po nás pas nechěl ale raději zkus zavolat na konzulát a poptat se.
Oficiálně to ČR nepovoluje. Pokud ale jedete autobusem nebo autem tak českého celníka nepotkáte tak projedete v poho. Problém je u letadel. Cestou tam by vás nepustili bo byste neprošli českou kontrolou v ČR. Zpátky byste ale už letět mohli, protože chorvati by vás pustili a češi taky protože vám nemůžou bránit v návratu do vlasti. Takže pěkná pakárna. Chorvatsko sice od 1.7. vstoupí do EU, ale nebudou mít hned všechna práva z členství takže hranice ještě asi nějaký pátek zůstanou. Já osobně bych doporučila pasy, člověk má pak klid a ví že dojede. ![]()
@Zuzlounek píše:
Te´d to také řeším, našla jsem na netu, že podle nějakého dokumentu je to možné, ale ten dokument je zase v rozporu s mezinárodní smlouvou a z komentů (odkaz jsem našla na stránkách ministerstva) vyplynulo, že je to o náhodě a o úředníkovi, co povolí a co neznámou takto prý vraceli, protože dospělé by na op pustili, ale děti ne
takže já radši nic riskovat nebudu a pas budeme dělat
No, přesně tak.
Nás minulý rok sice pustili přes OP ale to jsem byla jenom s přítelem(malou jsme ještě neměli)
ale jestli že jedeš s dětma tak bych raději zařídila Pas ![]()
Na konzulát jsem volala několikrát už od včerejška, ale nikdo to tam nebere
. Poslala jsem jim e-mail, tak uvidíme.
Chceme jet autem, letadlem ne.
S pasem mám ten problém, že nechci dávat otisk prstu. Pracuju na úřadě a vím přesně, jak to chodí s ochranou osobních údajů
. Takže nehodlám státu poskytovat žádné další údaje o sobě ani o dětech, které nejsou nezbytně nutné.
@etosha no aby se ti nestalo že tě na hranicích otočí a místo na dovču pojedete domů. na kokota můžeš narazit všude. mého manžela jednou drželi na hranicích protože si z Chorvatska vezli cigarety ve větší počtu než se smí. řešili to na hranici celou noc… rozhodně bych neriskovala, že někde zůstanu viset s dětma
@etosha navíc loni když jsem chtěla jet se synem do Chorvatska tak mi na konzulátu řekli že dítě bez pasu do země nevpustí, ale jestli to pořád platí to nevím…
My jedem v červnu ještě před vstupem do Unie, a i když mi všichni tvrdí, že na OP jeli, tak mně to za ty nervy nestojí a budu nám všem vyřizovat pasy.