Reklama

Cena pravé perly?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kakajicko69
Kecalka 151 příspěvků 27.12.16 20:20
Cena pravé perly?

Nevíte kolik stojí jedna práva perla? Chtěla bych koupit kamarádce Perlu přání ale nezdá se mi že perla bude stát 100-150 Kč

Reklama

Reakce:

Adelka951
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 27.12.16 20:27

http://finance.idnes.cz/…a9-/inv.aspx?…

Kattynka000
Závislačka 3017 příspěvků 27.12.16 20:28

Dostala jsem perlu přání ve stříbrném řetízku a vyšlo na 1500,–, to za 150-500 jsou napodobeniny, kdy řetízek není stříbrný, jen postribreny. Perla sama o sobě draha není protože je uměle vytvořená-vypiplana, pravá perla nalezená tak jak má opravdu růst je mnohem dražší právě kvůli tomu procesu, kdy roste sama unikatne.. aspoň tak mi to bylo řečeno. ;)

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 27.12.16 21:28
@Kattynka000 píše:
Dostala jsem perlu přání ve stříbrném řetízku a vyšlo na 1500,–, to za 150-500 jsou napodobeniny, kdy řetízek není stříbrný, jen postribreny. Perla sama o sobě draha není protože je uměle vytvořená-vypiplana, pravá perla nalezená tak jak má opravdu růst je mnohem dražší právě kvůli tomu procesu, kdy roste sama unikatne.. aspoň tak mi to bylo řečeno. ;)
.

Kakajicko69
Kecalka 151 příspěvků 27.12.16 22:16

U toho je napsaný že je vytvořena ze zrnka písku po dobu 3-5 let

Kattynka000
Závislačka 3017 příspěvků 28.12.16 06:16
@Kakajicko69 píše:
U toho je napsaný že je vytvořena ze zrnka písku po dobu 3-5 let

Ano, ale ne v přirozeném prostředí, ale u nich. A to snižuje cenu. Mám ji na krku, opravdu vypadá jako pravá, ale je to ta dražší verze. Ségra má tu za tech 500 vysloveně z perlyprani.cz a taky vypadá hezky, do té za 100,– bych nešla.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27162 příspěvků 9 inzerátů 28.12.16 11:05

@Kakajicko69 říční perly se dnes pěstují na farmách, kdy se do perlorodek uměle vloží násada a perla ji obalí perletí… čili perla je pravá, ale díky této produkci je cenově dostupná každému… její cena je tak pár korun… samozřejmě, platí jako všude jinde, čím je pravidelnější a kulatější a větší, tím je dražší…
Pravá mořská perla (tahiti perla) je nalezena náhodou, čili se její cena pohybuje někde úplně jinde…

Stříbrný řetízek je dnes taky velmi levný, do pár stovek se dá pořídit bez problémů… spíš je důležité rozlišit, jestli je stříbrný nebo jen postříbřený…
@Kattynka000 píše:
Dostala jsem perlu přání ve stříbrném řetízku a vyšlo na 1500,–, to za 150-500 jsou napodobeniny, kdy řetízek není stříbrný, jen postribreny. Perla sama o sobě draha není protože je uměle vytvořená-vypiplana, pravá perla nalezená tak jak má opravdu růst je mnohem dražší právě kvůli tomu procesu, kdy roste sama unikatne.. aspoň tak mi to bylo řečeno. ;)

rozdíl mezi tím „růstem“ je v tom, že farmářsky chované perlorodky mohou vyprodukovat až 50 perel několikrát ročně, zatímco v těch, co rostou samy v moři, je jen jedna perla… takže v tom je ten cenový rozdíl… ale pravé jsou vlastně oboje… za nepravé bych považovala ty vyřezané z mušloviny a obalené perletí uměle… třeba slavné „ohridské perly“, které ovšem nosí i anglická královna…

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27162 příspěvků 9 inzerátů 28.12.16 11:07

PERLY

Poznámka k „certifikaci“. Někteří prodejci tvrdí, že mají certifikát na říční perly. Aby taková certifikace měla váhu, vystavuje jí soudní znalec. Taková certifikace se provádí pouze u drahých mořských perel.

Chemické složení - složeny z uhličitanu vápenatého ve formě aragonitu a organické látky conchiolin, které se hromadí v soustředných vrstvách, jak je vylučují jejich hostitelé.

Barva - bílá, modrá, zelená, žlutá, oranžová, hnědá, růžová, fialová, šedá, černá, Vícebarevná

Tvrdost - 2,5 - 4,5

Specifická hmotnost - 2,6 - 2,8

Index lomu - 1,52 až 1,69 Dvojlom - 0.156

Lesk - Perlový

Perly jsou jedním z mála šperkařského materiálu, který je tvořen živými organismy. Jsou obecně vytvářeny v rámci měkkých tkání měkkýšů, jako jsou ústřice a slávky. Takže se jedná o jeden z mála šperkařského materiálu, který z hlediska ochrany přírody splňuje podmínky trvale udržitelného rozvoje. Přírodní výskyt je velmi sporadický a omezený. Téměř všechny perly dostupné na trhu jsou kultivované. Kultivované perly jsou pěstovány, tak že se vloží cizí látka (jádro - nukleus) dovnitř ústřice nebo slávky a ta nukleus obalí perletí.

Perly se vyskytují v mnoha odrůdách a v různých barvách. I perly z jediné perlorodky mívají často zcela jiný tón barvy. Sestavit jednotně zbarvený návlek, někdy i jen pár z přirozeně zbarvených perel je poměrně obtížné.

Z nejznámějších mořských odrůd např.: Perly Akoya se přirozeně vyskytují v bílé, ale i jiných barvách (i černé a velmi tmavě modré). Pochází z Japonska a Číny. Mají kulatý tvar a zrcadlový, téměř kovový lesk. Další mořské perly: Bílé Jihomořské perly většinou pocházejí ze západního pobřeží Austrálie. Zlaté Jihomořské perly pocházejí z Filipín a Indonésie. Jihomořské perly jsou ceněny pro svou velikost, pravidelný tvar a proto, že je jich nedostatek. Další velmi populární druh je tahitská perla, také známá jako „Černá perla“. Tyto Perly pocházejí z ostrovů ve Francouzské Polynésii. Mají různé barvy a jejich přechody (ze zelené na modrou, červenou, zlatou, stříbřitou a černou). Na trhu se objevily až v roce 1900.

Nejhojnější a nejdostupnější formou jsou sladkovodní perly. Sladkovodní perlorodky mohou produkovat až 50 perel v jediné lastuře (mořské pouze jednu až tři). Sladkovodní perly se přirozeně vyskytují nejčastěji v bílé barvě, výrazně vzácněji i v broskvové, růžové, fialové, a dokonce někdy brčálové a modré. Sladkovodní perly jsou méně žádané, hlavně pro širokou dostupnost a kvůli zvyku tvořit nežádoucí, nepravidelné tvary (skutečně kvalitní materiál je poměrně vzácný a náležitě hodnotný).

Perly jsou nejvýše hodnoceny, když jsou v perfektním kulatém tvaru. Dalšími významnými faktory hodnoty jsou: lesk, barva, kvalita povrchu, velikost a tloušťka perleti. Ale důležitý je i „podtext“ (termín k označení záblesků - podtónů povrchu v různých osvětleních). Podtext je zvláště silný u mořských perel, u sladkovodních není zdaleka tak výrazný. Perly se vždy prohlíží na barevně neutrálním podkladě (nejčastěji šedá), nikdy na bílém nebo černém!!

Práce s perlou ovlivňuje v prvé řadě její nízká tvrdost a křehkost. Na místě je volba ochranného zasazení. NIKDY by neměly být čištěny v ultrazvuku a páře. Nesnáší vyšší teploty a i běžná domácí chemie, parfémy, tělové krémy, saponáty… dokáží poškodit povrch a zbavit perlu lesku. Skladovat by se měly (přinejmenším hodnotnější materiál) odděleně, ve vlhkém temném prostředí - vysycháním perla degraduje (proces bývá většinou vratný).

Při vytváření návleku u drahých mořských perel je dobré oddělovat perly uzlíky, aby se navzájem neodřely. U levnější varianty říčních perel se tento úvaz příliš nepoužívá, zbytečně by prodražil cenově dostupné perly.

V dnešní době na trhu zcela dominují sladkovodní perly obarvené do celé škály odstínů (tato z hlediska ceny velmi podstatná úprava je v drtivé většině případů zatajována) a bývají označovány různými termíny, často i jako hodnotnější mořské odrůdy. Mimo klasické barvení/bělení se perly ozařují, potahují barevným plastem, poměrně časté je i leštění povrchu. Dá se říci, že blíže nespecifikované perly jsou sladkovodní a dobarvované. Což platí i pro perly bílé, které se téměř automaticky bělí do jednotného odstínu. Techniky barvení jsou na velmi vysoké úrovni a v mnoha případech je lze odhalit až komplexními testy v laboratoři. Imitace jsou také poměrně časté. Skleněné, porcelánové a plastové se dají odhalit poměrně jednoduše, ale velmi časté jsou i tzv. SHELL perly. Jedná se o umělý KORÁLEK vytvořený slepením drcené perleťoviny (často ve vrstvách, které po rozbití připomínají přírodní perly), která je následně vytvarována, vyleštěna a obarvena (a velmi často prodávána jako „Jihomořská/Ta­hitská“ Shell perla).

Kattynka000
Závislačka 3017 příspěvků 28.12.16 11:34

@Regina Hero :potlesk: díky za vysvětlení, nějak takhle jsem to myslela, ale ty jsi se vyjádřila zcela přesně, odborník?:-)

Já na krku tu perlu mám, posazenou v řetízku, sestře jsme koupili tu z perlaprani.cz, prislo to hezky zabalené, je dost podobná té mé a dárek to byl hezky:-)

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27162 příspěvků 9 inzerátů 28.12.16 13:52

@Kattynka000 já šperky z říčních perel vyrábím… ;)

Kattynka000
Závislačka 3017 příspěvků 28.12.16 15:39

@Regina Hero Ahááá :-) A povíš mi prosím tedy, jestli to poznáš, jaká je rozdíl mezi http://www.perlaprani.cz/ za 800,– a https://www.nejlepsi-darecky.cz/…v-perlorodce za 100? Je to jen v kvalite toho nahrdelniku? Ze jedno je postribrene a druhe bizu? Nebo je nejaky rozdil i v te perle, i kdyz u obou pisou to same? :think: To opravdu má ta „pravá perla“ cenu tedy cca 50,–? :) Mě to je vesměs jedno, libila se mi originalita darecku a na krku ho hrde nosim, protože byl darovany z lasky, takze pro me ma stejne cenu uplne jinou nez penezni :mrgreen:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27162 příspěvků 9 inzerátů 28.12.16 16:20

@Kattynka000 u jednoho jsem našla v popisu řetízku bižuterní kov, u druhého jsem nic takového nenašla (nebo jsem si nevšimla, kde to píšou)… pokud nemůže člověk naživo srovnat oboje dvoje vedle sebe, těžko říct… ale asi tak, perla bude nejspíš stejná, vůbec bych se nedivila, kdyby u obou dvou různých cen přišlo balení nachlup stejné i ze stejného materiálu… cenu má každý takovou, jakou si troufne dát… když nakupuji já sama materiál, najdu vždycky to samé zboží za několik různých cen, o několikanásobcích té nejnižší ceny nemluvím… záleží, přes kolik překupníků a velkoobchodů a maloobchodů a prodejců to jde, o tom, jak si kdo tu cenu stanoví… takže pokud k výrobku nejsou konkrétní parametry, tak se to srovnávat nedá…
Na první pohled je u toho jednoho jiný řetízek… ale těžko odhadnout, protože i na podrobnějších fotkách je pokaždé jiný… je to sázka do loterie… pokud by byl z drahých kovů (zlato, stříbro, platina a podobně), muselo by to být uvedeno jak v popisu, tak i ve faktuře za zboží, včetně váhy kovu… jinak video je u obou variant stejné…

Ivetaholl
Nováček 1 příspěvek 20.09.17 18:59

@Regina Hero Dobry den, kdyz vyrabite sperky z perel, tak bych se chtela zeptat jestli je nevykupujete, zdedila jsem po me babicce perlove nahrdelniky z pravych perel. Dekuji

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bučková a Vágner už spolu na ryby nevyrazí. Po třech letech se rozešli

Modelka a náš nejznámější rybář se rozhodli jít od sebe po dvouletém vztahu.... číst dále >

Co zlomilo Slavíkovi vaz? Opakující se skandály a odchod partnera

Konec! Karel Gott a ani Lucie Bílá si letos dalšího Zlatého Slavíka na své... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama