Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Ahoj malemu jsou tri mesice, od zacatku mel trochu rymu, pak se pridal kasel, potom prodelal zapal plic (chytlo se to v zacatku) v nose nalezen stafylokok, zapal plic se lecil dvema antibiotikama nyni uz bere druhe antibiotika 11. den predchozi bral 14 dni moc nezbarali.. vcera jsme byli na kontrole u mudr rentgen vysel dobre, ale nelibi se ji, ze stale kasle proto ho poslala na potni test zitra budu znat vysledek jsem na nervy je pravda, ze si za ty tri mesice vlastne nepamatuji chvili kdy nebyl zahleneni, ale pritel byl hodne nemocny kdyz se narodil mel i opar a byl mu zjisten streprok v krku a mne stafylokok v nose vse bylo preleceno. Jinak maly pribira dobre, z paticky nam taky nevolali a slany se mi nejak extra nezda jen se trochu leskne okolo ocicek obcas mu z nich trochu tece. Myslite ze je to tim, ze jsme byli vsichni nemocni a nemoc jeste dozniva a nebo se mam obavat cf? Prosim vase zkusenosti s tim hle onemocnenim ![]()
Pokud není slaný, tak bych neplasila, zvýšená nemocnost může být způsobena vícero faktory. Nicméně je dobře, že to vaše doktorka řeší. Děti s CF kromě nemocnosti také často špatně prospívají a mají objemné mastné stolice. Nicméně může to mít různý průběh, protože nemoc způsobuje jistá mutace v konkrétním genu a tíže problémů závisí na konkrétním typu mutace (je jich moc a z patičky se vyšetřují jen ty nejcastejsi).
Neblazni, neplaš. Pokud vyšel novorozenecky screening dobře, je cf málo pravděpodobná. Prošli jsme tím samým. Dítko narozeno ve 37 tt, s následným dechovým selháním. Od třech měsíců neustále zahleněna, drobná, několikatery atb bez efektu. Veškeré vyšetření negativní, včetně potního testu. Stěry taky negativní, až najednou v těch osmi měsících vyšla v x-tém výtěru šílená kombinace všech možných breber. Tuším měla kombinaci několika antibiotik, ty zabraly. Další rok si ještě foukala léky na astma, preventivně kvůli předchozímu stavu a anamnéze. Bude jí 7 a je zdravá jako řípa. Kolega má s dcerou tu samou zkušenost, jen to dechové selhání po porodu chybělo. Tvůj chlapec nejspíš chytil nějakou breberu, se kterou si jeho imunita zatím neumí poradit, tak má trochu horší start do života, ale zvládnete to. Držím palce a písni, jak jste dopadli.
@Emma9697 Muze mit ABKM, takhle se to projevovalo u meho maleho kdyz byl miminko.
@Janinka1983 A je to možné i když kojím? doktoři mi sice tvrdí, že nemuže mít žádné alergie, když je kojený, ale já samozřejmě kravské mleko a mlečné výrobky jím ![]()
@Emma9697 Ano, muze. BKM se dostava do materskeho mleka. Taky jsem kojila - 22 mesicu. Jakmile jsem zacala dodrzovat bezmlecnou dietu, bylo po problemu, zahleneni zmizelo. Nakonec mu alergii potvrdili z krve.