Co Vás trápí ve vzdělávání a péči o nejmenší děti?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
2
25.10.21 22:21

Co Vás trápí ve vzdělávání a péči o nejmenší děti?

Dobrý večer. Prosím velmi o radu, o názor, o podněty :-) Ráda bych provozovala službu péče a vzdělávání pro děti od 1 do 7 let, která by opravdu pružně a originálně reagovala na potřeby rodičů, dětí, rodin. Co Vás nejvíc trápí, když řešíte péči o děti, hlídání, vzdělávání, rodinou organizaci, prosím? Co by Vám nejlépe pomohlo? Co vidíte jako největší problém, který musíte řešit, vadí Vám? Co Vás v tét oblasti rozčiluje, prosím? Ráda bych se dozvěděla, co by rodiče nejvíce potřebovali a chtěli pro své děti a pohodu v rodině :-) :) Velmi děkuji za každý názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
436
25.10.21 22:34

Dobrý večer, zamýšlím se nad odpovědí a musím říct, že mi příjde otázka příliš obecná a věkové rozpětí veliké… v podstatě nelze asi na toto odpovědět, ale třeba to vidím špatně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36147
25.10.21 22:45

Upřímně, nejsem moc zastáncem zařízení pro nejmenší děti. Ale když jsem hledala zařízení, kam umístit dvakrát týdně tenkrát čerstvě tříletou dceru, abych mohla do práce se specifickou pracovní dobou, vadilo mi, že ani soukromá zařízení nedovolují přivést dítě na pozdější dopolední hodiny, případně až na oběd a být v zařízení od oběda do odpoledne třeba do půl čtvrté. Moje pracovní doba měla být cca od 11 do 14 hodin a nechtěla jsem, aby k vůli tomu muselo dítě být v zařízení(soukromá dětská skupina pro děti od roku do 6 let), už od 8 hodin. Chtěla jsem, aby v zařízení bylo, když budu v práci, ale ráno, aby trávilo se mnou.
Nakonec vše vyřešil lockdown, chodila jsem doučovat děti do školy po domluvě s jejich rodiči a dcera byla s babičkou nebo se staršími sourozenci.

Takže za mě i možnost jen odpolední docházky. Soukromá zařízení u nás zavírají mezi 16. a 17.hodinou, je to dlouho, někteří rodiče pracují jen odpoledne a pro ty prcky je priorita být s mámou a rodinou. Ne super vybavená instituce a dopolední společný program v ni. Bez toho se obejdou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3116
25.10.21 23:05

Taky bych driv rada vyuzila moznost hlidani deti odpoledne. I ted by se to nekdy hodilo. Tak od 14 do 18:30. Soukrome skolky treba maji po domluve otviracku az do 19hod., ale po pate hodine se priplaci 200/hod., coz je dost a taky, tam musi byt dite cely den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2563
25.10.21 23:06

Jediný problém který jsem měla byla provozní doba, otevření až po začátku mojí pracovní doby a doba na vyzvednutí naopak zase před koncem, to si myslím řeší většina rodin a ne každý má možnosti, aby jim dítě vyzvedával a pohlídal někdo jiný… kdybych neměla kolem sebe lidi co tohle zajistí, mohla bych být maximálně tak někde za pokladnou a nedělat tam kde dělam, což by značně snížilo náš rzoočet a celkově životní úroveň

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12001
25.10.21 23:19

Já myslím, že většina rodičů by nejvíc ocenila možnost pracovat na zkrácený úvazek s flexibilní pracovní dobou tak, aby si mohli vzdělávání nejmenších dětí užít s nimi sami. Potom bych ocenila možnost „odložit“ na jedno místo sourozence různých věkových kategorií. Protože jsem často narážela na to, že něco je např. pouze pro děti 2-4, a já měla v tu chvíli tříleté a pětileté. Ano, občas po telefonátech nebo e-mailech šla udělat výjimka, ale pro mě bylo únavné se o to doprošovat.
A u nás taky chybí nabídka pohybových kroužků, které by byly univerzální a ne přípravkou na profi sport. Hledala jsem pro děti něco jako „pohybové hry pro předškoláky“, chtěla jsem kroužek, kde je naučí správně házet, skákat, běhat, nebát se míče a spolupracovat, ale bohužel - samé konkrétní sporty, na atletiku se dělá nábor a berou ty nejlepší dle výkonu, jediný univerzální kroužek v Sokole je obsazen už dopředu dětmi funkcionářů ze Sokola. Když jsem se ptala, tak prý jsem jako rodič výjimka a většina rodičů naopak volí tu gymnastiku, balet, taneční kroužek pro holky, nebo naopak fotbal nebo hokejovou přípravku pro kluky, a o obecné kroužky pro ty třeba i méně šikovné děti zájem určitě není, tak nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
25.10.21 23:37
@Eva.asdfghjkl píše:
Dobrý večer, zamýšlím se nad odpovědí a musím říct, že mi příjde otázka příliš obecná a věkové rozpětí veliké… v podstatě nelze asi na toto odpovědět, ale třeba to vidím špatně.

Máte pravdu, je velmi obecná. Nechtěla jsem pokládat příliš konkretní dotaz, aby dostal prostor jakýkoli podnět toho, co musí člověk řešit, když chce nejlepší péči pro své dítko :-) Ráda bych věděla, zda rodičům nejvíce chybí například individuální péče, nebo např. doplňovací vzdělávání při přechodu na ZŠ, rozšiřující vzdělávací bloky, možnost vybrat si podle času, nebo podle způsobu vzdělávání, podle osobnosti pečujícího člověka, zda rodiče řeší problém se zaměřením v zařízení pro děti, zda by rádi vybírali pode moderních trendů ve vzdělávání, či upřednostní způsob zcela volného hlídání dětí… Co je nejvíce „štve“ v zařízeních pro děti…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36147
26.10.21 05:25
@Oriseka píše:
Taky bych driv rada vyuzila moznost hlidani deti odpoledne. I ted by se to nekdy hodilo. Tak od 14 do 18:30. Soukrome skolky treba maji po domluve otviracku az do 19hod., ale po pate hodine se priplaci 200/hod., coz je dost a taky, tam musi byt dite cely den.

Do jednoho takového soukromého zařízení jsem měla nastupovat jako zaměstnanec. Provozní doba byla do 17.hodin, prodloužit teda nešla. Uz s tím byl problém, školky běžné zavírají v 16.30,dále je potřeba odpočítat čas, cesty do školky pro vlastní dítě. A tomu příplatku se nedivím. Zaměstnanec, který bude s dětmi v takovém zařízení až do večera, si zaslouží adekvátní finanční odměnu. Zadarmo to nikdo dělat nebude.

To konkrétní zařízení poskytovalo hlídání dětí, které bydlí na území města, v době nemoci v domácnosti prostřednictvím svých chův, za cenu, kterou by rodiče zaplatili, kdyby bylo v dětské skupině. Na půl úvazku, ranní odpolední. Takže na odpolední bych nastupovala až po obědě a byla jsem domluvená, že moje směna by déle jak 4 hodiny netrvala. Dostala jsem ale lepší nabídku. Tam zase vidím problém najít chůvy/učitelky, které k takové pracovní době přistoupí. Když to zavírá později než běžná školka, nemají se jak postarat o vlastní děti. Ideální by byla možnost brát si je s sebou v ty dny, kdy je služba dlouhá, jen za režijní náklady. Majitelka má ambice rozšířit zařízení na školku, zatím má licenci jen pro děti kromě předškolního roku. Ale budoucím zaměstnancům žádné zvláštní benefity nenabízí, aby byli ochotni přistoupit na jinou než běžnou pracovní dobu.

To stejné firemní školky. Znám pár takových zařízení, které mají otevřeno podle pracovní doby zaměstnanců firmy. Taky mají většinou právní formu dětské skupiny a je možno tam dát dítě kromě předškolního roku. Najít zaměstnance do takové školky je větší problém než do státního zařízení(podle inzerátů nabídky, které vídám).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39881
26.10.21 06:23
@Pears206 píše:
Upřímně, nejsem moc zastáncem zařízení pro nejmenší děti. Ale když jsem hledala zařízení, kam umístit dvakrát týdně tenkrát čerstvě tříletou dceru, abych mohla do práce se specifickou pracovní dobou, vadilo mi, že ani soukromá zařízení nedovolují přivést dítě na pozdější dopolední hodiny, případně až na oběd a být v zařízení od oběda do odpoledne třeba do půl čtvrté. Moje pracovní doba měla být cca od 11 do 14 hodin a nechtěla jsem, aby k vůli tomu muselo dítě být v zařízení(soukromá dětská skupina pro děti od roku do 6 let), už od 8 hodin. Chtěla jsem, aby v zařízení bylo, když budu v práci, ale ráno, aby trávilo se mnou.
Nakonec vše vyřešil lockdown, chodila jsem doučovat děti do školy po domluvě s jejich rodiči a dcera byla s babičkou nebo se staršími sourozenci.Takže za mě i možnost jen odpolední docházky. Soukromá zařízení u nás zavírají mezi 16. a 17.hodinou, je to dlouho, někteří rodiče pracují jen odpoledne a pro ty prcky je priorita být s mámou a rodinou. Ne super vybavená instituce a dopolední společný program v ni. Bez toho se obejdou.

16-17 dlouho? No, jak kde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10030
26.10.21 06:28

@zrcadlo Nevím odkud jste, ale v Plzni třeba tyhle obecně pohybovky jsou - starší chodil do 4gym (mají pobočky myslím i v Praze), bývalý DDM, nyní Radovanek má taky pěkné aktivity a ne moc drahé, pro menší i školáky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3116
26.10.21 07:30

@Pears206 Otazka byla, co chybi, tak jsem napsala. Musely by tam pracovat zeny, ktere deti nemaji a nebo uz je naopak maji dospele. Zase by o to zacinaly pozdeji. Je tezke takovou sluzbu nabidnout a tak neni. Takze komu konci pracovni doba dele nez ve ctyri, tak ma smulu. Takze jsem mohla delat super praci, co me bavi a smula. Platit 200/hod. se nevyplati.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3116
26.10.21 07:41
@Marta.K17 píše:
Máte pravdu, je velmi obecná. Nechtěla jsem pokládat příliš konkretní dotaz, aby dostal prostor jakýkoli podnět toho, co musí člověk řešit, když chce nejlepší péči pro své dítko :-) Ráda bych věděla, zda rodičům nejvíce chybí například individuální péče, nebo např. doplňovací vzdělávání při přechodu na ZŠ, rozšiřující vzdělávací bloky, možnost vybrat si podle času, nebo podle způsobu vzdělávání, podle osobnosti pečujícího člověka, zda rodiče řeší problém se zaměřením v zařízení pro děti, zda by rádi vybírali pode moderních trendů ve vzdělávání, či upřednostní způsob zcela volného hlídání dětí… Co je nejvíce „štve“ v zařízeních pro děti…

Chapu kam mirite, ale vetsina rodicu chce od skolky hlavne, aby tam deti byly v bezpeci a aby skolka byla v blizkosti bydliste. Vetsina obecnich skolek ma slusnou uroven. Budete konkurovat temto skolkam, kde se plati 500-1000 mesicne, coz je fakt malo. Jesli nebo detskych skupin je nekde(treba u nas) malo, takze v te vekove kategorii 1-3 roky je sance uspet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9071
26.10.21 13:46
@Oriseka píše:
@Pears206 Otazka byla, co chybi, tak jsem napsala. Musely by tam pracovat zeny, ktere deti nemaji a nebo uz je naopak maji dospele. Zase by o to zacinaly pozdeji. Je tezke takovou sluzbu nabidnout a tak neni. Takze komu konci pracovni doba dele nez ve ctyri, tak ma smulu. Takze jsem mohla delat super praci, co me bavi a smula. Platit 200/hod. se nevyplati.

Já jsem v jedné takové DS měla děti a velmi mi to vyhovovalo. O děti se staraly studentky učitelství, které to měly jako brigádu při škole. Tím se jim to i dobře kloubilo se školou, nemusely řešit vlastní rodinu a naši kluci byli nadšení. Mladé hezké slečny, které rády pomazlily, hrály na různé nástroje a hodně s prcky tvořily. Měla jsem tam děti od cca roka do tří let. Jediná nevýhoda byla, že se tam střídalo víc slečen podle toho, jak měly školu, takže dětem, které se upínají na jednu osobu by to asi nevyhovovalo, nicméně našim těžkým extrovertům to bylo jedno.
@Marta.K17 Souhlasím s výše zmíněnou možností umisťovat děti do školky jen na odpoledne. V zařízení, které popisuji výše, fungovala platba od hodiny (slevy pokud si člověk predplatil třeba 20, 30, 40 atd. hodin předem). Dětí měli přijatých víc, než bylo volných míst s tím, že bylo třeba se zapisovat stylem kdo dřív přijde, ten dřív mele. Většinou totiž děti nechodily každý den (i když některé ano), ale třeba jen dva dny v týdnu, jiné zas jen dopoledne apod. Takže měli pořád víceméně plný stav. Já jsem toho využila hodně v době kdy byly děti batolata - batolecí kroužky jsou totiž nabízený téměř výhradně dopoledne, což se špatně kloubí s prací a klasickou školkou. Díky tomuto systému jsem si v klidu dopoledne s dětmi odplavala lekce plavání, na oběd je zavedla do DS a šla do práce. Ony se najedly, vyspaly, nasvačily a už si pro ně přišel tatínek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat