Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Ahojte,
potřebovala bych poradit. Můj 9tiletý syn má od 12/2011 cukrovku 1.typu.Už jsme se s tím naučili jakžtakž fungovat, i když jsou samoš situace kdy nám to trochu komplikuje život (přespání u kamaráda, lyžařský výcvik, apod.).
Teď přišel s tím, že by chtěl na dovolenou letadlem. Paní doktorka není proti, má hodnoty krásný, tak proč ne klidně i Turecko. Je léčený pery. Nemáte někdo praktické zkušenosti s tím jak takovou dovču zvládnout a na co si dát pozor. Třeba kolik vzít náhradního jídla a zdravotního vybavení.
Já bych nejradši nejela nikam, ale když on tak strašně chce a já mu pořád říkám že je jako ostatní děti, tak proč by nemoh jet i jako ostatní na dovču k moři letadlem, že…
![]()
Určitě to zvládnete.
Máme známého s cukrovkou, občas jezdí i s námi několikadenní poznávací cesty vlakem. Jen tedy musí mít více jídla navíc, zatímco my riskujeme (zatím se nám to stalo jen 1×), že jídlo vynecháme.
No já právě mám v hlavě takový ty katastrofický scénáře jako odložení letu zpět do republiky, porucha autobusu při cestě na letiště, střevní problémy, horečka, apod…Ale poletíme s Fischerem, tak to je snad cestovka co lidi na holičkách nenechá.
Určitě bych na dovolenou jela. Už jen proto, jak říkáš synovi-je jako ostatní děti. U této nemoci je potřeba klid a pohoda.
Určitě bych s sebou vzala do zásoby víc inzulínu a jehel, než je běžně potřeba. A hlavně víc testovacího materiálu.
A vybrala bych termín začátkem června či koncem září-to nejsou v Turecu ty nesnesitelný vedra, co nedělají dobře nikomu.My jsme měli v druhé polovině června ještě ve 23 hodin teplotu 42 st.-hrůza, ještě nikdy jsem takový nesnesitelný vedro nezažila a jen doufám, že nezažiju.
@lyznik Určitě mějte v zásobě vždy jídlo-právě pro případy zpoždění. I když nebývají, ale stát se může cokoli.
V Turecku je to stejné jako u nás-potřebuješ jídlo, jdeš a koupíš.
Neboj, dovolenou si užijete super.
Právě si taky říkám že když je dva roky v pohodě doma a na dovčách Slovensko, Maďarsko a 2× lyžování Rakousku, tak proč bysme nezvládli Turecko. Ale zas jsem měla v noci sen že mu pokojská ukradla inzulín z ledničky. Tak vidíte jak blbnu už teď a to letíme koncem srpna
![]()
Syn má jak striktní dietu? Musí si jídlo odvažovat, hlídat přesné množství sacharidů na gramy? Nebo to tak přísné nemá a už jste se naučili, co smí a v jakém množství? Jde o to, jestli se pak v Turecku v hotelu budeš umět orientovat v těch jejich jídlech, zda nejsou pro syna nevhodné. Složení jídla ti třeba obsluha řekne, záleží na jazykové vybavenosti obsluhy a vás…
Na letiště a celkově na cestu si jídlo zabalíte, to nebude problém.
Jídlo už v pohodě odhadnem, i když váhu s sebou radši vezmu kdyby mu začaly hodnoty nějak haprovat. Za ty dva roky co s tím žijem vůbec žádnej problém, jí přesně to co mu povolím, doktorka je z nás nadšená
![]()
@lyznik No vidíš, syn je vzorný, vy taky, tak se začni těšit
Všechno zvládnete
Ještě mě tak napadlo, co si připlatit na pojištění, kdyby náhodou byla potřeba návštěva lékaře… Nevím, jak je to v Turecku s hrazením péče cizincům.. Možná i to by ti pomohlo se víc uklidnit a nemyslet na to nejhorší..
Jj, pojistku samozřejmě máme na vše i na nenadálé onemocnění těsně před odletem. Ověřeno u Evropské cestovní pojišťovny co s ní má Fischer smlouvu, že není problém abych byla v nemocnici i s ním kdyby se náhodou něco stalo, protože bych samozřejmě chtěla léčbu kontrolovat. Pokud nebude mít problém související s cukrovkou 1/2roku před odletem, pak dostanem proplaceno veškeré případné léčení i transport kdyby byl potřeba.
Cizince prý vozí do „lepších“ nemocnic, žádná Dolní-Horní s ovcema na chodbě ![]()
@lyznik píše:
Cizince prý vozí do „lepších“ nemocnic, žádná Dolní-Horní s ovcema na chodbě
Tak to mě ani nenapadlo
Jste připravení výborně, tak se nestresuj a uvidíš, že všechno bude ok a pokojská synovi inzulin nevezme
Průjem a jiné obtíže vás můžou zastihnout všude, to byste se nemohli nikam hnout. Když vezmeš glukometr se zásobou štítků, dost inzulinu a váhu, tak by to mělo být v pohodě ![]()
@lyznik - mám synovce, ten ma taky cukrovku I. typu a normálně s tím cestuje. Ma to tak od deseti. Jezdili normálně na dovoleny do zahraničí, od 14 let lítal sám do Anglie na 14dni na kurzy jazyku. V osmnácti byl sám pul roku v Americe. Ted uz studuje v Anglii. Proste ta cukrovka ho v tomhle vůbec neomezovala.