Cytologie - zánětlivé změny

536
10.2.23 09:20

Cytologie - zánětlivé změny

Ahoj holky,
chci se poradit, jestli některá máte zkušenosti, případně třeba jste z oboru.

Dnes mi volala sestřička z gynekologie, že mi z poslední cytologie vyšly zánětlivé změny na čípku (pravděpodobně na něm proběhl zánět) a paní doktorka mě bude chtít za 3 měsíce vidět. V posledním roce jsem docela bojovala s různými gyn. problémy, bolest při sexu, atd., ale spravila to z velké části antikoncepce. Na prohlídce paní doktorka říkala, že vše vypadá pěkně.

Co vlastně znamenají ty zánětlivé parametry? Jde jen o HPV virus nebo ten zánět může na čípku být nějakého jiného původu?

Sestřička říkala, že jde jen o možnost zánětu, nemluvila o žádných onkomarkerech atd., ale samozřejmě mám teď trochu strach. Mám stálého partnera už 7 let, nepodvádím ho a ani on mě. Je mi 25, mám 3 letého syna.

Myslíte, že je přesto možnost chytit HPV virus? Nebo chce jen paní doktorka zkontrolovat, zda už je zánět vyléčen?

Mohla jsem se zeptat, ale nechtěla jsem být úplně za hysterku a zdržovat. Říkám si, že kdyby ty výsledky byly nějak extra špatné, asi by mě hned poslali k nějakému specialistovi?

Budu ráda za vaše zkušenosti a uklidnění :srdce:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
798
10.2.23 10:09

Kdyby to byla hruza volali by te hned. Je to klasicka cytologie nebo LBC?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.2.23 10:10
@Gabiiinka píše:
Ahoj holky,
chci se poradit, jestli některá máte zkušenosti, případně třeba jste z oboru.

Dnes mi volala sestřička z gynekologie, že mi z poslední cytologie vyšly zánětlivé změny na čípku (pravděpodobně na něm proběhl zánět) a paní doktorka mě bude chtít za 3 měsíce vidět. V posledním roce jsem docela bojovala s různými gyn. problémy, bolest při sexu, atd., ale spravila to z velké části antikoncepce. Na prohlídce paní doktorka říkala, že vše vypadá pěkně.

Co vlastně znamenají ty zánětlivé parametry? Jde jen o HPV virus nebo ten zánět může na čípku být nějakého jiného původu?

Sestřička říkala, že jde jen o možnost zánětu, nemluvila o žádných onkomarkerech atd., ale samozřejmě mám teď trochu strach. Mám stálého partnera už 7 let, nepodvádím ho a ani on mě. Je mi 25, mám 3 letého syna.

Myslíte, že je přesto možnost chytit HPV virus? Nebo chce jen paní doktorka zkontrolovat, zda už je zánět vyléčen?

Mohla jsem se zeptat, ale nechtěla jsem být úplně za hysterku a zdržovat. Říkám si, že kdyby ty výsledky byly nějak extra špatné, asi by mě hned poslali k nějakému specialistovi?

Budu ráda za vaše zkušenosti a uklidnění :srdce:

Já měla zánětlivé změny na čípku, přeléčeno macmirorem a kontrolní cytologie v pořádku. Doktorka to vysvětlovala tak, že běžná kultivace to nezachytila, ale že na problém ukazovaly ty zánětlivé změny na čípku. O HPV vůbec nemluvila.

  • Citovat
  • Upravit
536
10.2.23 10:45

@Nenitamduch

To vůbec netuším, prostě klasický stěr na gyndě :D

Jinak, paní doktorka také HPV nezmiňovala, tak budu doufat, že je to prostě jen nějaký zánět, který třeba sám zmizí nebo se přeléčí :nevim:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10.2.23 15:16

Ahoj, mne cytologia niekoľko krát po sebe vyšla s nálezom LSIL. Nepamätám si to dobre, no chodila som vždy na kontrolnú cytologiu po pár mesiacoch, možno pol roku. Nechávala som si vždy robiť tú podrobnejšiu LBC, za ktorú sa pripláca. Z LBC sú totiž výsledky presnejšie. Z ničoho nič to samo odoznelo a výsledky mám odvtedy dobré. Nestresovala by som sa tým, keby to bolo vážne, tak ťa objednajú hneď. :kytka:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
536
10.2.23 19:03

Díky moc za rady :) ještě mě napadlo, že mám v poslední době trochu potíže při močení. Ne přímo, že by mě nějak nesnesitelně bolel močák, ale vždycky mě trochu řeže v podbříšku při močení. Nebo spíš pobolívá, ale je to taková řezavá bolest. Tak si říkám, jestli mě nechytlo všechno dohromady :nevim: Myslíte, že pít urologický čaj, brusinky a koupit si třeba ten Macmiror nebo Canesten Gyn by mi mohlo pomoct k rychlejšímu uzdravení?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
59
11.2.23 01:51
@Gabiiinka píše:
Ahoj holky,
chci se poradit, jestli některá máte zkušenosti, případně třeba jste z oboru.

Dnes mi volala sestřička z gynekologie, že mi z poslední cytologie vyšly zánětlivé změny na čípku (pravděpodobně na něm proběhl zánět) a paní doktorka mě bude chtít za 3 měsíce vidět. V posledním roce jsem docela bojovala s různými gyn. problémy, bolest při sexu, atd., ale spravila to z velké části antikoncepce. Na prohlídce paní doktorka říkala, že vše vypadá pěkně.

Co vlastně znamenají ty zánětlivé parametry? Jde jen o HPV virus nebo ten zánět může na čípku být nějakého jiného původu?

Sestřička říkala, že jde jen o možnost zánětu, nemluvila o žádných onkomarkerech atd., ale samozřejmě mám teď trochu strach. Mám stálého partnera už 7 let, nepodvádím ho a ani on mě. Je mi 25, mám 3 letého syna.

Myslíte, že je přesto možnost chytit HPV virus? Nebo chce jen paní doktorka zkontrolovat, zda už je zánět vyléčen?

Mohla jsem se zeptat, ale nechtěla jsem být úplně za hysterku a zdržovat. Říkám si, že kdyby ty výsledky byly nějak extra špatné, asi by mě hned poslali k nějakému specialistovi?

Budu ráda za vaše zkušenosti a uklidnění :srdce:

Ahojky, napíšu ti mou zkušenost :andel:. Akorát to bude asi delší, takže si počteš :lol:.

Já jsem měla mírné změny na čípku ve stádiu CIN I. Měla jsem také LSIL, jak tu bylo už zmíněno. Ale já to měla opravdu způsobené HPV virem (nejsem ani proti němu očkovaná :( ). Taky jsem musela hned za tři měsíce na kontrolu a pak jsem chodila takhle skoro rok každé 2-3 měsíce (pokud si to dobře pamatuji :lol: ).

Jinak já jsem to měla bezbolestné, žádná bolest při močení, ani při sexu jako jsi zmínila, vůbec nic. Jako kdyby se mi v těle nic nedělo :nevim:, akorát že dělo no :(.

Tenkrát když mi to moje paní gynekoložka volala, tak mi rovnou řekla, že to nechce hned řešit řezáním do čípku, že jsem mladá. Nabídla mi možnosti. Buď počkat, zda se s tím vypořádá imunita sama a nebo tím pomoct vaginálním gelem. Souhlasila jsem s tím, že tomu pomůžu tím gelem. Měla jsem na výběr mezi Papilocare a DeflaGyn. Vybrala jsem DeflaGyn. Tenkrát to byla nějaká novinka, bylo to na trhu krátce.

Tuto léčbu jsem musela aplikovat tři měsíce. Poté jsem šla na kontrolu a výsledky ukázaly, že se to zlepšilo, ale nebylo furt vyhráno :(. Ukázal se ASC-US, což už bylo lepší než ten LSIL, takže aspoň mi udělalo radost tohle, že se to o něco zlepšilo :srdce:.

Byla jsem i poslána na biopsii, kde mi odebírali vzorky přímo z čípku. Bohužel výsledky zase nic moc, furt stejný, ale nezhoršilo se to :srdce: a to bylo hlavní :srdce:. Měla jsem zde na výběr, buď koupit další balení a nebo počkat do další kontroly, pak bychom asi řešili další postup, což by byla asi ta konizace no. Řekla jsem, že počkám do další kontroly.

Za 2-3 měsíce jsem byla na další kontrole (to už jsem měla ten HPV rok). S manželem jsme se chtěli snažit o miminko. Hodně jsme si o tom zjišťovali na internetu, že HPV není pro miminko nebezpečné a že těhotenství může pomoct. Měli jsme takový jeden snažící týden :hug:.
Jenže na kontrole bylo zklamání :(. Paní gynekoložka mi říkala, že se jí můj čípek takhle na pohled nelíbí, že to nebude asi ještě stále úplně v pořádku, ale že všechno ukážou až další výsledky. Řekla mi, že do té doby se nemáme snažit o miminko :(. Tak nějak mi spíš radila, že miminko určitě ne, tak nějak mi naznačila, že bych se měla nejdřív úplně vyléčit. Byla jsem z toho smutná :(, protože jsme se chtěli o miminko snažit a měla jsem obavy, že si budu muset pár let počkat (protože to prej může trvat roky, než HPV vymizí) :,(. Samozřejmě jsme radu paní gynekoložky respektovali a dál se už nesnažili.

Na výsledky jsem čekala přibližně 14 dní. A to mi neuvěříte. Paní sestřička mi vesele oznámila, že už nemám žádnou breberu, že je to úplně v pořádku 8o :dance:. Úplně jsem se zarazila a vůbec jsem nechápala a chvíli jsem přemýšlela, zda se jedná fakt o mě :lol:. Protože když jsem tam byla, tak se přece paní gynekoložce můj čípek vůbec nelíbil a měla jsem prostě vryté do paměti, že ty výsledky asi nedopadnou moc dobře. Ale sama mi řekla, že všechno ukážou výsledky.

A co mi už vůbec neuvěříte. Já jsem fakt pár dní na to zjistila, že jsem těhotná, takže ten jeden snažící týden prostě vyšel :D :srdce:. Vycházelo to, že jsem musela už být těhotná na té kontrole, akorát mi sestřička říkala, že to bylo malinký, takže na ultrazvuku nic vidět nebylo :lol:. Od doby, co jsem otěhotněla jsem neměla už žádné změny na čípku, pokaždé výsledky dopadly v pořádku ❤️.

Říkám tomu prostě zázrak :srdce:. To zlatíčko, které jsem nosila pod srdíčkem mě zachránilo ❤️.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
536
11.2.23 07:08

@1Viktorka0 Tyjo, tak to je krásný, že nakonec to vše takhle vyšlo! Zázraky se dějí :srdce:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
59
11.2.23 08:16

@Gabiiinka To ano! :srdce:.

Hlavně buď v klidu, kdyby to bylo něco vážnějšího, tak tě s tím informují hned :hug:.

Ta další kontrola za ty tři měsíce je pro jistotu, aby si tě ohlídali a udělali případně další stěry ;), je to normální postup, chtějí mít nad tebou dohled, což je dobře :srdce:. Já jsem fakt chodila skoro každý 2-3 měsíce, aby si mě ohlídali :srdce:.

Jinak dřív jsem na zánět močáku trpěla. Pila jsem urologický čaj (vždycky mi hned pomohl) a nebo čípky Urinal akut, tak můžeš vyzkoušet ;).

Hlavně se neboj :hug:. Držím palečky, ať je to všechno v pořádku :srdce:.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Intimní balzám INTIMISS

  • (4.7) + 30 recenzí

Victoria

  • (4.4) + 20 recenzí

Poradna gynekologa

Ikona - Jiří Škultéty

MUDr. Jiří Škultéty