Daně - několik otázek...

3337
25.1.11 23:41

Daně - několik otázek...

Měla bych několik otázek a moc prosím o odpověď…

1 Přítel byl od roku 2003 zaměstnán a nyní je od 1.8.2010 na ŽL.
Bude podávat daňové přiznání za celý rok 2010 nebo jen od srpna, kdy je na živnosti?

2 Dále bych potřebovala vědět za kolik let zpět se dá podat daňové přiznání? A je možné, že by mu zaměstnavatel vyplatil zaplacené úroky ze stavebního spoření bez toho, aby podával daňové přiznání? Dodali jsme mu jen potvrzení o výši zaplacených úroků, ale růžový papír či cokoliv jiného přítel nepodepisoval…

3 Dále: Tchýně má hypotéku na dům, který nepronajímají - bydlí v něm, ale trvalé bydliště mají jinde. Má nárok o vrácení zaplacených úroků i v tomto případě nebo je to podmíněno trvalým bydlištěm? Pokud není, za jak dlouho zpětně se dá o vrácení žádat? Hypo mají už 4 roky, ale ještě si nežádali…

4 Je možné na zdravotní pojišťovně, sociálce a FÚ opožádat o výměry za několik let zpět, jestli byl nárok na nějaké přeplatky? Popř. za kolik let zpět?

Velice Vám děkuji za trpělivost a odpovědi ;)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8356
26.1.11 06:50

Přiživím se otázkou-kolik je pro loňský rok možnost odpočtu paušálních nákladů?Na netu jsem našla 60 % jako rok předtím,účetní tvrdí,že to bylo jen pro rok 2009 jako krizový balíček jednorázově a letos je to zpět na 50 % jak to bývalo mnoho let předtím.
Kdo poradí?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Boo
264
26.1.11 07:27

Tak já si myslím, že je to takto, kdyžtak mě opravte:

1.Daňové přiznání se vždy dává za celý rok předcházející - tudíž bude podávat přiznání za rok 2010 - kde musí zahrnout příjmy od zaměstnavatele - prostě si musí udělat celé daně sám - pochybuji, že účetní ve firmě zaměstnavatele bude ochotná mu daně dělat… Natož pokud nepodepsal „růžový papíry“ Účetní Vám musí vystavit potvrzení o přijmech ze závislé činnosti.
2. Zaměstnavatel Vám odpočet za příspěvky na spoření nevyplatí, ani nemůže, ty se zahrnují do daní a poměrná část se odepisuje. Musíte si to zahrnout vy - pokud jste mu již odevzdali potvrzení o příspěvcích a nechce Vám to vrátit, pak si ve spořitelně zažádejte o další.
3. Pokud si tchýně neodepisovala úroky, pak je to pouze její chyba - odepisují se vždy za předcházející rok, musí jí přijít potvrzení o zaplacených úrocích… :nevim:
4. Pokud vím, tak si můžeš poslat žádost, zda k tvému RČ nejsou vedeny k určtitému datu přeplatky, penále apod.. Ovšem na FÚ se za to platí poplatek 300,– (alespoň na Praze 5) a samozřejmě to není na počkání…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Boo
264
26.1.11 07:30
lasička1 píše:
Přiživím se otázkou-kolik je pro loňský rok možnost odpočtu paušálních nákladů?Na netu jsem našla 60 % jako rok předtím,účetní tvrdí,že to bylo jen pro rok 2009 jako krizový balíček jednorázově a letos je to zpět na 50 % jak to bývalo mnoho let předtím.
Kdo poradí?

Paušální náklady jsou závislé na výdělečné činnosti, kterou máš v živnostenském listě a na kterou podnikáš… :think:

Zákon o daních z příjmu § 7 Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2349
26.1.11 08:12
Lucyus12 píše:
Měla bych několik otázek a moc prosím o odpověď…

1 Přítel byl od roku 2003 zaměstnán a nyní je od 1.8.2010 na ŽL.
Bude podávat daňové přiznání za celý rok 2010 nebo jen od srpna, kdy je na živnosti?

Přiznání si podává sám, za celý rok 2010, do 31.7.2010 bude mít potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatelel a od 1.8.2010 ze živnosti.

Zpětně daňové přiznání podat nelze, tak aby si mohl uplatnit úroky z úvěru. To lze jen za uplynulé zdaňovací období.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3337
26.1.11 10:29

A jak je to tedy s tím, že mu zaměstnavatel vyplácel ty úroky bez toho, aby přítel podepsal daňové přiznání?
Loni i předloni jsme mu dali potvrzení co přišlo z banky a on mu do výplatní pásky napsal DAŇ - ROČNÍ VYÚČTOVÁNÍ a k tomu tu částku. :nevim:
Jinak přeplatky nebo nedoplatky za zdravotní ani sociální nikdy neměl, dokonce ne ani za daň v předchozích letech - co jsme mu ještě ta potvrzení z bynky nedávali…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3040
26.1.11 10:31

Holky už to tady popsaly celkem dobře.
1. Zaměstnavatel mu musí dát přehled o příjmech a výdajích za rok 2010 a to za tu dobu, co u nich byl zaměstnaný. Za zbývající dobu roku 2010 má faktury, ne? Takže si daňové přiznání musí udělat sám. Pokud neví jak, tak ať si najme účetní.

2. Nelze. Je to odpočet od daní. Nejsou to peníze na ruku. Je to pouze částka, která mu snižuje základ daně.

3. samozžejmě, že si úroky může odečíst, ale bacha. mšli v tom nastat nějaké změny. Alespoň se o tom mluvilo. Jestli to schválili - to nevím.

4. na jakémkoli úřadě si může zažádat o přehled. A většinou se to dělá k lednu. Ať tam zavolá nebo napíše a oni mu ho pošlou.

to lasička - u každé živnosti je to jinak. Upravuje to zákon. Někde je 30%, někde 50%. Takže pohledej.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3337
26.1.11 10:33

Jinak všem moc děkuju! Připadám si jak blbec, ale já tomu fakt neholduju :oops:
Na DP si najmeme účetní, protože co bych tam spachtila já - to bychom mohli doplácet ještě 10 let :oops: :oops: :oops: :mrgreen:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3040
26.1.11 10:36

To je správně. úroky se mu odečetli ze základu daně, proto mu na dani musel vracet. Uvedu příklad.

Základ daně (příjmy - výdaje): 50.000,– úroky: 2,500
základ daně snížený o úroky: 47,500,–

Daň 15%: 7,125,– , zaokrouhleno 7,100,–

Na zálohách na daň, které se platí každý měsíc zaplatil dejme tomu: 7,400.

Takže těch 300,– Kč rozdílu (7,400,– - 7100,–) mu vrátí. A většinou se to dává k výplatě a zapisuje do výplatní pásky.

Možná už si přesně nepamatuji přesné názvy, ale takhle by to mělo být.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3337
26.1.11 10:38
lemaz píše:
To je správně. úroky se mu odečetli ze základu daně, proto mu na dani musel vracet. Uvedu příklad.

Základ daně (příjmy - výdaje): 50.000,– úroky: 2,500
základ daně snížený o úroky: 47,500,–

Daň 15%: 7,125,– , zaokrouhleno 7,100,–

Na zálohách na daň, které se platí každý měsíc zaplatil dejme tomu: 7,400.

Takže těch 300,– Kč rozdílu (7,400,– - 7100,–) mu vrátí. A většinou se to dává k výplatě a zapisuje do výplatní pásky.

Možná už si přesně nepamatuji přesné názvy, ale takhle by to mělo být.

Díky :kytka:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2349
26.1.11 10:41
Lucyus12 píše:
Jinak všem moc děkuju! Připadám si jak blbec, ale já tomu fakt neholduju :oops:
Na DP si najmeme účetní, protože co bych tam spachtila já - to bychom mohli doplácet ještě 10 let :oops: :oops: :oops: :mrgreen:

tak se klidně ozvi přes SZ - poradíme :-D

Jinak jak píšeš, že měl manžel na výplatní pásce „roční vyúčtování“ tak to je, když „daně“ vyúčtovává zaměstnanci zaměstnavatel.

Vysvětlím: - pokud jsi zaměstnaná, a požádáš svého zaměstnavatele do 15.2.2011 o roční zúčtování daně z příjmů FO za rok 2010 a dodáš potřebné podklady, tak ti to udělá. Nejpozději to zaměstnavatel musí vyplatit (roční vyúčtování daně za uplynulý rok) spolu s výplatou za měsíc březen.
Můžeš si uplatnit slevu na dani na poplatníka, na manželku pokud neměla za uplynulý rok příjem 68.000 Kč příjem, na děti (to se krátí podle měsíců od narození)
a pak odčitatelné položky - úroky z úvěru, zaplacené životní pojištění, penzijní připojištění, … vše je vyjmenováno v zákoně o dani z příjmů.

My si uplatňovali i náklady spojené se studiem - nechali jsme si nostrifikovat irského bakaláře, co jsme s manželem vystudovali.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8356
26.1.11 19:01

Lemaz-živnosťák mám na zprostředkovatelká činnost.Dnes jsem volala účetní-té která firmu vede,předtím jsem mluvila se dvěma jejími zaměstnankyněmi.A odpověď byla,že minulý rok byl krizový balíček,letos není a je to 50%.Tak jsem sdělila,že na internetu píšou 60 %,což mě sdělila,že je to jen u řemeslných činností.Tak jsem poupravila,že píšou u živnosti vyjma řemeslných.Nakonec se ona dotazovala na dvou jiných místěch a řekla,že mám pravdu.Ach jo,to mám radit účetní???
Asi za hodinu jsme mluvila s její zaměstnankyní,která nás má nastarosti-a říkala jsem,že mě to má spočítat s 60% a ne 50 % jak říká majitelka.A ona že prý je to složitější,že jak jsme plátci DPH,tak to nebude jednoduché a zítra nám to vysvětlí.Tak jsem řekla,že minulý rok mě toto paušální danění navrhli oni,i jsem zdůrazňovala,že jsme plátci DPH,že to prý nevadí,proto je to podvojné účetnictví a jde to.Tak jsem se zalekla,ze to loňské tedy máme dobře a bylo mě sděleno,že nemůže mluvit za kolegyni,která nám to minulý rok dělala. :-(
Tak vůbec nevím na čem jsme a hrozím se zítřka,co se dozdím.Ale dobrý pocit z toho nemám.
Ale jedno vím jistě-takto by účetní pracovat neměla a budu se muset poohlídnout po jiné.
Lemaz nebo Boo,pokud cokoli k tomu víte,písněte,ať vím,na čem jsem.Zda se dá u plátce DPH uplatnit paušální náklady.A u zprostředkovatelské činnosti v jaké výši.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1032
26.3.20 17:12

Prosím o pomoc a rychlé info k podání daňového přiznání. Najde se tu někdo šikovný?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6448
26.3.20 17:43

@martina1988 pište.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1032
26.3.20 18:18
@Hanula1212 píše:
@martina1988 pište.

Napsala jsem sz :kytka:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat