Daňové přiznání 2021

Anonymní
13.1.21 11:54

Daňové přiznání 2021

Dobrý den všem. Poradil by mi někdo, prosím?
Vloni jsem prodala byt a koupila dům. Jsem na rd, daně bych normálně nepodávala. Ale myslím, že kvůli prodeji musím. Kam, kde, co, jak?
Manžel taky prodal byt (jiný) a je zaměstnaný. Daně jim dęlá účetní. Jak to má řešit on?
Mám zatím jednu radu, že si to mám najít on-line na stránkách f. ú.
Ale vlastnę moc nevím, co hledám.

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6493
13.1.21 12:02
  1. daň z příjmů. Pokud jsi byt vlastnila méně než 5 let, podléhá příjem z prodeje dani z příjmů. Pokud déle je od daně osvobozen. Pokud jsi tam bydlela více než 2 roky, je příjem také osvobozen. Pokud jsi tam bydlela kratší dobu a peníze z prodeje byly použity na nákup domu, pak je příjem také osvobozen. U manžela to bude stejné. Pokud má účetní, určitě mu poradí. V případě, že prodej osvobozen není, musíte podat přiznání a tam uvést veškeré zdanitelné příjmy včetně příjmu z prodeje bytu.
  2. Daň z nemovitosti. Byt odhlásit od daně a dům přihlásit.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.21 12:20

Dekuju. Manzel nema svou ucetni, ta ke firemni pro 1000 lidi.
Jeste dotaz, to by si musel manzel podat letos dane sam?

  • Citovat
  • Nahlásit
6493
13.1.21 12:24

Ano, pokud příjem z prodeje není osvobozený, pak si bude muset podat přiznání.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6243
13.1.21 12:28
@Anonymní píše:
Dekuju. Manzel nema svou ucetni, ta ke firemni pro 1000 lidi.
Jeste dotaz, to by si musel manzel podat letos dane sam?

Nebo se muze domluvit s firemni ucetni a ta mu to nachysta a on to jen poda sam za sebe. U nas to zensky udelaji za kavu, lahev, bombonieru nebo 500,– apod.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6493
13.1.21 12:34

@Cenarius troufnu si tvrdit, že to „podat daně sám“ bylo spíše míněno, že mu zaměstnavatel neprovede roční zúčtování, ale musí podat přiznání. A je jedno, kdo ho vypíše.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6243
13.1.21 12:43

@Hanula1212 jo, presne tak. Jen to mela byt rada, ze to ty zensky v praci mu zvladnou nachystat. Ale zodpovida si za spravnost on sam.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.21 13:24

Aha, tak manzel asi osvobozeny od teto dane je.
A ja jsem tam nemela tp, bydlela tam dospela dcera.

  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.21 13:24

A ted jsme v dome spolecne.

  • Citovat
  • Nahlásit
6493
13.1.21 13:35
@Anonymní píše:
Aha, tak manzel asi osvobozeny od teto dane je.
A ja jsem tam nemela tp, bydlela tam dospela dcera.

Dáváš jen částečné info, takže přesně poradit nejde.
TP nehraje roli. Ještě by mohlo jít o osvobození, pokud jsi byt zdědila, pak se doba vlastnictví počítá jinak.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.1.21 13:56

Jo tak, vubec se v tom nevyznam. Omlouvam se.
Koupila jsem ten byt 2018, pro dceru. Ale byl na me psany. Pak jsme nasli velky dum. Tak jsme kazdy svuj byt prodlai a sli vsichni do domu.

  • Citovat
  • Nahlásit
6493
13.1.21 14:06
@Anonymní píše:
Jo tak, vubec se v tom nevyznam. Omlouvam se.
Koupila jsem ten byt 2018, pro dceru. Ale byl na me psany. Pak jsme nasli velky dum. Tak jsme kazdy svuj byt prodlai a sli vsichni do domu.

Tak v tomto případě příjem osvobozený nebude. Podáš daňové přiznání, kde do §10 ostatní příjmy, uvedeš částku, kterou jsi za byt obdržela. Do výdajů dáš kupní cenu bytu + další výdaje, které byly s bytem spojeny (např. provizi realitce, případné technické zhodnocení, poplatek za vklad do katastru, pokud jste platili apod.). Nevím sice přesné částky, ale pokud jsi na RD, pak by to nemuselo tak bolet. Daňové přiznání můžeš vyplnit na daňovém portálu, tam to i samo spočítá.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14.1.21 21:27

Daně za rok 2019

Dobrý den chci se zeptat od ledna do půlky dubna jsem byla na neschopence, poté jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství a nyní jsem na RD od září. Nevím jak mám podat daňové přiznání. Nebudou mě ho dělat v práci? Smlouvu mám na dobu neurčitou. Nemáte náhodou některá z Vás zkušenosti? Děkuji :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6493
15.1.21 06:15

A byla sražena nějaká záloha na daň? Například pokud jsi čerpala dovo mezi MD a RD, tak z toho? Zaměstnavatele klidně můžeš požádat o provedení ročního zúčtování, pokud nemáš povinnost podat přiznání.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat