Daňový bonus na děti 2021

Anonymní
24.1.21 11:00

Daňový bonus na děti 2021

Ahoj,
po zrušení superhrubé mzdy po zadání mé mzdy do kalkulačky na internetu mi vyšlo, že budu dostávat cca 1000 Kč daňový bonus, protože daně jsou nižší než odpočty na 2 děti. Jsem samozivitelka, takže otec odečítat nemůže. Jenže máme 13. plat, který dostáváme 2× ročně jako letní/vánoční prémie. Mám obavy, že daně z těchto peněz nepokryjí daňové bonusy vyplacené ve zbytku roku - pak to bude jak? Mám obavy, abych pak v březnu nedoplácela několik tisíc na daních. Zase ale odečítat děti až při daňovém zúčtování se mi taky nechce - ani nevím, jestli to jde, když mi daň. přiznání dělá zaměstnavatel.
Nevíte někdo jak to funguje?
Prosím zachovat anonymitu - finance a osobní údaje.
Díky

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1002
24.1.21 11:04

Když dostan s 13 plat (předpokládám, že je j prosincové výplatě), tak akorát ty za prosinec nevyjde daňový bonus, ale pár tisíc odvedeš, takže o to dostaneš méně. Určitě to ale nebude zpětné vracet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.21 11:14
@Nicole 1234 píše:
Když dostan s 13 plat (předpokládám, že je j prosincové výplatě), tak akorát ty za prosinec nevyjde daňový bonus, ale pár tisíc odvedeš, takže o to dostaneš méně. Určitě to ale nebude zpětné vracet.

V květnové půlku a v listopadové druhou. Asi jsem se do toho možná jen zamotala, doufám. Takže 10 měsíců dostanu daňový bonus cca 1000Kc, 2 měsíce zaplatím pár tisíc na daních. Tak celkově myslíš že to vyjde +- dobře?

• Citovat
  • Nahlásit
3252
24.1.21 11:25
@Anonymní píše:
V květnové půlku a v listopadové druhou. Asi jsem se do toho možná jen zamotala, doufám. Takže 10 měsíců dostanu daňový bonus cca 1000Kc, 2 měsíce zaplatím pár tisíc na daních. Tak celkově myslíš že to vyjde +- dobře?

A neprovádí pak účetní zúčtování někdy v únoru? To by se ti podle mě měl vratit neuplatneny bonus na děti, co vím, tak na děti se může přece jít i do minusu a preplatek ti vrátí, ale nejsem účetní, jen si dělám sama svoje daně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6835
24.1.21 11:37

Ale ona řeší, že má strach, že po spočtení daní ji „zanikne“ nárok na nějakou část toho bonusů co dostala v průběhu roku a bude jej muset vracet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.1.21 11:41

V měsíci, kdy budeš mít ten 13. plat (nebo půlku 13. platu navíc), tak to bude prostě jen „sleva na dani“. A ty ostatní měsíce, kdy vyděláš standardní částku, tak to bude daňový bonus.

Pokud jsi zaměstnaná, tak ti všechno mohou uplatňovat (mzdová účtárna) hned ten konkrétní měsíc a zpětně doplácet nebudeš nic, protože daně odvedeš rovnou ten měsíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.1.21 11:42

V tvém případě bych se tedy dodatečného placení daní nebála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1002
24.1.21 11:42
@welovefashion píše:
A neprovádí pak účetní zúčtování někdy v únoru? To by se ti podle mě měl vratit neuplatneny bonus na děti, co vím, tak na děti se může přece jít i do minusu a preplatek ti vrátí, ale nejsem účetní, jen si dělám sama svoje daně…

Nic jí vracet nebude. Jen v případě, že by klasický měla hypotéku, pojištění, byla během roku nemocná atd.
Ale když si prostě vyděla víc, tak odvede víc respektive dostane menší daňový bonus.

Příspěvek upraven 24.01.21 v 11:43

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.21 11:43
@Cenarius píše:
Ale ona řeší, že má strach, že po spočtení daní ji „zanikne“ nárok na nějakou část toho bonusů co dostala v průběhu roku a bude jej muset vracet.

Ano, přesně tak, o to mi jde.

• Citovat
  • Nahlásit
1002
24.1.21 11:44
@Cenarius píše:

To je blbost. Zdání se jí to v tom měsíci, kdy ten plat dostane, takže dostane akorát o to ten 13 plat menší. Zpětně se určitě nic nevrací.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.21 12:04
@Nicole 1234 píše:
To je blbost. Zdání se jí to v tom měsíci, kdy ten plat dostane, takže dostane akorát o to ten 13 plat menší. Zpětně se určitě nic nevrací.

A ty jsi účetní, nebo v tom pracuješ? Každopádně díky za odpovědi, budu tedy doufat, že nic vracet nebudu.

• Citovat
  • Nahlásit
778
24.1.21 12:27

Vždyť daňový bonus je 60300, tak si snadno vypočítáš, že měsíčně z něj můžeš čerpat až 5025 a to se dvěmi dětmi člověk tedy nezvládá, i kdyby měl tak nízký plat, že by celá úleva na děti byla čerpána jen z toho daňového bonusu ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1002
24.1.21 12:36
@eryby píše:
Vždyť daňový bonus je 60300, tak si snadno vypočítáš, že měsíčně z něj můžeš čerpat až 5025 a to se dvěmi dětmi člověk tedy nezvládá, i kdyby měl tak nízký plat, že by celá úleva na děti byla čerpána jen z toho daňového bonusu ;)

Nevykladejte tady bludy. Roční bonus v případě zakladatelky je 15204+19404.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1002
24.1.21 12:36
@Anonymní píše:
A ty jsi účetní, nebo v tom pracuješ? Každopádně díky za odpovědi, budu tedy doufat, že nic vracet nebudu.

Jsem účetní a dělám i mzdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.21 12:40
@eryby píše:
Vždyť daňový bonus je 60300, tak si snadno vypočítáš, že měsíčně z něj můžeš čerpat až 5025 a to se dvěmi dětmi člověk tedy nezvládá, i kdyby měl tak nízký plat, že by celá úleva na děti byla čerpána jen z toho daňového bonusu ;)

Ale já nemám obavy, že přečerpám 60tis. bonusu. Ale daňové zúčtování se dělá za celý rok. Tam ti vyjde, kolik jsi vydělala a kolik máš zaplatit daně. K tomu jsou různé daňové slevy - poplatník, děti, úroky z hypo atd. Řeším to, jestli můžou díky „jednorázovému“ navýšení platu 2× za rok daně vyjít +- nula, přestože mi byl vyplácen 10 měsíců daňový bonus ve výši cca 1000 Kč. Jestli tedy ty bonusy v rámci ročního zúčtování nebudu muset vracet.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat