Děda manipulátor

Anonymní
7.9.20 01:09

Děda manipulátor

Ahoj, je mi 25,pritelovi 27. Rok zpět jsme dostavěli rodinný dům a za nějakou dobu jsem otěhotněla (termín máme za měsíc). Jenže poté můj děda onemocněl a kvůli vyšetřením, které musí postupovat 1 týdně tady v Olomouci jsme se rozhodli nastěhovat ho k nám.
Koneckonců bydlel až u Ostravy a v 83 letech by nebyl schopen dojíždět každý týden do Olomouce.
Bydli teda u nás, máme 2 volné místnosti, tak z jedné ma udělaný svuj „pokoj“
Celé své dětství jsem ho měla za hodného dědečka… Ano byl trochu přísný, ale nic hrozného to nebylo. Dával najevo svou lásku ke mě. Možná i proto, že jsem jeho jediné vnouče. Nikdy mi ale nepřišel, že by byl manipulativni a zlý. Dokud se teda nenastehoval k nám.
Přijde mi, že dělá vše proto, jak nám akorát uškodit. Minulý týden měl přítel rodinou oslavu. To byl pro mého dědu problém.
Máme novostavbu, takže všechno na domku i zahradě je nove a nic nevyžaduje žádnou opravu. Jenže děda zjistil, že jedeme na oslavu a usmyslel si, že je třeba natřít rok starý plot. Vysvětlila jsem mu, že plot je nový a že ho rozhodně teď natírat nebudeme. Na oslavu jsme odjeli. Po našem příjezdu domu už všichni z rodiny věděli, jak jsem strašná vnučka, že nechám chudáka starého dědečka natírat celý plot na naši zahradě a jedeme si na oslavu. (plot natreny nebyl, děda si ale trval na tom, že ho během té soboty opravdu nástřel-i když ve skutečnosti nenatřel. Jen to tak podal celé rodině). Dočkali jsme se výčitek i z jeho strany, jak on musel natírat náš plot a my se bavili na oslavách.
To ale není jeden případ. Vidí, že chceme jet třeba do kina, na večeři, prostě si spolu sami vyrazit. A zase hned hledá práci, co by se hned teď měla udělat. Např. Natřít altán, který je od jara nový, pokosit včera pokošenou trávu, vyplevat vyplevanou zahradu, vyčistit čistý bazén, nebo něco zasadit. Když nezustaneme doma a neuděláme to, co je podle něj zrovna zapotřebí udělat, obvola snad všechny své sourozence, aby jim sdělil, jak špatná vnučka jsem, protože to dělá on sám. - ve skutečnosti to vůbec neudělá, jen o tom mluvi jak to udělal.
Další věc je, že mi přijde, že snad nesnese, když chceme být s přítelem sami. Např. V 7 večer chceme od něj už klid, po celém dni, tak si zalezeme do ložnice a pustíme si tam televizi. Do 10 minut klepe na dveře (kdybychom se nezamkli vejde až do ložnice.) stěžuje si například na to, že mu nejde televize v obýváku, kdyz televize jede, tak zas mu nejde mixér, nebo jakýkoliv jiný spotřebič. Ovšem dědovi nestačí jen ten jeho problém opravit. Musíme mu vždycky do podrobna vysvětlit jak se to dělá, (například jak se zapíná mixér). Ale ani pak nemáme klid. Buď přijde, že to nepochopil a potřebuje znova pomoct, nebo nejede zas něco jiného. Takhle už to funguje od března a opravdu na to už přestáváme mít nervy.
Nechci dědu dávat do žádného domova důchodců. Ale ani k nikomu z rodiny nemůže, babička už nežije, moje mamka bydlí na Slovensku a jeho sourozenci v Ostravě. Což by zas musel dojíždět. Nikoho jiného tedy nemá. Dědu samozřejmě mám ráda, ale on dělá vše proto aby bylo po jeho úplně v čemkoliv, když není, obvola úplně všechny, přestane s námi komunikovat (do doby než mu něco nejede) a pak začne jeho promlouváni do duše, kdy mi říká, jak já jsem tak špatná, že bez něj by nám celý dům spadl na hlavu, protože musí kosit, natírat i čistit bazén (což samozřejmě nedělá, jen tvrdí že to dělal, protože jsme nezůstali doma)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
589
7.9.20 01:25

No, blbá situace. Bohužel, děda je senilní a lepší a chápavější už nebude. Jediná možnost je se ho,,zbavit", dřív než se vám to vymkne úplně. Takže buď mu kupte jednosměrnou jízdenku do Ostravy, nebo si zjistěte, zda se u vás ve městě nachází aktivity či setkání vhodné pro seniory. Naše babka například chodí na meditace, trénink paměti, či prostě kafíčko s ostatními,,děvčaty".

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5198
7.9.20 01:39

A co na to rikaji tvoji rodice a ostatni z rodiny? Asi bych mu při další scéně kdy bude obvolávat příbuzenstvo hodila na stůl papíry z nějakýho domova důchodců s tím, že jestli se mu u vas nelíbí tak může jít tam. Na to vyšetření 1× týdne ho někdo nemůže vozit, nějak na střídačku lidi z rodiny co bydlí poblíž?
Obávám se, že až se vám narodí miminko tak nebudete mít už vůbec čas kolem něho skákat tak to bude ještě horší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
360
7.9.20 04:10

Je mi líto do jaké jste se dostali situace. Jedinou možností je opravdu domov důchodců. Čekačka může být i několik měsíců, ne-li let (netuším jaká je situace ve vašem regionu).
Něco podobného se dělo i v naší rodině. Trvalo to přes 3 roky… ti starající se přestali mít jakýkoli život. Furt jen prarodiče tohle, prarodiče tamto. A stejně vždy byli zlí a nestáli pro pečovené ani za děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
175
7.9.20 06:27

Chová se jak malé děcko. Vynucuje si pozornost. Asi se cítí sám i vedle vás, chybí mu společnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27477
7.9.20 06:34
@Anonymní píše:
Ahoj, je mi 25,pritelovi 27. Rok zpět jsme dostavěli rodinný dům a za nějakou dobu jsem otěhotněla (termín máme za měsíc). Jenže poté můj děda onemocněl a kvůli vyšetřením, které musí postupovat 1 týdně tady v Olomouci jsme se rozhodli nastěhovat ho k nám.
Koneckonců bydlel až u Ostravy a v 83 letech by nebyl schopen dojíždět každý týden do Olomouce.
Bydli teda u nás, máme 2 volné místnosti, tak z jedné ma udělaný svuj „pokoj“
Celé své dětství jsem ho měla za hodného dědečka… Ano byl trochu přísný, ale nic hrozného to nebylo. Dával najevo svou lásku ke mě. Možná i proto, že jsem jeho jediné vnouče. Nikdy mi ale nepřišel, že by byl manipulativni a zlý. Dokud se teda nenastehoval k nám.
Přijde mi, že dělá vše proto, jak nám akorát uškodit. Minulý týden měl přítel rodinou oslavu. To byl pro mého dědu problém.
Máme novostavbu, takže všechno na domku i zahradě je nove a nic nevyžaduje žádnou opravu. Jenže děda zjistil, že jedeme na oslavu a usmyslel si, že je třeba natřít rok starý plot. Vysvětlila jsem mu, že plot je nový a že ho rozhodně teď natírat nebudeme. Na oslavu jsme odjeli. Po našem příjezdu domu už všichni z rodiny věděli, jak jsem strašná vnučka, že nechám chudáka starého dědečka natírat celý plot na naši zahradě a jedeme si na oslavu. (plot natreny nebyl, děda si ale trval na tom, že ho během té soboty opravdu nástřel-i když ve skutečnosti nenatřel. Jen to tak podal celé rodině). Dočkali jsme se výčitek i z jeho strany, jak on musel natírat náš plot a my se bavili na oslavách.
To ale není jeden případ. Vidí, že chceme jet třeba do kina, na večeři, prostě si spolu sami vyrazit. A zase hned hledá práci, co by se hned teď měla udělat. Např. Natřít altán, který je od jara nový, pokosit včera pokošenou trávu, vyplevat vyplevanou zahradu, vyčistit čistý bazén, nebo něco zasadit. Když nezustaneme doma a neuděláme to, co je podle něj zrovna zapotřebí udělat, obvola snad všechny své sourozence, aby jim sdělil, jak špatná vnučka jsem, protože to dělá on sám. - ve skutečnosti to vůbec neudělá, jen o tom mluvi jak to udělal.
Další věc je, že mi přijde, že snad nesnese, když chceme být s přítelem sami. Např. V 7 večer chceme od něj už klid, po celém dni, tak si zalezeme do ložnice a pustíme si tam televizi. Do 10 minut klepe na dveře (kdybychom se nezamkli vejde až do ložnice.) stěžuje si například na to, že mu nejde televize v obýváku, kdyz televize jede, tak zas mu nejde mixér, nebo jakýkoliv jiný spotřebič. Ovšem dědovi nestačí jen ten jeho problém opravit. Musíme mu vždycky do podrobna vysvětlit jak se to dělá, (například jak se zapíná mixér). Ale ani pak nemáme klid. Buď přijde, že to nepochopil a potřebuje znova pomoct, nebo nejede zas něco jiného. Takhle už to funguje od března a opravdu na to už přestáváme mít nervy.
Nechci dědu dávat do žádného domova důchodců. Ale ani k nikomu z rodiny nemůže, babička už nežije, moje mamka bydlí na Slovensku a jeho sourozenci v Ostravě. Což by zas musel dojíždět. Nikoho jiného tedy nemá. Dědu samozřejmě mám ráda, ale on dělá vše proto aby bylo po jeho úplně v čemkoliv, když není, obvola úplně všechny, přestane s námi komunikovat (do doby než mu něco nejede) a pak začne jeho promlouváni do duše, kdy mi říká, jak já jsem tak špatná, že bez něj by nám celý dům spadl na hlavu, protože musí kosit, natírat i čistit bazén (což samozřejmě nedělá, jen tvrdí že to dělal, protože jsme nezůstali doma)

Az vám milovaná rodinka bude něco vyčítat, navrhněte termín stěhování dědy k nim. A máte po problému. Když už ho tam máte, to neznamená, že přestanete žít a bude žít jen dědou, pokud je soběstačný. Takže bych dědovi odjezd dopředu oznámila, optala se, co potřebuje a pak klidně šla. Až by začal lamentovat, řekla bych mu, že jste ho rádi u sebe ubytovali, aby to měl jednodušší, ale že chcete své soukromí a v deset ho v ložnici opravdu nechcete. Jestli se mu u vás nelíbí, že se může vrátit domů. Nechte ho něco dělat, ať je zaměstnaný a pak ho i pochvalte. Nejspíš se cítí dost navíc a prostě prudí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
371
7.9.20 06:52

V tomhle připadě podle mě bude domov důchodců ku prospěchu. Mám z toho co píšeš spíš pocit, že je " osamělý", důchodci taky potřebují kontakt s vrstevníky. Tu pozornost vyžaduje svérázným a nevhodným způsobem. Možná by mohlo i takové to denní centrum pro seniory, nemáte někde ve městě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13746
7.9.20 06:57

To me mrzi.. Nekteri lide se na sklonku zivota zacnou chovat jako hovada. V lepsim pripade jako deti. Deda je zjevne senilni, nudi se, citi se sam. Domov duchodcu bych zcela vazne zvazila a minimalne ho pouzila jako zbran v boji proti jeho utokum. Ale pokud mate pocit, ze trochu vnima, nejprve s nim zkuste narovno promluvit, co vam vadi a proc, ze si neprejete, aby u vas doma cokoli opravoval a vubec delal, taly ze mate svuj zivot a budete si ho podle sebe zit. Bojim se ale, ze s prichodem miminka vam tohle preroste pres hlavu :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6187
7.9.20 07:19

Takhle si po smrti babičky nastěhoval moje tchyně k nim domů svého otce. Bylo to peklo, on byl na ní vyloženě zlý a pořád si stěžoval, například že moc pere, vaří nebo uklízí. Po 4 letech jsme rozhodli a dědu dali do domova důchodců. Sice nás to jako rodinu stojí dost (na domov důchodců se skládáme se švagrovou, tchyně má doma nemocného manžela a svých starostí nad hlavu) ale za ten klid v rodině to stojí. Když jsme ho do domova dávali, tak byl děda v podstatě ležák, tam hrozně pookřál a zase začal trochu chodit a hrozně si užívá, když přijdeme na návštěvu tak tu půl hodinu je to super, pak už je unavený a protivný a chce abychom odešli. Je taky fakt, že v domově důchodců ho pořádně vyšetřili a dostává nějaké léky na demenci a očividně aspoň trochu pomáhají. My ho na psychologické vyšetření nedostali, protože na nás hned začal křičet že k žádnému doktorovi nejde a při posledním pokusu ho dostat k doktorovi dokonce začal po tchýni házet talíře a to jsme ho jen měli vzít na přeměření dioptrií kvůli novým brýlím. A ještě jedna věc, když babi umírala, tak den před smrtí nám řekla, ať nás ani nenapadne vzít si dědu k někomu domů, měla pravdu. Ono je sice hezké se o prarodiče a rodiče postarat v domácím prostředí, ale občas to prostě není možné. Ono je to tím, že se taky lidé dožívají věku a nemocí, které dřív nebyly protože kdo se dožil 60, tak byl úctyhodný kmet, teď je to věk kdy je mladí v čudu a do důchodu daleko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10431
7.9.20 07:25

To nejsou žádné cílené naschvály, ale počínající demence, která se jen zhoršuje. Musíte ho dostat k lékaři, potřebuje léky, časem bude potřebovat odbornou péči. Troufám si tvrdit, že to sami nezvládnete, zcela jistě ne s nemluvnětem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
490
7.9.20 07:35

Duchodak mu naopak prospeje, podle me mu chybi spolecnost. Jste mladi, predstav si, ze tu deda bude dalsich 10let, ale k tomu uz nebude tolik sobestacny, budes 10let sedet na zadku, protoze nebudes moc odjet ani na vikend? Zvladnes peci o dum, treba dve deti a dedu, ktery poleze na nervy i jim? Nasla bych mu duchodak v blizkosti, slusna rodina by mela automaticky prispet, takze by deda rozhodne nemusel byt v nejake dire. Tam ho muzes vesele navstevovat, jak casto ti to bude vyhovovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3361
7.9.20 09:19

Ahoj,
Co na celou situaci říká manžel??
Nedovedu si absolutně představit, jak celou situaci budeš zvládat za měsíc s novorozenetem… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
469
7.9.20 09:43

Vypadá to, jako kdyby děda za každou cenu chtěl pozornost, ať to stojí co to stojí. Pokusila bych se mu po dobrém vysvětlit, jak to je. Že jste rádi, že ho tam máte, ale že potřebujete také svůj život, na rovinu se zeptat, zda se mu u vás líbí a nebo by raději byl sám (třeba mu dojde, že by vážně mohl zůstat sám a to nikdo nechce). Za chvilku porodíš a děda by měl vědět, kam až může zajít, že když to nebude únosné, vážně sám zůstane, uvidíš co si vybere.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
469
7.9.20 09:49

Naše babi taky byla v domově a netroufám si říci, že byla šťastná. Kdybych tenkrát mohla, vzala bych si jí k sobě, alespoň bych to zkusila. Našim staříkům je nejlépe doma…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3361
7.9.20 09:56

A když jste mu navrhovali to přestěhovani, tak byli na něm vidět, že je rád, že prostě v 83 letech úplně změní prostředí??

Troufám si říct, že žádný z mých prarodičů ani rodičů by se nehnul ze svého, i kdyby tam měli umřít. Nikdo by se nikam nestehoval, kor ve věku 83 let… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama