Dráždivé a hypertonické mimino

1152
30.6.13 20:20

Dráždivé a hypertonické mimino

Ahojky,
zakládám tuto diskuzi s tím, že se tady třeba sejdeme maminky, které mají podobné miminka. Nebo maminky, které si tím prošly, poradí, povzbudí.
Mám tříměsíční holčičku, narodila se přidušená, Apgar 1-5-6, museli ji resuscitovat, na druhý den se vytvořil otok na mozku, takže byla dva týdny v nemocnici v Brně. Tvrdí, že má nějaké změny na mozku (možné poškození?), ale že se uvidí až časem. Má svalový tonus, stáčí se hodně na jednu stranu a je také dráždivá. Musím říct, že je celkem hodná, není vyloženě, že by pořád brečela. Ale kromě toho všeho nás hodně trápí prdíky a taky reflux. Takže po jídle vždy aspoň hodinu chováme. Když je neklidná, tak se hodně protahuje do oblouku. Vývojově je cca asi 3-4 týdny opožděná, ale to oni říkají, že je to i tou dobou, co byla v nemocnici, že tam byla izolovaná a nevyvíjela se. Jinak už oči fixuje, občas se i usměje, na hračku se koukne, ale toť zatím vše :(. My přes den cvičíme hodně tu Vojtovku, takže to jí taky na úsměvu nepřidá. Takže jediná doba, kdy je taková dobře naladěná a usměvavá, tak je po spaní, když ji vysvléknu. Ale pak jdeme cvičit, papat atd a to už nic moc :(. Jo a co se týče žvatlání, začala povídat asi v šesti týdnech, ale pak jsme začali cvičit Vojtovku a přestala a od té doby nic.
Máte někdo podobnou zkušenost? Pište prosím své zkušenosti. Kdy jí přejde ta podrážděnost? Začne si více hrát atd. Prostě, cokoliv. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2215
30.6.13 20:45

Ahoj, mám chlapečka teprve měsíčního
od narození je hodně lekavý, jakoby stažený, ale stále mi říkali noste v klubíčku a potřebuje hodně klidu až ve čtvrtek padlo slovo hypertonie
na neurologa je objednací lhůta 4týdny, takže zatím necvičíme nic, ale vojtovka nás nemine
Teď se začíná usmívat, je to takový smíšek. Hodně se uvolní když ho položím do svého polštáře nebo má moc rád zavinutí, takže stále spí v zavinovačce
je taky často zkroucený na pravou stranu, nemá skoro žádný krk zatím, k tomu ještě vtáčí nožičky a má rozestup břišních svalů
věřím, že to všechno rozcvičíme, že to půjde
Taky budu vděčná za zkušenosti s hypertonií

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
844
30.6.13 20:54

Ahoj holky, mam holcicku, co mela Apgar skore 6-8-9, byla po porodu na kysliku a v inkubatoru, v propousteci zprave jsemmela napsano lehce hypertonicka…ale lekala se strasne, porad rozhazovala rucicky, neusla bez zavinovacky ani nahodou /spi v ni nejradsi jeste dnes a to ji je pul roku/ na neurologii jsem byla v 6tydnech a cviceni nam nedala zadne, rekla jen polohovat ze ma lehkou predikci vpravo a i dnes se otaci pouze pres pravy bok na brisko..
jinak ta lekavost a podrazdenost bych rekla, ze vymizela nekdy kolem 3mesice..preji hodne uspechu a spokojena miminka. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
luciášice
30.6.13 21:02

@Katka27 Ahoj,nemám sice chlapečka s hypertonií, ale když byl malé miminko, tak byl taky hodně dráždivý kvůli bolení bříška, které bylo extrémní. Řval mi i v kočárku, první dva měsíce přes den skoro nespal, jenom brečel únavou a bolestí bříška :( Vojtu jsme cvičili taky, už nemusíme, dneska cvičí většina miminek ;) Chci tě jenom uklidnit, že to opravdu přejde, každý měsíc to bude lepší. Nám nejvíc pomáhalo chování a nošení, taky kojení a pozornost. Prostě jsem byla pořád s ním, hladila ho, hezky na něj mluvila, ukazovala hračky, vymýšlela stále něco nového…A hlavně to člověk musí vydržet, přečkat…Kolem toho 3. nebo 4. měsíce se to zlepší :kytka: A v půl roce už to bude úplně jiné miminko. Dneska spí přes den v postýlce, i v kočárku a skoro vůbec nebrečí…Přeju hodně štěstí a věřím, že tvoje holčička bude zdravá a všechno dožene :kytka: :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
1152
30.6.13 21:47

@Dafii @luciášice holky, moc děkuji. Ono to moc pomáhá, když slyším zkušenosti jiných a že to časem přejde. Nás taky hodně trápí bříško. Někdy je to dobré. Třeba dva dny je to úplně hodná holčička :*, krásně spinká a všechno. A z toho pak několik dní a hlavně nocí je probrečených, kroutí se atd. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1952
1.7.13 06:43

Ahoj. Taky nám byla diagnostikována hypertonie. I přesto, že malý měl apgar 10-10-10. Měl,,pouze" 4× omotanou šňůru kolem krku. Takže od 3 měsíců cvičení Vojtovky - peklo na zemi. Malý řval, já řvala…Nicméně zabrala. Malýmu se krásně srovnal vystouplý pupík a i svalové napětí povolilo. Byla jsem přesvědčená, že to nezvládnu, ale najednou byly vidět výsledky. Nejsem taková ta klasická matka, co za každou cenu trápí dítě, protože je to pro jeho dobro…prostě když se to malýmu nelíbílo, tak že vzteky nedýchal, přestali jsme cvičit a začali pomalu znova. Přineslo to své ovoce, jak řikám. Tak držím všem palce holky a hlavně pevný nervy!!A doporučuji zapojit i partnery. Ten můj to zvládal na jedničku :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19493
1.7.13 06:52

Ahoj, ja mela prvniho drazdivyho a hypertonickyho…kup si knizku Nezna naruc rodicu, je tam popsano, jak se deti chovaji, zvedaji atd…plus fotky. To je u tehle deti MOOOC dulezity. Nedrazdi se tim pater za krkem…dalsi vec je ODLOZIT ockovani. U nas mi ho neurolozka okamzite zakazala. Jinak treba ja jsem hodne davala do zavinovacky, az do 9 mesicu. JInak nasravaci je porad, to se asi uz nezmeni, mozna az bude uplne velkej, ted mu budou tri. A jeste nemluvi, opakuje par slov, jinak mluvi jako pingu. Ale zase diky vojtovce byl napred a v 10 mesicich uz chodil

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
86
1.7.13 10:07
@careynka píše:
Ahoj, ja mela prvniho drazdivyho a hypertonickyho…kup si knizku Nezna naruc rodicu, je tam popsano, jak se deti chovaji, zvedaji atd…plus fotky. To je u tehle deti MOOOC dulezity. Nedrazdi se tim pater za krkem…dalsi vec je ODLOZIT ockovani. U nas mi ho neurolozka okamzite zakazala. Jinak treba ja jsem hodne davala do zavinovacky, az do 9 mesicu. JInak nasravaci je porad, to se asi uz nezmeni, mozna az bude uplne velkej, ted mu budou tri. A jeste nemluvi, opakuje par slov, jinak mluvi jako pingu. Ale zase diky vojtovce byl napred a v 10 mesicich uz chodil

Naprosto totéž s mladším synem. Očkovali jsme až od roka, je fakt, že v 10 měsících mi prodělal příušnice :-D, ale tak co už, proběhlo to naprosto v pohodě. Prckovi jsou 3 a nasrávací je taky pořád a paličatej a vzteklej, ale zlatíčko mazlivý, asi díky tý Vojtovce. ta nám hodně pomohla, aby se neprohýbal do oblouku.
A nemluvil dlouho, starší ve dvou uměl i barvy a značky aut a malešj jen máma a asi 4 slova, teď už mluví všechno, ale žádná krása to není :mrgreen: A chodi začal v 9 měsících

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1152
1.7.13 19:06

Holky, díky za info :kytka:. Malá ani tak nemá problém s usínám a se spaním, pokud ji zrovna nebolí bříško, hodně nás trápí totiž koliky, kvůli tomu že jí špatně pracuje bříško. ale spíš mě zajímá, jak jsou na tom Vaše mimča s pozorností. Mě příjde, že ještě moc nereaguje :(. Už fixuje oči na mě, občas se i usměje, když ji pusinkuji, ale na hračku se třeba koukne a toť vše, vůbec se za ní neotáčí, nesměje se na ni. Myslíte, že je to tím, jak je teď pořád háklivá a že to brzo přejde?
Jo a taky nerada jezdí v kočárku, vadí jí jakýkoliv otřes. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
844
1.7.13 21:52

@Katka 27
nase Julinka v kocarku jezdila jedine kdyz spala, jinak rvala jako na lesy dokud jsme ji nevyndali a nechovali. Ted kdyz ji bylo pul roku a prizvedla jsem ji, aby mohla trochu koukat ven, tak uz tam je schopna treba hodinu jezdit a byt vzhuru, ale ne vzdy… :think: zkus ji vozit a zpivat, nebo na ni mluvit, aby te stale slysela a mela pocit, ze jsi u ni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2069
1.7.13 22:14

Ahoj holky, já vás jdu povzbudit- mě se narodil chlapeček v roce 1997 taktéž byl silně přidušený v inkubátoru pod kyslíkem. Do šesti měsíců byl hodně uplakaný a měl reflux, pořád zvracel, až v roce se to začalo zlepšovat. Stále byl prohnutý do luku se zahnutou hlavičkou, tak jsme cvičili do jeho roku vojtovku.Na neurologii mu v roce diagnostikovali silná hyperaktivita plus nezvladatelnost. Co já jsem se nabrečela a říkala jsem si proč zrovna já. :-):-):-) Jeho hyperaktivita a zvladatelnost se začala lepšit kolem desátého roku. Všude v papírech u doktorů měl vedeno, že je to následkem přidušení u porodu.
Chtělo to vždy pevné nervy a notnou dávku trpělivosti.
Dnes mi v uvozovkách chlapeček vychází z deváté třídy a vyšel s vyznamenáním. :-):-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2069
1.7.13 22:24

Ještě bych dodala, že do pěti měsíců ležel jako lazar o nic, moc nejevil zájem. Sem tam trochu o hračky barevné nebo ty co chrastili. Nějaké otáčení vubec nic, taky jak jsem byla zvyklá, že se vubec nehýbe jen leží, tak když se v pul roce poprvé otočil, tak spadl z pohovky v obýváku. Protože jsme to nikdo nečekali. A já byla zrovna v koupelně. Obrovské pokroky začal dělat díky vojtovce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1152
2.7.13 20:15

Takže si začal hrát až tak v těch pěti měsících? Já mám právě strach, že se zatím moc o hračky nezajímá, nesměje se tak často atd., prostě jak klasické děti ve třech měsících. :(

@kotýsek píše:
Ještě bych dodala, že do pěti měsíců ležel jako lazar o nic, moc nejevil zájem. Sem tam trochu o hračky barevné nebo ty co chrastili. Nějaké otáčení vubec nic, taky jak jsem byla zvyklá, že se vubec nehýbe jen leží, tak když se v pul roce poprvé otočil, tak spadl z pohovky v obýváku. Protože jsme to nikdo nečekali. A já byla zrovna v koupelně. Obrovské pokroky začal dělat díky vojtovce.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2069
3.7.13 07:58

@Katka27 -ano,až tak kolem těch pěti měsíců si začal všímat hraček. Oproti druhým dětem svého věku, měl pěknej skluz. Ale neboj se pokud budete poctivě cvičit vojtovku, tak v roku ani skoro nepoznáš, že ten skluz byl takovej. A mozek neustále zraje a vyvíjí se. To se dožene.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1952
3.7.13 10:48

Já zase pořád řešim, že malej v 9-ti měsících nedělá pápá, paci paci atd? Taky to tak někdo máte nebo jste měli?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat