Dvouletá nemluví - tipy

26
25.6.21 13:29

Dvouletá nemluví - tipy

Zdravím všechny..

moje dcera, čerstvě dva roky, nemluví. Používá asi 3 slova. Řekla bych, že rozumí dobře, jen je to těžké posoudit, když je v období „trhni si matko“ :) každopádně nemá to holka jednoduché, doma se mluví třemi jazyky. Já se s ni snažím mluvit celý den. Její táta na ni mluví svým jazykem a my dva mezi sebou zase mluvíme třetím. Takže je pochopitelné, že v tom má prcek bordel. Mluví pořad ale svým jazykem.

No do 3 roku jsem to nechtěla ještě nijak řešit s doktorkou, ta mě také furt uklidňuje, že není divu a že to přijde.

Sem píšu proto, jestli máte doporučení na nějaké knížky pro rozvoj mluvy či jiné pomůcky, které bych mohla koupit a malé formou hry pomoci.. nejsem moc kreativní jedinec abych něco vyrobila sama bohužel a tak si raději něco poridime :lol:

Předem všem díky za tipy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21658
25.6.21 13:32

Proboha, nediv se, že nemluví, když slyší tři různý jazyky. Tyhle děti mluví pozdě, to je normální. Dej jí čas. Moje jednojazyčná dcera uměla před třetíma narozeninama tak pět slov, za pár měsíců mluvila v souvětích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22717
25.6.21 13:40

V tomhle věku je normální nemluvit, natož, když doma používáte 3 jazyky, to jednoho musí zmást.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2415
25.6.21 14:23

Znam to od sebe, zacne mluvit pozdeji, ale vsema najednou :lol:

Jinak synek se rozmluvil az po tretim roce. Hlavne, ze rozumi a reaguje ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2109
25.6.21 14:32

Mně začal syn mluvit až ve 3,5 letech a to jsem se mohla na hlavu stavět, četli jsme, zpívali, atd. a to jen česky. Po dohodě s dětskou pak nastoupil do školky a až tam se krásně, téměř hned, rozmluvil.

Moje kamarádka má téměř 3 letou holčičku a také řekne jen pár základních slov. Jde o českou rodinu, tedy jeden jazyk.

Pokud ještě mluvit nemá, tak nebude ani kdybyste do něj hustili od rána do večera, natož když jde o více jazyků. Tam je ta hranice ještě dost posunutá.

Takže rada za mě, být trpělivá :) Žádné knížky nepomůžou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
199
25.6.21 14:52

Moje sestra vychovává syna dvojjazyčně. Do 3 let vůbec nemluvil, ani neopakoval. Nastoupil do školky a do pár týdnů obrovský posun. Prakticky plynule mluvil a komunikoval bez problémů i v druhém jazyce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26011
25.6.21 14:55

Starší začal pořádně mluvit až ve 4 letech (ten opožděný vývoj řeči měl, ale stejně se to nedalo zásadně urychlit, ani kdybysme se postavili na hlavu, musel k tomu dozrát. Pak začal používat normální slova, skládat věty, během 14 dnů), mladší krátce před 3 rokem (žádnou poruchu nemá, v 5 mluvil perfektně včetně r a ř), a nejmladšímu bude 2,5 a taky mluví svahilsky. Rozumí všemu, mele pořád, ale ne normální slova. Ale věřím, že to taky přijde. Dělali jsme všechno a děláme jako se běžně dělá, čteme, ukazujeme, zpíváme, mluvíme..
A to oba starší slyšeli jen češtinu. Mladší vnímá i angličtinu, z písniček, pohádek, Cocomelon apod. (manžel se učí AJ, takže to pouští i kvůli sobě)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
172
25.6.21 15:02

Nech jí žít. Ona se rozmluví. Znám rodiče kteří mají to samé. A oni toho syna fakt NUTILY mluvit. Máma česka, táta Maďar.. a mluví anglicky. Jako to dítě má šílenou vadu řeči.. a jako teď mají fakt problém to hodit do normální stavu. Tak jí nech žít. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
665
25.6.21 15:53

@Kriss Tina nezmate. Taky se u nás mluvilo 3 jazyky a ani já, ani mladší bratr neměli s mluvou problémy. Moc dobře jsem to chápala, proč to tak je, a rychle se naučila bez námahy. Dítě to vsákne jako houbu. Když mi bylo 5, uměla jsem plynule 2 jazyky…Nakonec jsem bilingivní (prakticky dva mateřské jazyky),
ten třetí jsem studovala, ale v praxi nepoužívám + jsem se naučila anglicky a nyní se učím i španělsky. Takže kromě češtiny 4 další jazyky. Přijde mi to spíš jako výhoda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1728
25.6.21 16:20

Ja bych se nenervovala ani kdybyste doma mluvili pouze česky. Syn ve 2 letech taky používal max 5 slov a ani nikdy moc nežvatlal. Teď má 2 roky a 7 měsíců a mluví ve větách, dokonce mu rozumí i cizí lidé :) Takže ve vícejazyčném prostředí uuuplně na pohodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19363
25.6.21 16:40
@dickys píše:
Ja bych se nenervovala ani kdybyste doma mluvili pouze česky. Syn ve 2 letech taky používal max 5 slov a ani nikdy moc nežvatlal. Teď má 2 roky a 7 měsíců a mluví ve větách, dokonce mu rozumí i cizí lidé :) Takže ve vícejazyčném prostředí uuuplně na pohodu.

Syn uměl ve dvou letech 3 a teď v 2 a 7 měsícich umí asi 25, cizí člověk by možná rozuměl 10. Je dobrý mít nějakou hranici, kdy už začnu řešit. Důležitý jsou i věci okolo. Má rád čtení, prohlížení, zpívání, ukazuje na věci a kouká ti na pusu přitom? Kluk mi nic z toho dlouho nedělal, prostě nějaký problém se tušit dá, ale nelze jen jednoduše počítat slova a říct, jestli je to málo nebo moc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
25.6.21 17:45

Dámy, já se nenervuji, nechávám ji žít a nic nehrotim. Jak mi to radíte :)) psala jsem jestli mate někdo tip na knížky které podporují rozvoj řeči. Vím že existují a že jsou opravdu promyšlené a interaktivní atd. Každopádně všem sdilejicim své zkušenosti s multi-lingvnimi rodinami děkuji.. jak sem psala do 3 let to řešit nebudu pak bych ji kdyžtak přihlásila do nějakých kroužků ještě před nástupem do školky.. uvidíme..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat