Finance a domácnost

Anonymni
4.5.09 12:55

finance a domácnost

Dobrý den,
mám problém, který mne trápí už hodně dlouho, a to ohledně financí.
Jak máte rozdělené finance doma ? Co platí manžel/přítel a co máte na starost vy? A když zjistíte že nemáte týden před výplatou žádné peníze, dá vám nějaké manžel/přítel nebo ne ? A nebo vám řekne, tak se trochu kroť a neutrácej za zbytečnosti ? Jsme rodina se 2 dětmi malými.
Jak máte finance doma řešené vy ? Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
4.5.09 12:59

Ahoj anonymni, no u nas je to takhle: davam manzelovi 6000 Kc kazdy mesic na naklady s bydlenim a jidlem, pak platim ja net, mobily a pevnou linku plus elektrinu. Kazdy mame sve oddelenne penize, nevim kolik ma on a on take nevim, kolik mam nasporeno ja.
Pokud by manzel penize na neco akutne potreboval, tak mi rekne a ja dodam dalsi.
S tim, ze bychom nevysli jsme se zatim nastesti nesetkali (mame 1 dite a na RD je manzel).
Tak snad jsem aspon trochu poradila :)

• Nahlásit
  • Citovat
7118
4.5.09 13:02

Re: finance a domácnost

Anonymni píše:
A nebo vám řekne, tak se trochu kroť a neutrácej za zbytečnosti ? J

Tak to by si mohl zkusit. :D

Ne, teď vážně. Zdá se mi logický, když jste manželé a ke všemu ještě máte děti, že budete mít peníze společný. Jestli ty jsi ke všemu na mateřský, tak máš určitě o hodně menší příjem než manžel, ne?

U nás je to tak, že teda máme každý svůj účet (je to kvůli tomu, že se nám občas hodí mít dva kontokorenty), ale platíme všechno dohromady. Manželovi chodí výplata dřív, tak něco si nechá na účtě a něco vybere domů. Pak příjde mě rodičák, nechám na účtě co potřebuju a zbytek vyberu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.5.09 13:05

finance a domácnost

Já jsem na RD,ale peníze máme společné.Manžel mi dá výplatu,poplatím co je potřeba a zbytek peněz máme k dispozici oba :)

• Nahlásit
  • Citovat
15043
4.5.09 13:06

Tak my mame spolecnou kasu. Manzel je OSVC, jeden den v tydnu hlida syna. Ja jsem na pul uvazku v praci. Resene je to tak, ze na jeho ucet se spori a z meho zijeme. Tzn. ja platim splatky, SIPO, jidlo, dovolenou, obleceni… on si plati telefon, socialni, zdravotni, pojisteni na auta a byt plus to, na co se setri (ted aktualne kupujem auto).
Oba mame prehled o stavech na ucte toho druheho. Dva ucty mame jen proto, ze on jako podnikatel to musi mit vedene zvlast. Nikdy jsem nemela nedostatek penez, na druhou stranu kdybych nemela, bez reci doda co potrebuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.5.09 13:10

od zakladatelky : manželé nejsme, on má své peníze a já také,můj měsíční příjem je 13 tisíc, ale i tak nevyjdu. Platím jídlo, drogerii, oblečení pro děti a pro sebe. Přítel investuje do baráku, který se rekonstruuje, platí elektřinu, auto - benzín, inernet, svůj mobil. Já si taky platím svůj telefon sama. Nechce mi dávat peníze, neboť prý investuje tisicové položky do baráku…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.5.09 13:23

od zakladatelky : nevím co mám dělat, pořád se hádáme jen kvůli penězům, já je potřebuju on mi je nedá… ach jo.. už nevím co s tím dělat… je to pořád dokola. Začala jsem pracovat brigádně, ale nevím jestli se tím něco vyřeší… já sice budu mít peníze, a on bude mít dobrý pocit z toho, že mi žádné nedal a že už nebudu votravovat… jestli si tímhle postupem něco nepřivolávám..

• Nahlásit
  • Citovat
857
4.5.09 13:40

Ahoj zakladatelko,

opravdu se mi nechce ani v nejmenším kritizovat nebo se tupě vytahovat a marně přemýšlím, jak to napsat, aby to tak nevyznělo, tak to napíšu po lopatě a ber to prosím bez negativních emocí, opravdu to tak není míněno - 13 000 by pro nás na zmíněné potřeby (jídlo, drogerie, oblečení moje a dětí) vystačilo 2×. Jsme rodiče + 2 děti 4 a 9 let. Vím to poměrně přesně, protože poslední necelý rok jsem se vymáčkla k přesnému zapisování výdajů, můžu napsat i přesné částky z každého měsíce.

Tím nechci říct, že se u Vás za toto utrácí - každý je zvyklý na jiný standard, pokud ráda sebe a děti dobře oblékneš a ráda o sebe dobře pečuješ, rozhodně to není nic špatného. U nás je ta částka tak malá patrně hlavně na úkor oblečení - na děti máme výměnný řetězec, ve kterém je snad už přes 20 rodin a po kterém putuje odnošené oblečení a holky šatím téměř výhradně z toho - a vůbec ne špatně, myslím. Moje výdaje na oblečení pro mladší dceru mimo bot jsou za dobu jejího života cca 400 ,– Kč (to není překlep). Já se šatím dle hesla méně a to, co mi opravdu sedne (mám z toho dobrý pocit) a to se dá koupit všelijak levněji. Drogerie myslím nakupujeme podprůměrně, jídla přiměřeně rozumně, hodně základní potraviny.

Jinak hospodaření - my máme finance oddělené a vyhovuje nám to (za deset let nepamatuju sebemenší náznak sporu kvůli financím), já z 1/2 úvazku, živnosťáku v malém rozsahu a do nedávna rodičáku platím to, co ty + i větší nákupy spotřebičů apod. do domácnosti, svoje koníčky a spoření, manžel financuje bydlení a auto, mně přidává měsíčně 5000,–. Kdybych potřebovala, peníze mi bez problémů dá, ale za dobu našeho manželství to pamatuju snad 2×.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
4.5.09 13:41

Ještě jsem zapomněla - manžel platí školku + obědy ve školce a svoje obědy v práci. E

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20338
4.5.09 13:44

Ahoj, jsme manželé, máme jeden účet, kam chodí rodičák i manžela výplata. Po výplatě vybereme penízky, na účtu necháme částku na pravidelné platby (hypotéka, inkaso, zálohy, internet, telefony… ) za vybrané peníze nakupujeme jídlo, drogerii, oblečení, prostě zbytek.
O nákupech většinou rozhoduju já, jen větší položky (vybavení domácnosti, nábytek…) konzultuju a ptám se na názor.
Nedokážu si představit, že by to bylo jinak…
Nevýhoda: nemáme žádné „kapesné“ jen pro sebe, ale pokud někdo něco chce (většinou já :oops: ), tak to řekne druhému a pokud je rezerva, tak není problém…
Můj názor je, že pokud spolu žijete jako manželé, máte děti a stavíte barák, meli byste mít i společné finance… Ale to se ti už bude zavádět asi těžko… Držím palce, abyste to vyřešili a nemuseli se už hádat, pokud všechno ostatní funguje, tak je to opruz…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35456
4.5.09 13:49

My jsme manzele a sypeme to do spolecne kasy - coz ma zatim jen vyhody, exekutor na nas jeste nesel :-)) ale dite je teprve na ceste, tak uvidime, jestli nam nekdy dojdou penize pred vyplatou, zatim se to nestalo …

Nevim, pokud manzele nejste a tak trochu pocitate s tim, ye se jednou rozejdete, tak je asi lepsi mit ucty extra - potom by asi stalo za to vest si vydaje - a rozdelit je na spolecne a osobni naklady
spolecne: jidlo, bydleni, dite …
osobni : saty, kosmetika, konicky…
spolecne platit napul, osobni ze sveho… jeste s tim, ze na materske mas min, nez kdyz jsi pracovala, takze bud by toi jeste daval nejake kapesne, nebo by jste se na rodicaku stridali

ale pokud si nemate potrebu udrzet si volnost, tak bych doporucovala penize sesypat… pokud ani jededn z vas extremne neutraci, tak v cem je problem - stejne uz mate spolecne dite a barak, tak podelit se pri event. rozchodu o penize uz bude brnkacka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2304
4.5.09 13:55

My to mame s penezma podobne jako Novire. Spolecne finance a kazdy vybere, co potrebuje. Vetsi vydaje konzultujeme.

Ja bych spis resila to vase rozdeleni financi. Ty financujes chod domacnosti a pritel bydleni. Kdyby prislo na lamani chleba, tak bych se spis bala, ze z domova odejses s „holym zadkem“ :oops: Jelikoz bydleni financoval pritel. Mozna to je blbost, ale je to prvni, co me napadlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20338
4.5.09 14:06

XXSIGI, právě že mi to takhle taky příjde divné, ne že bych jim něco špatného přála, ale aby se jednou zakladatelka nedočkala toho, že „barák je jeho, protože to platil on“…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19257
4.5.09 14:08

Ahoj
Tak my jsme manželé (už),máme 3 děti a dva účty.Na manželův účet chodí jeho výplata a na můj účet mi chodí rodičák.Obě karty k účtům mám já a já se i starám o chod domácnosti a o účty. Platby trvalým příkazem se platí z manželova účtu. Peníze z mých brigád a z práce na ŽL ukládám bokem.A když před výplatou chybne,tak z toho beru. Jinak se snažím něco ušetřit.
On si libuje,že má pohodičku a nemusí se o nic starat a já mám krásný přehled o všech výdajích. 8)
No má to i nevýhodu (pro něj),že nikdy nemá k dispozici větší obnos. Ale nenakupuju,tak na co by mu to bylo. :wink: U sebe vždycky něco má.Není úplně bez peněz.A když potřebuje víc,tak si ode mě vezme kartu a vybere a nebo mu ty peníze dám já.

A takhle jsme fungovali i před manželstvím. No,jsme spolu už 10 let,tak nám to nejspíš funguje. :wink:

Ale jak v tvém případě? To fakt nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2786
4.5.09 14:39

Ahoj, tak my jsme manzele,deti mame dve a psa jednoho :) Ucty mame od pocatku dva a maximalni spokojenost. Mesicne vyberem na jidlo + nutne vydaje . U rodicaku pracuji takze si sama hospodarim se svyma penezma a max mi to vyhovuje - funguje to ale proto, ze jsme oba financne rozumni a ani jeden by si nedovolil kupovat jen sam pro sebe na ukor rodiny nebo deti. Ale je prima ze nemusim vedet,kolik muz potrebuje na darky nebo jak jsem si z materske usetrila na susicku :) Dava mi to urcity druh svobody.

Zazila jsem i druhou situaci a to jeden ucet a dva lidi -bez deti- nevyhovovalo mi to. Nerada si rikam o penize a nerada konzultuji to co potrebuji koupit .

Ale kdyz vyberem jeden ucet ,zije se z druheho takze fakt pohoda.

Nat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama