Gaussova eliminační metoda

10
13.10.23 17:12

Gaussova eliminační metoda

Zdravíčko, prosím vás, je tu nějaký matematik, co by dokázal vypočítat za pomocí Gaussovy metody tenhle příklad? Vůbec si nevím rady. Děkuji

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31438
13.10.23 17:29

Pokud si vzpominam dobre na casy pred mnoha a mnoha lety, musis chytre nasobit jednotlive rovnice konstantami a scitat je tak, aby se postupne poodcitaly promenne, ne?

Takze nejprve bych vynasobila

druhou *2 a pricetla k ni prvni - tim se mi vyrusi becka ve druhe rovnici

vyjde to (promenne x1-4 nahradim a, b,c, d)

  • 6b-2c+10d=0
  • 4a+8c+4d=4
  • a+2c+2d=1

a tak se postupne zbavujes clenu… Precti si nekde, jake jsou v Gaussove eliminaci povolene operace. Pak uz jsou to spis pocty a nekdy je jich treba vice, nez se doberes k cili.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
840
14.10.23 00:57

Dneska se podrobná řešení včetně postupu dají najít na netu, stačí použít vhodnou online kalkulačku. Obvykle je dobrý třeba Wolfram Alpha, tady můžeš použít třeba tuhle kalkulačku, která vysvětluje, jak se k výsledku dojde:
 https://onlinemschool.com/…uation/gaus/

Tahle soustava má nekonečně mnoho řešení

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Ahoj, tati

  • (5) + 5 recenzí

Petr, Ida a miminko

  • (3.7) + 3 recenze