Genetika po 1. screeningu

11
18.2.21 18:17

Genetika po 1. screeningu

Ahoj holky,
byla jsem na 1. screeningu u Apolináře a jelikož mi vyšlo vyšší riziko (1:471) Downova syndromu, tak sem byla poslána na genetiku do VFN (Ke Karlovu).
Byla ste některá taky? Chtěla bych se zeptat, jak to celkově probíhá, dělají tam znovu ultrazvuk nebo si jen prohlídnou formulář, co jsme dostali k vyplnění a prokonzultujou, co dál?
Moc děkuji za reakce :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20803
18.2.21 19:05

Rozeberou s tebou další postup. Navrhnou ti amniocentézu, integrovaný screening v 16tt nebo placený test z krve. Ty jsi v šedé zóně, není to vyloženě pozitivní, ale ani není riziko tak nízké, aby jsi nad tím mávla rukou. Rozhodně bych další vyšetření podstoupila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
18.2.21 19:23

@Janli Děkuji moc. S tím tak nějak počítám, že mi nabídnou tyhle varianty a vím, že chci určitě ještě test v 16. týdnu a potom i další screening ve 20. tt

Šlo mi spíš o to, jestli třeba má někdo zkušenost přímo s tou fakultkou tady, protože někde prý dělají ještě znova test z krve, někde i ultrazvuk a někde jen ten pokec. Na tom screeningu totiž ani doktorka nebyla schopna určit, jestli je přítomna nosní kost nebo ne. Tak abych věděla, na co být připravená.
Už sem přestala nějak úplně vyšilovat, ale pořád tam nějaká nervozita je.

Každopádně moc děkuju za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 20:02

Já byla na genetice na Karlově nám. 7 a opravdu je to tak, že je to genetická konzultace, tudíž nikdo už UTZ nedělal. Jen jsme udělali rodinnou anamnézu, řekli nám, že můžu podstoupit odběr plodové vody nebo ten placený test. Nicméně byli jsme tam kvůli něčemu jinému, tak nám brali krev s manželem oběma k vyloučení přenašečství nemoci, která se vyskytuje v rodině.
Taky mě ale zklamalo, že nedělají UTZ.

• Citovat
  • Nahlásit
20803
18.2.21 21:02
@Alena1990 píše:
@Janli Děkuji moc. S tím tak nějak počítám, že mi nabídnou tyhle varianty a vím, že chci určitě ještě test v 16. týdnu a potom i další screening ve 20. tt

Šlo mi spíš o to, jestli třeba má někdo zkušenost přímo s tou fakultkou tady, protože někde prý dělají ještě znova test z krve, někde i ultrazvuk a někde jen ten pokec. Na tom screeningu totiž ani doktorka nebyla schopna určit, jestli je přítomna nosní kost nebo ne. Tak abych věděla, na co být připravená.
Už sem přestala nějak úplně vyšilovat, ale pořád tam nějaká nervozita je.

Každopádně moc děkuju za odpověď.

On nemá smysl ten ultrazvuk hned dělat, to je dobrý s odstupem pár týdnů. Dělá se integrovaný screeneng v 16tt. To ti odeberou krev, udělají tzv tripple testy a výsledky pak posuzují společně s výsledky z prvního screeningu. Pokud to riziko zvedne, tak doporučí amniocentézu. V Brně je kapacita přes genetické ultrazvuky doktor Vlašín, můžeš se objednat i k němu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
18.2.21 21:48

@Janli Jasně, rozumím. Takže vlastně na ty genetice nic zásadního teď nezjistím. Až v tom 16.tt ten triple test by ukázal něco víc. Snad nebude vadit, že ten 1.screening se dělal jinde než budou ty ostatní vyšetření.

Jinak děkuji za tip, ale do Brna to mám daleko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat