Impulzivní chování u dítěte s AD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

milwinka
Kecalka 395 příspěvků 33 inzerátů 05.03.18 16:30
Impulzivní chování u dítěte s AD

Milé maminky, kdo máte dítě s ADHD které má impulzivní chování, jak na to reagujete? Syn (4,5r) vždycky když něco není podle něho, něco mu nedovolíme nebo se mu něco nedaří, tak reaguje velmi impulzivně. Např. když mu nechci dát bonbon před obědem a on ho zrovna chce, tak mě začne bít. Přitom máme zavedená pravidla (např. že sladkosti až po obědě). Nebo třeba když mu nechci podat další hračku dokud si neuklidí rozházenou stavebnici, tak taky reaguje vztekem, zuří, začne mě bít. Přitom pravidlo ohledně úklidu hraček zná taky už dlouho. Nebo třeba dnes u oběda měl kompot a chtěl na něho brčko, což jsem mu nedovolila a on se zas naštval, vzteky mrsknul miskou s kompotem, ta se celá vylila na stůl i na něho, takže pak zuřil ještě víc že si musí převlíct mokré tričko, pak zuřil že nemá ten kompot když si ho vylil. Nebo třeba teď měl na svačinu banán, snědl ho a že chce další. Řekla jsem že další nemáme a on zas začal zuřit a bouchat pěstí do dveří. Má hrozně nízký práh frustrace, každá maličkost ho přivádí k nepříčetnosti a já nevím co s tím. Mám jednu knížku ohledně ADHD, tam píšou hlavně o tom jak je potřeba rutina, přesný řád ale ohledně té impulzivnosti jsem se tam moc nedočetla. Nemáte tip na nějakou knížku ohledně impulzivnosti u ADHD? Snažím se být neústupná, nikdy se mu nepodařilo si něco vyřvat. Když mě bije, tak ten den mu nepustím Večerníčka, párkrát to zafungovalo že se pak snažil víc ovládat, ale teď mám pocit že na něho zas nefunguje nic. Nevím jak mu pomoct aspoň trochu ovládat své emoce a chování.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

megy.misa
Kecalka 221 příspěvků 05.03.18 17:09

No je dobré prvně zmínit, že ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou. Nemá to nic společného s tím, když je dítě zlobivé, nebo někoho mlátí, někomu ubližuje…
Každopádně každé dítě má tohle období vzdoru, je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Za sebe určitě doporučuji nedovolit, trvat si na svém, dodržovat pravidla. Pokud dítě křičí, vzteká se, tak pak buď odejít do jiné místnosti a ignorovat, nebo si sednout k hračkám a začít si hrát - bez něj. Věřte, že za chvíli přestane a připojí se k vám :)

jdukolem
Hvězda diskuse 49250 příspěvků 05.03.18 17:14
@milwinka píše:
Milé maminky, kdo máte dítě s ADHD které má impulzivní chování, jak na to reagujete? Syn (4,5r) vždycky když něco není podle něho, něco mu nedovolíme nebo se mu něco nedaří, tak reaguje velmi impulzivně. Např. když mu nechci dát bonbon před obědem a on ho zrovna chce, tak mě začne bít. Přitom máme zavedená pravidla (např. že sladkosti až po obědě). Nebo třeba když mu nechci podat další hračku dokud si neuklidí rozházenou stavebnici, tak taky reaguje vztekem, zuří, začne mě bít. Přitom pravidlo ohledně úklidu hraček zná taky už dlouho. Nebo třeba dnes u oběda měl kompot a chtěl na něho brčko, což jsem mu nedovolila a on se zas naštval, vzteky mrsknul miskou s kompotem, ta se celá vylila na stůl i na něho, takže pak zuřil ještě víc že si musí převlíct mokré tričko, pak zuřil že nemá ten kompot když si ho vylil. Nebo třeba teď měl na svačinu banán, snědl ho a že chce další. Řekla jsem že další nemáme a on zas začal zuřit a bouchat pěstí do dveří. Má hrozně nízký práh frustrace, každá maličkost ho přivádí k nepříčetnosti a já nevím co s tím. Mám jednu knížku ohledně ADHD, tam píšou hlavně o tom jak je potřeba rutina, přesný řád ale ohledně té impulzivnosti jsem se tam moc nedočetla. Nemáte tip na nějakou knížku ohledně impulzivnosti u ADHD? Snažím se být neústupná, nikdy se mu nepodařilo si něco vyřvat. Když mě bije, tak ten den mu nepustím Večerníčka, párkrát to zafungovalo že se pak snažil víc ovládat, ale teď mám pocit že na něho zas nefunguje nic. Nevím jak mu pomoct aspoň trochu ovládat své emoce a chování.

jsou věci přes které vlak nejede - sladkost před obědem, jsou věci které povolit můžeš - proč ne brčko ke kompotu? at to zkusí a uvidí že nic moc pohodlný to není ;)
pravidla jsou základ ale nesmíš to zaměňovat s cepováním a výcvikem… na jedno napomenutí či zákaz je potřeba pět pochval a obejmutí.. zakázat Večerníčka za něco co se stalo v průběhu dne je u těchto dětí blbina, ony žijí okamžikem - ted se stalo, ted se to musí řešit a jít dál… podle mě se snažíš správným směrem, ale nerozumíš tomu základnímu - impulzivita nízká míra frustrace a neovládání emocí jsou typickým příznakem ADHD dětí patří to k nim a nikdy to nezměníš, jen to musíš vydržet…nedivit se tomu, nechytat se za hlavu..a naučit se předvídat.. viz banán… tady máš banán a máme jen jeden jestli budeš chtít přidat je to jablko, pomeranč… on se vztekne i tak, ale ty můžeš navázat na předchozí - pamatuješ si že jsme si to říkali? i když se budeš zlobit tak se tu jiný banán neukáže…

MartinaIrena
Echt Kelišová 9791 příspěvků 05.03.18 17:50

Tak v ohledu zlobivych deti mam bohate zkusenosti. U takto urputneho ditete plati opravdu jen naprosto nekompromisne nastavit hranice a naprosto dusledne je dodrzovat. I kdyz mas pocit, ze te odvezou. Musis vydrzet. Me pomaha odchazet z mistnosti. I kdyz jsem si sama driv casto nabehla, ze jsem se nakonec po nekolika hodinach revu nechala parkrat zdolat a to byla obrovska chyba. O co vic zurivejsi dite, o to vic musi byt bohuzel maminka odolnejsi a asertivnejsi. Vim, ze je to nesmirne vycerpavajici, drz se. Ale fakt nepovol, jinak je to cesta do pekel. Me pomohlo, naucit se rikat ne, byt v zasadnich vecech nekompromisni a pracovat i na sve frustracni toleranci. Doporucuji precteni knihy maly tyran.Pro me to byla zlomova kniha, diky niz jsem pochopila, ze se proste my rodice nesmime nechat terorizovat. Snaz se tomu predchazet. Konkretne: Dopredu bych rekla, ze bude obed a at nepocita s bonbonama, ze si to stejne nevyrve. Cekala bych, kdy natahne ruce a nez by stihl uhodit, tak bych mu je razne chytla a se zlym pohledem oznamila jasne NE! Pokud by i pres varovani chtel uhodit, nasledoval by trest. A chtelo by to zapracovat na zvysovani frustracni tolerance. Muzes na prikladech ukazovat, ze nemuzeme ani my dospeli mit vse, co chceme. Ze tak to nechodi. A zkus tu frustraci s nim verbalizovat.Stve te to, vid? Ja to chapu. Povez mi o tom… Musis byt ty na tom koni. Otoc to.Kdyz budes vzornej a snis cely obed, bude bonbon, jinak nic.

MartinaIrena
Echt Kelišová 9791 příspěvků 05.03.18 17:54

Jinak co se tyce impulzivity, tak bych se spis ohlidla po knihach o hnevu, potazmo jak zvladat zlosti a vzteky. Tam by mely platit stejny pravidla pro vsechny deti.

novakova.t
Závislačka 2719 příspěvků 05.03.18 17:54

Moje dcera ADHD nemá ale taky je takhle vybusna a zkouší to :lol: Až na to mlácení

MartinaIrena
Echt Kelišová 9791 příspěvků 05.03.18 17:58

Jeste n pomaha vydejchavat to nebo posilam dite za dvere se vyzurit a oplachnout se studenou vodou. Coz je ale krajni varianta, pac ve skolce ani ve skole tuhle moznost nemaji. Takze hlavne to dychani. Nebo stridave davat ruku v pest a povolit. To se da trenovat i ve chvilich klidu.

Anonymní  05.03.18 18:54

Syn ještě žádnou dg. nemá, ale je podobně výbušný. Hází věcmi, bouchá nás, kouše nás, nadává nám. Je to někdy mazec. Do toho pořádně nemluví, takže tím se přidává další frustrace a když se něco nepodaří a je hladový nebo unavený, tak můžu rovnou skočit z okna. Občas tu krouží a jen ječí.
Plus se u něj střídají nálady jak na kolotoči. Jednu chvíli je v pohodě a za půl minuty na mě ječí jak hysterka, kope do mě… A je to jak u vás. Chce čaj, pak ho nechce, tak ho vylije, pak ječí, že je mokrý a chce čaj :zed:
Radu nemám, protože se s tím taky potýkám. Zatím se snažím vysvětlovat, na vše připravovat a přežít. Já tedy ještě doufám, že se to zlepší s mluvením.

milwinka
Kecalka 395 příspěvků 33 inzerátů 05.03.18 21:19

@MartinaIrena Díky moc za všechny rady! Zkusím hlavně zapracovat na tom vysvětlování že ani my dospělí nemůžeme mít vše co chceme. To mu samozřejmě často říkám, ale říkám mu to vlastně v době když se vzteká a v ten moment nemá vůbec smysl mu něco vysvětlovat. Zkusím to s ním tedy více probírat v době kdy bude zrovna v pohodě. Trochu jsme takto natrénovali zvládání vztekání když se mu něco nepodaří, to jsem mu několikrát na sobě předváděla v době kdy byl v klidu, že se mi taky často něco nepodaří a co s tím dělat- zkoušet to znovu třeba jinak atd. Někdy třeba když chce stavebnici, tak mi sám od sebe předem slibuje že se nebude vztekat když se mu něco nepodaří, párkrát to dokonce i zvládl bez vzteku, takže pokrok tam nějaký je. Ovšem víc případů je že i když předem sliboval že se nebude rozčilovat, tak při nezdaru jako by na to zase zapomněl a výbuch je tu. V ten moment jsem zjistila že je lepší na něho nemluvit vůbec. No musím s ním fakt vše víc nacvičovat v době kdy je v klidu. Třeba i to vydýchávání a tu ruku v pěst a uvolňování- to jsou super nápady. Díky moc za spoustu tipů. A pěkně jsi to vystihla- někdy mám pocit že mě odvezou… už jsem si i pořídila špunty do uší, protože některé hysteráky jsou opravdu hooodně dlouhé.

milwinka
Kecalka 395 příspěvků 33 inzerátů 05.03.18 21:36

@jdukolem No to asi blbě vyznělo že ho pořád jen cepuju, ale určitě mu dávám i dostatak lásky. On je takový hodně citlivý, pořád se chce mazlit, hodně se objímáme, chválím ho taky hodně. Jinak máš pravdu že je to asi blbost zakázat mu Večerníčka za něco co udělal ráno…ale když mě mnohdy nic lepšího nenapadne. Ale fakt že večer to na něho docela funguje, třeba už se několikrát napřáhl že mě zase bouchne když jsem mu něco nedovolila, ale pak si asi stihl uvědomit že za chvíli bude Večerníček, tak najednou se ta ruka v pohybu zastavila a pak mě tou rukou začal hladit a hned se ptal: „Bude dneska Večerníček?“ No takže aspoň nějaký efekt to občas mělo.

MartinaIrena
Echt Kelišová 9791 příspěvků 05.03.18 21:40

@milwinka :hug: :hug:
Delas to myslim dobre. V afektu nema cenu vysvetlovat. Ten je potreba nechat odeznit. Pak jeste jedna vec. Vysvetli mu, ze MA PRAVO se hnevat, zlobit, byt nastvany.Ale mlaceni kolem sebe a vztekani neni prijatelna forma. Ze je v tom rozdil. O tom je ta verbalizace.Mel by se ucit vyjadrit 1.ze se zlobi 2.proc se zlobi 3 ventilovat to vhodne. Treba jedna z technik je funeni
A s tim, ze nemuze mit vsechno. O tom je ten maly tyran. Hl. myslenkou knihy je, ze kazdy clovek by se mel naucit prizpusobovat tomuto svetu, protoze kdyz se mu ustupuje, ten naraz stejne jednou prijde a o to bude tvrdsi!!! A tohle bych vytesala do kamene.

milwinka
Kecalka 395 příspěvků 33 inzerátů 05.03.18 21:41
@Anonymní píše:
Syn ještě žádnou dg. nemá, ale je podobně výbušný. Hází věcmi, bouchá nás, kouše nás, nadává nám. Je to někdy mazec. Do toho pořádně nemluví, takže tím se přidává další frustrace a když se něco nepodaří a je hladový nebo unavený, tak můžu rovnou skočit z okna. Občas tu krouží a jen ječí.
Plus se u něj střídají nálady jak na kolotoči. Jednu chvíli je v pohodě a za půl minuty na mě ječí jak hysterka, kope do mě… A je to jak u vás. Chce čaj, pak ho nechce, tak ho vylije, pak ječí, že je mokrý a chce čaj :zed:
Radu nemám, protože se s tím taky potýkám. Zatím se snažím vysvětlovat, na vše připravovat a přežít. Já tedy ještě doufám, že se to zlepší s mluvením.

Hm, tak spousta věcí je jak u nás- to střídání nálad, ta nerozhodnost chci/nechci… U nás taky syn začal mluvit relativně pozdě a teď chodíme na logopedii, protože mu pořádně taky nejde rozumět, zaměňuje písmenka při mluvení, občas se neumí pořádně vyjádřit a začne zadrhávat.. no předpokládám že ve škole nás bude asi čekat dyslexie… No uvidíme.

milwinka
Kecalka 395 příspěvků 33 inzerátů 05.03.18 21:50

@MartinaIrena Díky moc za super nápad. :palec: Hned zítra to s ním proberu. A zkusím mu to předvést i na plyšácích jako takové divadlo. A taky díky za tip na knížku. :hug:

Anonymní  05.03.18 21:57

@milwinka našemu jsou 4 a mluví tak na úrovni dvouletého. Na logopedii chodíme už 2 roky.
Jsou dny, kdy mám pocit, že se to srovnalo. Pak jsou dny, kdy bych se někde zamknula a spolkla klíč.

MartinaIrena
Echt Kelišová 9791 příspěvků 05.03.18 22:09

@milwinka Neboj, na logopedii chodi tedka kazdej. Je dobre, ze to resite uz ted. Nez pujde do skoly, mate jeste spoustu casu

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Roztáčel to jako pán! Ovíněný David Kraus řádil po večírku v centru Prahy

České tenisové královny Karolína Plíšková a Barbora Strýcová si vybraly... číst dále >

Rodiče roku Smetana a Haj: Kvůli sadě nožů vzali spící dceru do klubu!

Emma Smetana a její partner Jordan Haj patří bezesporu k nejstylovějším... číst dále >

Články z Ona Dnes

Podvodní léčitelé teď dostanou strach, řekla v Rozstřelu režisérka

Za podivnými praktikami v institutu Aktip, které odhalil dokument Obchod se... číst dále >

Pacientka z Aktipu: Děti jsem měla fiktivně balit do zlaté karimatky

Za třináct návštěv v pražském psychosomatickém institutu Aktip zaplatila... číst dále >

Reklama