Jak na babiččinu předzahrádku

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
problemova
Kecalka 219 příspěvků 19.06.19 08:25
jak na babiččinu předzahrádku

Dobrý den,
loni nám nějaký brouček kompletně sežral keře ptačího zobu v předzahrádce takže momentálně jsou tam jen holé kmínky. Chtěla bych se pustit do kompletní změny, tedy vykopat zbytky keřů a začít od píky jenže jsem zahradnice začátečník a asi nejsem schopná sama vše vymyslet proto se obracím na vás s prosbou o radu.

Fasáda domu bude z cihel, bílá okna, bílé podhledy u střechy, černá střecha… celkově bych chtěla docílit takového venkovského vzhledu, žádná moderna. Předzahrádka má tři části. Dva menší pásy kolem vjezdu do dvora a pak větší část přímo před domem. Barevné ladění bych chtěla do modro-fialova, ale určitě chci kombinovat více barev. Celá předzahrádka je orientovaná na jihovýchod a slunce nám svítí převážně dopoledne.

Dokázal by mi někdo poradit co nasadit, aby byla předzahrádka zajímavá víceméně celoročně a abych docílila stylu babiččiny předzahrádky? Foto pro představu co zhruba tak chci vytvořit.

Děkuji za každou radu :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lalelale
Závislačka 4977 příspěvků 19.06.19 08:44

Ahoj, já předzahrádku také ladím do modro fialové. Mám tam různé druhy levandule, hydrangeu modrou, bílý čínský šeřík, fialové vlčí boby, campanulu…Pořád ještě na tom pracuji, pokud ty chceš mít venkovský dojem, tak tam dej růže jako na obrázku, jen si je důkladně vyber kvůli velikosti.

problemova
Kecalka 219 příspěvků 19.06.19 08:52

Představu mám takovou, že by v těch užších předzahrádkách kolem vjezdu byl nějaký keř a pak sestupně podle výšky už kytky… jen je to poměrně úzké a mám obavu, aby se tam nějakému keři dařilo a hlavně, aby nám kořeny nerozbily zámkovou dlažbu - to by mě přítel zabil :lol:

Michelle_M
Závislačka 2726 příspěvků 19.06.19 09:13

Já mám předzahrádku jednu velkou všehochuť :D Do tvého konceptu by se mi hodil len, ten tam mám třetím rokem a už je ve velikosti menšího keříku, bohatě a opakovaně kvete celé léto. A pak se mi líbí černucha, mám dva odstíny modré a bílé, jsou dekorativní i po odkvětu, udělají takové „makovičky“, ze kterých se vysemení zase na příští rok.

phedr
Kecalka 162 příspěvků 19.06.19 09:15

@problemova tak na obrázku máš pnoucí růži, za mě jsou růže docela náročné na péči, musíš vědět jak je stříhat. Pak jsou tam dva druhy okrasné šalvěje, která krásně fialově kvete a vyhovuje jí tebou zmiňované orientace, to světle zelené mezi bych tipovala na dobromysl (oregano) existuje i okrasná varianta fialovo-růžově kvetoucí (dobromysl krásnoočko), ale dala by se nahradit třeba mateřídouškou, ta má různé mutace barev. Pak samozřejmě levandule, ale ta má ráda hodně slunné stanoviště. Další fialově kvetoucí je třeba šuškarda, nebo hvězdnice. Okrasná šalvěj vypadá hezky i se šantou, okrasným řebříčkem, nebo kakostem. Tyhle trvalky kvetou tak od května do září, růže kvetou malinko déle, při dobrém počasí klidně i v říjnu.

kačka39
Kecalka 442 příspěvků 19.06.19 09:21

@problemova Dojdi si do knihovny, projdi časopisy o zahradě, tam najdeš inspirace na venkovský styl. Většinou jsou i tam i plánky přímo s popsanými rostlinami. A bývá tam i napsáno, jaká kytička se hodí na slunce, do stínu, kolik místa zabere až vyroste.
Pak už jen zbývá koupit ty správné rostliny. To je taky někdy problém. Nikdy nemají to, co přesně chceš :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

problemova
Kecalka 219 příspěvků 19.06.19 09:27

@phedr žádné velké zkušenosti nemám, protože v domku jsme celkem chvíli. proto chci radu abych si zbytečně nenakoupila krásné kytky, o které se nedokážu postarat a příští rok budu tam kde teď…

doporučila bys mi tedy nějaký keř vhodný do našich podmínek? výška maximálně metr, šířka max 50cm… je něco vhodného nebo se zaměřit spíše na tu kombinaci jak jsi psala šlavěj, oregáno apod?

problemova
Kecalka 219 příspěvků 19.06.19 09:29

@kačka39 teď mě hlavně žene asi čas… ta předzahrádka je hrozná a chtěla bych se tím zabývat co nejdřív.. i když nevím jestli už není na jakoukoliv výsadbu pozdě :nevim:

kačka39
Kecalka 442 příspěvků 19.06.19 09:49

@problemova Teď bych se na to vykašlala. Polovina toho, co vysadíš, ti zajde, i když budeš zalívat. Rozmysli si to, namaluj plánek, a na podzim nakup a zasaď.
Keřů moc v té velikosti, co chceš asi není, bývají větší, až několik metrů.
Na té fotce já myslím že není oregáno, ale kontryhel. Ten se používá jako podsadba k růžím. Oregáno bych ti moc nedoporučila. Loni jsem ho vytrhala a letos ho zase mám všude. Ale zase hezky voní a je na něm spousty včeliček a motýlů.

phedr
Kecalka 162 příspěvků 19.06.19 09:52

@problemova z keřů bych vybírala to co jsem psala, buď zimostráz(buxus), nebo ten brslen. Obojí je stále zelené, buxus mi přijde že roste maličko pomaleji, brslen má okrasné dvoubarevné listy. Obojí se stříhá na potřebnou výšku, takže koupíte malé a až budete na velikosti jakou požadujete, tak prostě plotovkami, zastřihnete nové výhonky. Buxus se hezky tvaruje a určitě ho znáš ze zámeckých parků.

Ty ostatní kytičky jsou trvalky, hezky kvetou a musíš počítat s tím, že se rozrostou. Jsou takové samo udržovací, prostě si kolem mateřské rostlinky tvoří buď další, nebo se samy vysemení. Doporučuji ti najít si je a říct si co se ti líbí. Třeba okrasná šalvěj má několik barevných mutací, od bílé až po hodně tmavě fialovou a cca do 2 let ti udělá velký kulatý trs. Není to solitér, takže jí chce sázet buď podél plotu, nebo spolu s něčím dalším o co se opře. Mateřídouška a oregáno dělají takové nižší kompaktní celky, dají se sázet mezi. Řebříček má vysoké květenství mezi 50-70 cm, barvy jsou od bílé, přes růžovou, oranžovou až po temně rudou. Všechny kytičky tady i výše byly typické pro zahrady naších babiček a prababiček, přitahují čmeláky, včely, motýly.

Na sázení ještě není pozdě, můžou se sázet od jara do podzimu. Inspiraci najdeš třeba u zámeckého zahradnictví ctěnice, nebo bylinková zahrada valtice.

problemova
Kecalka 219 příspěvků 19.06.19 09:52

@kačka39 takže v tuto chvíli se na všechno vykašlat? vykopat jen ty staré keře a čekat do srpna nebo radši až září?

Ou
Echt Kelišová 8144 příspěvků 19.06.19 09:55

Hele to co tady po lidech na internetu chceš je aby ti jen tak zpracovali studii, na kterou zahradníci studují a ještě potřebují docela dost praxe.

Navíc tedy pokud by ses namáhala používat google, tak najdeš informace od lidí, které těší psát svoje poznatky veřejně. Ale to né, ty doufáš že veškerou práci za tebe udělá někdo zadarmo.

Pokud chceš skutečně funknčí systém pěstování na docela složitém místě a s dost jasnými požadavky, tak ideálně zaplať nějakému zahradnímu architektovi a nebo si alepsoň dejt tu námahu projít volně dostupné zdroje, když už se ti nechce číst.

Ale stejně podle jednoduchých rad nebude úplně jednoduché to udržet na živu.

Ou
Echt Kelišová 8144 příspěvků 19.06.19 09:56
@problemova píše:
@kačka39 takže v tuto chvíli se na všechno vykašlat? vykopat jen ty staré keře a čekat do srpna nebo radši až září?

No sázet kytky uprostřed vegetačního cyklu, navíc ve vedrech je volovina. Možná spíš zaplať toho architekta a především si nech vysvětlit základy péče, jinak za to utratíš dost peněz a nebude se tomu dařit.

phedr
Kecalka 162 příspěvků 19.06.19 09:59

@problemova není nutné čakat do podzimu, když se o to budeš starat. Zase není 40 ve stínu. Chce to pravidelně zalívat doporučuji prvních 14 dní aspoň lehkou zálivku brzy ráno a pak večer, po zasazení udělat kolem každé kytky nebo keříku malý val, tak aby se voda držela u kořenů. Určitě i koupit zahradnický substrát a vždycky trochu smíchat s hlínou a dávat pod kořeny.

kačka39
Kecalka 442 příspěvků 19.06.19 10:17

@problemova Sázet se dá i teď, ale já bych to teda nedělala. Akorát zbytečně vyhodíš peníze. Pořádně si rozmysli, co budeš chtít, ať máš čas to změnit. A na podzim, v září nebo i v říjnu můžeš sázet keře, a na jaře kytky. Projdi časopisy, katalogy, internet.
Ten buxus jak ti radí @phedr je fajn, dá se stříhat třeba na půl metru a různě tvarovat. Ale teď ho děsně žere zavíječ, není to to, co jsi tam měla?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama