Jak nebýt padavka?

12
14.1.19 19:26

Jak nebýt padavka?

Ahoj, už nějakou dobu tu sleduju diskuze o bydlení, ale až teď jsem si říkala že musím taky jednu založit. Věc se má tak, že jsem trochu v koncích a potřebuju vzpruhu. Vlastně spíš i trochu utěšit a slyšet že někdo zvládnul co mě čeká a že byl silný, snažil se a přineslo to ovoce.
Začalo to splněním mého snu, pořízení baráčku. Nikdy jsem nechtěla novostavbu, nedej bože skončit někde v satelitu, takže volba padla na baráček na vesnici kousek od velkoměsta. Právě proto abych se dostala do tohohle stavu. Na lokalitu a velikost byla cena skvělá, jde o dům „s duší“, takže jsem se zamilovala, moc domů podobného typu už není. Není památkově chráněný, je to 150 let stará stavba prodávaná s tím že tu nějakou dobu nikdo nebydlel, ale ještě delší dobu se o dům nikdo nestaral. Bydleli tu starší lidi a dům chátral, nikdo neřešil špatný svod vody z okapů, prasklou fasádu, puklé tašky, červotoče, podlahy na hlíně ani aby zahrada nějak vypadala. Při koupi tu byl architekt, stavař i statik a všichni se shodli na tom, že dům bude dobrý, ale bude to o tisíci a tisíci drobných úpravách a spoustě práce. Prostě žádné markantní vady typu „celá střecha pryč“, jen všechno zanedbané, rozbité a neudržované, případně staré. Rodina, partner a všichni kamarádi nadšení stejně jako já, všichni měli plný huby keců, jak pomůžou, ukážou, naučí. Jo, naletěla jsem. Od doby co bydlím už se nikdo nehrne do toho pomoct, nikdo se mnou nechce probírat rekonstrukci a snažit se to tu zvelebit se mnou. Jako ano, pokud výslovně požádám, pomůže otec, nicméně nadšení všech je pryč a přišla realita. Chápu, je to můj projekt a byla naivita věřit že bude někdo stejně zapálený. Velká naivita. Ale nevadí. Už ne, pobrečela jsem si a došlo mi „si v tom sama holka, a teď se ukaž“. A tak bych se chtěla ukázat, fakt chtěla. Jsem připravená dřít, učit se, zjišťovat si. Bydlíme dva měsíce, stěhování v zimě, takže ani spousta věcí ještě dělat nejde, musím čekat na teplo. Práce je tu neskutečné množství, kam se podíváte, tam je sto a jedna věc. Ale já se prostě vzdát nechci. Nejdřív jsem se zlobila na celý svět, přišlo mi to jako hrozný podraz, ale asi je to prostě poučení do života s tím že by se člověk měl spoléhat jen na sebe a na nikoho jiného. A tak přišlo oklepání, začala jsem uvažovat a snad poprvé se trochu zdravě naštvala sama na sebe, že takhle ne, bulet nemá cenu a prostě se sejmout nenechám! Ano, jsem ženská, nemám takovou fyzickou sílu, ale myslím že jsou způsoby jak to obejít. Postupně zjišťuju a objevuju všechny věci kolem, jak, co, proč, nač. Potřebovala bych hrozně moc rad, ale říkám si, že se to naučili větší paka, tak proč ne já?! Vím že to bude dřina, mozoly, odříkání, ale nemožné to přece není, ne?
To je jedna věc. Ta druhá je ale ta co mě brzdí. Na druhou stranu mám totiž pocit že se pořád všeho hrozně až zbytečně bojím. Bylo třeba dozdít vevnitř kus komína. Hrozně jsem se toho bála, co když to neudělám dobře, co když ostatní ví víc než se dá běžně zjistit, co když na něco zapomenu, co když to prostě nebudu umět udělat i když to vypadá snadně?! Prostě i když jsem si zjistila první poslední, pořád jsem měla pocit že něco takového sama nezvládnu. Nevím proč, prostě jen pocit že to nedám, nulová sebedůvěra. A víte co? Komín stojí, nikde nic nekouří, malta se neroztekla, všechno krásně ztuhlo a když to viděl otec s rodinou a ptal se kdo to dělal, po mém dotazu proč se zajímá poznamenal že to vypadá jako kvalitní práce. Byla jsem na sebe hrozně pyšná, na druhou stranu pořád vrtá červíček, že nemůžu uvěřit že by to vlastně bylo tak snadné a mohlo mi to jít. Prostě pořád nejsem nějak sto uvěřit že jsem schopna něco vytvořit, nikdy jsem nic takového nedělala a teď jsem z toho vykolejená. Neříkám že mi všechno přijde jednoduché, naopak, o všem se musím učit, načíst si, všechno je dost složité. Idea je vždycky jednoduchá, provedení o dost jiné. Viz teď třeba to že jsem si řekla že vyklidím zahrádku, co je vidět z ulice. Jen vyklidit a připravit na vykopání aby se tam dala udělat cestička z dlažby. Z něčeho tak jednoduchého vzniklo že se už tři dny snažím zjistit jak řešit podemleté stěny domu (byl tam špatně svedený okap), jak je dozdít, kam vést nový okap, jak položit dlažbu, strhnout zídku, postavit novou zídku a podobně. Baví mě to, ale hrozně si nevěřím. Co když jsem prostě jen hloupá ženská který se to nepovede, tak jak mi tvrdili? Co když to sama ženská fakt nemůže zvládnout, jak mi tvrdili?!

Já nevím, chtěla bych asi jen slyšet že to možné je. Že se nějaké taky podařilo stoupnout si na vlastní nohy a všem to nandat, když tvrdili že to nedokáže. Pokud i znáte nějaké dobré knížky, zdroje informací, kde se ptát, máte zkušenosti, sem s nimi. Každý slovíčko mi udělá radost. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

21879
14.1.19 19:33

Jsi dobrá, ale mám pocit, že sis ukousla víc, než můžeš zvládnout. Starej zanedbanej barák tě sežere - vezme ti všechen čas, peníze, mládí, nebude to hotové nikdy, pokud to budeš takhle pytlíkovat sama. Kde jsou další zájmy, rodina, tvoje zaměstnání, volný čas, vztah? Stojí ti to za to?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3127
14.1.19 19:34

V dnešní době stačí zajit do knihovny nebo na internet. Pokud mate zdraví a čas studovat a pracovat a nějaké penize k tomu, tak to dáte. Někdo to má jako relax. Rozhodně lepší travit čas takto, než čučet na tv a vysedavat po hospodách. Za me :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15822
14.1.19 19:34

To co popisuješ nejsou žádné drobné opravy, ale kompletní rekonstrukce a jestli věříš, že to všechno zvládneš sama vlastníma rukama, tak jsi hodně naivní. Jestli máš ranec peněz, zadej to firmám ať to opraví, jestli nemáš peníze tak to chce šikovného chlapa a jestli nemáš ani chlapa, tak to doporučuji prodat. Neumim si představit, že ženská zvládne sama zdít, opravovat střechu, dávat nový okapy, opravovat fasádu, dělat elektriku, odpady, omítky, koupelnu, obklady, podlahy,…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
510
14.1.19 19:35

@hanka.br. souhlas, bohužel :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4982
14.1.19 19:36

Tak seš prostě šikovná, no. 90% problémů je v hlavě, že něco nelze, je nastaveno z dětství. Pro lidi celkově je těžký se přes tyhle překážky, které jsou dané výchovou přenést, takže je ani nezkusí obejít. Tobě se to daří, největší plus vidím v tom, že jsi to prokoukla, že na tom vlastně nic není. Kdybys na tuhle stavbařinu nebyla šikovná, tak tě to nenapadne zkoušet, nebavilo by tě to. Člověk bývá šikovnej na to, co ho baví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15822
14.1.19 19:38

Navíc to není jenom o tvých rukách, je to hlavně o penězích a taky o technice kterou potřebuješ. Zadarmo barák neopravíš a s jedním kladívkem taky ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4982
14.1.19 19:40

Že to žere peníze a čas a člověk se v tom utopí, to je pravda. Takhle je to se všema koníčkama. Hlavní je, že tě to baví. Je super mít něco, v čem se člověk najde. Chlapa si musíš najít nějakého supermoderního, který se do toho pustí s tebou a nevyžaduje obdivovat a oprašovávat. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15535

Pokud to nezvladnes, tak pozves firmu a ta to dodela. Smiř se s tím, ze vse sama proste nedáš. Ja dělám podobne práce rada, od mala, mame hodně starou chalupu a je to nekonečné. Navíc fyzicky i psychicky náročné. A hlavně - žere to prachy. Desnou spoustu, protože to nikdy není tak, ze začneš opravovat podlahu a v klidu ji dodelas - budeš narazet na dalsi a dalsi potíže. Navíc uz tam bydlíte, což je komplikace. Osobně pokud s k tomu tvoje rodina staví takto, peněz není extra moc - prodala bych to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1981

Líbí se mi, že jsi do toho šla a nechceš to vzdát. Kdo hoří, může zapalovat :) v tom čtení mi připadalo, že máš partnera..ten tam s tebou nebydlí? U stěhování byl plurál, tak jsem si tak nějak myslela, že jste tam oba..jestli ano, proč něco nedělá i on? Klobouk dolů, žes dozdila kus komína! A k tomu, jestli je to možné…kamarádka koupila takhle statek napůl rozpadlej…s obří stodolou..a během 3 let to dala neuvěřitelně dohromady..stodolu s pár kamarády strhli, rozebrali do poslední cihly, z cihel postavila stáj pro koně.. domku chybí už jen položit podlahu v podkroví.. :) ale teda nedělala všechno úplně vlastníma rukama, na něco měla řemeslníky.. s něčím pomohl táta.. ale třeba chlapa žádného nemá.. ;) držím ti pěsti, ať to jde!!! :srdce: fandím takovým projektům.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
830
14.1.19 19:42

Starý barák bude i po opravách pořád starý barák- bohužel.. A pokud nejsi opravdu „od fochu“ zednického a nemáš parťáky, které vezmou za práci plus „nekonečně“ hodně peněz k tomu , tak být tebou tak to prodám… / pardon za skeptický názor/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
14.1.19 19:45
@terien píše:
To co popisuješ nejsou žádné drobné opravy, ale kompletní rekonstrukce a jestli věříš, že to všechno zvládneš sama vlastníma rukama, tak jsi hodně naivní. Jestli máš ranec peněz, zadej to firmám ať to opraví, jestli nemáš peníze tak to chce šikovného chlapa a jestli nemáš ani chlapa, tak to doporučuji prodat. Neumim si představit, že ženská zvládne sama zdít, opravovat střechu, dávat nový okapy, opravovat fasádu, dělat elektriku, odpady, omítky, koupelnu, obklady, podlahy,…

A to je přesně ono, proč CHLAP?! Proč by zdít nemohla ženská? Zatím my všichni byly jen schopný vmést a snažit se mi vnutit že to ženská prostě nezvládne. Ale proč by nemohla kruci? Celý den včera v práci jsem měla kulový co dělat, výjimečně, tak jsem si zjišťovala jaký potrubí a jaký průměry se používají pokud chci okap vézt do země. Už vím že standardně je to 110, jaký trubky hledat, po čem se ptát, co je ta divná věc po okapem a jak se jmenuje (gajgr :lol: ). A hrozně mi to že něco zas vím navíc vlilo krev do žil. Copak tohle může znát a vědět jen chlap?!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15535
14.1.19 19:47

@Little My ne, u nás tyhle věci řeším já, stejne jako cely projekt domu. :nevim: ale je rozdíl si sama neco načíst a sama ten blbej okap nebo střechu nebo krovy udělat. Na to chlapa potřebovat budeš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12
14.1.19 19:49

Jinak, nářadí mám, včetně bagříku na půjčení zadarmo, občas. Z nářadí základy včetně různých pil, brusek, vrtaček a tak. Otec to nemá kam dát, tak je to tady a mám to k dispozici, za to jsem vděčná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15822
14.1.19 19:51
@Little My píše:
A to je přesně ono, proč CHLAP?! Proč by zdít nemohla ženská? Zatím my všichni byly jen schopný vmést a snažit se mi vnutit že to ženská prostě nezvládne. Ale proč by nemohla kruci? Celý den včera v práci jsem měla kulový co dělat, výjimečně, tak jsem si zjišťovala jaký potrubí a jaký průměry se používají pokud chci okap vézt do země. Už vím že standardně je to 110, jaký trubky hledat, po čem se ptát, co je ta divná věc po okapem a jak se jmenuje (gajgr :lol: ). A hrozně mi to že něco zas vím navíc vlilo krev do žil. Copak tohle může znát a vědět jen chlap?!

Může zdít ženská, ale musí to umět. Moc ženských se to za život nenaučí. Ty třeba jo, ale nevěř tomu, že budeš umět všechno co je třeba, to neumí skoro nikdo. Navíc tu nejde jenom o to, co si ty sama dokážeš, vyzdila jsi komín, super. Zrovna do komína bych pustila jenom těžkého profika, kdyby ti to nedej bože od toho tvého experimentu lehlo popelem, dostaneš od pojišťovny kulový, za to dej klidně krk a ještě budeš ráda, když tam neuhoříte. Představuješ si to jak Hurvínek válku, podle mě sis ukousla příliš velké sousto.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama