Je panel teplejší než zděný byt?

6280
20.4.20 17:37

Je panel teplejší než zděný byt?

Moc bych ocenila radu, vaši zkušenost, chceme se totiž stěhovat a já se zasekala na tom, že jedině do paneláku. Bydlela jsem v panelovém bytě a v zimě i v létě krásně teploučko.. Teď jsme ve zděném a já prostě mrznu, i v létě spím pod peřinou, sice tu ve vedrech není tak hrozně, ale to klidně obětuju, prostě už nechci mrznout. :(
Jen nevím, jestli je to tak vždycky, že v paneláku je teplejsi nebo to byla náhoda?
Moc díky za vaši zkušenost! :* :kytka: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5683
20.4.20 17:41

Záleží na mnoha faktorech. V panelákovém bytě nad nezatepleným vchodem můžeš také mrznout. Byt v nějakém prostředním podlaží je protápěn ze všech stran, takže tam bude vysoký tepelný komfort.
Ve zděném opět záleží na mnoha faktorech, pokud je přízemní, špatně zateplený a s radiátory, tak bude vysoký rozdíl teplot mezi podlahou a stropem, takže bude pocitově zima od nohou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3756
20.4.20 17:54

Naši bydlí v cihlovém, zatepleném, 3.p., vnitřní byt (není krajní) - a je tam v zimě hodně teplo, často tlumí topení na minimum. Pro teplomilce úžasné.
Kdežto já v paneláku toho nikdy nedocílím. I když je náš panelák zateplený, nedrží teplo zdaleka tak dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12795
20.4.20 18:08

Je to o orientaci bytu a okolních bytech atd. Bydlela jsem v paneláku, kde jsme mrzli, doma bylo chladněji než venku a bydlela jsem ve zděném, kde bylo vedro, že se to nedalo vydržet. Opravdu to není o tom, z čeho ten byt je postavený, ale kde vedou okna a jak je byt situovaný. Já bych do paneláku už nikdy nešla, tedy doufám, že nebudu muset, zděný u mě vždy zvítězil :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9725
20.4.20 18:10

@rejžička co si vic zatopit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
957
20.4.20 18:17

Žili jsme v cihlovém domě a bylo tam neustále teplo. Od května tam bývalo horko na zdechnutí, bez klimatizace ani ránu. Je to o orientaci, tento byt byl na jih, zatímto panelák, ve kterém jsem vyrůstala, byl na sever a bylo v něm chladno i v létě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6280
20.4.20 18:20

Aha, tak to koukám jako puk 8o Já topím, jasně, i tak ale vidím ten rozdíl. V paneláku jsem bydleka v krajním nezatepleném bytě a bylo to supr, teď ve zděném prostředním bytě a zima, tak já už nevím..
Jde vůbec nějak rozeznat teplý byt od studeného? Myslím předtím, než tam člověk začne bydlet. :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6665
20.4.20 18:22

My v paneláku máme hrozné horko v zimě i v létě, ségra má v paneláku vedro jenom v létě, rodiče mají v paneláku celý rok hroznou klendru. Závisí na mnoha faktorech, já i sestra bydlíme ve vyšších patrech a máme okna na jih. Rodiče bydlí v přízemí ve velmi husté zástavbě a slunce jim do okna jde jenom chvíli kolem poledne, potom mají zase stín. Taky závisí jak topí / větrají sousedi. Třeba já v zimě topení zapínám minimálně a spíš větrám protože mám že všech stran sousedy, kteří hodně topí a tak mám docela problém udržet teplotu kolem 20-21°C protože když je tepleji tak nám to není příjemné. Sestra v zimě topit musí dost, protože má krajní byt pod střechou. Naši mají přízemní byt vedle vchodové haly, která se nevytápí a tak museli jednu stěnu zevnitř zateplit aby se v té místnosti vůbec dalo být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14661
20.4.20 18:39

Panelák je pověstný tím, že v něm byla zima, škvíry mezi panely, okny a tak. Těmi rekonstrukcemi se to určitě hodně spravilo, ale to nemění nic na tom, že to jsou domy dávno za koncem životnosti. Do paneláku bych nešla, kdybych vyloženě nemusela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33812
20.4.20 18:55
@rejžička píše:
Moc bych ocenila radu, vaši zkušenost, chceme se totiž stěhovat a já se zasekala na tom, že jedině do paneláku. Bydlela jsem v panelovém bytě a v zimě i v létě krásně teploučko.. Teď jsme ve zděném a já prostě mrznu, i v létě spím pod peřinou, sice tu ve vedrech není tak hrozně, ale to klidně obětuju, prostě už nechci mrznout. :(
Jen nevím, jestli je to tak vždycky, že v paneláku je teplejsi nebo to byla náhoda?
Moc díky za vaši zkušenost! :* :kytka: :kytka:

Těžko říct, jestli je to ve všechy bytech, ale já jsem nikdy studený panel nezažila. :nevim: Obvykle je tam v létě na zdechnutí, jinak krásně teploučko. Hodně se to prosvítí velkými okny, panel se rozpálí, do toho stoupačky, úzké zdi, co „nekradou teplo“.

Když sem se stěhovala z panelu do cihly, vždycky to byl teplotní šok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33812
20.4.20 18:57
@Lucie_Sx píše:
Panelák je pověstný tím, že v něm byla zima, škvíry mezi panely, okny a tak. Těmi rekonstrukcemi se to určitě hodně spravilo, ale to nemění nic na tom, že to jsou domy dávno za koncem životnosti. Do paneláku bych nešla, kdybych vyloženě nemusela.

To je jenom pověra… Že jsou „za koncem životnosti“. To platí o oknech, vnitřních krytinách… Ale ne o té konstrukci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5683
20.4.20 18:58
@Lucie_Sx píše:

A tyhle pověsti se říkají v které části světa? V ČR je to úplná blbost. Netěsnily maximálně původní dřevěná okna, ale to netěsnily nikde, nejen v panelácích. A úplná blbost je to s životností. Plánovaná životnost byla projektována podle typu na nějaké malé desítky let, reálná je výrazně vyšší. Bydlení v paneláku má sice řadu nevýhod, ale i výhod, není to nic katastrofálního.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14661
20.4.20 19:09
@Bábrdl píše:
To je jenom pověra… Že jsou „za koncem životnosti“. To platí o oknech, vnitřních krytinách… Ale ne o té konstrukci.

No nejsem stavař, tak vycházím z informací, které stavaři publikují.
Ta železobetonová kostra je asi věčná, ten zbytek těžko říct, jak moc to lze nějakou rekonstrukcí prodloužit.

Jinak ty škvíry v panelech, v oknech a zimu v pokojích otočených na sever jsem zažila.

Taky oproti rodinnému domu je problém, kdy začne topná sezona. V paneláku bylo běžné, kdy se na začátku zimy čekalo, až „se zapne topení“. Ale to bude v cihlovém bytě asi stejné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1648
20.4.20 19:09

Dřív jsme bydlela v paneláku, poté dvakrát v rekonstruované cihle a v cihle bylo v obou případech mnohem tepleji. Topime minimalne. V paneláku vyloženě zima nebyla, ale na to, že to bylo na jih a ze dvou stran sousedi, tak nic moc. Tady máme okna na SZ, SV a JV a je to rozdíl. Navíc v panelu se pořád potily okna (rekonstrukce z roku 2000), tak se muselo pořád větrat, tady už jsou kvalitnější okna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20.4.20 19:26

Zateplený panelák a vedro. Netopíme, protože bysme zdechli. V pohodě to vytopí stoupačky. Druhý byt máme cihlu a tam je teda chladněji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat