Je správný čas na stavbu domu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.16 09:08
Je správný čas na stavbu domu?

Zdravím všechny :mavam:

Jdu si k Vám pro názor.
S manželem uvažujeme o hypotéce na dům.
Současně žijeme ve městě v bytě 2+1, který patří mému tatínkovi. Byt jsme letos zrekonstrulovali podle vlastních představ, ale oba dva nás to táhne ke stavbě domu. Představovali bychom si 5+1+G na pozemku cca 1400m2. Takže co jsme počítali tak hypo cca 3,5-4 miliony. Pozemek máme vyhlédnutý, museli bychom do práce dojíždět cca 20 km, ale to by se dalo.

Co nás však trápí je to, že bychom se příští rok chtěli začít snažit o miminko a já se trochu bojím, že to potom, až odejdu na mateřskou, budeme horko těžko zvládat z pohledu financí (nyní čistý příjem nás dvou cca 52 tis.,poté manžel cca 27 tis plus moje mateřská a rodičák). Ideální by bylo, kdybychom mohli ten byt, kde teď bydlíme, pronajímat, ale to je tak 50:50 jestli se domluvíme s rodiči.

Na druhou stranu pokud budeme mít miminko v současném bytě, tak stejně dříve nebo později zase budeme řešit částečnou rekonstrukci, aby byl dětský pokoj. A nebo počkat třeba do tří let dítěte (dobrý té doby ho mít v ložnici) a pak řešit teprve hypo po tom, až se vrátím do práce :think:

Nevím… Jak byste poradili? :)
Prosím o ponechání anonymu, chodí sem známí a rodina.
Děkuji předem :kytka:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Doe_Jane
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.16 09:17

A nemáš možnost do práce jít dřív nebo pracovat z domu, na částečný úvazek aspoň? Taky se může stát že se vám snažení hned nepovede a zaseknete se na místě. Ale ta hypotéka je docela šílená vzhledem k vašim příjmům :kytka:

adam75
Ukecaná baba ;) 2439 příspěvků 18.12.16 09:18

Kolik máte našetřeno? Náklady budou tak o 25 % vyšší, než teď předpokládáte. Vždycky jsou. Máte v té částce započítané i vybavení? Jestli ne, tak bude dalších zhruba 600 tis.
Koupila bych ten pozemek, miminko se nemusí hned povést. Jestli chcete dům, tak si ho postavte. Do té doby shánějte lepší práci, z těchto peněz dům a rodinu uživíte těžko.

Příspěvek upraven 18.12.16 v 09:21

Poison Eve
Ukecaná baba ;) 2468 příspěvků 18.12.16 09:18

Ve vaší situaci bych rozhodně na stavbu domu zapomněla do doby, než se vrátíš do práce. Kolem stavby domu je spousta lítání a hlavně - s vašimi příjmy bych v žádném případě nešla do stavby domu a následné hypotéky za situace, kdy živitel rodiny bude pouze jeden. Tvůj rodičák bude kolem sedmi tisíc, můžeš zvolit nejvyšší, ale máš kam dát dítě ve dvou letech?

Mia. Prcek
Kecalka 186 příspěvků 18.12.16 09:25

Dobře ráno :) řešíme něco podobného, jsem na mateřské, bydlíme v domku babičky, která má už nový dům a tenhle nám dala k dispozici na přechodnou dobu :) žádáme o hypotéku :) a pronajímáme byt :) pustili jsme se do stavby domku 5+1+g :D
No teď k vám tedy :D hypotéka na 3,5-4 miliony je celkem ranec. To budete platit minimálně 15 tisíc měsíčně (pokud ji budete mít zhruba na 30 let), banka vám nepůjčí asi na celou stavbu, půjčují tak na 80% stavby tuším :) tak je dobre mít nějaké vlastní úspory :)
Teď do toho miminko, co si budeme povídat, levná dovolená to tedy není :D
Myslím si, že se to dá zvládnout a nic není nemožné :) jen si to musíte dobře přepocítat a rozhodnout se na výši hypotéky a taky jestli vám budou stačit manželovi peníze :)
Přeji moc štěstí, ať brzy postavíte i s malým prckem :)

BaMaK
Závislačka 2969 příspěvků 34 inzerátů 18.12.16 09:40

Jestli ti můžu radit, tak s takovým pěkným příjmem bych teď začala šetřit…kolik zvládnete, ale myslím si, že klidně 15-20 tisíc byste měsíčně mohli…no a než seženete pozemek, vyřídíte papíry, otěhotníte…tak to minimálně rok, rok a půl potrvá, za tu dobu můžete mít našetřeno na rok a půl splátek, navíc než postavíte a vyčerpáte hypotéku, tak platíte jen úroky, takže podstatně nižší částku- to je cca další rok (u zdeného domu s firmou na klíč), chvíli bude mateřská- což není až tak malý příjem…samozřejmě si to musíte spočítat, promyslet, pronájem by vám hodně pomohl…ale určitě by to šlo.

Fofrník
Závislačka 3613 příspěvků 18.12.16 09:44
@Mia. Prcek píše:
Dobře ráno :) řešíme něco podobného, jsem na mateřské, bydlíme v domku babičky, která má už nový dům a tenhle nám dala k dispozici na přechodnou dobu :) žádáme o hypotéku :) a pronajímáme byt :) pustili jsme se do stavby domku 5+1+g :D
No teď k vám tedy :D hypotéka na 3,5-4 miliony je celkem ranec. To budete platit minimálně 15 tisíc měsíčně (pokud ji budete mít zhruba na 30 let), banka vám nepůjčí asi na celou stavbu, půjčují tak na 80% stavby tuším :) tak je dobre mít nějaké vlastní úspory :)
Teď do toho miminko, co si budeme povídat, levná dovolená to tedy není :D
Myslím si, že se to dá zvládnout a nic není nemožné :) jen si to musíte dobře přepocítat a rozhodnout se na výši hypotéky a taky jestli vám budou stačit manželovi peníze :)
Přeji moc štěstí, ať brzy postavíte i s malým prckem :)

No k tomuhle všemu je potřeba počítat s tím, že nyní jsou nízké úrokové sazby. Za pár let (většinou 5 )bude změna fixace a úroková sazba (tudíž i splátky) mohou povyskočit směrem nahoru. Chce to prostě pořádně propočítat. ;) 8)

adam75
Ukecaná baba ;) 2439 příspěvků 18.12.16 09:56
@BaMaK píše:
Jestli ti můžu radit, tak s takovým pěkným příjmem bych teď začala šetřit…kolik zvládnete, ale myslím si, že klidně 15-20 tisíc byste měsíčně mohli…no a než seženete pozemek, vyřídíte papíry, otěhotníte…tak to minimálně rok, rok a půl potrvá, za tu dobu můžete mít našetřeno na rok a půl splátek, navíc než postavíte a vyčerpáte hypotéku, tak platíte jen úroky, takže podstatně nižší částku- to je cca další rok (u zdeného domu s firmou na klíč), chvíli bude mateřská- což není až tak malý příjem…samozřejmě si to musíte spočítat, promyslet, pronájem by vám hodně pomohl…ale určitě by to šlo.

Souhlas. Dvacet měsíčně na stranu.

Premek_Orac
Závislačka 4667 příspěvků 18.12.16 10:04

Na to máš více pohledů. Hypotéka je vždy nevolnictví na dobu 15-30 let, podle toho, na jak dlouho si ji berete. Na druhou stranu sazby jsou (zatím) ještě nízko, ale musíte počítat s jejich růstem, což může dost zássadně zvýšit splátky v jejím průběhu.
Pokud je to ale váš sen jste ochotní mu obětovat jiné sny (dovolené, auta, vzdělání své i dětí), tak je nynější doba lepší, než až budete mít dítě na světě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.16 10:09

Pokusím se nějak souhrnně odpovědět :-)
Nyní máme našetřeno cca 300 tis., s tím že máme možnost si vzít v práci bezúročnou půjčku 500 tis. Já zvládnu dát ze svého platu měsíčně 15 tis.(teda teď v prosinci kvůli Vánocům ne :roll:), manžel o něco méně, protože více platí. Než bychom se k tomu rozhoupali, což by bylo nejdříve půlka 2017, tak dám určitě dohromady dalších 100 tis., takže 900 tis. bychom mohli asi dát hotově bance. Práci si určitě lepší shánět nemusíme, protože jsme oba zaměstnaní velmi krátce (je nám 23 a 24) a toto jsou v podstatě nástupní platy a všechno máme před sebou.

@Mia. Prcek
Můžu se zeptat na kolik vás to tedy vyjde? :-) celková částka za dům a pozemek… U nás jsou bohužel pozemky drahé, takže jen samotný pozemek je cca 1 milion, plus zděný dům, pokud se budeme držet při zemi, jsrm počítala min 2,5 mega. Jinak vám moc držím palce abyste to získali a bylo vše v pořádku :-)

Jinak máte pravdu, musím vše pořádně ještě jednou propočítat, jen se bojím právě toho, že pozemky půjdou ještě výš a s tím i úrokové sazby. Takhle bychom třeba těch pět let alespoň mohli splácet s nižším úrokem.

Mia. Prcek
Kecalka 186 příspěvků 18.12.16 10:29

My platíme 9.500 hypotéku, tedy budeme :D z toho nám ale 8000 zaplatí nájem z bytu :) měli jsme tedy o dost nižší pozemek, máme ho na vesnici asi 20 minut od města :) dům máme odhadnuty na 3,5 milionů bez pozemku :) taky jsme měli vlastní úspory, z toho jsme postavili základy a nakoupili cihly :) a hypo si bereme 2,5 :) takže taky ten milion cca dáme dohromady sami :)
Podle mě je to u vás reálný, ale s omezením :D jako máme my :D žádné velké dovolené, dcera má teprve rok, takže pak školka a škola, uvidíme jak to budeme zvládat :D

4u
Povídálka 45 příspěvků 18.12.16 10:30

Ted jsem cetla clanek na idnesu, kde pisou ze CNB povazuje hypoteky na castku vyssi nez 5 nasobek rocniho prijmu za rizikove.. coz u vas 3.1M. Davam to sem jen orientacne, chapu ze vypocet je prilis zjednodusseny a pri velmi malych nebo naopak vysokych prijmech neni odpovidajici..

Jinak bydleni taky resime a ja jsem zastancem toho ‚kdy, kdyz ne ted‘.. Muj pohled v me situaci - pokud bych mela jit do hypoteky az v dobe, kdy uz nebudu chtit zadne deti a vratim se po rodicaku nastalo do prace, tak mne bude minimalne 35, mozna i 40let. Manzelovi bude 40-45. No a to uz zase nedostanem hypoteku na 30let. Tim chci rict, ze ten argument ‚pri materske hypo ne‘ nema vzdy jenom jednu stranu mince. Nicmene do stavby a hypa bych nesla, pokud bych si nebyla 100% jista ze to zvladnem. Nejhorsi typ premysleni v tomto pripade je ‚vsak to nejak udelame‘. Delas rozhodnuti na dalsich 30let tveho zivota, tak je treba to dukladne promyslet.

Pedro 00
Závislačka 3810 příspěvků 18.12.16 10:41

@4u Hypotéku na 30 let ve 40 za současných podmínek dostanete v pohodě. Samozřejmě netuším, jak to bude v době, až vám bude 40.
Zakladatelce bych doporučil, vzhledem k třeskutému mládí obou partnerů, šetřit, popřípadě si koupit ten vyhlédnutý pozemek. Ono není vůbec špatné vydržet, dokud je dítě nebo děti malé, vydržet ve městě, kde je všechno dostupné. K tomu domečku 20 kom od města jsou většinou zapotřebí dvě auta, jejichž provoz taky dost stojí.

4u
Povídálka 45 příspěvků 18.12.16 10:52

@Pedro00 - Tak banky vetsinou berou strop 70let. Cize bych musela brat hypo nejpozdeji v mych 35. Nebojim se teda, ze by to neslo obejit, ale vize splaceni hypoteky kdyz je nam pres 70 je docela nic moc :)

Renca8
Ukecaná baba ;) 1227 příspěvků 18.12.16 11:18

Asi bych volila mensi domek a pozemek. Pak by se to zvladnout dalo bez ditete. S ditetem nevim, budes muset byt taky na stavbe a dat ruku k dilu a mimino ma svoje potreby jak to chces delat? :nevim:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozešli se v autě! Plekanec tlačil, aby to zveřejnili. Otec Vondráčkové o detailech rozchodu

Informace o rozchodu Tomáše Plekance a Lucie Vondráčkové přišla loni v srpnu... číst dále >

První láska ji odsoudila k neštěstí. Vilma Cibulková stále hledá s muži štěstí

Je krásná, talentovaná, charismatická, ale ani to nestačilo k tomu, aby by... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >