Jídelníček v 10 měsících

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Fizzi
Povídálka 29 příspěvků 28.10.14 20:37
Jídelníček v 10 měsících

Ahoj všem,
potřebovala bych opět poradit. Dřív jsem byla nešťastná z toho, že syn nechtěl vůbec příkrmy a dneska mám asi opačný problém. Náš jídelníček je následující:

6:15-7:00 (záleží, kdy se mrňous probudí a jak moc je nervózní) - 250g bílého jogurtu
9:30 - 150g ovoce (rozmačkaný banán s nastrouhaným jablkem, strouhané jablko samotné nebo s jiným ovocem - švestka, meruňka)
12:30 - zelenina/maso­zelenina/žlou­tek + brambory (jinou přílohu nechce) - množství je dle jeho nálady a chuti 40-250g (když sní malinko, dám UM)
15:30 - 190-260g bílého jogurtu s přesnídávkou (množství záleží na tom, kolik sní oběda)
18:30 150-210ml UM

• před večeří kousek rohlíku, chleba, kukuřičná křupka. Během dne čaj cca 200 ml - bohužel lžičkou.

K jídelníčku mám několik dodatků a hlavně dotazů. Omlouvám se, že to mám tak komplikované :-(

Dodatky:

• dřív jsem ráno dávala 210 ml UM, syn ale začal dělat během pití blbiny (lahev odstrkoval, jako by nechtěl, přitom otevíral pusu, že chce, občas si lahev sám do pusy vrátil), hlad asi mít musí, když toto dělá i ráno, tak jsem usoudila, že se mu nechce tahat, a mléko jsme nahradili jogurtem, aby měl mléčný výrobek
  • na snídani sní 250g jogurtu, ale snědl by klidně více. Když odložím misku, řve jak pominutý. Je schopný se přejíst a pak nechce další jídlo, proto je pro mě 250g maximum, které dostane.
  • oběd pořád mixuju, když zkouším kousky, sice se nedáví, ale převaluje je v puse, neví, co s nimi, a oběd nechce.

Otázky:
1. Je skladba jídelníčku v pořádku?
2. Poslední dny je mrňous přes den dost nepříjemný (možná zuby? :-(). Nejsem si jistá, jestli nemá třeba hlad nebo ho naopak nepřekrmuju. Že má dost, je schopen mi „říct“ pouze u oběda a ovoce. Jogurtu by snědl klidně kilo (zkoušet to raději nebudu), u mléka je to zvláštní, teď 2 dny po sobě vypil jen 150ml, jindy vypije 210 a klidně by tahal dál.
3. Musí mrňous dostávat UM? Jestliže se mu nechce tahat nebo UM kvůli těm blbostem, co provádí, nechce, a já bych chtěla UM nahradit, mohu to udělat? Pokud ano, čím? Mohu vařit třeba domácí kaše z vody a přidat trošku UM?
4. Mám dojem, že čaj, který dávám lžičkou, bere jako jídlo. Může se to stát? Zkoušela jsem flašku, tekoucí i netekoucí hrneček, jenže on sice tekutinu nasaje, pak ji ale plive a je vždycky totálně promáčený. Po lžičkách mi čajík pije.
5. Kdo máte stejně starého potomka, jak často a jak dlouho vám spinká přes den? Mrňous skoro nespí, přes den naspí půl hodinu až 2 hodiny. Ukládám ho po každém jídle (kromě odpolední svačiny), protože v intervalu od jídla do jídla nevydrží, tak se snažím, aby něco malinko naspal, jenže on nechce. Chtěl by lézt, jenže mu to nejde, tak se vzteká. Je z toho unavený (zřejmě i kvůli zubům), ale spát prostě nebude. V noci spí teďka docela dobře. Párkrát se procitne, zase ale usne. Jednou za noc se probudí úplně, protože je mu zima - odkope se, tak ho přikryju a spí dál. Poslední dny se budí velmi brzy - už v 5 ráno.

Vím, že můj dotaz je komplikovaný, ale mrňousek je moje první dítě a já se v něm stále nevyznám. Nechápu, proč se celý den vzteká (dneska jsem z toho byla dost na nervy), proč přes den nespí, proč teď vyvádí u UM, proč u jídla není v klidu a „běhá“ (krmím v leže, v jídelní židličce dělal blbiny)…prostě je pro mě jako nějaká hádanka :-(
Děkuji všem, kteří si na mě najdou chvilku času.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
stříbřenka
Ukecaná baba ;) 1831 příspěvků 28.10.14 21:07

Tak nasemu mladatku bude jedenact mesicu za par dni.. zhruba od deviti mesicu spinka pres den jen jednou po obede cca 2-2,5 hodiny, se spanim po kazdym jidle by me hnal 8o pises, že spat nechce, tak proc ho davas tak casto, jen at se trochu unavy.. s tim cajem po lzickach, na to bych se teda vyprdla, naucit se to musi, vyzkousej vic hrnecku nejakej mu sedne..nas mladoch vypije tak 4×130 za den..stejne tak jist v zidlicce se musi naucit, kamaradky holcicka tam taky dela kraviny, tak ji vzdycky neco frkne do ruky aby se zabavila a chvilku je klid :D nas jidelnicek:
7-8hod. 230 UM
10hod. Jogurt
12-12,30hod Maso-zelenina s prilohou 200g ( mixuju na hrubo, aby byli kousky)
16hod. Presnidavka nebo pudink
18,30 Kase 200g

Fima
Nadpozemská drbna 29366 příspěvků 2 inzeráty 28.10.14 21:11

1. Mě tam chybí nějaká večeře. Mléko dávám před spaním, mezi tím a svačinou jsem vždycky dávala ještě nějaké jídlo. Ale dole píšeš, že před večeří dostává pečivo nebo křupku. Možná jsi to jen zapomněla napsat. Pokud to tak je, tak mi to přijde fajn.

2. Nevidím žádnou otázku. Jo, zuby to být mohou, nepříjemné děti taky někdy bývají.

3. Já mléko dávala do doby, dokud si dítě říkalo a hlavně to bylo i pro mě pohodlné. Ale mě děti mléko pily. Pokud ho nechce, v 10 měsících bych to až tak nehrotila. Mléko je dost přeceňované a dá se nahradit ostatními mléčnými výrobky- sýry, zakysané výrobky, jogurty (tam bych klidně ten příjem zvýšila, pokud by si dítko dalo). Kaše vařit samozřejmě můžeš.

4. Ano, to se stát může. Takhle staré dítě už bych zvykala na hrníček. První dny je asi zlitá polovina dětí, ale to je normální. Já dala učící hrnky dětem v 6 měsících a lžičku měly opravdu jen na to krmení.

5. V 10 měsících mi obě děti spaly už jen 1 x denně, po obědě. Starší spal víc, spával v průměru zhruba ty 2 - 2,5 hodinky, mladší spával a spí mnohem méně, spí tak 1 hodinu, občas se zadaří a spí třeba tu 1,5 hodinky, ale kolikrát třeba i jen 45 minut. Oproti staršímu spí málo. V 10 měsících už děti x-krát denně nespávají.

tini
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 28.10.14 21:25

Myslím si, že jídelníček je pořádku, UM bych dávala kolik chce, mléčné dávky máš dost. Taky bych přidala spíš na jiné stravě, zkus kousíčky chleba s žervé, naše holka měla strašné problémy s kousky v jídle, ale chleba jedla. Rohlík ne, ten dáví. K pití bych se snažila o zavedení vody a nějaký hrníček, nám sedl od tommee tippee takový obyč za stovku s otvíracím pítkem, není netekoucí, hned věděla co s ním. A trvala bych na jídle v jídelní židličce, pokud ti normálně sedí, strašně se to do budoucna vyplatí, motivuj tím, že sedíte u stolu všichni a jíte společně. A od 10 měs mi taky spala už jen po obědě, bohužel :kytka:

Fizzi
Povídálka 29 příspěvků 28.10.14 21:28

Stříbřenka:

Dávám ho často, protože je právě až moc unavený :-( Mne si očička, drbe ouška, když je na bříšku, tak si tře obličej o deku, zívá. Kolikrát má červené oči nebo kruhy pod očima. Něco je špatně a já nevím co. Ráno vrže, když pro něj jdu, není rád, když mě vidí. Asi by ještě chtěl spát. Po snídani ho ještě dám spinkat, někdy to klapne a ještě se dospí, někdy ale ne a do svačinky je to horor ho nějak zabavit. Vypadá neuvěřitelně unaveně, po svačince ho dám spinkat a opět - někdy to klapne, někdy ne. Prostě to zkouším, kdy si dá říct. 2 hodiny v kuse spal snad jednou nebo dvakrát, a to jsem si říkala, jestli žije :-D Přijde mi, že je to pořád takové přežívání…kdy už bude jídlo, abych mrňouse mohla dát spát? Je to smutné, já vím :-( Nevím, jak ho zabavit, hračky ho moc neberou, všechno má okoukané, neleze, paci paci a jiné hry vůbec nechápe a kouká na mě jak na vola. Baví ho blbnutí, „kousání“, lechtání, jenže to nejde dělat pořád, a někdy se třeba šíleně řehtá, jak se mu to líbí, a pak začne z ničeho nic řvát. Proč? Ach jo…
U nás právě zabavit na jídlo moc nefunguje. Nesmí mít nic v dosahu, jinak jídlo vůbec nevnímá a nejí. Třeba dneska se při svačince prošel po pokoji kocour a mrňous jím byl tak fascinován, že trvalo asi 5 minut, než se z toho tranzu dostal. Kdybych něco dala do ruky, tak to zkoumá, prohlíží a na lžičku mi neotevře pusu.

Fima
Nadpozemská drbna 29366 příspěvků 2 inzeráty 28.10.14 21:40

@Fizzi Mě z toho tvého psaní přijde, že je právě zmatený z toho, že nemá žádný spánkový režim. Tím jak to zkoušíš, jednou to vyjde a jednou ne, je on sám a hlavně jeho organismus, totálně zmatený. Stanovila bych si nějaký režim, který bych se snažila dodržovat. Ze začátku to bude na palici, bude protivný, zívat, vypadat unaveně, ale po chvilce se tomu dítko přizpůsobí. Pokud vstává brzy, zkusila bych ho dát tedy třeba dopoledne. Buď usne nebo ne. A pak zase po obědě. Jsou děti, co ten režim potřebují a potřebují mít ty svoje časy spaní.

Jinak tohle je naprd věk. Kolem toho roku to bývá. Nic je pořádně nebaví, chtěli by dělat něco, co nedokáží, některé se pořádně ještě nehýbou. Píšeš, že ještě neleze, tudíž je otrávený. No, já bych byla asi taky. :mrgreen: Chce to vydržet, věčně to trvat nebude. Jak se rozleze, bude zase lépe. Jinak já u jídla nikdy nerozptylovala. Razím heslo, že když se jí, tak se na to soustředí a nedělá se nic jiného. Pak to je třeba problém ve školce, kde učitelky říkaly, že velká spousta dětí prostě neumí sedět a v klidu jíst. Pokud mi kluci dělali (a dělají) kraviny, nebo nejí, jdou zkrátka od stolu. Někdy si to ještě rozmyslí, někdy na to prdí, je to jejich problém. Hlady ještě neumřeli.

Fizzi
Povídálka 29 příspěvků 28.10.14 21:45

Fima:

1. Ano, dostává rohlík nebo chleba (podle toho, co je), za jídlo to moc ale nepovažuju, protože to nemá jakoby najednou. Po svačince jdeme na procházku, pak k babičce a když tam začne vrzat, dám mu to pečivo. Třeba oběd nebo jogurt slupne do 5 minut, rohlík mu dávám po kousíčkách do pusinky a trvá to klidně i 3/4 hodiny. Leží u toho na zádech, pak se třeba otočí na bříško, péruje si na kolínkách nebo se otáčí dokola. Možná ani nemá hlad, ale prostě vrže a tímto způsobem se zabaví. Já vím, není to zrovna ideální.

2. Spíš jsem myslela to přejídání, jestli mrňouska nepřejídám. Když nechce to večerní mléko a pořád lahev odstrkuje. Třeba je přejedený už svačinkou, rohlíkem ho totálně odrovnám a na mléko už nemá.

3. Jak poznám, že dítě mléko chce nebo ne? Teď jsme nahradili tu snídani, mrňous před ní sice řve, ale jogurt pak baští v pohodě.

4. Naše dítě je asi exemplář, ale on ještě ani nesedí. Už se ale snaží, sedá si dost zvláštním způsobem a na rehabilitaci se jim to vůbec nelíbí. Když je na bříšku, udělá provaz (jedna noha vepředu, jedna vzadu), pak dá tu druhou nohu taky dopředu a při tom se opírá ručičkama a snaží se vyručkovat až do sedu. Já vím, je třeba zkoušet a děti se naučí. Naše ale asi ne. Láhev (2 typy) a netekoucí hrneček s vodou nebo čajem jsem nabízela od 4,5 měsíců, kdy jsme začali s příkrmy. Dodnes se z toho nenaučil - nasaje to, vyplivne. Občas jsem zkusila tekoucí hrnek, dala jsem si mrňouse do klína, aby byl v pololeže, první lok ušel, pak se mi ale začal topit. Čaj po lžičkách dávám 3. den a jsem nadšena množstvím, jaké vypije. Dřív tohle nevypil ani náhodou.

danik
Ukecaná baba ;) 2350 příspěvků 28.10.14 21:47

Už mám děti větší, ale v 10m mi toho snědly určitě víc.
Ráno měly na snídani chlebík s lučinou, šunkou, zeleninu. Na svačinu jogurt, pak šly spinkat. Oběd polívka a maso-zeleninový příkrm (nebo rýži, špagety), svačina asi přesnídávka, spaní a večeře kaše.
V 10m jsem je ještě kojila, takže před snídani a po večeři jsem dokojila.
Mezitím určitě křupky, rohlík, ovoce.

bobr123
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 28.10.14 21:53

Taky si myslim, ze nema rezim. Kdyz se probudi kolem te sedme, dala bych ho kolem desate spat. Bude spat pul hodky, hodku. Pak obed, a kolem druhe zase spat. Bude to chvilku trvat, nez si zvykne, ale zvykne si. Ja mela taky nespavce, a taky se to naucil.

bobr123
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 28.10.14 22:02

A myslim si, ze nema rezim moc ani v tom jidle. Rohlik, i kdyz ho davas hodinu, je porad rohlik. Zkus si to treba napsat, a pak se toho drz. Nas treba snidal chleba s lucinou, k svacine presnidavku, obed masozelenina s prilohou, svacina jogurt, vecere v 10ti mesicich tusim jeste kase a na noc, asi v 9,mliko. V tomhle veku jsem zadny jidla mimo nedavala, ty deti se tim nacpou a pak nejedi to co by meli. A jeste k lahvicce, za sebe muzu doporucit NUK s pitkem, ne s dudlikem, trvalo mi asi 3 tydny, nez mi z neceho zacal pit. Na lzicku bych se vykaslala. Nebo zkus lahev od vody Rajec, tu 0,75l, ta ma taky bezva pitko a netece.

Gorlami
Závislačka 3286 příspěvků 28.10.14 22:14

@Fizzi Tak moje 10m dcera toho sni urcite min, ale my mame jen tri prikrmy (220g obed, 180g ovocna svaca a150g kase), mezitim nejaky ty krupky, v noci/ nad ranem 2 kojeni, mm pak jeste v 10 rano a pred usnutim.
Do roka ma dite dostat denne 600ml mleka a mlecnych vyrobku, tkz to um bych mu davala.
Na to piti vyzkousej ruzny flasky, nam se osvedcil avent ucici hrnicek od 6m; nejdriv to byl taky boj a byla cela mokra, ted uz ji to jde, i kdyz moc toho zatim nevypije.
Jinak dcera pres den spi 2 az 3 hod, davam ji vzdy po svacince v 10h, usne tak v 80% a pak po svacince v 16h na prochazce, usne skoro vzdy.

chima
Kecalka 175 příspěvků 30.10.14 20:38

@Fizzi Náš Kubík má 10 měs. a jídelníček vypadá asi takto:
5:30-6h vstává - kojíme (někdy i dřív třeba ve 4h a pak ještě usne)
7-7:30h snídaně jogurt s ovocem nebo s piškoty
max. v 9h jde spinkat to už si o to sám říká - spí asi většinou 1,5h
mezitím (svačina) sní třeba nějakou křupku, kousek rohlíku nebo chleba
pak máme kolem 12h oběd - maso, zelenina+příloha
asi ve 14h jde spinkat - spí 1h někdy 1,5h
15:30-16h svačina - ovoce s piškoty, chleba s lučinou, přenídávka
19h mléčná kaše
a pak zas až k ránu kojení
Mezi tím vším ještě uzobne tam křupku, tam rohlík nebo chleba nebo něco od nás (když nás totiž vidí jíst tak by jedl pořád).

Jak tady pročítám příspěvky ostatních tak mi připadá, že budeme muset trošku v jídle přidat i když mě nepřipadá, že by byl hladový.

Také jsem pro abyste zavedli nějaký režim, malý si na to opravdu po nějakém čase zvykne a bude vám líp oběma. A určo se zkuste naučit krmit v židličce!

Prosím ostatní o radu - kojím malého ráno když se vzbudí ( v noci už ne), někdy se napije víc někdy míň. Přes den zkouším kojit ale už moc nechce, má taky hodně zoubků a vždycky mě pokouše takže už je to i dost nepříjemně, ale přesto mu nabízím. Většinou ale zůstane jen u toho jednoho kojení po ranním probuzení. Není to málo? Neměla bych přidat UM? Jinak jogurty i mléčnou kaši papá hezky. Přes den vypije dost čaje. Mudr.mi říkala, že co vypije (při kojení) to vypije, že to nemám řešit. Mám z toho ale divný pocit. Moc děkuji za radu :).

chima
Kecalka 175 příspěvků 30.10.14 20:41

@Fizzi Jo Fizzi a hlavně v klidu, pak bude i malý klidnější ;). Je to náročné období, ale zvládnete to. Náš malý už leze, dokonce i stojí a taky je někdy dost náročné jej zabavit. Hračky jej nebaví, nejraději ramuje šuplíky a ostatní zajímavé věci jako dřevo u kamen, nádobí, televize atd…
Držím palec :palec:.

Fima
Nadpozemská drbna 29366 příspěvků 2 inzeráty 31.10.14 12:08

@chima Divné pocity bych neměla, přijde mi to akorát. Ráno se napije, během dne má jogurt a tu kaši. Do mléčné dávky se počítají všechny mléčné výrobky. V 6 měsících by za den mělo mít dítě 500 ml mléčné dávky a potom to postupně klesá. Buď v klidu.

reliska
Kecalka 451 příspěvků 31.10.14 13:51

@chima Máme to úplně stejně! Malému je 9 měsíců pryč. Akorát se budí ještě v noci na kojení, většinou kojím 1× - 2×. Pak ráno a dál jedeme úplně stejně jako vy: jogurt, ovoce, teď jsem mu začala přidávat pečivo (má zatím jen 2 zuby), tak mu to buď namáčím do čaje, nebo trošku předkousávám.. Přes den kojím tak 1×, max. 2× - už o to taky moc nestojí, tak aspoň něco. Mám pocit, že při tom, co už všechno snědí už UM není potřeba. Já ho tedy neplánuji. Večer má mléčnou kaši. Myslím, že to stačí, když jí už jogurty, sýry,.. Já ani nemám pocit, že by jedl málo.

Chtěla bych se zeptat, od kdy jste začaly dávat puding - doma uvařený, samozřejmě přislazený jen třeba medem, nebo s piškoty..?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Odvážná Jitka Schneiderová: Na Lvy přišla bez podprsenky, odkryla pevná ňadra

Krásná herečka Jitka Schneiderová (46) jako vždy na červeném koberci... číst dále >

Věděla jsem, že do pěti let bude konec! Promluvila expartnerka Dana Nekonečného

Náhlá smrt Daniela Nekonečného velmi zasáhla především expartnerku Zuzanu... číst dále >