Poradna očního lékaře
MUDr. Vladimír Korda Ph.D.
Tak manžel at si udělá řidičák, měl to mít dávno udělaný, když víte že tento manik je pořád pod vlivem
nechápu…
Ale jinak on o pomoc nestojí, nemůžete mu ji nacpat násilím. Asi až spadne na úplné dno, tak si třeba něco uvědomí a třeba taky ne a uchlastá se. Jelikož toto je těžký alkoholik.
Zpytuje.
Pokud sám nebude chtít, nebo neudělá průser, nehnete s tím. Je mi to líto.
Do auta bych s ním teda nesedla. Co je to za práci, že ho tam nechají pochlastávat?
@Anonymní píše:Řekla bych mu, že s ožralou osobou se nechci stýkat a přestat ho vídat. Alkoholik miluje alkohol a vše mu podřizuje. Má tisíc výmluv, proč musí pít a jak to má pod kontrolou. Stáhne i lidi kolem sebe. Přecti si něco o spoluzávislosti.
Ahojte.
S manželem máme společného kamaráda který je nám dost blízký. Bohužel si huntuje zdraví a život alkoholem. Nejhorší je, že si nechce přiznat jaký má problém.
Půl roku zpět měl 4denni dýchánek a pil i při práci. Když měl opici, dokrmil se pivem a po sichte se šel nahlásit ke svému doktorovi, ať ho dá na léčení. Celý rozhovor s doktorem si nepamatuje.. Ale doktor ho vyslechl a začal to řešit. Jenže kámoš si to najednou rozmyslel, když měl přijít o řidičák.. A tak teda řidičák má a místo léčby jezdí jednou za měsíc k paní psycholozce + na krevní testy.
Samozřejmě pořád pije jako duha, jen tři dny před tou kontrolou abstinuje.
Pro představu o tom jak to u něj probíhá. O víkendu si dá dva dny nonstop se slivovici. V pondeli v práci je mu zle, trepe se, tak si tam dá třeba 5 piv at má zase hladinku. Doma potom večer nemůže usnout, tak si dá sám půl litra slivovice. A ráno znovu pivo a pořád dokola s menšími pauzami, kdy spituje svědomí po nejakem průseru.
Teď to došlo do stadia totálního zoufalství z naší strany. Máme ho rádi, chtěli bychom aby si uvědomil že chlast je zlo a ničí mu život. Ovšem on má dle nej vše pod kontrolou a nechce slyšet ničí názor. Celá jeho rodina, přátelé i známí se snaží nějak pomoci, ale vždy je pošle do určitých míst. U nás na vesnici se mu už smějí a vykládají si o něm jako o trosce. Chtěla bych dodat že má 33 let, bezdetny, zajištěny, jedinácek. Bydlí v rodiči a jeho otec byl v mládí to samé. Teď vypije jen 5 piv denně…Myslíte že by mu pomohl pokec s někým kdo to už má za sebou a nebojí se říct vše tak jak je?
Je v tom trošku zmatek, ale snad mě aspon částečně pochopíte.
Nebo by se musel stát nějaký průser aby přestal? Např nachytani v práci a vyhazov, autonehoda, jaterní onemocnění?
Pisu to zrovna naštvaná, protože vozí mého manžela a známé do prace a zásadně má v krvi a je mu to fuk. Manžel bohužel nemá řidičák, takže když jezdí spolu sami občas, doma se modlím ať ní přijede živý a zdravý, protože jiná volba dopravy není možná. Achjo. Chlast hnusný.
Díky za anonym.
Za každou zkušenost, radu budu vděčná.
@Cenarius píše:
Tak manžel at si udělá řidičák, měl to mít dávno udělaný, když víte že tento manik je pořád pod vlivemnechápu…Ale jinak on o pomoc nestojí, nemůžete mu ji nacpat násilím. Asi až spadne na úplné dno, tak si třeba něco uvědomí a třeba taky ne a uchlastá se. Jelikož toto je těžký alkoholik.
presne tak neni mu pomoci. Muj byvaly taky chlastal, prisel o ridicak chvili byl i bezdomvec dokonce kradl a stejne se nejde lecit a to ma jeste 2 deti nastesti ne se mnou
Musí chtít sám, snažit se pomoci člověku, který nechce, to je boj s větrnými mlýny.
S kamaradem nic neudelate, kdyz sam nechce. Ale po manzelovi bych teda chtela, aby si okamzite udelal ridicak! Vcera bylo pozde…toto je fakt hazard!!! V zivote bych nesedla do auta s nekym, kdo pil. Nebylo tech nehod kvuli alkoholu uz dost? Jak to muzete prehlizet?! Jako chapu, ze je to vas kamarad, ale toto bych normalne nahlasila! Co az nekoho zabije a treba tvyho muze? Vy ste taky zjevne jeste nepadli na dno. At se sam treba uchlasta, ale takto denne ohrozuje zivoty jinych. To je fakt nehoraznost!!! Ne fakt pro takove jednani nemam pochopeni ![]()
Manžel by si měl udělat řidičák…to si fakt sedne do auta k někomu, kdo je pod vlivem? já bych na něj zavolala policajty…a pokud kamarád sám nechce, není mu pomoci…bohužel…
Pokud se nebude chtít léčit sám, tak s tím nic neuděláte. Na druhou stranu, tvůj manžel s ním klidně jezdí autem, tak jakou mu tím dává zpětnou vazbu - no, že je to OK a vlastně s tím nic dělat nemusí. Vy vlastně taky nechcete nic řešit, takže si nemáte co vyčítat. Plus tedy nějak nechápu, proč by měl přijít o řidičák, když se půjde léčit, to o něj spíš přijde, když bude jezdit ožralej.
Já jsem svině, já bych ho udala.. v práci, policie… že jezdí pod vlivem. A rozhodně bych s ním nesedla do auta. Tvůj manžel je blázen a ty taky!!! Se dále modli, to ti pomůže…
Znám podobný případ. Pomohla až nehoda - upadnutí na chodníku, zlomenina, operace, alkoholova epilepsie a konstatování doktora, že takto to moc dlouho trvat nebude a bude po něm… Ale chce to pobyt v PN, ambulantní léčba většinou nefunguje.
Přestat mu tolerovat to že chlastá - neomlouvat jeho průšvihy, nepomáhat mu je hasit, v okamžiku kdy jste někde společně a on se rozjede, říct - zase ti chlast přerotl přes hlavu, sorry, na tohle nemám a odejít.
pokud řídí ožralý tak mu dávat dýchnout a nesednout do toho auta, pokud je pod vlivem, případně na něk zavolat policajty. Přesně to, že to nikdo neřeší a nic mu neřekne a nechává se vozit ožralým člověkem mu prodlužuje tu dobu kdy se ničí chlastem.
Potřebuje si vymáchat čumák v tom, co dělá. Dřív o změně nezačne uvažovat.
Paralelně s tím nabízet kontakt na nějaého ambulatnního adiktologa, který mu může pomoci dřív, než si zničí celý život a nezbude mu než léčebna.
Jemu je fuk, že vozí tvého manžela? to je tedy hrozný, to bych mu dala za uši…ty a tvůj manžel jste opravdu hloupí, necháš ho jezdit s ožralou a doma se modlíš???jste padlí na hlavu? ano, dřív nebo později se stane průser a při něm může tvůj manžel zemřít!!!dochází vám to!!!
Jestli chce chlastat, tak mu to nikdo nevymluví. A s hovadem, které řídí pod vlivem, bych do auta nesedala. Měli byste se s ním přestat stýkat a tvůj muž si může udělat řidičák nebo jezdit autobusem nebo vlakem.
Ahojte.
S manželem máme společného kamaráda který je nám dost blízký. Bohužel si huntuje zdraví a život alkoholem. Nejhorší je, že si nechce přiznat jaký má problém.
Půl roku zpět měl 4denni dýchánek a pil i při práci. Když měl opici, dokrmil se pivem a po sichte se šel nahlásit ke svému doktorovi, ať ho dá na léčení. Celý rozhovor s doktorem si nepamatuje.. Ale doktor ho vyslechl a začal to řešit. Jenže kámoš si to najednou rozmyslel, když měl přijít o řidičák.. A tak teda řidičák má a místo léčby jezdí jednou za měsíc k paní psycholozce + na krevní testy.
Samozřejmě pořád pije jako duha, jen tři dny před tou kontrolou abstinuje.
Pro představu o tom jak to u něj probíhá. O víkendu si dá dva dny nonstop se slivovici. V pondeli v práci je mu zle, trepe se, tak si tam dá třeba 5 piv at má zase hladinku. Doma potom večer nemůže usnout, tak si dá sám půl litra slivovice. A ráno znovu pivo a pořád dokola s menšími pauzami, kdy spituje svědomí po nejakem průseru.
Teď to došlo do stadia totálního zoufalství z naší strany. Máme ho rádi, chtěli bychom aby si uvědomil že chlast je zlo a ničí mu život. Ovšem on má dle nej vše pod kontrolou a nechce slyšet ničí názor. Celá jeho rodina, přátelé i známí se snaží nějak pomoci, ale vždy je pošle do určitých míst. U nás na vesnici se mu už smějí a vykládají si o něm jako o trosce. Chtěla bych dodat že má 33 let, bezdetny, zajištěny, jedinácek. Bydlí v rodiči a jeho otec byl v mládí to samé. Teď vypije jen 5 piv denně…
Myslíte že by mu pomohl pokec s někým kdo to už má za sebou a nebojí se říct vše tak jak je?
Nebo by se musel stát nějaký průser aby přestal? Např nachytani v práci a vyhazov, autonehoda, jaterní onemocnění?
Je v tom trošku zmatek, ale snad mě aspon částečně pochopíte.
Pisu to zrovna naštvaná, protože vozí mého manžela a známé do prace a zásadně má v krvi a je mu to fuk. Manžel bohužel nemá řidičák, takže když jezdí spolu sami občas, doma se modlím ať ní přijede živý a zdravý, protože jiná volba dopravy není možná. Achjo. Chlast hnusný.
Díky za anonym.
Za každou zkušenost, radu budu vděčná.