Kolik by mělo být odstupné?

4823
10.5.11 11:31

Kolik by melo byt odstupne?

Tak jdu zase pro radu :-D
Manzel dostal vypoved z prace kvuli reorganizaci. Koncila mu k 30.4.2011 s narokem na odstupne 3 mesicnich platu.
Dneska dosly z firmy penize a nejak mi to nesedi :think: Mozna jen ale nejsem zbehla v ucetnictvi. Proto prosim, zda by mi nekdo mohl rict, kolik penez mel dostat.
Jeho cisty prijem byl kazdy mesic okolo 18500,–, tak jsem cekela, ze ted prijde plat za duben + ostupne = 4× tech cca 18500 (celkem tedy asi 74tisic). Ale ouha, ono ne, doslo nejakych 44tisic.
Tak ted premyslim, kde je zakopany pes - ono se to nejak rpi vyssi castce nejak vic dani nebo co? 8-o
Diky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3362
10.5.11 11:46

3 x hrubá mzda bez jakýchkoli odměn (pokud se mu to dělí na nějaký základ + odměny) + normální plat za duben. Pak si to zkus hodit do kalkulačky na netu a vypočte ti to daně a SP a ZP. Taky by měl dostat výplatnici, kde to bude jasně specifikováno.
Jo a ještě jestli neměl vybranou dovolenou, tak by jí měl chtít taky proplatit po nich. Bohužel zaměstnavatelé jsou sv*ně, tak si to pohlídejte.

Příspěvek upraven 10.05.11 v 11:48

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47932
10.5.11 11:47

Co já si pamatuju, tak odstupné je v čisté mzdě ještě o něco vyšší než běžná čistá mzda. Z normální hrubé mzdy se totiž platí daně (15 %) + zdravotní + sociální pojištění, kdežto z odstupného se platí jen ta daň. Výše odstupného jsou minimálně tři průměrné mzdy, průměr se počítá za minulé kalendářní čtvrtletí (tzn. v dubnu za leden-březen) včetně případných odměn v té době. Doufám, že neplácám nesmysly, ale já to aspoň tak měla - výsledná částka odstupného byla prostě vyšší než výsledné tři čisté mzdy (ale nižší než tři hrubé, protože se to danilo).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47932
10.5.11 11:49

S těma odměnama - já měla výpověď ke konci května, tzn. průměr se počítal za leden-březen. V lednu byly odměny souhrnné za celý předchozí rok, z těch mi tam započítali 1/4 (jako za čtvrtletí), takže i ty se tam projevily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2889
10.5.11 11:55
ugluk píše:
Co já si pamatuju, tak odstupné je v čisté mzdě ještě o něco vyšší než běžná čistá mzda. Z normální hrubé mzdy se totiž platí daně (15 %) + zdravotní + sociální pojištění, kdežto z odstupného se platí jen ta daň. Výše odstupného jsou minimálně tři průměrné mzdy, průměr se počítá za minulé kalendářní čtvrtletí (tzn. v dubnu za leden-březen) včetně případných odměn v té době. Doufám, že neplácám nesmysly, ale já to aspoň tak měla - výsledná částka odstupného byla prostě vyšší než výsledné tři čisté mzdy (ale nižší než tři hrubé, protože se to danilo).

přesně tak :palec: já to měla to samé

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4271
10.5.11 12:02
ugluk píše:

Jj, přesně takhle. Já to zrovna osobně řeším taky. Z odstupného se platí jenom záloha na daň. Soc. a zdrav. poj. se neplatí. Takže by měl dostat plat za duben normálně + tříměsíční odstupné, které bude vyšší, než jeho normální plat. Počítá se to z průměru. Na pásce by to měl mít přesně rozepsané.
A taky až půjde na pracák se hlásit (jestli půjde), tak kvůli podpoře bude muset mít vyplněný takový papír, kde mu napíšou, že výpověď byla z org. důvodů. To si ohlídejte kvůli podpoře. A ve výpovědi by ten důvod měl mít taky uvedený spolu s výší odstupného (tedy myslím né číselně, ale že to bylo tříměsíční odstupné). Pak mu posunou výplatu podpory o ty tři měsíce. Je to pakárna, ať vám to dobře dopadne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4823
10.5.11 12:12

Tak z jedine vyplatnice, co jsem doma nasla, jsem vycetla, ze mel hrubou mzdu 24tisic., coz odpovida tem cca 18500,– cisteho. Zadne odmeny atd. se tady nekonaly.
Takze podle vseho je blbost jen teh 44 tisic. To teda vypada, ze pravdepodobne firma nema momentalne prachy,aby to zaplatili cely.
No, to si bude muset ted teda s nima vyridit chlap…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4823
10.5.11 12:13

Tak pracak nastesti resit nemusime :-D Zatim…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9649
10.5.11 12:19

Neprocitala jsem celou diskuzi, mozna se budu opakovat…
Ale muj pritel ma mesicni prijem okolo petadvaceti tisic… jenze… na pracovni smlouve ma napsano 15 000 hrubeho - zbytek jsou odmeny, premie a tak…
Takze kdyby mel dostat trimesicne odstupne ve vysi ÚLATU, byl by na tom jeste hure :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4271
10.5.11 12:25
dusicka.. píše:
Tak z jedine vyplatnice, co jsem doma nasla, jsem vycetla, ze mel hrubou mzdu 24tisic., coz odpovida tem cca 18500,– cisteho. Zadne odmeny atd. se tady nekonaly.
Takze podle vseho je blbost jen teh 44 tisic. To teda vypada, ze pravdepodobne firma nema momentalne prachy,aby to zaplatili cely.
No, to si bude muset ted teda s nima vyridit chlap…

Je to málo, kdyby počítali místo odstupnýho normální plat, tak je to stejně o 30000,– míň, než by měl dostat. Tak si na ně došlápněte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3351
26.3.12 11:31

Ahojda holky.. odchazim z prace z organizacnich duvodu, chci se zeptat kolik asi budu mit, kdyz mam 11200 hrubou mzdu + 3370 vykonovou mzdu(z toho mi strhavaji kdyz neco podelam) a odstupné mam 7× mesicni plat.. jak se mi to bude pocitat? vim ze dan odectou ale soc.a zdr. ne.. ale kolik tak asi bych mohla dostat?? :-) poradte kdo vi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68371
26.3.12 11:33

Hele, stačí to do jedné diskuze, ne ;-) každopádně odpověď máš v té druhé…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3351
26.3.12 12:02

:-D nestaci :dance: ja to chtela vedet co nejdriv :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.5.14 11:50

Ahoj dotaz, mám tabulkový plat 21000, odstupné bude tedy kolik? prosím, nemůžu najít kalkulačku

• Nahlásit
  • Citovat
303
21.5.14 12:22

Podle toho, kolik máš ve firmě odpracováno

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie