Kolik sní hodně kojené batole?

256
20.2.06 18:23

Kolik sní hodně kojené batole?

Ahojte, mamky.
Po přečtení diskuze o „žížalkách“ v odd. Miminko by mě zajímalo, jestli máte některá batole 1,5 roku staré, případně starší a hodně kojené a co a kolik vám toho za den ještě sní k tomu?

Já mám syna(teď mu bude rok a půl), který je děsný závislák na MM, kojím tak 12× za 24hod (snad od narození stejně!) S příkrmama byl od začátku problém, kluk se „rozjedl“ až tak v 9ti měsících. Dá se říct, že dnes jí vše, co mu nabídnu (pečivo, máslo, sýr, jogurt, zelenina,brambory, kuře, ovoce…, sladké nedávám, ale občas něco vyloudí), kromě UM a kaší(jen občas mu UM zamaskuju do jídla, třeba bramborové kaše).
I když mu pořád nabízím tak, aby jedl se mnou, tj. snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, sní toho hrozně málo. Řekla bych, že tak 1-2 polévkové lžíce na to jedno jídlo a někdy vůbec nic. Třeba po snídani, kdy sní tak 6× do pusy si dojde na MM.
Jí málo i po fyzickém výkonu - běhání, plavání apod.
Jinak pije i čaj, ale raději má nesladkou vodu. Čurá dost, kaká 1× denně.

Jedna pediatrička mě zrazovala od kojení už v půl roce, že to už k ničemu dítě nemá, dávat příkrmy mi radila už ve 4 měsících. Změnila jsem ji (i kvůli tomu, že snad pokaždé předepisovala nějaké doplňky stravy, krémy na mazání atd, přitom kluk ještě ani neměl pořádně rýmu!!)
Druhá doktorka mi na roční prohlídce taky naznačila, že to kojení je zbytečné. Tehdy mě dost zviklala, protože jsem se fakt cítila už hodně unavená, nevyspalá. Ale po přečtení několika názorů zde jsem zůstala u kojení. A taky proto, že můj závisláček na UM nemínil přistoupit.

Myslím, že je tu dost mamin, co hodně kojí batolata, tak se ptám, jak je to u vás?
A vy maminky, berete nějaké vitaminové doplňky nebo vápník? Sami od sebe nebo na předpis praktického lékaře? Nebo jíte víc mléčných výrobků. A jak železo? já jím málo červeného masa, teda skoro vůbec, ale jím dost zeleniny, mléčných výrobků a taky makrobiotickou stravu.

Díky za názory

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
20.2.06 19:00

Ahoj Michi,

můj syn má 13 měsíců a kojím ho tak 10× denně. Chtěla jsem odstavit, ale nepovedlo se mi to. Kojím ho i 5× v noci…Odstavit ho chci tak kolem 1,5 roku během léta, kdy ho přes den budu moct líp zabavit a v noci budu kojit do té doby, než si nechá vysvětlit, že prsíčko šlo spát a ke moc unavené…počítám tak přet tím 2. rokem. Víc už bych kojt nechtěla. I teď už mě to vysiluje, ale nemám nervy na ten řev několikrát denně, jsem fakt dost unavená, tak mu vždy raději dám. Nemyslím si, že bych tu porušovala výchovné principy přísnosti, protože on nevede svými žádostmi o prsíčko boj o moc-kdo z koho, ale prsíčko ho uklidňuje a hlavně…MAM POJISTKU ŽE DOSTÁVÁ VŠECHNO, protože mu 4× týdně dávám hotovky ze skleniček na oběd a jen 3× týdně vařím. Navíc je vědecky prokázáno, že kojení npo dobu 2 let významně snižuje riziko rakoviny prsu.

K tomu jídlu, Vincent taky nechtěl moc jíst, ale u nás to vyřešilo odpoutání pozornosti. Dám mu vždy lžičku a prázdný talířek a on jakože jí, a já ho nepozorovaně krmím. Nebo, když je u jídla pes, který na něj hladově hledí, tak taky jí jako střela. Tak snad ti to trochu pomohlo.

• Nahlásit
  • Citovat
ET
87
20.2.06 19:05

zrovna nedávno mě podobný dotaz napadl.. byly jsme dneska na 18-ti měsíční prohlídce, dcera má 83cm, 12,7kg.. divily se, že ji kojím.

kojíme jak si řekne, když ji dám na celý den na hlídání, ani po tom nevzdechne, ale doma když si nedejbože sednu k PC, se na mě přilepí a pořád řve mňam mňam

ráno sní tak 1/2 chleba s máslem, když to jde dobře. Pak dopol. jen kojení, max. třeba uhryzává jablko, mrkev, banán.

Poledne-oběd, nikdy jsem to nevážila, ale je to tak dvě brambory, pidikousíček masa, trochu zeleniny (jak tam není hrášek, tak to nejí, moc ji baví ty hrášky vybírat).

odpol-viz dopol

večeře-nechce kaše, ale třeba zase 1/2chleba s máslem, nebo to co měla k obědu, přibl. stejné množství

netuším kolik si vezme ode mě MM, nikdy jsem to neměřila, UM nikdy neměla

vypije tak ještě 3dcl čaje/vody

kojení mi vyhovuje, když někde jsme, nemusím řešit jídlo, prostě si cucne a je to. Jí vlastně všechno co mě napadne, ne sladké, ne slané a kořeněné, moc ráda mlsá burizony, cornflakes. Ale nic nejí ve velkém množství. Umí se najíst sama lžící i vidličkou, pěkně kouše, takže si říkám, že vlastně s jídlem žádný problém nemáme. I když hodně lidí kolem mě se tváří, že ji šidím, že jí nic nedopřeju.

Hodně běhá, plave, takže určitě má dostatečný příjem energie, hubená rozhodně není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59
20.2.06 21:54

Jéje Et, u nás je to úplně stejné.

Když je malá (rok a 4 měsíce) u babičky a já pracuji tak si ani nevzpomene, že by si dala ňamí. Ale když jsem doma a chci pracovat u počítače ............

Když jsme doma tak kolíme i 6-8× denně. V noci 3-5×.
Prostě chce se přitulit, trochu si cucnout.......
No pravda někteří v okolí se na mne už dívají jako na blázna, že pořád tolik kojím, ale já si říkám ať si to užije dokud může. Ještě že manžel mne v tom podporuje.
Co se týče vitamínu tak já osobně baštím vitamíny pro těhotné a kojící Gravital.

S jídlem to u nás je jak kdy - jsou dny kdy baští jak budulínek a naopak. To si pak říkám, že je dobře, že má alespoň to mlíčko. Navíc je malá pěkně zmlsaná - celý tatínek.
Takže její nejoblíbenější jídlo je v současné době rohlík nebo chleba s máslem, tvrdý sýr nebo bílý jogurt.
Zeleninu a maso odmítá jíst (tedy občas vezme na milost polévku s pórkem, brokolicí a pohankou). Event. si občas vezme kousek ryby nebo výjmečně králíka.
Rýži se rozhodla, že vůbec jíst nebude.
Kaše odmítla v jakékoliv podobě už v roce.
No řeknu vám není to jednoduché najít něco co by tomu chlupatému jazýčku zachutnalo.
Spíš od všeho trošku ochutná než by se jednoho pořádně nabaštila - tedy snad kromě té své polévky s pórkem té dokáže občas sníst na posesezí i 2 naběračky.
Malá denně kromě kojení vypije tak 3dcl vody/melty
Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
334
20.2.06 22:58

Ahojky holky,

ani nevíte, jak mě tahle vaše diskuze potěšila. Naší Domi bude za týden 16měs. a taky ještě kojíme. Ze začátku jsem se bála, abych o MM brzo nepřišla a teď nemůžu přijít na to, jak odstavit. Kojíme sice už jen večer před spaním a pak tak 1-2× v noci, ale na UM jí neumím a neumím naučit. Jen vidí lahvičku s bílou tekutinou uvnitř…je zle… Ale snad to nějak zvládneme obě. Doufám, že dřív než v 1.třídě. :D

Jarka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.2.06 05:32

zapomněla jsem napsat, že i já beru vitamíny (Maternu), teď už ne tak často jako v těhu a ze začátku kojení, vezmu si ho tak jednou za 2 dny..

nepřihl. E.T.

• Nahlásit
  • Citovat
1436
21.2.06 08:55

Ahojky, Michi ani nevies, aka som rada, ze si zalozila tuto diskusiu :-)
Na podobnu sa chystam uz dlhsiu dobu.
Lericek patri na dnesne pomery asi tiez medzi dost kojene batolatko :-)
Presli sme vselicim, ked ma zacal v 11m hryzt, tak som sa pokusala odstavit, obmedzit kojenie.
Bola som neustupciva, a proste kojila len 4, neskor 2× denne.
Efekt bol uplakane dieta, zvysenie poctu nocneho budenia, znizenie mnozstva zjedeneho jedla, no presne opacny efekt. Nakoniec som dospela k tomu, ze nebudem svoje dieta nutit jest a odstavovat nasilu, proste som vzala ako fakt, ze patri k zavislacikom a budem kojit do 2 rokov, tiez planujem odstavovanie na leto, ale to planujem aj nocnik, tak dufam, ze to na naho nebude moc velky tlak.
Lericek nema dudlik, mal ho do 4m, potom si ho sam zrusil. Pouzivali sme ho este v tom 11m, ked sme znizovali pocet kojeni, rastli mu zubky, tak dudlal naozaj dost, ale akonahle boli zubky vonku (trvalo to asi mesiac), tak zase dudel do pusy neda, proste pozera na to, ze co to je?
Prave preto je obcas doma (hlavne ked je unaveny, alebo sa nudi), taka pricucka, pride, pricucne sa a za minutku odchadza. Snazim sa mu vzdy ponukat vodicku, jedlo, obcas to ide obcas nie.
Kojim rano, potom tak za hodinku spapa cely jogurt (detsky od jople, alebo nestle, pripadne aktiviu ovocnu), pred spankom sa nakoji a zaspi pri tom. Cez den sam nezaspi, jedine na fit-lopte, alebo pri kojeni. Zatial to neriesim, viem, ze vie zaspat aj inak ako kojenim, ale to kojenie je pre mna jednoduchsie. Ked sa zobudi (je schopny spat 3-4h), tak papa obed, zvacsa sklenicku (sunarka, hipp) do nej mu pridavam cottage, alebo lucinu, alebo biely jogurt. Ma to tak rad a ked ma dobre obdobie, tak zje tak okolo 100gr. Potom ho este dorazam bielym jogurtom, to zje tak pol aktivie. Poobede (zalezi kedy vstaval), davam ovocie, zvasca fruktipuru, teraz ma obdobie, ze zje len hrusku-jablko. Obcas lesne plody. To zje niekedy celu, niekedy nic. Poobede sa zvycajne koji len raz, ked sme vonku, tak vobec.
Na veceru ma kasicku Milupu broskyna-hruska, tu ma rad, zje tak 150ml. Potom sa este koji. Ale stalo sa mi uz par krat, ze sa tak napapal, ze nechcel kojo a siel spinkat. Zaspava sam.
Este v priebehu dna papa roztek, alebo chlebik, pripadne vynimocne piskot. Ale obcas ma dni, ze nechce skoro nic, len jogurt a kasu :-(
Ja dakujem za kojenie hlavne, ked je chory, zatial nevieme, co su antibiotika, ked ochorie, zacne sa vela kojit a cuca protilatky a vzdy sa z toho dostane do 2 dni :-)
No a ta najlepsia sprava, tym, ze som zvysila pocet dennych kojeni, tak zrazu zacal spavat, budi sa 1-2× za noc, spava okolo 11h, tak to sa mi zda slusne. Pomohlo aj balit ho vecer do fleesovej deky, dalej to, ze ja len kojim a spi s nim muz, ja spim v inej izbe. Asi sa naucil zaspavat aj v noci bez kojenia, takze pije len ked ma smad, alebo hlad.
Takze v priemere ked nie je chory, tak sa koji tak 6× za 24h. to je u nas uz velky pokrok :-)
Kaka obcas aj 3× denne, minimalne vsak raz. Cika kade chodi. Vypije tak 200ml vody okrem kojenia.
Za Um sme uz vyhodili prachov, skusali vsetko mozne, neoklamali sme ho, takze uz to neriesim papa jogurty a mliecnu kasu vecer, tak mu to urcite staci.
Vazi nieco malo cez 9kg na 75cm, je drobnejsi, ale rozhodne nie chudy, vyzera ako dobre zivene batola :-) Velky nema byt po kom, pribera teraz uz aj pomaly „nad normu“ pre tento vek.
Ja to vsetko moc neriesim, nastastie mam podporu v muzovi, sestra tiez kojila dlho, akurat niektore bezdetne teraz uz ex kamaratky to akosi nechapali uz v 9m ze „este kojim“, tak s tymi sa uz moc nestykam, nemam chut pocuvat blbe reci.
Nastastie tu uz je aj u lekarov dost velka podpora kojenia, pediatricka nam povedala, ze ked sme potencialni alergici, tak minimalne do roka, lepsie do 2 kojit, v porodnici so mnou bola mamina co porodila 4 dieta, tu 3 kojila do 4 rokov a nikto z lekarov ju neodsudzoval, naopak, davali ju za vzor, v:,–(e chvalili. Je to baby friendly porodnica a su tam skutocne ti najlepsi neonatologovia a pediatri zo slovenska.
Je fakt, ze ja by som radsej kojila tak do 15m, ale ked sa neda, tak sa neda, lamat to cez koleno nebudem.
Problem je, ze ma hodne bolia klby a kosti a som dost unavena, musim zobat vitaminy. Aj ked kojenie odburava vapnik, tak po skonceni kojenia sa zvysi este na vyssiu hodnotu, a kojenie naopak chrani pred osteoporozou, rakovinou prsnika.
Takze ja som odhodlana kojit, kym si to maly nebude dat vysvetlit, zatial mam tukovych zasob dost :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kaa
100
21.2.06 10:11

Ahoj,

mé oblíbené téma :D
Taky mám doma přísavku :wink: Připojuju se k tomu, co psaly holky výš - ET, Gothic … Bea je taky kojená poměrně dost, některé dny víc, někdy míň, ale určitě aspoň tak 8 x za 24 h.
S jídlem to máme podobně - snídá většinou jogurt s cornflakes a ovocem nebo chleba s máslem, sýrem - ale taky tak pár soust. K sváče většinou to, co mi ukousne při vaření - mrkev, jabko, banán nebo kousek rohlíku cestou z nákupu. Obědy vařím (rýži, jáhly, kuskus, těstoviny, brambory apod. se zeleninou a trochu masem nebo sýrem, taky oblíbeným cottage apod.) a jí docela dobře (mně tedy připadá pár polévkových lžic jako super množství, potom, co asi do 15 měs. nejedla skoro nic :) ) Svačina odpoledne taky podle hladu (jogurt, ovoce, nějaké pečivo nebo tyčky, křupky apod. do kočárku) a k večeři buď zbytek od oběda nebo něco s námi (chleba se sýrem, těstoviny …).
Kupované kaše nechce, občas vařím k večeři nebo svačině kaši z ovesných vloček nebo polentu s ovocem, ta jí moc chutná.

Já být tebou, tak to vůbec neřeším - jíte zdravě - má se jíst málo a často :) A možná nám připadají ta množství malá, ale zase ty děti mají docela mrňavé žaludky - a stejně nic nenaděláme, sní prostě kolik chtějí a můžou a když nejsou vyhublí, tak je to OK.

Zdravím ET - u nás taky hrášek vede :wink: A stejně oblíbené jsou rozinky a sušené meruňky (v DM mají nesířené bio - jsou moc dobré) do sladkých kaší :)

Jo a s Gothic máme stejnou zkušenost - já jsem taky zkoušela redukovat kojení přes den (ne násilně, jen odvádět pozornost, nabízet jiná jídla a nápoje …) a Bea se budila snad 10× za noc, asi měla i žízeň (nechce přes den moc pít), tak teď kojím přes den, kdy chce a spí líp.

Takže asi budeme kojit taky tak do 2 let nebo prostě dokud nebude Bea sama zralá na odstavení (doufám, že to bude dřív než půjde do školky :) )

Papa

Kaa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
487
22.2.06 21:00

Teda holky! Moc jste mě potěšily! :lol:

U nás ve městě jsem široko daleko téměř jediná, která ještě kojí. Několik lidí se už začíná dívat divně, no skoro, jakobych snad byla i úchylná :(
Ale mně je to fuk! Chci pro svou Niki to nej a to MM rozhodně je. Sice někdy už mám záchvěvy, že přestanu, ale nedá se to. Nechci to lámat přes koleno.

Tak naše jídlíčko: ráno kojíme jednou kolem 6. hod. a pak kolem 8. hodiny. Potom svačí přesnídávku, snažím se ji naučit na čerastvé ovoce, ale zatím bez úspěchu :roll: Oběd dávám 2krát týdně ze skleničky a jinak vařím kuřecí, krůtí, králičí a sladkovodní rybí maso vždy se zeleninou a přílohou (rýže, těstoviny, brambory, oves. vločky). Sní asi 200gr. Nesolím, nekořením (no, někdy k rybě trošičku kmínu…) Pak za 2 hodiny kojo. Na sváču jogurt. Ještě vydyndá kukuřičné křupky, kousek chleba… Večer kaše před koupáním, před usnutím kojo. V noci kojo nejméně 3krát. Vypije mi asi 2-3 decky čaje z hrnečku s násoskou. Takže jí poměrně dost, je ale docela hubená, nevím, kam to jídlo dává :D Pravda je, že hodně běhá. Ale lidi si asi myslí, že ji trápím hlady.

Nevím, kdy přestanu kojit, ale doufám, že mě nebudou volat ze školy, abych o velké přestávce přišla s MM 8O

Vitamíny Nicolce žádné nedávám, krom toho Infadinu, máme ho brát do očkování obrny. Já jsem užívala vitamíny pro kojící matky asi do 6 měsíců.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
487
22.2.06 21:02

Teda holky! Moc jste mě potěšily! :lol:

U nás ve městě jsem široko daleko téměř jediná, která ještě kojí. Několik lidí se už začíná dívat divně, no skoro, jakobych snad byla i úchylná :(
Ale mně je to fuk! Chci pro svou Niki to nej a to MM rozhodně je. Sice někdy už mám záchvěvy, že přestanu, ale nedá se to. Nechci to lámat přes koleno.

Tak naše jídlíčko: ráno kojíme jednou kolem 6. hod. a pak kolem 8. hodiny. Potom svačí přesnídávku, snažím se ji naučit na čerastvé ovoce, ale zatím bez úspěchu :roll: Oběd dávám 2krát týdně ze skleničky a jinak vařím kuřecí, krůtí, králičí a sladkovodní rybí maso vždy se zeleninou a přílohou (rýže, těstoviny, brambory, oves. vločky). Sní asi 200gr. Nesolím, nekořením (no, někdy k rybě trošičku kmínu…) Pak za 2 hodiny kojo. Na sváču jogurt. Ještě vydyndá kukuřičné křupky, kousek chleba… Večer kaše před koupáním, před usnutím kojo. V noci kojo nejméně 3krát. Vypije mi asi 2-3 decky čaje z hrnečku s násoskou. Takže jí poměrně dost, je ale docela hubená, nevím, kam to jídlo dává :D Pravda je, že hodně běhá. Ale lidi si asi myslí, že ji trápím hlady.

Nevím, kdy přestanu kojit, ale doufám, že mě nebudou volat ze školy, abych o velké přestávce přišla s MM 8O

Vitamíny Nicolce žádné nedávám, krom toho Infadinu, máme ho brát do očkování obrny. Já jsem užívala vitamíny pro kojící matky asi do 6 měsíců.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
553
22.2.06 21:35

Ahoj holky,
děkuji moc za tuhle diskuzi.
Sice už dávno nekojím, malá se odstavila v 7,5 měsících sama, prostě se nechtěla ani v noci přisát natož přes den a hotovo, já sama jsem nebyla rozhodnutá kojit dlouho. V okolí kamarádky mám, co ještě kojí, ale o to mi teď nejde. Jen se mi teď mlíko zase spustilo:-)))Tak mě zachvátila ta nostalgie:-)
Jsem moc ráda, že jste vytvořily doskuzi, kolik toho asi takové 16 měsíční dítě za den může sníst, protože jak jsem to tu přečetla, je to všude hodně podobné. Některé děti jí, některé ne, závisí to také na tom, jaký je den, že někdy je větší chuť k jídlu, někdy menší.
Co a jak dítěti dávat k jídlu jsem s pediatričkou nekonzultovala, také jsem ji vyměnila a s novou jsem ještě neměla příležitost, na preventivku se chystáme za měsíc a nijak mě to netlačí. Odbornou literaturu jsem nastudovala, přesto k tomu přistupuju vlastním rozumem. Všude píšou, co batole může jíst, ale nikde nepíšou KOLIK!
Takže teď jsem po přečtení této diskuze klidná, že to naše"zobání" je vlastně v normálu, že někdy je v pořádku, když je dcera Otesánek, jindy zase Slepice a zobe od všeho trochu. I s tím mlsáním to nepřeháníme, i když se po celé dny u nás ozývá ham ham a já si myslím, že už musí být dávno najezená.
Ještě že existují burisony. Ty ji uklidní a potěší vždy.
Jinak v roce vážila 11,75 Kg.

Holky, ještě jednou děkuji za vaše řádky, moc mi to pomohlo!

Mia

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43
22.2.06 22:21

ahoj holky,
taky se hlásím ke kojícím. Je nám rok a kojím ráno, večer před spaním a v noci. Někdy i odpoledne když se nám nechce na spaní ven, tak oba zalehneme do velké postele a on přitom krásně usne.Jinak přes den nevyžaduje. Přestat ještě nehodlám, zatím nám to oběma vyhovuje.

Jinak máme závisláka na skleničky domácí stravu moc nechce. Nejvíc mu chutná špenát s bramborem to s ní i dvě skleničky na posezení. Co mu moc nechutná tak si dá jenom asi pět lžiček a konec, průměr je jedna sklenička. K večeři miluje kašičky od Hippu jiné odmítá. K svačině přesnídávky a nebo bílý jogurt. Někdy jí víc a někdy míň.Zkouším dávat chleba, rohlík,.. zatím bez úspěchu. Rozdrobí to na zem a má z toho srandu a když si to dá omylem do pusinky tak dělá příšerný ksiftíky jako co to je?

Vitamíny beru Calibrum mami

Mějte se

Vendy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
256
23.2.06 10:20

Ahojte,
díky za příspěvky.
Musím napsat, že na 1,5 roční prohlídce jsme prospěli, na kojené dítě přibral kluk prý dost, má 10 kg,77cm.

Jinak k tomu množství, co asi má dítě sníst, jak se tu někdo ptal: v knížce Výživa malých dětí od Martina Gregora, je to docela názorně popsáno (příklady porcí z tzv. výživové pyramidy-přílohy, pečivo, maso, ovoce atd.) , akorát se nepočítá už s kojením. Myslím od jednoho roku věku.
nechce se mi to sem vypisovat, ale kdyby byl zájem, tak se překonám. Jinak bych řekla, že knížku nemá smysl kupovat, nic moc extra v ní není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
24.2.06 21:14

Jé,to jsem ráda za tuto diskusi.Kojím už 2 roky.Babička také nechápe.Naše malá má 10kg.Také se jen kojí a moc málo papá.Ráno dvakrát kousne do chleba a už utíká pryč.Na oběd tak 100g.Vařím hodně polévky,protože ty docela baští.To sní svojí mističku a někdy si přidá.Večer už toho moc nesní a těší se na kojeníčko.U kojení také usíná.A v noci se ještě budí tak 2×!Ale mě to nevadí,jsem za to kojení ráda!Jinak papá jogurty (někdy i celý),denně celé jablíčko,banán.Tak nemám strach,že by nějak strádala!

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama