Kritéria na vybírané křestní jméno?

87
10.3.16 16:58

Kritéria na vybírané křestní jméno?

Zahajuju diskusi na téma, podle čeho vybíráte křestní jméno, podle jakých kritérií, co je pro vás důležité a co ne.
Já to mám takhle:

• Samotné se mi musí něčím líbit nebo mi znít nějak „zajímavě“ - třeba jména jako Hana a Dana mi zní tak nějak „nijace“.
  • Z jména musí jít snadno udělat hezké krátké oslovení vhodné i pro dospělého člověka. Z tohohle důvodu se mi nelíbí třeba Adéla nebo Karolína nebo Oliver, i když jsou to sama o sobě moc hezká jména. Jak je budou oslovovat jejich blízcí? „Áďo!“ „Kájo!“ Nějak mi to nezní.
  • Jméno nesmí znít příliš staromódně nebo příliš výstředně. Neumím si představit pojmenovat dceru Apolenu, Bohumilu nebo Lilianu nebo syna Ferdinanda nebo Barnabáše.
  • Jméno by pokud možno nemělo být mezi nejčastějšími v současnosti dávanými jmény, ideálně spíš zřídkavé.
  • Jméno by mělo dobře ladit s příjmením (k česky znějícímu česky znějící a naopak, ke dlouhému krátké atd…).
  • Jméno by se určitě nemělo vyskytovat u nikoho v rodinách rodičů. Vlastně bych asi ani nedokázala dát jméno, které už mám hodně spojené s nějakou konkrétní osobou (naštěstí nemám až tak moc známých:-D).

Jak to máte vy?

Příspěvek upraven 10.03.16 v 17:06

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6163
10.3.16 17:00

Musela jsem to cítit ve svém srdci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3044
10.3.16 17:00

Oba s manželem jsme na M, tak jsem říkala, že by mohly být i děti na M, že budeme ladit. Takže bylo jasno, vybírat jména na M, kterých pro nás hezkých moc není, takže vybráno bylo rychle a jinak hlavní bylo Ne jména po rodičích :dance:

Samozřejmě i mimo jména v rodině, či mimo jména pro nás špatných osob :)

Nakonec máme i psa na M, ale z jmen vybrala dcera, co se jí líbilo, tak ladíme nakonec všichni :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16105
10.3.16 17:03

Ja si vypsala jmena z kalendare co se mi libila a predala sem seznam pritelovy ktery vyskrtal jmena co se nelibi jemu a ze zbytku jsme vybirali asi mesic nez sme se shodli :D urcite jsem nepremyslela nad jmenem, ktere nikdo nema, to by musela byt nejaka silenost, ale zaroven sme nechteli tipicke jmeno jako tomas, martin, michal, ktere jsou hodne caste.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11961
10.3.16 17:03
  1. v zadne pripade po rodicich, jen pres mou mrtvolu
  2. musi se mi libit
  3. nesmim ho mit spojene s nekym nesympatickym

Kvuli bodu jedna nemelo dite jmeno jeste tyden po narozeni a nakonec ma 2, takze nejake cetnosti a podobne dalsi veci jsem uz fakt neresila :mrgreen:

Příspěvek upraven 10.03.16 v 17:06

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Nafrněná
10.3.16 17:04

Od té doby co jsem vybírala jména pro dítě jsem si teprv pořádně uvědomila kolik lidí nesnáším :mrgreen: takže mě to hodně omezuje

• Nahlásit
  • Citovat
31695
10.3.16 17:09

Musí s emi líbit, a snažila jsem se takový, který bude mezinárodní, musí ho znát i v cizině(prostřednímu teda musím změkčit i, a sebrat háček, a až pak je to dost „mezinárodní“)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
CokeLady

Nemám tolik kritérií, ale některé podobně:

1. nikdy bych dítěti nedala jméno, co je v rodině a už vůbec ne po rodičích, typu „Řekni malýmu Kájovi, ať po tátovi Kájovi přinese pro dědu Káju noviny…“ DĚS. Většinou i ta jména, co se takto předávají nejsou ani „hezká“, ale to je samozřejmě subjektivní. Dokonce i tímto „děděním“ není jen chlapské ego, dělají to i ženské…
  1. pro své děti mám jména, které podle mě jsou použitelná v celém životě, takže je bude mít miminko, dítě, student, pracující, důchodce… takže babička Noemi nebo miminko Herbert ne…
  1. regionální jména k regionálnímu příjmení, takže Kevin Konopný asi ne, stejně jako Vítězslav Schwarz… ale tím české nemyslím jen Pepu, Karla a Tondu

Délku ani moc neřeším Dominik Smetáček nebo Jan Plk mi nevadí. To samé, zda je jméno dává nebo ne je mi šumák… kdy se mi bude líbit Terezka, která je (asi) první, tak dám Terezku.

• Citovat
  • Upravit
6350
@Nafrněná píše:
Od té doby co jsem vybírala jména pro dítě jsem si teprv pořádně uvědomila kolik lidí nesnáším :mrgreen: takže mě to hodně omezuje

jo, tak to je přesný. :mrgreen:

Jinak to „naše“ bylo takzvaně pracovní, až jsme si na něj za těch devět měsíců tak zvykli, že už jsme si nedokázali představit jiné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6350
10.3.16 17:12

Jinak teda kritérium bylo aby se nevyskytovalo v rodině (nesnáším pojmenovávání po někom) a aby nebylo mezi často dávanými jmény.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10549
10.3.16 17:14

@Phiriani

• Netluče se s příjmením.
  • Nemá ho dneska každý druhý.
  • Nemusí se hláskovat.

Jinak zdrobněliny neřeším, to se vždycky vyřeší. Já například zdrobněliny svého jména nesnáším, takže se mi říká základním tvarem, i když je dlouhý. Jméno z rodiny mi nevadí, dcera se jmenuje po mají mámě (a ve výběru bylo i jméno po tchyni) - resp. ne „po“ nich, ale ta jména se nám líbila, a shodou okolností je mají naše matky ;) Staromódní a výstřední se mi líbí :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
992
10.3.16 17:17

@Maty1989 jé, máme to stejně, čekáme miminko v srpnu a pokud bude chlapec bude také Matěj, u holčičky nevíme vůbec, ale chtěli bychom také od „M“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
87
10.3.16 17:18

@SlečnaFerka S těmi výstředními jmény je to těžké… Některá zní hezky, ale při představě, že šéf na poradě říká třeba: „Liliano, jak jste pokročila se svou částí projektu..“ padám do mdlob:-D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
levante
10.3.16 17:29

Koukám, že většině se nelíbí jméno po rodičích. Ti jsme asi výjimka 8) syn má jméno po tatínkovi :P :lol: :dance:

• Nahlásit
  • Citovat
2383
10.3.16 17:33

My máme obě děti vánoční, takže jsem vybírala jména i tak, aby neměly děti svátek v zimě.
Dcera má svátek v říjnu, syn v červnu.

Kamarádka má Natálku (svátek 21.12.) narozenou 16.12., no a pak hned jsou vánoce.

Švagrová (sestra manžela) dala synovi stejné jméno jak se jmenuje syn mé ségry.
Teď čeká druhé dítě a pro kluka má vybrané stejné jméno jaké má syn mého bráchy :zed: - no nenadělám s tím nic, ale obávám se, že se dětem budou bratranci trochu plést:-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama