Lyžování v rámci mateřské školky

Napsat příspěvek
Velikost písma:
7346
8.11.16 15:01

Taky je otázka, JAK si to případná ředitelka před ČŠI obhájí…nám třeba loni přispívala obec na dopravu (plavání), což je dost velká částka-víc než kurzovné :mrgreen: :zed: takže rdiče platili JEN kurzovné, nějakých 40 Kč/lekce. A sociálně slabým by se jistě dalo pomoc i jinak…třeba přes pojišťovny, některé proplácejí zdravotní akce, kurzy atd. A to samé s lyžováním. Tady bych viděla spíš problém s tím, že je to dopoledne. S tím má inspekce „problém“.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 15:04
@Silwinka87 píše:
U nás se tak chodí bruslit, plavat..Nic to nenarušuje, ostatní děti, co jsou ve školce, jedou normálně podle plánu, akorát jsou třeba stažené do jedné třídy..

Tady nejde o OSTATNÍ děti…ale o ty, které odjedou plavat…bruslit…lyžovat atd. Ty jsou ochuzené o vzdělávací činnosti, kterých se účastní ten zbytek ve školce…to je to co vadí inspekci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Silwinka87
8.11.16 15:11
@SIMONA1234 píše:
Tady nejde o OSTATNÍ děti…ale o ty, které odjedou plavat…bruslit…lyžovat atd. Ty jsou ochuzené o vzdělávací činnosti, kterých se účastní ten zbytek ve školce…to je to co vadí inspekci.

Já tomu rozumím, ale zase na druhou stranu, pohyb je taky důležitý, děcka jsou čím dál línější. Ve školách se snaží prosadit hodinu tělocviku navíc. Nechápu, o co v té školce jde? Vždyť to přece není tak často. To plavání, bruslení, lyžování.
Navíc, u nás na tyhle akce chodí většinou předškoláci, kteří mají trochu jiný režim, jak maloši, aspoň u nás to tak loni bylo..
Snad by se to dalo nějak vyladit..

  • Citovat
  • Upravit
7346
8.11.16 15:16
@Silwinka87 píše:
Já tomu rozumím, ale zase na druhou stranu, pohyb je taky důležitý, děcka jsou čím dál línější. Ve školách se snaží prosadit hodinu tělocviku navíc. Nechápu, o co v té školce jde? Vždyť to přece není tak často. To plavání, bruslení, lyžování.
Navíc, u nás na tyhle akce chodí většinou předškoláci, kteří mají trochu jiný režim, jak maloši, aspoň u nás to tak loni bylo..
Snad by se to dalo nějak vyladit..

Mně to nemusíš vysvětlovat :mrgreen: Sociálně slabým by se dalo pomoc a jednou týdně kurz plavání by taky nikomu neublížil-po vzdělávací stránce…můj výmysl to není. :roll: :nevim: V posledních letech ti nahoře fakt perlí, co se týká mateřských škol… :zed:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101958
8.11.16 16:21

@SIMONA1234 Tak plavani inspekci nevadilo, anglictina dopoledne ano, tak ji dali misto spani…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 16:26
@j.a.n.i1 píše:
@SIMONA1234 Tak plavani inspekci nevadilo, anglictina dopoledne ano, tak ji dali misto spani…

Záleží na obhajobě ředitelky a samozřejmě na vlastním náhledu na problém konkrétní inspektorky. Všeobecně bylo školkám doporučeno dopolední kroužky přesunout, případně zrušit. Jsem zvědavá co bude u nás…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9128
8.11.16 16:38
@Pomka píše:
Zensky, zavitala jsem do diskuze a ciste ze zvedavosti by me zajimalo, na kolik financne takovy lyzarsky kurz ve skolce vychazi?

U nás ve školce to vyšlo bez půjčovného na 1500,– (týden denně celé dopoledne do oběda) + vlek u dětí, které už uměly lyžovat(cca 150 -250 kč).

dcera byla loni, syn před 2 lety. O tom, že by to nějak vadilo inspekcím nevím.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
65464
8.11.16 16:45

@SIMONA1234 Simi a není to i tím, že to musí být zařazeno nově všechno v ŠVP???
Vím, že se to nějak řešilo ted…plavání, ale ve škole
Není to tak i ve školce s těmito aktivitami???že jak je to v rámci ŠVP, tak je to v pohodě??

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101958
8.11.16 16:58

@Petra Z Ale pak by se to nesmelo platit navic, ne?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 16:58
@Petra Z píše:
@SIMONA1234 Simi a není to i tím, že to musí být zařazeno nově všechno v ŠVP???
Vím, že se to nějak řešilo ted…plavání, ale ve škole
Není to tak i ve školce s těmito aktivitami???že jak je to v rámci ŠVP, tak je to v pohodě??

Právě že to nesmí být součástí ŠVP, mluvíme li o PLACENÉM kroužku…což je případ zakladatelky.
Kopíruju ze stránek ČŠI: (sorry je to dlouhý 8o )
1
 /

2

Stanovisko k
poskytování nebo organizování placených kroužků
v
mateřských školách
Mateřská škola poskytuje vzdělávání podle školního vzdělávacího programu za úplatu
stanovenou právním předpisem, resp.
bezúplatně. Pokud se
mateřská škola
rozhodne
poskytnout
(často v
rámci doplňkové činnosti) nebo zprostředkovat další
nadstandardní
aktivity
(„
kroužky “ v
podobě např. výuky cizího jazyka, nadstandardní sportovní, hudební či
taneční aktivity apod.),
může tak
samozřejmě
učinit, avšak tyto aktivity
nesmí
zasahovat
do
vz
dělávání podle školského zákona, nesmí toto vzdělávání podle školského zákona
nahrazovat
a
nesmí být poskytovány na úkor rozsahu a kvality vzdělávání dle školního
vzdělávacího programu.
V dohodě
s
Ministerstvem školství, mládeže a tělovýcho
vy Česká školní inspekce uvádí
následující p
odmínky konání nadstandardní
ch
(placených)
aktivit
v
mateřské škole :

1.
A
ktivita
nabízená v
podobě placeného „kroužku“
nemůže být uvedena jako součást školního vzdělávacího programu. Pokud by byla, je povinna ji mateřská škola poskytnout
všem dětem
v
rámci standardního vzdělávání
bez dalších finančních požadavků
a není
možné ji nabízet v
placené variantě (tedy např. pokud je ve školním vzdělávacím programu
uvedeno, že mateřská škola
rozvíjí pohybové aktivity dětí, není možné nabízet zpoplatněný „kroužek“
pohybových aktivit; uvedené na druhou stranu nevylučuje, že škola poskytne
nějaké nadstandardní aktivity, již nad rámec školního vzdělávacího programu,
např.
gymnastický kroužek apod.
).
2.
Z
nabídky aktivit musí být zřejmé, že
rodiče mohou pro své děti tohoto nadstandardu
využít, ale nemusí.
Pokud této nabídky v
podobě nadstandardní aktivity nevyužijí,
musí být
jejich dětem v
mateřské škole
zajištěn
plnohodnotný program v
souladu se školn ím vzdělávacím programem.
Je zcela na rozhodnutí rodičů, zda dítě do „kroužku“
přihlásí či nikoli.
3.
Dle § 5 vyhlášky č. 14/2005 Sb.,
o předškolním vzdělávání,
ve znění pozdějších předpisů,
právnická osoba, která vykonává činnost mateřské školy, vykonává doh
led nad
dítětem od doby, kdy je pedagogický pracovník převezme od jeho zákonného
zástupce nebo jím pověřené osoby, až do doby, kdy je pedagogický pracovník předá
jeho zákonnému zástupci nebo jím pověřené osobě. Pokud tedy dítě „odchází“
z
mateřské školy do „kroužku“,
je třeba, aby rodiče pověřili konkrétní osobu nebo osoby
(např. lektora) k vyzvednutí a předání dítěte a pověření předali mateřské škole, tak jako
v
případě předávání a vyzvedávání dítěte jinými rodinnými příslušníky apod.,
a to
i
 v

případě, p
o
kud
výuka
kroužku
probíhá na pracovišti mateřské školy (právnické osoby
vykonávající činnost mateřské školy).
4.
Lze jednoznačně doporučit, aby se „kroužky“ v
mateřských školách
konaly

v
odpoledních hodinách.
Pokud jsou takové aktivity nabízeny
v průběhu d
opoledne
(např. plavání),
nesmí žádným způsobem
zasahovat do vzdělávání
dle školního
vzdělávacího programu a
nemohou být uplatňovány na úkor jeho rozsahu a kvality. „
Kroužek “
nesmí ani prostorově omezovat děti, kterým je poskytováno vzdělávání.
Navíc
musí být zajištěno, že dítě je řádně předáno mateřskou školou jiné osobě (přechází
2
 /

2

odpovědnost) a bude zase řádně předáno zpět mateřské škole. Dalším důležitým aspektem
je efektivní organizace vzdělávání v mateřské škole, která je jedním z
kritérií České školní
inspekce při hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání. Podle § 165 odst. 1
písm. a) školského zákona stanovuje organizaci a
podmínky provozu školy ředitel. Pokud
by realizace „
kroužku “
měla nepříznivý dopad na provoz mateřské školy nebo prů
běh
vzdělávání
dle školního vzdělávacího programu
(
např. narušení činností dětí v
rámci
plnění školního vzdělávacího programu z důvodu odchodu části dětí
do kroužku,
nevyvážený poměr spontánních a řízených činnosti v
průběhu dne, omezení
dostatečné doby po
bytu dětí venku, narušování doby stanovené
pro jídlo a odpočinek
dětí
) jsou negativní zjištění
popisována
v inspekční zprávě.
5.
Vzhledem k
tomu, že „
kroužek “
je aktivitou, která není součástí vzdělávání podle školského zákona, nemusí jej zajišťovat odborně k
valifikovaný pracovník. Pokud by
zajišťoval pedagog školy, nemůže být za tuto činnost placen z
prostředků poskytovaných
ze státního rozpočtu na vzdělávání podle § 160 školského zákona
a nemůže jej
uskutečňovat v
pracovní době.
Zákon č. 561/2004 Sb.,
o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném
vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předp
isů, § 29 Bezpečnost a
ochrana zdraví ve školách a školských zařízeních, § 33 Cíle předškolního vzdělávání, § 164 odst. 1 písm. h) Ředitel školy a školského zařízení
Vyhláška č. 14/2005 Sb.,
o předškolním vzdělávání, ve znění
pozdějších předpisů, §
5
Péče
o
zdraví a bezpečnost dětí
Rámcový vzdělávací program pro
předškolní
vzdělávání, výzkumný ústav pedagogický, 2004
V
Praze dne
6.
dubna
 2016

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 16:59

Jééé…to se to blbě zkopírovalo…bylto formát PDF… :roll: pardon… :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 17:01

Jinak je to tady…komu by to kopírované dělalo problém číst… :oops:
 http://www.csicr.cz/…cene-krouzky

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
7346
8.11.16 17:05

Takže je to na ředitelce, jak si to obhájí… :nevim: Aby to nijak nenarušovalo vzdělávací činnost a děti o ni nebyly ochuzeny. Doporučení ČŠI je přesunout kroužky na odpoledne, ale pokud si to ředitelka obhájí, tak by to mohlo evidentně projít…taky budu doufat, že nám plavčo projde!

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Silwinka87
8.11.16 17:39
@SIMONA1234 píše:
Mně to nemusíš vysvětlovat :mrgreen: Sociálně slabým by se dalo pomoc a jednou týdně kurz plavání by taky nikomu neublížil-po vzdělávací stránce…můj výmysl to není. :roll: :nevim: V posledních letech ti nahoře fakt perlí, co se týká mateřských škol… :zed:

Jo, řeší kraviny.. :mrgreen:
Nevím, jak je to letos u nás, malý už je ve škole, ale říkala švagrová, že budou chodit bruslit, tak to asi prošlo. Inspekce už ve školce byla cca před měsícem.

  • Citovat
  • Upravit
101958
8.11.16 17:42

@Silwinka87 Nebo ji ro nerikali a ted uz neprijde :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Chrastítko Špendlík

  • (4.6) + 67 recenzí

Dudlík Perfect

  • (4.7) + 53 recenzí

BABY NA UCPANÝ NOS 50 ML

  • (4.9) + 41 recenzí

Dudlík Space 0–6m

  • (4.9) + 41 recenzí

Poradna pediatra

Ikona - Jiří Havránek

Mudr. Jiří Havránek