Malá jedlá zahrádka

257
12.5.20 22:51

Malá jedlá zahrádka

Poradíte mi prosím někdo, jak založit malou, jedlou, nejlépe permakulturní zahrádku, co je jednoduché na péči pro úplného začátečníka, jak, kde a co skladujete, co vyrábíte atd? Budu ráda i za tipy na stránky a čím a jak začít. Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1356
12.5.20 22:53

A čemu říkáš malá? Kolik máš m2 k dispozici?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
12.5.20 22:57

@vverru zhruba 400m², ale je tam chata, skleník, záhonek.. Není vše k dispozici.. Tak přesně nevím..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11500
12.5.20 23:09
@-Teri- píše:
@vverru zhruba 400m², ale je tam chata, skleník, záhonek.. Není vše k dispozici.. Tak přesně nevím..

Ježkovy voči, já myslela, že myslíš záhon 2×4m.
Do skleníku: rajčata, papriky, pod rajčata můžeš i saláty
Na záhony: cibuli, mrkev, petržel, ředkvičky, řepu, okurky, cukety, fazolky, hrášek…
Na kompost: dýně, cukety

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1356
12.5.20 23:10

My se o permakultura taky snažíme, už asi. 8-9 let. Na zahradě máme skoro všechno plodící, nepoužíváme žádnou chemii, část zahrady je kopretinová louka, mulčujeme trávou kolem stromů… Jestli chceš konkrétní typy na rostliny, tak bych určitě doporučila zimolez kamčatský, nenáročný keř, který už teď začíná plodit, pak máme z těch méně známých dříny, josty, muchovníky, moruše, arónie, mišpuli, kdouloň… Pak i klasiku rybízy, angrešty, rebarboru, višně, jabloně, slivoně, meruňku, bylinky, jahody, maliny, borůvku, ořechy, lískáče, jedlý kaštan.. No máme toho docela dost :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.5.20 23:37

A taky sladký rakytník, jeřabiny a kalinu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
13.5.20 00:24

@zrcadlo skleník je maličký asi 2×3 metry, není celý volný a nemohu osázet celou zahradu :D něco tam je, ale já bych potřebovala tak 2-3 bylinky a třeba rajčata, papriky, okurky? Něco pro úplného začátečníka co bych ještě lrtos stihla :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
13.5.20 00:27

@vverru tak to je paráda :palec: Já budu začínat uplně od nuly a nevím, čím začít, abych se vyhla co nejvíce škodám a zbytečným investicím :D letos už toho asi moc nestihnu, chtěla bych jen něco málo, jak píšu výš :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11500
13.5.20 00:50
@-Teri- píše:
@vverru tak to je paráda :palec: Já budu začínat uplně od nuly a nevím, čím začít, abych se vyhla co nejvíce škodám a zbytečným investicím :D letos už toho asi moc nestihnu, chtěla bych jen něco málo, jak píšu výš :D

Odkud jsi? Já třeba každoročně rozdávám po známých sazenice rajčat, okurek, paprik (předpěstovávám toho víc), tak se zkus zeptat v okolí.
Jinak třeba hrášek budu sázet ještě teď (jeden už mám venku ze země, ale dávám na etapy, aby si děti užily déle lusky), keříčkové fazole (máme rádi zelené lusky) se mají dávat do země taky až tak v druhé půlce května, jestli seženeš cibulku sazečku, tak ta ti taky v klidu vyroste, i mrkev apod. Jestli chceš vidět nejrychlejší výsledek, tak ředkvičky, ty ti do měsíce vyrostou. To všechno jsou desetikorunové položky za semínka.
Zkus se i poptat známých, jestli někdo nemá měsíční jahody, ty plodí až do října neustále, a množí se dělením trsů, tak je taky zbytečný za to platit, my je máme jako obrubu podél plotu.
Z bylinek je nenáročná máta (budete si moct v létě dávat mojito s čerstvou mátou ze zahrádky), keříčky jako tymián, rozmarýn (ten je náchylný na mráz, doporučuju zasadit v květináči a na zimu dát zazimovat jinam) - ty jsou bezvadné na grilované maso.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
588
13.5.20 01:18

Já mám hlavně plodiny, které můžou děti chodit otrhávat :-) Takže rajčata, hrášek, jahody (klasické i měsíční stáleplodící, ty se pěstují prakticky samy a rozrůstají se až moc :D Koupila jsem si pár sazeniček a teď je máme všude možně ), ostružiny, maliny (ty se taky rozrůstají samy bez snahy zahradníka, mám klasické a pak jeden keř stáleplodících odrůda Rubus Idaeus, ty jsou výborné), borůvky (keřovité, velkoplodé, odrůda Herbert), třešeň. Někdy si k rajčatům přisadím saláty. A pak mám bylinky, které člověk hodně využije při vaření nebo grilování - mátu, šalvěj, meduňku, rozmarýn, tymián, bazalku, pažitku ty si teď koupíš i jako předpěstované rostlinky v zahradnictví za pár korun a rozrostou se ti).
Všechno je jednoduché na pěstování a nevyžaduje to nijak velké zahradnické zkušenosti, ani moc času (snad jen rajčata musí člověk trochu víc opečovávat, ale ostatní věci vlastně stačí jen ve správnou dobu zastřihnout a zazimovat).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
867
13.5.20 04:49

Taky mám malou zahradu (prvním rokem) a nevešla se mi na ní půlka věci mi nezbyl prostor - melouny, řepa, rajčata, celer a petržel :zed:. Daji se některé druhy zasadit jako první a po sklizni na jejich místo jiné? A o jaké druhy se jedná? Neporadí mi někdo? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54574
13.5.20 07:11

Kedlubny, hlavkovy salat dosazuji nekolikrat a hrach 2×, ale je treba to v lete zalevat, aby to rostlo. Nekde v lete zakazuji zalevani. Jinak ted uz mame zasazenou rannou mrkev, petrzel, hrachu hodne pro decka, cibuli bilou a cervenou a ty kedlubny, okurky, dyne. To uz ma byt davno v zemi.
Kamaradka zahradnice radila, at vzdy kupuji rannou odrudu, prestoze ty kedlubny dosazuji treba v cervenci dalsi. Sazenice rajcat a paprik mam pripravene, ale davaji se ven po zmrzlych, jeste cekame radeji. At nam to neprejde mraz venku.
A jahody mam kazdy rok v zahonku.
Nic vic na zahrade nemame, ze ji predelavame. 3/4 zahrady je ted stavebni plocha, nez ji upravime.
My sklenik zatim nemame. Casem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24318
13.5.20 08:47

Ja bych vysadila ovocné stromky, ale na ti uz je asi pozdě, to si nejsem jistá :think: ale to mas pak uz natrvalo. Jinak stihas asi vse, akorat musis koupit uz hotove sazenice, na pestovani od seminka je pozdě. Ale treba rajcata, okurky, papriky, to davame ven az po zmrzlejch. Hrach, mrkev, redkvicky, to ti vyroste jeste v pohodě, to i dosazuju prubezne. Mozna stihnes i jahody (u tech si taky nejsem jista, ja uz mam aktualne plodici). Bylinky jdou asi celoročně, ale ty se mi osvědčily spíš pestovat od semínka, ty kupovane mi vzdycky chcipnou. Jinak teda 400m je dost, ja mela pod pojmem mala zahradka představu o zarostlém balkoně, jako mam ja :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
13.5.20 09:13

@zrcadlo prosím tě, ty bylinky jako petržel, pažitka, bazalka, můžu dát do země a nechat přes zimu? A jahody letos ještě stihnu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
257
13.5.20 09:17

@zzpet to he super, to máme nejradši takhlr otrhávat :) něco už tam je, ale ráda bych jahody a rajčata, jaký salát pod ně dáváš? A ty jahody bych ještě stihla, když si koupím sazeničku? A jak půdu připravit na první sázení? Hnůj?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat