Manželství, společný účet

Anonymní
11.6.21 07:30

manželství, společný účet

Ahojky, prosím jen ověřené, pravdivé informace, už z toho šílím. Máme s manželem společný účet u KB, je na jeho jméno, ale mám k němu kartu na své jméno, řešili js nedávno z bankou, ze v příp. úmrtí manžela budu mít i nadále peníze k dispozici, bylo řečeno, že mi udělají podpisové vzory, že ano, že notář by jen chtěl vědět v den smrti částku na kontě a ta by byla predmetem dědictví,…včera mi volá ženská z centrály, nabízí účet ať mám svůj a sama zmini mnou obávané, ze v příp. smrti nebudu mít k dispozici peníze, poslala js ji do pr.. bo každý říká něco jiného, jako parádní vyhlídky, 2 děti, dům a příp. bez peněz,…napadla mě otázka, když budu mít svůj účet teda, manžel umře, tak peníze z mého účtu se do dědictví nepočítají?? Nebo počítají, ale vyhoda by byla jen v tom, že mi účet nepozastavi?

Dalši otázka, nedávno js s bankou vse řešili, měli jen je ucet, kde byly i úspory a já se bála platit pofiderni obchody jako aliaxpres atd, ať o vseto nepřijdeme, tak se založil sporici účet, kde se dalo část peněz, opět na manžela s opravnenimi pr mě, pak běžný účet na trvalé příkazy no a kreditní karta na placení v obchodech atd, takže uz mám 2 karty, a jestli si mám zřídit ještě svůj účet, tak karta další, šílím z toho, jak máte vy?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5395
11.6.21 07:35

Já jsem disponent na učtu od manžela, a manžel na mém. Máme veškeré práva k účtu. Mám za to, že v případě smrtí jednoho z nás máme přístup k účtum vzájemně… Tak doufám že to tak je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14961
11.6.21 07:37

Hlavní účet máme na manžela a k němu mám dispoziční práva. Pak má manžel ještě podnikatelský účet a já mám účet na sebe. Pak ještě máme každý další jeden účet, který využívají děti. Na kapesné, jejich platby, peníze od babiček. Peníze na všech účtech jsou předmětem SJM a v případě úmrtí by šly do dědictví. Banky se ti primárně snaží prodat svůj produkt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3955
11.6.21 07:45

No, když umřel tchán, se kterým měla tchýně společný účet, tak ho prý do vyřešení dědictví zmrazili a ještě ji pokárali, že těsně před jeho smrtí (řádově asi hodinu) vybrala z účtu větší částku, právě proto, že to věděla (kdyby to tam nechala, měla by nárok jen na polovinu). Kolegyně v předdůchodovém věku si nedávno ze stejného důvodu pořídila po letech vlastní účet, protože ten původní byl na manžela a ona měla jen dispoziční právo, mít dva rovnocenné majitele účtu prý nejde. V době, kdy je založení a vedení účtu zdarma, bych neváhala a založila si účet na své jméno hned, tím opravdu nic nezkazíš. Peníze se do SJM a do dědictví podle mě počítat budou, ale k účtu budeš mít stále přístup. EDIT: Teď jsem trochu googlila a vypadá to, že bys měla mít přístup k manželovu účtu stále, akorát by je zajímala ta částka v den úmrtí, takže ta by se vypořádávala, ale vybírat (kromě např. kontokorentu) bys mohla asi stále. Takže vlastně nevím :nevim:

Příspěvek upraven 11.06.21 v 07:54

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
11.6.21 07:53

Podle mě budeš mít nárok jen na peníze, u kterých prokážeš že jsou tvoje, jeho díl jde do dědickýho řízení a účet se „zmrazí“ do doby dokud to dědický řízení neproběhne a něco z toho vybrat na „tajno“ je dost o průšvih, taky pozor na trvalý platby, když jsme tohle řešili, tak půl roku po smrti nebyl žádný přístup k účtu, takže trvalý platby normálně odcházeli a stopnout to šlo až s platným usnesenim v ruce.
Opravdu je lepší když má každý svůj účet a popř. vzájemný práva když to chcete mít vše dohromady ale jeden společný je v případě úmrtí problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1604
11.6.21 08:03

V případě úmrtí se celý účet „zamrazí.“ A nebudeš mít k němu přístup.
Pokud to máte dopředu pořešené, tak ho třeba zamrazí jenom na pár dní/týden. Ti, kteří tohle neřešili vůbec měli smůlu a peníze jim zamrazili až do dokončení dědického řízení, což může být i měsíce.
Nejlepší je mít každý svůj účet separé a k tomu dispoziční práva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3559
11.6.21 08:07

Mam dotaz k tomuto. Teoreticky s muzem nasetrime na duchod x-mega a jeden z nas zemre, mame jedno dite. V pripade umrti to jde do dedickyho rizeni vcetne majetku? Me prijde uplne sileny, ze bych mela ja nebo manzel treba v 60 vyplatit kluka ze ctvrtiny bytu aby nam zustal. Jako byt v Praze muze mit tou dobou hodnotu silenou a veskere usporene penize na duchod poslu diteti? Berme hypotezu, ze se vychova uplne nepovede a dite si bude ten majetek narokovat. Zatim jsou mu tri, takze ma radost i z auticka za dvacku. v tomto se vubec neorientuju a zaujalo me to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3955
11.6.21 08:13
@hospodki píše:
Mam dotaz k tomuto. Teoreticky s muzem nasetrime na duchod x-mega a jeden z nas zemre, mame jedno dite. V pripade umrti to jde do dedickyho rizeni vcetne majetku? Me prijde uplne sileny, ze bych mela ja nebo manzel treba v 60 vyplatit kluka ze ctvrtiny bytu aby nam zustal. Jako byt v Praze muze mit tou dobou hodnotu silenou a veskere usporene penize na duchod poslu diteti? Berme hypotezu, ze se vychova uplne nepovede a dite si bude ten majetek narokovat. Zatim jsou mu tri, takze ma radost i z auticka za dvacku. v tomto se vubec neorientuju a zaujalo me to.

Pokud to neošetříte už za života, tak to podle mě přesně tak bude :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64319
11.6.21 08:15

Chlap je disponentem mého vedlejšího účtu, posíláme tam každý částku a z ní hradime společně náklady na domácnost, jinak ale máme každý svůj účet, přijde mi to lepší právě proto, kdyby se cokoliv stalo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64319
11.6.21 08:17
@hospodki píše:
Mam dotaz k tomuto. Teoreticky s muzem nasetrime na duchod x-mega a jeden z nas zemre, mame jedno dite. V pripade umrti to jde do dedickyho rizeni vcetne majetku? Me prijde uplne sileny, ze bych mela ja nebo manzel treba v 60 vyplatit kluka ze ctvrtiny bytu aby nam zustal. Jako byt v Praze muze mit tou dobou hodnotu silenou a veskere usporene penize na duchod poslu diteti? Berme hypotezu, ze se vychova uplne nepovede a dite si bude ten majetek narokovat. Zatim jsou mu tri, takze ma radost i z auticka za dvacku. v tomto se vubec neorientuju a zaujalo me to.

Jo, pokud s tím nic neuděláte za života, tak to přesně takto bude

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3559
11.6.21 08:18
@Julča001 píše:
Pokud to neošetříte už za života, tak to podle mě přesně tak bude :nevim:

No jako je to silene jestli je to opravdu tak a obavam se, ze se prave moc nepletu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
959
11.6.21 08:18
@hospodki píše:

Tohle by mělo jít vyřešit sepsanou závětí u notáře ještě před smrtí, nebo napsáním bytu na tebe jako jeho majitelku, ale pokud zemře náhle, tak se veškerý jeho majetek dělí mezi nejbližší příbuzný a to je manželka a dítě, pokud bude plnoletý, může svůj díl odmítnout, pokud ne, zákonný zástupce to za něj musí přijmout (pokud není dluh vyšší než hodnota plusovýho dědictví) a další nakládání s ním se řeší přes soud, aby nezletilý dítě nebylo o svůj nárokový majetek okradený - tohle je docela „vtipný“, protože to co zdědí nesmíš prodat ani s tim nijak manipulovat pokud to soud neschválí, ale zděděný dluhy za to dítě zaplatit musíš ze svýho, u těch to nikoho nezajímá a musí být zaplacený do určitý doby po ukončení dědickýho řízení :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3955
11.6.21 08:19
@hospodki píše:
No jako je to silene jestli je to opravdu tak a obavam se, ze se prave moc nepletu

Tak pokud by manžel souhlasil, lze vyjmout nemovitost ze SJM a darovat ji jen tobě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5395
11.6.21 08:20
@martina.se píše:
Chlap je disponentem mého vedlejšího účtu, posíláme tam každý částku a z ní hradime společně náklady na domácnost, jinak ale máme každý svůj účet, přijde mi to lepší právě proto, kdyby se cokoliv stalo

a když teda já jsem disponent k učtu od manžela, opačně i manžel k mému učtu tak to takto stačí? Kdyby se nedej bože něco stalo jednomu z nás nebudou ty účty pozastavené? Budu mít příštup k penězum?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.6.21 08:23

Kdyz to s dedou vypadalo spatne tak spolecne s babi vybrali z uctu vse a ucet zrusili-ucet by totiz zmrazili do ukonceni dedictvi coz se u nas tahlo 11mesicu. Nemela by na deduv pohreb ani pro sebe na jidlo.
Dedictvi se tahlo tak dlouho protoze jeden z dedicu zije z zahranici a kvuli covidu nesmel zpet do cr.

Predpokladam teda ze v pripade umrti majitele uctu, ucet proste zmrazi a disponent s tim nehne dokud se dedictvi nevyresi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat