Poradna o homeopatii
MUDr. Eliška Bartlová
@vulpes píše:
Co mám povědomí, tak ten chovatel je trochu podivín a jak jsem tam ty ovce vídala ze silnice, tak nevypadaly nic moc opečovaně, většinou celé obalené bahnem…nějak od pohledu bych ni neměla chuť tam to maso brátAle je to jen můj dojem a nějaké zaslechnuté zvěsti, můžu se mýlit…
No ovce když jsou venku, tak jsou často poněkud špinavé.
Ale díky za upozornění, pokusím se poptat, znám holku, co bydlí ve Velkém.
@jenny.fields píše:
No ovce když jsou venku, tak jsou často poněkud špinavé.
Ale díky za upozornění, pokusím se poptat, znám holku, co bydlí ve Velkém.
Ale já vím, že nebudou vypulírované
to zas nepatřím mezi ty, co si myslí, že zvíře je týrané, když je špinavé…ale prostě ikdyž nejsem chovatel, tak jsem těch ovcí už pár viděla a tyhle mi nepřišly úplně košer… + nějaké divné historky kolem toho všeho
Ale jak píšeš - jen upozorňuji, může to být úplně jinak a úplně v pořádku
@jenny.fields my chováme ovce u Příbrami, tedka máme 2 beránky (lonská jehnata) na porážku, ale musím se dohodnout s rodičema, jestli už to někomu neslíbili
@acimedaca píše:
@jenny.fields my chováme ovce u Příbrami, tedka máme 2 beránky (lonská jehnata) na porážku, ale musím se dohodnout s rodičema, jestli už to někomu neslíbili
Ale to už je skopové, ne?
Což o to, skopové na česneku-ňam!
@jenny.fields no letošní jehanta jsou teprve „novorozenci“ co mají měsíc, z těch by toho moc nebylo
) já se přiznám, že neví, kde je ta hranice mezi jehněčím a skopovým
Tak nasi maji berana cca 4 roky na podzim uz pujde je stary ten uz se bude hodit jen na klobasy, ale 1-2r starou ovci varime bezne jak koliv od gulase, na svickovou, pecene na cesneku/ kminu k zeli, vyvar, lassagne, prirodni rizky, minutky k hranolkam, rostenku atd. upravujeme to stejne jak kazde jine maso.
Priznam se jak uz je ovce starsi jak 2r tak uz v tom jidle citim ovcinu a takove maso uz mi chutna jen v klobasach, ktere si chlapi pripravuji.
Jo a jeste jsem zapomnela napsat, ze nejlepsi je grilovane a krajene na gyros to je nejlepsi jidl
o na svete
.
@IvkaH píše:
Tak nasi maji berana cca 4 roky na podzim uz pujde je stary ten uz se bude hodit jen na klobasy, ale 1-2r starou ovci varime bezne jak koliv od gulase, na svickovou, pecene na cesneku/ kminu k zeli, vyvar, lassagne, prirodni rizky, minutky k hranolkam, rostenku atd. upravujeme to stejne jak kazde jine maso.
Priznam se jak uz je ovce starsi jak 2r tak uz v tom jidle citim ovcinu a takove maso uz mi chutna jen v klobasach, ktere si chlapi pripravuji.
Jo a jeste jsem zapomnela napsat, ze nejlepsi je grilovane a krajene na gyros to je nejlepsi jidl
o na svete.
Ou jeeee
![]()
@IvkaH píše:
Jehněčí a skopové se nedělá jen na Velikonoce, jelikož máme domácí zásoby, tak ho vařím 1× týdně.
Dneska dělám vývar na oběd ze skopových kostía Velikonoce daleko.
Minulý týden byl guláš.
Já vím, ale na Velikonoce jich zemře daleko víc. My jíme z mláďat jenom kuřata, myslím si, že i to zvíře by mělo dostat šanci ten život prožít. Alespoň do tý dospělosti.
@IvkaH doporučuju zkusit skopové vyudit na šunky, jako se udí vepřové - fakt bys nepoznala, že to je skopové a hodí se to právě na ty straší kusy nebo na berany ![]()
@acimedaca píše:
@IvkaH doporučuju zkusit skopové vyudit na šunky, jako se udí vepřové - fakt bys nepoznala, že to je skopové a hodí se to právě na ty straší kusy nebo na berany
Tak udění je jediná úprava tohoto masa, která se u nás ještě nezkoušela, jsme se o tom loni bavili z otcem a on m tvrdil, že to bude suché a bude se to maso rozpadat.
Tak jak tam pojedu hned mu navrhnu co píšeš.
Můžeš to prosím i rozepsat, jak to přesně děláte? Abych měla argumenty na dědu až s ním budu debatovat o udění ![]()
Holky, my delame jehneci a skopove podle receptu v kucharkach od Pohlreicha a muzu vsema deseti doporucit. Hmmm, asi vyndam balicek masa z mrazaku (mame svoje domaci)… ![]()
Jehněčí kupuji ve Sklizeno (Pha, Bno, brzy Olomouc), viz odkaz, dodává Statek Horní Dvorce.
@IvkaH o úplně stejně, jako když udíme vepřové - rozbourat a hodně nasolit, každý kus ze všechn stran poctivě, pak to naskládat do kamenky a pevně to tam „utáhnout a napěchovat“ neměl by tam být žádný vzduch, pak se navrch dá igelit, zatíží se to kamenem a nechá se to 6týdnů, udíme cca 20h a je to žrádlo ![]()