Jakou finanční rezervu jste měly před mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:30
Mateřská - rezerva

Krásný den všem,

má otázka je jednoduchá: jakou finanční rezervu jste měly připravenou na mateřskou?

Plánujeme založení rodiny, víceméně velmi brzy…což vyžaduje i finanční rezervu. Akorát nějak nedokážu odhadnou, kolik poněz mít stranou.

Upřesním, i během mateřské budu pracovat (snad!), sice v omezené míře, ale pracuji z domova, takže ok. Měsíčně by k rodičáku tedy mělo přibýt cca 4000 až 5000. Partner má na sebe psanou celou hypotéku a jsme domluveni tak, že běžnou potřebu dítěte potáhnu já ze svých příjmů.

Prosím o anonym, mám tu spoustu známých a nechci, aby věděli že plánujeme mimčo, chci se vyhnout otázkám: „tak už?“, děkuji za respektování.

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2018: Aktuální info

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:37

Já jsem mela cca 50 000, manžel taky tak. Zároveň s dítětem jsme vyřizovali i bydlení, takže o to větší výdaje.
Rezerva se začíná nebezpecne blížit nule až teď, po 4 letech a 2 detech. Zacinam tedy lehce přivydělávat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:41

Já mám na účtu 90 000, chlap přes 100 000. Nájem máme relativně za pár korun a chlap má velmi dobrý příjem, takže z budoucnosti strach nemám.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:41

Tak asi je potřeba udělat si rozpočet. My finanční rezervu neměli. (Nebylo z čeho) Ale v záloze jsme měli rodiné příslušníky, kteří nás mohli kdykoli založit, kdyby byl problém. (První a druhá MD+ RD)
Teď jsem na třetí RD a před se nám podařilo naspořit 120tis, které jsou na roční a nenadálé výdaje (pojistky, odpady, případná oprava auta a pod.), měsíčně s manželovou výplatou a rodičákem s odřenýma ušima vycházíme, plus výjimečně hlídám seniora, což mám jako malý přivýdělek.
Nicméně nikdy bych neodkládala dítě na dobu, kdy budu finančně zajištěna. Je jasné že je třeba situaci zvážit a neskákat do toho po hlavě, ale dělat si dvouletky je asi nesmysl. Předvídat všechno stejně nejde a pokud ti táhne třeba na 30, tak bych se vůbec ani nerozmýšlela. Než na mrně zaděláte a než půjdeš na MD můžeš našetřit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:44

Měla jsem na svém úctu něco pres 600 tis, manžel tak nejak podobně…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:45

Doporučuji nemít moje/tvoje peníze. Viz jedna dnešní paralelní diskuze.

My měli rezervu čistě vedenou jako „na mateřskou“ asi 50 tisíc. Z toho jsme dali 12 do výbavy (zbytek výbavy se platil z běžných výplat). Malé dítě toho moc nepotřebuje s vyjímkou bot, oblečení se dá dneska taky pořídit za relativně levno (záleží, jak je člověk náročný), pokud není nějak nemocné (alergie apod.), takže to se v pohodě poplatilo z výplaty + rodičáku. Nicméně jsme se museli trochu uskromnit ve výdajích do sebe (kosmetika, masáž) a dovolené (ČR místo ciziny).
Na rezervu jsme v době pobytu na rodičovské dovolené sáhly jen v případě koupi nových velkých věcí: větší autosedačky, vybavení pokojíčku.

Ale ono dost záleží, jaký máte rozpočet a kolik z toho sežerou fixní náklady. my klesly při přechodu na rodičák z 50 tisíc na 35, hypotéka + poplatky dělaly 16 000.

Prosím o anonym, finance.

S.Berankinová
Kecalka 303 příspěvků 20.11.18 11:45

30 tis., bylo to před šesti lety, začali jsme to čerpat po nástupu na rodičák (po mateřské) a vyčerpali za rok a půl, nestačilo nám to

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 11:49
@Anonymní píše:
Doporučuji nemít moje/tvoje peníze. Viz jedna dnešní paralelní diskuze.My měli rezervu čistě vedenou jako „na mateřskou“ asi 50 tisíc. Z toho jsme dali 12 do výbavy (zbytek výbavy se platil z běžných výplat). Malé dítě toho moc nepotřebuje s vyjímkou bot, oblečení se dá dneska taky pořídit za relativně levno (záleží, jak je člověk náročný), pokud není nějak nemocné (alergie apod.), takže to se v pohodě poplatilo z výplaty + rodičáku. Nicméně jsme se museli trochu uskromnit ve výdajích do sebe (kosmetika, masáž) a dovolené (ČR místo ciziny).
Na rezervu jsme v době pobytu na rodičovské dovolené sáhly jen v případě koupi nových velkých věcí: větší autosedačky, vybavení pokojíčku.
Ale ono dost záleží, jaký máte rozpočet a kolik z toho sežerou fixní náklady. my klesly při přechodu na rodičák z 50 tisíc na 35, hypotéka + poplatky dělaly 16 000.
Prosím o anonym, finance.

přesně takto nějak to myslím já. Rozhodně nemáme moje/tvoje peníze, máme naše, ale na víceroúčtech, takto bych to spíše upravila. Máme nastavený fungující systém, jediné co prostě nedokážu odhadnout je, kolik dát na stranu na pokrytí větších výdajů dítěte, přesně jak píšeš, koupě autosedačky atd. Děkuji za názor. Zakl.

kve-tinka
Závislačka 4452 příspěvků 6 inzerátů 20.11.18 11:50

Nemela jsem zadnou, a ted nemam taky :D muz svou vlozil do zacatku podnikani.
Ja jsem v klidu,spim klidne. Do prace se budu moc vratit vzdy a extra vydaje nemame.
Je prvads kdyby nam horelo za zadkem muzeme prodat nemovitost.

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 6001 příspěvků 20.11.18 11:51

Pár desítek tisíc, kdyby se podělal nějaký spotřebič apod. Na vybavičku. Pokud má chlap plat takový že utáhne bydlení, jídlo, energie, a zbývá ještě něco na kulturu a drobnosti kolem a neživoříte tak v klidu. Potřeby dítěte v pohodě utáhneš z rodičáku, pokud nekupuješ pozlacené pleny, nemá nějaké zdravotní omezení třeba v dietě, speciálních lékach, výživě, nepotřebuješ každý měsíc kupovat hromadu nových značkových oblečků, tak to dítě tolik nestojí. S latkovymi plenami kde je akorát počáteční investice a když kojíš, tak první půl rok platíš max dokoupení pár kousků oblečení a drogerii. A ani pak ty náklady moc nerostou. To až spíš ve školce to dítě začne dávat finančně zabrat :mrgreen:

neila
Extra třída :D 10805 příspěvků 20.11.18 11:52

Žádnou, protože souběžně s příchodem syna jsme kupovali dům, takže jsme veškeré rezervy (1,3m) vložili do hypotéky. Ale měli jsme velice slušný příjem, já prvních 6 měsíců na PPM také, prakticky jsme na peníze z PPM nemuseli sahat, stačil manzeluv příjem a ještě i z nej jsme něco málo ušetřili. Sáhli jsme akorat na ty dva první příspěvky, z kterých jsme dokoupili výbavu. Přechodem na RP můj příjem rapidně klesl, ale zase manzeluv vzrostl, takže se nezměnilo prakticky nic.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 12:02
@Anonymní píše:
přesně takto nějak to myslím já. Rozhodně nemáme moje/tvoje peníze, máme naše, ale na víceroúčtech, takto bych to spíše upravila. Máme nastavený fungující systém, jediné co prostě nedokážu odhadnout je, kolik dát na stranu na pokrytí větších výdajů dítěte, přesně jak píšeš, koupě autosedačky atd. Děkuji za názor. Zakl.

Kojené mimino tě vyjde měsíčně tak do 2000, dítě na UM o další 1200-3000 tisíce (podle toho, jaký je jedlík a jak drahé mléko kupuješ).
Pokud příkrmy vaříš, tak je to pár korun navíc (dítě toho moc nesní), když kupuješ skleničky, je to tak 35-45 Kč/jedna (vynásob počtem obědů případně večeří).
Největší položky dítěte do 3 let jsou podle mě boty: 500-2000 kus, za rok potřebuje tak čtvery-šestery (zase podle toho, jak roste). A pak jednorázovky typu autosedačka 2 000-10 000, vybavení pokojíčku pár tisíc až několik desítek tisíc.
Taky utratíš v průběhu těch několika let pár tisíc za hračky.

Spousta věcí je o tom, jak náročná budeš. Jestli ti stačí kočár do 15 000, nebo musíš mít za 30 000, jestli dítěti koupíš k narozeninám a vánocům jednu hračku (to v tomhle věku bohatě stačí), nebo jich bude muset mít 10. Jestli jkoupíš oblečení v lidlu či budeš mít poděděné nebo z bazaru, nebo potřebuješ Lindex.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.18 12:04

Já měla asi 100.000, na stavebku mám stále 50.000 na to nechci šahat, a ještě dalších 50.000 jsem měla ve fondech. Těch 100.000 jsem už vyčerpala, jsem na druhém rodičáku, takže za 6 let. Snažím se spořit dceři a na její účet sahám jen vyjímečně, např. jsem teď vybírala na očkování bráchy proti meningokokům, tam se snažím peníze vracet. No, s vidinou toho, že od září 2019 půjdu do práce jsem teď před Vánoci už šáhla i do rezerv na fondu. Ale tam se to budu snažit dospořit.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17533 příspěvků 18 inzerátů 20.11.18 12:07
@Anonymní píše:
Já měla asi 100.000, na stavebku mám stále 50.000 na to nechci šahat, a ještě dalších 50.000 jsem měla ve fondech. Těch 100.000 jsem už vyčerpala, jsem na druhém rodičáku, takže za 6 let. Snažím se spořit dceři a na její účet sahám jen vyjímečně, např. jsem teď vybírala na očkování bráchy proti meningokokům, tam se snažím peníze vracet. No, s vidinou toho, že od září 2019 půjdu do práce jsem teď před Vánoci už šáhla i do rezerv na fondu. Ale tam se to budu snažit dospořit.

Můžu se zeptat, kam se těch 100 tisíc rezplynulo? Neumím si představit, kde bych to v těch dětech utopila. Nám ještě zbylo, RD 5 let a rezerva poloviční. :think:

Příspěvek upraven 20.11.18 v 12:09

lachtanice86
Kelišová 6636 příspěvků 20.11.18 12:08

.chyba

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejrozesmátější invalida měsíce Bohdalová: „Jak vidíte, jsem tu živá!“

Se zraněním na těle, zato se širokým úsměvem dorazila herečka Jiřina... číst dále >

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >