Miminko 9 měsíců - vývoj

23.11.15 03:24

Miminko 9 měsíců - vývoj

Ahoj holky, máme chlapečka, před pár dny mu bylo 9měsíců a bohužel se neplazí (ani tedy neleze a samozřejmě nesedí). Není tu nějaká maminka, co to má podobně? Ráda bych si vyměnila nějaké info :)
S dcerou jsem cvičila Vojtovku a zařekla jsem se, že pokud kdy budu mít druhé dítě a nebude to bezpodmínečně nutné (opravdu vážné zdravotní důvody a ne jen nějaké „zpoždění“), tak že s ním cvičit nebudu. Naše dětská doktorka je docela propagátorka Vojtovky, už v 8m nás tam chtěla poslat, že se neplazí a za měsíc nás čeká kontrola v 10m, a já se úplně „děsím“, co mi zas bude povídat…Vím, že když tam jít nebudu chtít, tak nepůjdu, ale hlodá to ve mně..
Najde se někdo, kdo je na tom podobně? Budu se těšit, ahoj :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1826
23.11.15 05:10

Ahoj, mam dceru 11mes a jen vali sudy, je teda narozena 34+5,byla operovana a jeste ve 3mes mela zloutenku a jen spala, takze to vse ji pozdrzelo, ale jsme sledovani na neurologii a pani primarka rikala, ze nesnasi tabulky, ze sse mam na kazdeho vyprdnout,neposazovat.Ale Rhb doporucila taky, jeste jsme tam nebyli, teprv pujdem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28891
23.11.15 05:31

Zkušenost nemám. Taky jsem odpůrce zbytečného cvičení Vojtovky, ale ve Tvém případě bych se tomu už nebránila, nebo šla na konzultaci ještě někam jinam. Když to srovnám s dcerou, která bude mít za pár dní deset měsíců, dávno leze, sedí, stojí, obchází překážky a udělá pár kroků sama.
Když to srovnám se dvěma dětmi, které byly dle mě taky pomalejší ve vývoji - sedly si až v 8 měsících, první postavení až kolem roku, samostatná chůze kolem 15 měsíců, ale obě dvě tyto děti dlouho lezly po čtyřech, přibližně od 8 měsíců.

Vojtovka mi hrozila jen u jednoho ze čtyř dětí, když nejmladší dcerka ještě ve třech měsících nezvedala hlavičku. S doktorkou jsem se domluvila, že ještě měsíc počkáme(taky není propagátorka nějakého „zrychlování“).A světe div se, hodně poskočila najednou, ve 4 měsících už nejen že sama zvedla hlavu, ale vytahovala se „do výšky“,pérovala na rukách, v pěti měsících se už přetáčela všemi směry a plazila se, nebylo možno ji vozit v kočárku nepřivázanou.

Nepíšu proto, abych se „chlubila“ rychlejším dítětem, ale spíš pro srovnání. Kdyby dcerka ještě ve 4 měsících ležela jak lata, tak bych se určitě konzultaci a cvičení nebránila. U vás mám pocit, že se dlouho nic neděje.
Co mám info, tak cviky se cvičí po sériích a většinou mají maminky měsíc čas na nějaký pokrok. Můžete cvičit první sérii a jak se problém vyřeší, tak tam přestat chodit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17546
23.11.15 06:15

Motorický vývoj není přece jen o cvičení Vojty - pokud se v deseti měsících ještě nebude ani plazit, asi bych i já, matka „zpomalených“ dětí, byla trochu nervozní :) jako první bych dítě nechala vyšetřit na neurologii a pokud by byla doporučena rehabilitace, našla bych takovou, kde používají například i Bobath koncept a další „baby friendly“ metody. Vojtovce se možná nevyhnete, ale není to jediná forma rehabilitace a v deseti měsících by už bylo hodně náročné stavět jen na ni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1108
23.11.15 06:18

@Jindrova25 Ahoj, kamarádky syn začal lézt a sedl si až v 11m, týden poté si stoupnul. Doktorka to neřešila, prostě si prý jel podle svého.
A ještě k tomu plazení, mně třeba fyzioterapeutka řekla, že je to pro děti pohyb absolutně nevhodný a pokud možno, dětem v něm bránit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.11.15 07:15

Ahoj,
Ráda bych ti předala kontakt na úžasnou paní doktorku. Zadej si do vyhledávače "pohybové studio Mudr. Kleplová " Nevím odkud jste, paní doktorka má ordinaci v Praze, Unhošti a Oldřichově v severních Čechách. Ona u nás vyvinula metodu reflexních bodů, nedávno byla v pořadu Sama doma. Tahle metoda je pro děti o moc příjemnější než Vojtovka. Vydala i knihy, DVD, dá se podle nich cvičit doma. Já ji mam blízko, chodím s klukem jednou za 3 týdny. Vždycky ho zkoukne jak se chová a hýbe, dostaneme nějaké cviky, nikdy u nich nebrečel, většinou si ani nevšimne, že maminka něco směruje :lol: Taky byl línější, teď je mu 10 měsíců a plází se správně asi 3 týdny. Tak se zkus podívat a něco načíst :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4338
23.11.15 07:24

Dcera v osmi měsících jen ležela. Žádné otočení-nic. Tak jsem to na každé kontrole říkala dr., ale ona asi také není příznivkyně tabulkování, tak byla v pohodě. Až jsem si doporučení na rehábku vydupala a tam se zhrozili, protože dcera měla svaly-hlavně na bříšku-jako měsíční dítě. Takže by se sama bez Vojtovky asi nerozhýbala.
Ale to je na každém-záleží na tvém instinktu. Pokud máš pocit, že je to O. K, tak to neřeš. Ale vyhýbat se něčemu jen proto, že je to nepříjemné, na psychiku náročné, se mi zdá krátkozraké…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19235
23.11.15 08:01

@Jindrova25 Tak já mnám stejné info jako @ElisC, že plazení je náhradní a v podstatě nežádoucí pohyb. Dítě má jít rovnou na kolínka a pak začít lézt.
Navíc pediatr podle mě má kulový co posílat na Vojtovku, protože tomu prd rozumí. Pokud se mu něco nezdá, má poslat na neurologii nebo rehabilitaci, kde jsou podstatně fundovanější. A až oni doporučí, zda a co s dítětem cvičit. Jak už bylo uvedeno, neexsituje pouze Vojtovka. Navíc spoustě dětem stačí jen správná motivace a navedení do správných poloh nebo pomoc při zdokonalení kvality jenotlivých pozic.
Taky je důležíté co a jak dítě dělá. Zda jsou tam nějaké posuny, zda se snaží něco dělat. Ono sice nemusí lézt, ale pokud je na kolínkách a snaží třeba couvá, nebo se snaží pérovat, tak je to ok a je jen otázkou času, kdy mu to v té kebulce secvakne a rozleze se. Pokud ale v osmi měsících nezvládá třeba ani vzpor nebo pivotování, tak tam už bude asi nějaký problém a nebylo by od věci to začít řešit včas. Přesně, jak psala @Halamka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
188
23.11.15 08:15

Můj syn má 9,5m a taky je pomalejší. :cert: Nesedí, na kolena se nedostane, plazí se tak, že se vzepře na rukách, dvakrát zašmrdlá nohama ve vzduchu a svalí se na bok. Pak se dokutálí tam, kam potřebuje. Taky se děsím kontroly. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19235
23.11.15 08:21

@bartoel1 Tak tohle už bych tedy řešila s odborníkem. Protože to už nebude jen o „pomalosti“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
CokeLady
23.11.15 08:31

Já už si to teda nepamatuju přesně, ale syn v 9. měsíci už obcházel nábytek, což sice asi třeba není uplně standard, naproti tomu ležící devítiměsíční dítě by mi už přišlo dost opožděné. Co tedy dělá - otáčí se a celý den leží?

• Citovat
  • Upravit
3915
23.11.15 08:35

Svagrova má 11 měsíčního a ten neděla nic..Jen je na bříšku a jakoby se plazi po zadu, nesedne si, nestoupne, neperuje. A ona je klidna :-) dr. prý taky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
23.11.15 08:42

Náš prostřední si v 9,5m sedl, a v 10,5m začal lézt. na rehabce jsme byli jednou, a to už bylo jak začal lézt, než nás objednali, tak už začínal sám. a teda dr říkala, že vojtovka ne, že ta by byla zbytečná, poslala nás jen na normální rehabilitaci, kde nám měli ukázat, jak ho v tom lezení podpořit, jak mu přidržet nohy, a tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
188
23.11.15 08:44

@Svistice na kontrole v 8m se ani neplazil, ani se nesnažil. Podle doktorky pořád v normě, začal i strašně pozdě pást, nechtěl být na bříšku a tak. Uklidňuje mě, že pokroky dělá a podle doktorky je pořád ok. Tak uvidím, co mi řekne teď. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2133
23.11.15 09:16

Nemůžu porovnávat s naší, která v 10 měsících leze, stoupá si, chodí okolo nábytku, ale u nás je to rozpohybováním Vojtovkou cca okolo 3 měsíce, kdy nechtěla pást a preferovala pouze jednu stranu. Cca do 8 měsíců jsme chodily cvičit a je to strašně moc znát na tom vývoji.
Souhlasím s tím, že některé děti nemají vyvinuté některé svaly a proto ty pohyby nedělají, protože vůbec netuší že ty svaly mají. U nás byl problém především v břišních svalech (přišlo se i na rozestup svalů při rehabce), nedostatečné svaly okolo krční páteře a naše si v podstatě vůbec neuvědomovala kolena. Tudíž některé cviky jí moc pomohly uvědomit si a posílit svaly, které pomáhají k pohybu a pak to šlo jak po másle. Je to rasovina, ale pomohlo to dost.

Na druhou stranu chodím na skupinové sranda cvičení s maminkami, tam vidím děti podobně staré max o dva měsíce mladší. Holčičky většinou hodně napřed, chlapečci většinou oproti nim hodně opoždění. Máme tam asi dva 9m, kteří jenom leží na zádech, kopou nohama a hulákají. Bez jakékoliv snahy lézt, otáčet se, plazit se.

Mimochodem, plazení je špatný pohybový stereotyp, který by to dítě vůbec nemělo dělat. Zatěžuje tak pouze určité skupiny svalů (pouze zádové lopatkové, krční a ramenní). Nezapojuje břicho a nohy vůbec, což je chyba. Tudíž plazení bránit a motivovat k zvedání nožiček (stavět překážky, nechat lézt přes vaše nohy atd.).

A ještě poslední moudro. Posazení je vrchol pohybové evoluce, pokud jde všechno tak jak má. K posazení se dítě musí samo dopracovat, musí naposilovat všechny svaly samo tak, aby se v sedu správně udrželo. Tudíž posez není zas až tolik důležitý jako první (jak nás mnohdy přesvědčují naše maminky…„ale já vás posazovala už v půli roce“… ano mami díky za zhurvené záda na celý život ;) ), nejdůležitější je skipnout plazení a lézt co nejdéle. Lezením se naposiluje co je potřeba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama